Birden fazla Nvidia GTX 1080 kullanımında sorun.

Bu konuyu okuyanlar

nefes19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Windows 10 64 bit PRO işletim sisteminde, MSI H270 Gaming M3 anakart üzerinde kullanılmak üzere 2 adet MSI Nvidia GTX 1080 Gaming X ekran kartı satınaldım. Amacım oyun oynamak ve dolayısıyla SLI yapmak değil. Her kart ayrı ayrı çalışıp görev yapacak. Kriptopara madenciliği yapıyorum.

2 sorunum var.

1.Kartlardan birinde denetim masasında ünlem işareti var. Sürücüsü yüklü ancak Windows bir sorun tespit ettiği için çalışmıyor diye mesaj görünüyor. İkisi de aynı kart, ikisi de aynı sürücüyü kullanıyor, birinde çalışma anlamında sorun yok ( farklı bir sorunu var, aşağıda anlattım) ama diğerini sisteme tanıtamıyorum. Sorunun ne olduğunu anlayamadım. Kartları denetim masasından kaldırdım, sürücüleri kaldırdım (ama DDU kullanarak değil), yeniden yükledim, kartları tek tek taktım, ikisini aynı anda taktım, farklı PCI slotlarına taktım, hiçbiri işe yaramadı.

2. Sistemin tanıdığı diğer kart ise anormal yavaş çalışıyor. Gpu clock ve memory clock değerleri yerlerde. 215 mhz ve 400 mhz şeklinde. Ama aniden 1200'e sonra 3000'e sonra tekrar 200'e iniyor. Bunlar saniyeler içinde oluyor.
Afterburner ile değerleri yükseltmeye çalışıyorum ancak işe yaramıyor. Hiç bir değişiklik olmuyor. Save butonuna da basıyorum.

Aşağıdaki video ve resimleri incelerseniz çok sevinirim. Özellikle sol tarafta değerlerin nasıl hızla değiştiği net görülebiliyor. Acil yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• GTX 1080 SORUN.png
    GTX 1080 SORUN.png
    394.8 KB · Görüntüleme: 518

Alelingen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ayni sorun bendede var.
Madencilik icin pc de 2 adet gtx 1060 6 gb var. 600w zalman psu var. 2 ekran kartida asus. Birisi x16 ya direk bagli digeri riser ile x1 to x16 bagli.

1. Yukarida anlattigim durumdayken kartlari pc tanıyor ve otomatik yazilmlarini yukliyor. Ben sadece daha guncel surumu varsa onu guncelliyorum. Ama 2 kartida riser ile bağladigimda tanitma isi degisiyor. B150m bazooka anakartim var ve 2 ekran kartini riser takinca 3 4 kere yazilimi manuel indirp kuruyorum ve arka arkaya restart atiyorum. Bazen riser i sokup takiyorum ve karti taniyor. Belki bu sekilde yadimi olur sana.

2. Bu anlattigim sisteme gtx 1060 msi armor ekledim. 600 watt yeter diye dusunmustum. Armor 8 pin mis psu onuda destekledigi halde tam randiman alamadim. Once 3 kartida riser ile tanittim bir sekilde. Ama stabil degildi. Sonra daha onceki asus lardan birisini cikardim 2 karti denedim asus ve msi olacak sekilde. Tanittim ama senimde bahsettigin gibi clock degerli assagi yukari pik yaparak azalip yukseliyordu. Kartin eth kazarken calisma frek. %100 power da 1800 ken 230 350 bazen 800 bazen 600 e dalgalandi.
En son tek basina denedim psu dan mi acaba diye yine olmadi.

2 kartli asus larda herhangi bir problem olmadan mining yapiyor pc.
Msi icin sanirim psu beslemesi yeterli gelmedi (tek bagli iken gelmesi lazimdi) yada kart bozuldu. (Ki karti yeni aldim)

Bir cozumu olan varsa yardimci olursa sevinirim.

Reaksiyon puanı
5,172
Insanlar sanki cok zenginmis gibi niye pc uzerinden minnig yapar ki ayni parayi vps servera yatirsaydin suan gunde min 70tl kaldiriyordun.

70x30=2100tl aylik

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alelingen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Insanlar sanki cok zenginmis gibi niye pc uzerinden minnig yapar ki ayni parayi vps servera yatirsaydin suan gunde min 70tl kaldiriyordun.

70x30=2100tl aylik

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hali hazırda bilgisayarım vardı zaten. Sadece ekran kartı aldım sistemime. (Eğer benim mesajıma cevaben yazdı isen)

Alelingen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Ben Kenobi yazilimci sanirim o daha iyi biliyordur ama bence bu ise girecek arkadaslar vps lere yonelmeli

Açıkçası vps'yi nasıl kullanırım ya da faydalanırım hiç bilmiyorum.
Dediğin getirisi daha yüksek olabilir belki. Ama tam olarak bilmeden de girmek ne kadar doğru bilemedim.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Coin madenciliği işinde aldığın bilgisayarın maliyetini(elektrik ve internet maliyeti de dahil) ancak kazanırsın veya kazanamazsın, sırf bilgisayarı bu iş için aldıysan yazık olmuş.
Bu işi yapanlar zaten teknik olarak birikimi yüksek olan kişilerden oluşmakta.
Hız değişimlerinde sıkıntı yok, ekran kartları boş kaldığında hızlarını kademeli olarak çok hızlı bir şekilde(üç saniye içinde) düşürür, bunu GPU Utilization oranı belirler.
Oyun içerisinde dene, sorun varsa o zaman anlaşılır.
İki ekran kartı olayını bilmiyorum, Windows 10'dan ötürü olabilir, başka bir işletim sistemiyle deneyebilirsin.

Alelingen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam cevap ve ilginiz için teşekkürler. Aslında kullanılan karta göre getirisi fena değil diyebilirim. (kişiye göre değişebilir elbet)

Bilgisayarı çok daha önce almıştım. Mining bilgisayarı değil kullanılan donanımlar itibariyle. (işlemci ram vb.) Mining işi için ekran kartı aldım.
Teknik birikimim ve donanım bilgim mining için oldukça yüksek. Kartların kademeli olarak arada düşürdüğünü msi afterburner ile gözlemliyorum. Ama mining gibi ekran kartını bir hayli fazla kullanan bir yazılım (claymore kullanıyorum) olunca değişimler 100-150 mhz arasında dalgalanıyor core clock değerinde. Fakat bendeki kartta mining yazılımı çalışmaya başladığı anda önce 1600-1700 lere çıkan clock değeri 150 lere inip sonra max. 800 mhz lere çıkıyor ve tekrar 600 lere iniyor. Bu sırada mining devam ediyor ve mininig hızı olması gereken değerin 4-5 kat altında seyrediyor core değeri düştüğü için.

Bu arada bahsi geçen kart için kullandığım riser ı diğer kartıma taktım ve sistem 1-2 saat sonra donmaya başladı. Riser ı değiştirdim ve şuan stabil gözüküyor. Sıkıntı çok kuvvetle ihtimal riser dan kaynaklı ama yinede bahsettiğim 8 pinlik gtx 1060 msi armor ı tekrar deneme riskine girmek istemiyorum. :)