Biraz tavsiyenize ihtiyacım var.

Bu konuyu okuyanlar

qweraz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkese merhabalar arkadaşlar. Şu sıralar biraz anonim takılmak istediğimden henüz tanışma konusu açmadım ancak en yakın zamanda açmayı düşünlüyorum.

Ben karar veremeyen bir insanım ve duyduğum bilgilere çabucak aldanırım. Eskiden bilgisayar mühendisi olmak isterdim, sonra avukatlık ilgimi çekti. Ancak ikisinin de etrafımdaki toplum tarafından kötülenmesiyle ikisine olan ilgimi tamamen kaybettim.

Şimdi sizlere sorum şu olacak, ne yapmalıyım? Nereye yönlenmeliyim? Lise 9. sınıf öğrencisiyim ve bu soruların en azından benim yaşımdaki birisi için çok erken olduğunun farkındayım ancak düşünmeden edemiyorum ve bu konu derslerimi de aksatıyor. Belirli bir hedefim olmadığı için dersleri umursamıyorum, hep bir bahane buluyorum. Ne yapmalıyım?

Dip not: Şahsen hem yabancı dilleri hem de kendi dilimizi çok seven birisiyim ve dil öğrenmeye çok meraklıyım. Ancak dil bölümünün çok kötü olduğu ve fazla iş imkanının olmadığı söyleniyor. Gerçekten de öyle mi?
(Mobildeyim ve aceleyle yazdım, göremediğim yazım hataları varsa şimdiden özür dilerim)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Sadece çok çalışmak ve okumak. Liseyi bitirin ne olmak istiyorsunuz başarılı olduğunuz dallar ne kararını verin üniversiteye ona göre gidin eğer olmazsa yine de okuyup Devlet kapısından içeri girmek en iyisi bence.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Herkese merhabalar arkadaşlar. Şu sıralar biraz anonim takılmak istediğimden henüz tanışma konusu açmadım ancak en yakın zamanda açmayı düşünlüyorum.

Ben karar veremeyen bir insanım ve duyduğum bilgilere çabucak aldanırım. Eskiden bilgisayar mühendisi olmak isterdim, sonra avukatlık ilgimi çekti. Ancak ikisinin de etrafımdaki toplum tarafından kötülenmesiyle ikisine olan ilgimi tamamen kaybettim.

Şimdi sizlere sorum şu olacak, ne yapmalıyım? Nereye yönlenmeliyim? Lise 9. sınıf öğrencisiyim ve bu soruların en azından benim yaşımdaki birisi için çok erken olduğunun farkındayım ancak düşünmeden edemiyorum ve bu konu derslerimi de aksatıyor. Belirli bir hedefim olmadığı için dersleri umursamıyorum, hep bir bahane buluyorum. Ne yapmalıyım?

Dip not: Şahsen hem yabancı dilleri hem de kendi dilimizi çok seven birisiyim ve dil öğrenmeye çok meraklıyım. Ancak dil bölümünün çok kötü olduğu ve fazla iş imkanının olmadığı söyleniyor. Gerçekten de öyle mi?
(Mobildeyim ve aceleyle yazdım, göremediğim yazım hataları varsa şimdiden özür dilerim)
Canım benim bütün öğrencilere tavsiyem şudur: Hedefini büyük tut ulaşamasanda kötü bi yere varmazsın. Ama her zaman gözün en tepede olsun ki çok çalışıp çok çabalayabilesin.

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Sana kısaca şunu söyleyeyim; sen olmak istediğin hangisiysen onu ol. Kendi mutluluğunu başkalarına göre değil kendine göre yakalamalısın. Kimin ne dediği umrunda olmasın herkes böyle davransa halimiz nice olurdu. Mesela bende senin gibi düşünüyordum ama şimdi sevdiğim ve olmak istediğim yerdeyim mutluluk insanın kendi elinde. Hayatını başkalarının kararlarına göre alırsan seni bir başkası yönetirse üzülen taraf olursun. Buna dikkat etmelisin. Bir amacın olsun ve ona odaklan.

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410

Öncelikle başkaları için değil kendin için secmelisin yolunu, evet şuan çok erken gibi görünüyor olabilir lakin;
Simdiden hedefini en azından alanini seçmeye yönelmen, ilerisi için daha kolay olacaktır.
Hedefin olmaması dersleri umursamaman icin bahane değil, çünkü sonuçta bunun sonu bir meslek seçimi olacak.
Şimdiden ilgi alanlarına, becerilerine, basarilarina gore az Çok ne yapabildigni öngörebilirsin. Sadece puanın tuttuğu için okursan, o bölümden severek bir meslek sahibi olabilirmisin? Bunlari da düşünmelisin.
Yanlış duymuş olmalısın. Yabancı dil başarı oranı yüksek olsun yeterki, açıkta kalmayan meslek alanlarindan birisi. İlginde varmış, o branşa yonelebilirsin.
Ama ne olursa olsun, çalışmaktan alikoymasin seni hiçbir düşünce.
Umarım en iyi kararları alırsın.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.Teknoloji konusunda aşırı meraklı birisiydim.8 tercih yaptım hepside bilgisayar mühendisliğiydi.Çevremde birçok kişi bana bilgisayar mühendisi olmamam gerektiğini,ortalıkta çok fazla bu tip mühendis olduğunu ve iş bulmakta zorlanacağım gibi saçma sapan zırvalıklardan bahsetti.Ben hiçbirine kulak asmadım.Ailemin de desteğiyle istediğim bölümü yazdım.Bilgisayar mühendisi olmaktan 1 kere bile şüphe etmedim veya pişman olmadım.Geleceğin ve hatta şimdinin bile bu meslekte olduğunu çok iyi biliyorum.Dünyada ne kadar çok yazılım mühendisi açığı olduğu malum zaten.Eğer sen gerçekten bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan seni bu yolda vazgeçirmeye çalışacak insanlara hiç kulak asmaman gerek.Bu sadece benim bölümüme özel değil hangi mesleği seçersen seç seni kararından döndürmeye çalışacak insan çok olacaktır.Kendine güven,kararını ver ve bu yolda hızlı bir şekilde çalışmaya başla.Bu bölümü seçecek isen üniversitede bir şeyler yapmaya başlamak için geç olabilir o yüzden kararını ver.İstersen bilgisayar mühendisliğini daha detaylı bir şekilde de anlatabilirim.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bence seçeceğin meslek kişiliğinle ilgili olmalı.

Örneğin, avukat olacak birinin hitabet yeteneği olmalı, konuşmayı sevmeli, pratik zekası olmalı vesaire.

Bilgisayar Mühendisi olmak isteyen birinin de, bilgisayarı sevmesi gerekiyor. Teknoloji ile aranız nasıl, tüm gün bilgisayar başında oturursanız sıkılır mısınız, sadece heves mi ediyorsunuz yoksa bilgisayarınız olmadan olmaz mı?

Mühenndislik okuyan arkadaşlarım bana kızmasınlar ama, azimli biri bir de iyi derecede İngilizcesi varsa, herhangi bir mühendis kadar bilgiyi gerçekten aşkla araştırarak bir, bilemediniz 2 yılda öğrenebilir.

@Fatih Toprak tanıdığım işinde en iyi insanlardan biri. Ve okuduğu bölüm bu alan değil.

Reaksiyon puanı
0
Ben dil bölümü öğrencisiydim, tüm okulların en yüksek yerleştirme başarısına sahip bölümü dildir. İş imkanları sana bağlı çok seçenek yok doğru ama eğer iyi bir üniversiteye gidersen imkanların artabiliyor.

qweraz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yorumlarınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum, yorumlarınızı çok beğendim. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim ve oturup kendi yolumu kendim çizeceğim, tekrardan teşekkürler. İyi forumlar.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Yorumlarınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum, yorumlarınızı çok beğendim. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim ve oturup kendi yolumu kendim çizeceğim, tekrardan teşekkürler. İyi forumlar.
Rica ederiz canim. Sana hayatinda başarilar dilerim. :)