Bir yiğit gurbete gitse Turkcell'den ne fatura gelir

Bu konuyu okuyanlar

nkirlangic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir yiğit gurbete gitse Turkcell'den ne fatura gelir

Kârı düşen Turkcell, kendine yeni kazanç kapısı buldu. Şirket, yurtdışına çıkan abonelerine '5329010000' numaralı hat üzerinden gönderdiği bilgilendirme mesajlarından yaklaşık 63 kuruş ücret alıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) l Mayıs 2009'dan itibaren indirdiği yeni ara bağlantı tarifeleri GSM operatörü firmalarının kârlarını düşürdü. BTK'nın bu kararı ile cep telefonu görüşme ücretleri yaklaşık yüzde 30 gerilemişti. BTK'nın daha sonra çağrı sonlandırma ve azami fiyat düzenlemeleri uygulamaları da GSM operatörlerinin yıllık bazda gelirlerini negatif etkiledi. Firmalar da kaybettikleri kârlarını yeniden almak için yeni kazanç kapısı buldu. Buna göre Turkcell, yurtdışına çıkan abonelerine büyükelçiliklerin telefonunu bildirdiği, ya da yurtdışında yapılacak görüşmelerden alınacak ücretlerin hatırlatıldığı bilgilendirme servis mesajlarından da ücret almaya başladı. Turkcell, '5329010000' numaralı servis hattı üzerinden gönderdiği bilgilendirme mesajlarından mesaj başına yaklaşık 63 kuruş (0,629371) ücret alıyor.

GELİRLER YÜZDE 4 ARTTI

Bu arada BTK'nın mobil çağrı sonlandırma uygulaması sonucu ücretlerdeki düşüşe rağmen yıllık bazda Türkçell'in gelirlerinde bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4 artış oldu. Böylece, Turkcell'in 2009 yılı üçüncü çeyreğinde çağrı sonlandırma ve azami fiyat düzenlemeleri öncesinde abone başı aylık ortalama gelir (ARPU) 19.7 TL iken 2010 yılı ikinci canı çeyrekte 19.4 TL'ye geriledi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4 artışla ise 20,4 TL'ye yükseldi.

3. ÇEYREK SONUÇLARINA YANSIDI

2009 üçüncü çeyrekte gelirleri 2 milyar 368 milyon TL olan Turkcell'in 2010 yılı ikinci çeyrekteki gelirleri yüzde 1,7 gerilerken, 2.2 milyar TL oldu. Üçüncü çeyrekte ise gelirler 2 milyar 327 milyon TL'ye çıktı. Aynı dönemlerde net kârı ise sırasıyla 496.8 milyon TL, 422.3 milyon TL ve 556.3 milyon TL oldu. Böylece 2010 üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre net kârı yüzde 12 artmış oldu.

CEZALAR VATANDAŞA YANSIYOR

Bu arada 2010 Mayıs ayında Maliye Bakanlığı da GSM operatörü üç kuruluşa toplam 313 milyon TL ceza kesmişti. Bu ceza nedeniyle de telefon abonelerinin yurtdışında yaptığı görüşme, bedeli yüzde 40'a varan oranda artırılmıştı. Böylece, yurtdışında yapılan her 100 liralık görüşme için daha önce 122 lira olan bedel 170 liraya çıkmış oldu.

GSM ŞİRKETLERİ ABONELERİNDEN YURTDIŞINDA NE KADAR ALIYOR

AVEA: 193 ülkede 595 operatörle uluslararası dolaşım anlaşması imzalayan Avea, Avrupa ülkeleri ve Amerika'dan Türkiye'yi aramaları dakikası 4.5 lira üzerinden faturalandırıyor.
VODAFONE: Vodafone'un standart yurtdışı tarifeleri Avrupa ülkelerinde dakikası 3.5 lira, Avustralya ve Pasifik ülkelerinde 4.5 lira olarak faturalara yansıtılıyor.
TURKCELL: Turkcell'de ise Avrupa ülkelerinden Türkiye'yi aramanın dakikası aboneye 4.60 lira olarak yansıyor.

KAYNAK: YENİŞAFAK

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Burjuvacell ama onu gibide kalite sağlayan yok.

ussaygrees

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çekosvakya bilirmisin naylon şirket kurmuş turkcell amaç dış şirket oldugundan çalışma sosyal bakanlıgından çalıştırıcı brey adı altında devletten 1500 dolar kişi başına teşvik alıyor üstüne üstelik devlet hastane sine giderse çalışan hastane masraflarını vergiden düşüyor anlamadıgım nokta bu kadar vurgun düşkünü turkcell e faturalı hatta geçtim hayırlısı tim deki bayan yurtdışı seçenegimi sordu kapalı dedim geçiş kartımı aldım siftahı ben yapmadan araba tel den yapılmış dönem fatura başında hattımı açam bakalım benim konuşmadıgım 122.68 lirayı ay faturamda kakalama başaracakmı turkcell

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
hala başlığa bakıp gülümsüyorum :D şirkete almak lazım böyle yaratıcı dostları :D haberlerin okunma sayısı bir anda fırlardı herhalde.

cozar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla turkcelli bilmiyorum ama aveanın nekadar kazıkladığını geçen ay öğrendim . 7,5dk konuşma +toplamda da 10 sms =57 tl fatura geldi
üstelik okadar reklam msjı yolluyorlar ki , sabır hizmetlerindeki kadın türkiyeden yollananan msjlarda ücrete tabi oluyor dedi, ozmaan niye avea sürekli reklam msjı yolluyor ve ben bunları ödemek zorunda kalıyorum dedim. dedim ama cvbı alamadan hat gitti :((

EzberimSin

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Hepsi aynı bunların. Vatandaşı bu güne kadar düşünen hiç bir firma görmedim. BTK da aynı. O yüzden halkı kazıklamak paha biçilemez.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
.olay şudur; yurt dışına çıkacaksanız operatörünüzü kapatıyorsunuz ve wifi üzerinden türk telekom wirofon ile takılmak. şimdi bir de viber denen bir hadise var. onu da yakından tanımanızı öneririm

cozar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
viper nedir? o konu hakkında bigim yok sayın Troy, genelde voipbuster kullanıyorum. ama bayram dolayısı ile heyecana geldim bir arayayım dedim :) evden de uzak olunca net imkanımda yoktu.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Bende diyorum Turkcell yurt dışında neden bana bu kadar istekli mesaj atıyo :) Faturama ne oldu neden yükseldi.. vs :p Büyük elçiliğin yeri ve telefonunu anladım da diğer "istenmeyen" mesajlardan da ücret alıyorsa vay halimize :(

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
ucuza konuşmak gibi bir seçenek yok yurt dışında. ne zaman çıksam en az 500 tl fatura ödedim. hatta geçen bir arkadaşım mailleri indireyim dedi o dakika faturasına 70 tl eklendi.

_Sword_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konu ile ilgili bir haber

3G internet hattını kullanınca 15 bin 192 lira fatura geldi

Öğrenci değişim programıyla yurt dışına giden Murat Yaman, Türkiye'den aldığı 3G internet hattını kullanınca 15 bin 192 lira fatura geldi. Yaman'ın babası faturayı banka kredisi alarak ödeyebildi.

KBÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Murat Yaman’ın (20) babası Ahmet Yaman, oğlunun öğrenci değişim programı kapsamında, 1 Ekim’de 5 ay kalmak üzere Polonya'ya gittiğini söyledi.

Oğlunun Türkiye’deki 3G internet hattını yurt dışında kullanmak için ilgili GSM bayisine müracaat ettiğini, kendilerine "paket aşımı yapmadığı sürece kullanım ücretinin ayda 70 lirayı geçmeyeceğinin söylendiğini" iddia eden baba Yaman, bunun üzerine oğlunun, kaldığı yurtta internet erişimi olduğunu öğrenene kadar yaklaşık 10 gün süreyle 3G hattını kullandığını ifade etti.

Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nde çalışan baba Yaman, Manisa'da görevde bulunduğu dönemde oğlunun internet faturasını yatırmak için gittiği bayide 6 bin 205 lira borçlandıklarını öğrenince büyük bir şaşkınlık yaşadığını belirterek, "GSM şirketine dilekçeyle başvurarak cevap beklediğim sırada diğer faturanın da 8 bin 987 lira gelmesiyle zor duruma düştüm. Ekim ve kasım ayındaki yüksek faturalarla ilgili müracaatlarımdan sonuç alamayınca bankadan kredi çekerek toplam 15 bin 192 liralık borcu ödedim" dedi.

DAVA HAZIRLIĞI

İlgili GSM firması görevlilerinin kendilerini "yanlış yönlendirmeleri" nedeniyle mağdur olduklarını iddia eden Yaman, "Türkiye’de ayda ortalama 50 lira ödedikleri internet paketinin yurt dışında 70 lirayı geçmeyeceğinin söylenmesi üzerine oğlunun Polonya’ya modemini götürdüğü" söyledi.

GSM şirketi ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderdiği dilekçelerden sonuç alamadığını anlatan Yaman, şöyle konuştu.

"Oğlum yurt dışında bulunduğu için hukuki süreci bir türlü başlatamadık. Konsolosluk aracılığıyla çıkarttığımız vekaletin gelmesini bekliyoruz. Onun ardından yanlış bilgilendirme yapıldığı gerekçesiyle dava açacağız. Oğlum Polonya’ya gittikten 8 gün sonra ilgili GSM firmasından ücretlendirme konusunda bilgilendirme maili gelmiş. Fakat zaten çocuğum 10 gün kadar bunu kullanmış. Firmanın gönderdiğini iddia ettiği diğer uyarı mesajları ise bilgisayarımızda gözükmüyor. Faturaları ödeyebilmek için kredi çektim. Bunu 36 ay vadeyle 18 bin 124 lira olarak ödeyeceğim. Kimse yurt dışında internet kullanmasın. Yoksa bizim gibi mağdur olurlar. Sorunun çözülmesini bekliyoruz. Sonuçta bunu kullanan bir öğrenci."

Kaynak : http://www.internethaber.com/boyle-fatura-gorulmedi--314577h.htm#ixzz181O9DPGF