Bir Webmaster Sitesinden Kendimi Banlatma Hikayem

Bu konuyu okuyanlar

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Webmasterlik geçmişim var. Çok foruma yardım-destek çıktım. Kazanç amaçlı iş yapmadım. Zevk-hobi olarak öğrendim bu işi. Neyse anlatıma geçim.

xxxxx.com adlı bir webmaster sitesi var. Buraya yardım-destek-bazı konuları öğrenmek amacıyla üye olmuştum. Oradan ayrılmaz gibiydim. O kadar yararlı konular, yazılar, destekler yapıyordum. Üstelik ücretsiz, forumun gelişmesine tam odaklı. Neyse birine kızdım. Hakaret, küfür filan etmedim, bir baktım bir ya da birkaç gün ban yedim. Ban açıldıktan sonra aynı durum dolayısıyla sonradan yine ban yedim. O da açıldı yine yedim. Bu 5-6'yı buluyor. Kızdım artık. Hiçbir şey yok yasak yiyorum. Sadece ben değil, birkaç kişi daha. Meğerse ücretli üye olmak gerekiyormuş. 3 aylık bir üyelik almıştım, üyelik bittikten sonra ban yağmuruna tutuldu benim gibi birkaç kişi. Sonra konu mu açtım bir yere mi yazdım hatırlamıyorum. Şöyle böyle, sebep yokken ban vs. diye bir açıklama yazdım. Vay arkadaş belli bir süre sonra yine ban yedik. Özellikle modlar çoğu kişiye eğlence amacıymış gibi yasak atıyorlar. Hiçbir yazımda küfür, hakaret vs. yok. Bir moda özel attım neden böyle yok yere ban yiyorum diye, hakaret niteliğinde cevap yazdı ve birkaç gün sonra yine ban yedim. Sonra şu ban açılsın ben yapacağımı biliyorum dedim. Ne kadar yazı yazdıysam, konu açtıysam, yardım-destek ettiysem pişman oldum. Çünkü o aşamaya getirdiler. Konuları ve yazıları silin desem silmeyecekler, silmek yerine beni tamamen yasaklarlar. Neyse ban açıldı. Ne kadar yazım (Konulara olan yanıtım.) varsa (1000'i geçiyor sanırım.) tek tek "Düzenle" yaparak ya boş bıraktım, ya bir cümle yazdım ya da ..... gibi bir ifade yazıp kaydettim. Sonra ne kadar konum varsa yarısına yakınını ya da daha fazlasını da "Düzenle" yaparak tüm anlatımlarımı sildim ve hazırladığım aşağıdaki resmi yapıştırdım. Sanırım 1 gün sonra durumun farkına varmışlar ve külli ban yedim. Zaten külli banı göze almasam böyle yapmazdım. Üyeleri bir araçmış gibi kullanıp bir çıkar sağlama mantığı, onlardan bir şeyler kazanma amacı gibi durumlar hoş değil. Sonuçta üye, siteni çok ziyaret ediyor, yazılar yazıp konular açıyorsa, zaten hitin artar. Bu aralar Python dili öğrenmeye çalıştıysam da, iş dolayısıyla yorgun olduğumdan uğraşamadım.

ojbBob.jpg

Son düzenleme: