Bir tanrı neden sonsuza kadar cehennemde yakar?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bşr yaratıcı neden hem kusurlu varlıklar yaratıp, sınav yaptığını söyleyip, aynı zamanda özgür olduğumuzu da bildirip sonsuza kadar cehennemde yakmak ister? Bunun tanrıya bşr yararı yok ki, hatta yaratmaya bile ihtiyacı yok. Bizim bile ona ihtiyacımız yok, çünkü yaratmasaydı zaten yoktuk, varlığımzdan haberdar bile değildik. Yaratmasaydı daha yararlı olmaz mıydı?

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Bir yaratıcı neden hem kusurlu varlıklar yaratıp, sınav yaptığını söyleyip
Ne bakımdan kusurluyuz, bu kusurluluğun irademize etkisi nedir? Sınavımıza etkisi nedir?

sonsuza kadar cehennemde yakmak ister?
Sonsuza kadar cehennemde yakmak istediğini nerden çıkarıyorsun. Allahın azabından korkucaksın ama gene içine su döken Allahın merhameti olucak. Her şey Allahtan gelir zaten.

Bunun tanrıya bir yararı yok ki, hatta yaratmaya bile ihtiyacı yok.
Tanrı kendi yararına göre mi hareket etmeli de tanrıya bir yararı yok diyorsun? Yaratmayı ihtiyacı olduğundan ötürü yaptığı bir şey olarak mı görüyorsun?

Son cümle hariç sonda demagoji yapmışsın.
Yaratmasaydı daha yararlı olmaz mıydı?
Neye yararlı olmaktan bahsediyorsun?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu üyecikler son zamanlarda hep böyle konular açmaya başladı, sanki tek elden harekete geçmişler gibi...

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Ek bir soru daha: kusursuz bir varlık nasıl olmalı? Neremiz değişirse kusursuz oluruz?

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Ben ateistim, bizi sonsuza kadar yakacak olan bir tanrınız varsa buyrun kanıtlayın. Ama.maalesef Allahı kanıtlayamazsınız çünkü ölümden sonra yok olup gideceğiz. Ölümden sonra hiçbir şeyin farkında olmicaz bile. Dininiz maalesef uydurulan bir din, ki zaten bütün dinler aynı benim gözümde. İnsnaları yönetmek ve fakirleri sömürmek için uyduruldular.

NousrAX

Asistan
Reaksiyon puanı
154
Ben ateistim, bizi sonsuza kadar yakacak olan bir tanrınız varsa buyrun kanıtlayın. Ama.maalesef Allahı kanıtlayamazsınız çünkü ölümden sonra yok olup gideceğiz. Ölümden sonra hiçbir şeyin farkında olmicaz bile. Dininiz maalesef uydurulan bir din, ki zaten bütün dinler aynı benim gözümde. İnsnaları yönetmek ve fakirleri sömürmek için uyduruldular.

Sen bir yaratıcı yok diyorsun peki senin kanıtın nedir?

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
"Şüphesiz, ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat (ya da deve) iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız." (A'raf, 7/40)

Nereden çıkardın sonsuza dek cezalandırılacağımızı?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Bu üyecikler son zamanlarda hep böyle konular açmaya başladı, sanki tek elden harekete geçmişler gibi...
Soruş tarzı bile aynı!
Bu kişi aynı kişi, multi üyelik kokuyor
Arkadaşlar cevap vermeyin amacı kafa bulandırmak, Rabbim islah etsin gidişi gidiş değil.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bakın işte biri pas atar biride güya gol attığını zanneder.
iyide senin niye zoruna gidiyor, millet Rabbim Allâh deyince.

İsra Sûresi
17. Sure 89.Ayet
"Yemin olsun ki biz bu Kur'ân'da insanlar için çeşitli misaller vermişizdir. Yine de insanların çoğu inkârlarında ısrar ederler."

Son düzenleme:

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Kendince insanları aydınlattın(!)

Peki ne elde ettin?

Bunun sana ne yararı oldu?

Bütün insanların ateist olmasından ne gibi bir fayda umuyorsun?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Acaba Tanrının var olduğuna inanmadığından mı; yoksa cehenneme gitmek istemediğin için yoksaymak işine geldiğinden mi dolayı ateistsin?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Acaba Tanrının var olduğuna inanmadığından mı; yoksa cehenneme gitmek istemediğin için yoksaymak işine geldiğinden mi dolayı ateistsin?
Bunlar hem Allah'ın varlığına inanmazlar ama gece evde tek başlarına kalınca cinlerden, ruhlardan ve karanlıktan korkarlar, onların varlığına inanırlar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
yaptığı suç TCK. 216'ya giren bir durum bu...
halkı; sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düş-
manlığa açıkça tahrik...

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Bunun için çok daha etkili yöntemler var. Bu amaç için dizayn edilmiş bir din değil İslam. Azıcık baksan anlarsın.

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Böyle kişiLerin sıkıntısı istediği gibi günahları serbest işlemek ve bir sonucu olmayacağına kendini inandırmak istemesi.
Hiçbir saltanat yoktur ki itaat edenlere mükafatı, isyan eden edepsizlere mücazatı bulunmasın.
Evet hiç mümkün müdür ki; insan umum mevcudat içinde ehemmiyetli bir vazifesi, ehemmiyetli bir istidadı olsun da, insanın Rabbi de insana bu kadar muntazam masnuatıyla kendini tanıttırsa, mukabilinde insan iman ile onu tanımazsa.. hem bu kadar rahmetin süslü meyveleriyle kendini sevdirse; mukabilinde insan ibadetle kendini ona sevdirmese.. hem bu kadar bu türlü nimetleriyle muhabbet ve rahmetini ona gösterse; mukabilinde insan şükür ve hamdle ona hürmet etmese; cezasız kalsın, başı boş bırakılsın, o izzet, gayret sahibi Zât-ı Zülcelal bir dâr-ı mücazat hazırlamasın? Hem hiç mümkün müdür ki: O Rahman-ı Rahîm'in kendini tanıttırmasına mukabil; iman ile tanımakla ve sevdirmesine mukabil, ibadetle sevmek ve sevdirmekle ve rahmetine mukabil, şükür ile hürmet etmekle mukabele eden mü'minlere bir dâr-ı mükâfatı, bir saadet-i ebediyeyi vermesin?
RN-Sözler/65

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Üstad hadi diyelim ki sen haklısın. O zaman biz bu dünyadaki bazı aşırılıkları yada sana göre zevkleri yaşayamamış olarak mahrum şekilde ölür , dediğin gibi yok oluruz.
Peki biz haklıysak ve bir yaratıcı varsa?

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Din (tanrı, yaradan vs demiyorum) inançtır. Temeli inanmaya dayalıdır. Din bilimi (teoloji) pozitif bir bilim değildir.
Herkes istediği herşeye inanır, iman eder. Bunda mantık aranmaz. Herkes kendine göre bir noktayı dayanak yapar.
Kimi tanrıya tapar kimi budaya.
İnanca dayalı bir sistemde birşey ispat etmeye çalışmak beyhudedir.

Reaksiyon puanı
5,172
Sanki sen Allahın olmadığını kanıtlayabileceksin. Bu konular inanç meselesi biz Allaha inanıyoruz sen allahın olmadığına inanıyorsun. Bu konularda saçma sapan şekilde tartışmak veya kanıt istmek son derece saçma. Mantıklı ve modern insan aklına yatana inanır. Aklına yatmayana inananlara ise saygi duyar...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Din (tanrı, yaradan vs demiyorum) inançtır. Temeli inanmaya dayalıdır. Din bilimi (teoloji) pozitif bir bilim değildir.
Herkes istediği herşeye inanır, iman eder. Bunda mantık aranmaz. Herkes kendine göre bir noktayı dayanak yapar.
Kimi tanrıya tapar kimi budaya.
İnanca dayalı bir sistemde birşey ispat etmeye çalışmak beyhudedir.
Birbirimizden habersiz aynı şeyleri yazmışız. Eh doğru yol birdir.

Son düzenleme:

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Kardeşim bu işin ehl-i ihtisasları var ve gayet güzel bir şekilde kainatın bir yaratıcısı olduğunu ve maksat ve gayeleri olduğunu bu maksat ve gayelerine zıt hareket edenleri muhakkak cezalandıracağını gayet makul bir şekilde ıspat ediyorlar. Senin ıspat edilemez demen ıspat edilmesini istememenden dolayı olmasın

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
İsteyen inanır isteyen inanmaz buna söyleyeceğimiz birşey yok. Fakat başkasının inancına saldırmamak şartıyla. Allah bile bu dünyada serbest bırakıyor ta ki hesap gününe kadar.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Azap içinde de yaratılabilirdik! Doğar doğmaz mesela ama bir hayat içindeyiz sınav için işte öyle ki o Allahın Dinine Peygamber ine Kitabına sarılmalıyız ki o acıkli azap günü merhametine nail olalım. Hani diyoruz ya Bismillahirrahmanirrahim
Rahman ve Rahim (olan* )Allahü Teala Koruyan Esirgeyen, bağışlayan ALLAH ın adıyla

burada Merhamet var yani ALLAH azap etmiyor kul nefsine zulmediyor, Şeytana uyuyor karşılığında tehdit ediyor hesaba çekeceğim diyor hatta ecir vereceğim diyor, ümitsizliğe düşme diyor ( Allah beni affetmez gibi haşa ) tövbe ile tekrar kapı açıyor ve bütün bunları haber veriyor ( Kuranı Kerim ve Peygamberi ile )
Allahu Teala nın herşeyi ezel de bilmesi
cebir koşmuyor bizlere
İyi var kötü var
Doğru var Yanlış var
Bırak 3 yanlışı 1000 yanlışın olsa doğrular gitmiyor.
Her sevaba iyi amele bire on sevap veriyor
Melekler Yatsıya kadar işlenen günahları yazmıyor bekliyor akabinde sevap işlenirse sevaba ceviriyor.
Bu Merhamet değil de nedir?

Hiç bitmeyen azap ile gözlerimizi açabilirdik. Allaha böyle bir şey isnad etmek o ateşte yanmaktan daha kötü. Allah yakıyor demeye gelir bu iş.
Allah cümlemize hidayet versin.

* Allahü Teala tüm beşeri isnadlardan ,noksanlıklardan,yakıştırmalardan münezzehtir.

Son düzenleme:

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Bşr yaratıcı neden hem kusurlu varlıklar yaratıp, sınav yaptığını söyleyip, aynı zamanda özgür olduğumuzu da bildirip sonsuza kadar cehennemde yakmak ister? Bunun tanrıya bşr yararı yok ki, hatta yaratmaya bile ihtiyacı yok. Bizim bile ona ihtiyacımız yok, çünkü yaratmasaydı zaten yoktuk, varlığımzdan haberdar bile değildik. Yaratmasaydı daha yararlı olmaz mıydı?
Dostum bu tamamen bir inanç meselesi, dogmatik yani deney yaparak yada akıl yürüterek bir sonuca varabileceğini düşünme. İnanırsın yada inanmazsın bunun bir ortası yok ve sorularına hiç kimsenin tatmin edici bir cevap verebileceğini bekleme. Tartışmaya açık konular değildir dini konular bence insanın kendi içindedir. İnanırsın yada inanmazsın

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324

Hem ateistim diyorsun hem onu VAR kabul ederek konuşuyorsun.

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bunlar hem Allah'ın varlığına inanmazlar ama gece evde tek başlarına kalınca cinlerden, ruhlardan ve karanlıktan korkarlar, onların varlığına inanırlar.
Kardeş iyi misin? Cinleri, şeytanları, melekleri bile yok sayıyoruz. Bunların hiçbir kanıtı yok, çünkü müslümanların uydurmaları. Biz gerçek bilime inanırız, safsatalara değil. bir insana tanrıdan kitap inmesi; fantastik filmlerden farksız. Geçen haftaya kadar islama inanırdım ama okuyunca bi insan tarafından yazılmış olmasına karar veridm. Forum full cahil, kitabı açıp okumaktan aciz dolu bir de bu kişiler benim inancıma laf yetiştiriyor. Bize göre yok ve inancı olanlara bunun olmadığını savunuyorum. Peki siz de aynısını yapmıyor musunuz? Ben bu forumdaki kişileri zeki ateist ve akıllı insanlar sanardım. Ama benim gibi birisini bulamamam beni üzdü. Yazık bu masallara inanarak hayatınızı kısıtlayın, ben ksııtlanmamayı seçerim. Size de öneririm. İslamcılar gibi zorlayamam.

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Ayrıca tanrı var ise; bu Allah diye inandığınız bir tanrı değil; adaletli, kusursuz, kurana bağlı olmayan ve eşit yaratan bir tanrı olurdu. Sınavda değiliz, evrim ile son hale geldik. Dahası da var, evreni düzenli olarak görmemizin nednei basit; evren bu hale gelene kadar biröok evreden geçti, hala da geçmeye devam ediyor. Aynı canlı varlıkların evrimleşmesi gibi gezegenler de evrilerek bu hale geldi. Dünya bşze değil, bşz dünyaya uyum sağladık ve şuanki bize düzenlyimiş gibi geliyor. Maymundan gelme olayı iae yanlış, maymunlarla ortak atadan geliriz

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Maymunlara ortak ata nereden geldi? Dünya nereden geldi, kim yarattı?

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Ayrıca burası kuran bile okumayan terör dini islamcılar kokuyor. Hakaret değil, gerçekler. Sizin din ile aklınız sulanıyor, ama emin olun siz de ilerde dinlerin yalan olduğunu savunacaksınız. Eğer akıllıysanız tabii. Ha yok ben aklımı kullanmamayı seçerim derseniz siz bilirsiniz. Kaybedecek bir şeyiniz yok nasıl olsa. Ama ben uyandırayım dedim. Dinler uydurma olduğunu kanıtlayamayacağız. Gerçek olduğunu da sadece kitaplarını okuyarak akla uygun mu değil mi anlayabilirsiniz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
TCK 216 ne bakın sonra kapı çalar polis glmiş...

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Dediklerime bir cevabın bile yokken uzun uzun boş yapmaya erinmiyorsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...