Bir şiir yazdım lütfen okuyun ve değerlendirin...

Bu konuyu okuyanlar

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle şunu belirteyim 16 yaşındayım lise 3.sınıf öğrencisiyim. Bir kıza yazmıştım bu şiiri. Akrostiş bir şiir, lütfen okuyup yorumlayın, eleştirin.Teşekkürler:)

-Mavi Bir Gökyüzü Var Karşımda-

Mavi bir gökyüzü var karşımda,
Ele avuca sığmayacak da yalnızlık.
Leylekler uçuyor mesela, sen geliyorsun aklıma.
İkimizi düşünüyorum yine ben;
Kâh gülüyor, kâh ağlıyor gözlerim.
Endişe etme sakın, ama etmezsin ki.
Seni düşündüğümü bilmezsin sen.
Evet haklısın, bilmiyorsun ki kimim,
Ne fayda ki bilsen, kırılırsın sen.
İnat değil mi işte imkânsızcasına seviyorum seni!
Sebebi var işte; aşk benimkisi.
Esir düşmüş bir mahkûmun, hayalleri kadar imkânsız bir aşk.
Vadesi dolmuş bir mahkûmun, umutsuzluğu kadar aşk.
İşte anladın ki karşılıksız bir aşk benimkisi.
Yine de vazgeçemem senden, intihar edemem ben.
O uçsuz bucaksız hayallerimle yaşarım ben.
Razıyım yine de bu hayallere çünkü biri var, sen.
Ulaşılamaz olsan da varsın sen, rüya değilsin.
Mavi bir gökyüzü var karşımda, seni arıyorum ben.

-Fatih Kılınç

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Şiir genel olarak bir kızı etkilemek için yeterli ama bence göze çarpan, garip yanları var. Sanki edebiyat dersin pek iyi değil.

Çok fazla anlatım bozukluğu var ( sözcüklerin sırası birbirileri ile uyumlu değil ) yani devrik cümle diyelim.

Akıcılık sanki olmamış.
Ve son olarak; başta "Mavi bir gökyüzü var karşımda" tabirini kullanmışsınız fakat son cümlede tekrsrlanması biraz abes durmuş.

Eğer karşınızdaki kız bunlara dikkat etmezse iyi bir şiir.

Bu arada benden sana tavsiye; şimdiki kızlar şiirden falan anlamıyor. Tenefüste bir yerde yakalayıp kibarca , güzel sözlerle çıkma teklifi.edeceksin.

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Şiir genel olarak bir kızı etkilemek için yeterli ama bence göze çarpan, garip yanları var. Sanki edebiyat dersin pek iyi değil.

Çok fazla anlatım bozukluğu var ( sözcüklerin sırası birbirileri ile uyumlu değil ) yani devrik cümle diyelim.

Akıcılık sanki olmamış.
Ve son olarak; başta "Mavi bir gökyüzü var karşımda" tabirini kullanmışsınız fakat son cümlede tekrsrlanması biraz abes durmuş.

Eğer karşınızdaki kız bunlara dikkat etmezse iyi bir şiir.

Bu arada benden sana tavsiye; şimdiki kızlar şiirden falan anlamıyor. Tenefüste bir yerde yakalayıp kibarca , güzel sözlerle çıkma teklifi.edeceksin.

aslında devrik cümle olmasının sebebi akrostiş şiir olması :) ve bu arada anlatım bozuklukları vs bunlar Dil Anlatım dersine giriyor ki Dil anlatım dersim de iyi ilk yazılı 85 ikinci yazılı 95 3.yü olmadık, yorum için teşekkürler:)

mimarist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence karşılıklı konuşma gibi olmuş :)
Ama asıl tavsiyem boşver bu işleri
Çalış şu dersleri :)))

BLACKPOWERTURBO

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
hayat zorluklari sıkıntılar gelince şiirin konusuda degişiyor bir süre sonra:laugh:

kanalistanbul

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle şunu belirteyim 16 yaşındayım lise 3.sınıf öğrencisiyim. Bir kıza yazmıştım bu şiiri. Akrostiş bir şiir, lütfen okuyup yorumlayın, eleştirin.Teşekkürler:)

-Mavi Bir Gökyüzü Var Karşımda-

Mavi bir gökyüzü var karşımda,
Ele avuca sığmayacak da yalnızlık.
Leylekler uçuyor mesela, sen geliyorsun aklıma.
İkimizi düşünüyorum yine ben;
Kâh gülüyor, kâh ağlıyor gözlerim.
Endişe etme sakın, ama etmezsin ki.
Seni düşündüğümü bilmezsin sen.
Evet haklısın, bilmiyorsun ki kimim,
Ne fayda ki bilsen, kırılırsın sen.
İnat değil mi işte imkânsızcasına seviyorum seni!
Sebebi var işte; aşk benimkisi.
Esir düşmüş bir mahkûmun, hayalleri kadar imkânsız bir aşk.
Vadesi dolmuş bir mahkûmun, umutsuzluğu kadar aşk.
İşte anladın ki karşılıksız bir aşk benimkisi.
Yine de vazgeçemem senden, intihar edemem ben.
O uçsuz bucaksız hayallerimle yaşarım ben.
Razıyım yine de bu hayallere çünkü biri var, sen.
Ulaşılamaz olsan da varsın sen, rüya değilsin.
Mavi bir gökyüzü var karşımda, seni arıyorum ben.

-Fatih Kılınç

Seviyosan git MELİKE ile konuş bence.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Usta bunu yazmak için ne kadar uğraştın?

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hocam spora yönel ;)

zaten günlük spor yapıyorum ustam:D günde 1000 mekik 300 e yakın şınav:) ayrıca da okula bisikletle gidip geliyorum her sabah daha iyi spor mu olur:D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Usta bunu yazmak için ne kadar uğraştın?

açıkçası 1 saat falan, öyle iki üç gün sürmedi yani:)

bence boş zamanlarımızda avaz avaz pc başından kalkmamak yerine yapılacak ideal şeylerden biri:)

Seviyosan git MELİKE ile konuş bence.

haberi var ama şimdiki kızları biliyorsundur, aptal erkekler daha çok hoşlarına gidiyor:/

Bence karşılıklı konuşma gibi olmuş :)
Ama asıl tavsiyem boşver bu işleri
Çalış şu dersleri :)))

çok şükür dersler hep ön planda benim için bu bir nevi hobi diyebilirim ilk dönem sonu da teşekkür getiricem gerçi artık çok değeri de kalmadı doldurdular performansı falan herkes rahat bu belge alma konusunda:)

yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar beni çok mutlu ettiniz:)

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tabiki şiir yazmak iyi de bi sevgili için yazmak saçma yaşın ilerledikçe anlarsın. boşa vakit geçirme yani :D

Anlıyorum, sevgili için yazmak saçma bende kimse için şiir yazmadım ki. Tamam baş harflerini yazdım kafadan, sonra şiir yazmak için şiir yazdım. O isim yerine başkası da olabilirdi:D Mesela Serhat gibi:D

Çok yüzeysel olmuş kanaatimce.

aynen, biraz gelişigüzel olmuş:)

FullScreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
16 yaşındaki çocuktan, Cahit Sıtkı Tarancılık,Cemal Süreyyalık, Louis Aragon luk beklemek de 12 yaş grubuna özgü olsa gerek. Hevesini kırmayın yapıcı eleştiriler yapın.Bana tozlu otobiyografi raflarını karıştırtmayın şimdi.

Yazar kardeşim ben böyle aşk meşk işlerinden hiç anlamam , zaten seninkisi de anlaşıldığı üzere platonik. Gelelim şiir kurgu ve anlatımına , cümleler arası bağlantı sıfır neredeyse kopuk diyen arkadaşlar çok haklı.Her bir mısra birbirinden bağımsız bu tür yazılara düz yazı da denilmektedir bazı coğrafi bölgelerimizde. Belki ilk aklına gelenleri doğaçlama yazdın ama her aklına gelen de yazılmaz ki ya da aklıma gelsin diye zorlanılmaz,burada zorlama görüyorum. Onu da notlarımız arasına iliştirelim.Kurduğun cümleler senin kafanda ne canlandırıyor bunu sen bilirsin ama karşındakinin kafasında ne canlandıracağını da düşünmen gerekir. Ve tipik milenyum veletlerinin çok sık 6 aylık sendromu dediğim hal ve tavırlarını hissettirecek mısralar var.Yani sen yaşını söylemesen şu şiirden ben yine 14-15 derdim belli ediyor yani.
Şimdilik İzmir den aktarıcaklarım bu kadar. Görüşmek dileğiyle.

AsK_GRiBi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hacı böyle uzun işlere gerek yok eger teklif edeceksen şunu yaz bak:) yanlızım yürüyorum sessizce yine kimsem yok yanımda derdimi paylaşacak resmin ısıtıyor ellerimi bu soguk şehirde bir bir geciyorum bomboş sokakları arıyorum seni hayallerimde imkansız bulamıyorum sevmek bakmak degil görmekse eger sevmek yanlızlıgı paylaşmaksa eger SENİ SEVİYORUM:)

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
16 yaşındaki çocuktan, Cahit Sıtkı Tarancılık,Cemal Süreyyalık, Louis Aragon luk beklemek de 12 yaş grubuna özgü olsa gerek. Hevesini kırmayın yapıcı eleştiriler yapın.Bana tozlu otobiyografi raflarını karıştırtmayın şimdi.

Yazar kardeşim ben böyle aşk meşk işlerinden hiç anlamam , zaten seninkisi de anlaşıldığı üzere platonik. Gelelim şiir kurgu ve anlatımına , cümleler arası bağlantı sıfır neredeyse kopuk diyen arkadaşlar çok haklı.Her bir mısra birbirinden bağımsız bu tür yazılara düz yazı da denilmektedir bazı coğrafi bölgelerimizde. Belki ilk aklına gelenleri doğaçlama yazdın ama her aklına gelen de yazılmaz ki ya da aklıma gelsin diye zorlanılmaz,burada zorlama görüyorum. Onu da notlarımız arasına iliştirelim.Kurduğun cümleler senin kafanda ne canlandırıyor bunu sen bilirsin ama karşındakinin kafasında ne canlandıracağını da düşünmen gerekir. Ve tipik milenyum veletlerinin çok sık 6 aylık sendromu dediğim hal ve tavırlarını hissettirecek mısralar var.Yani sen yaşını söylemesen şu şiirden ben yine 14-15 derdim belli ediyor yani.
Şimdilik İzmir den aktarıcaklarım bu kadar. Görüşmek dileğiyle.

seni seviyorum dostum :D acı gerçeği ancak bu kadar tatlı vurabilirdin yüzüme:D

Hacı böyle uzun işlere gerek yok eger teklif edeceksen şunu yaz bak:) yanlızım yürüyorum sessizce yine kimsem yok yanımda derdimi paylaşacak resmin ısıtıyor ellerimi bu soguk şehirde bir bir geciyorum bomboş sokakları arıyorum seni hayallerimde imkansız bulamıyorum sevmek bakmak degil görmekse eger sevmek yanlızlıgı paylaşmaksa eger SENİ SEVİYORUM:)

iyiymiş:)

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Kalemine sağlık genç yaşına rağmen güzel dizeler çıkarabilmişsin ve akrostiş şiir yazıp bu kadar uyumlu hale getirmekte pek kolay iş değil.
Bakma sen buradaki abilerine sporada yönel tabi ama edebiyatı, şiirleri seviyorsan yazmaya devam et.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Şiir yapı itibarı ile güzel Tavsiye olarak kahraman tazeoğlu şiirlerine bir göz gezdir

mesela şöyle başlayan bir şiiri vardır
Beni susarken bölme

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Şiir yapı itibarı ile güzel Tavsiye olarak kahraman tazeoğlu şiirlerine bir göz gezdir

mesela şöyle başlayan bir şiiri vardır
Beni susarken bölme

Takipçisisin sanıyorum birşey sormak isterim son kitabu Bukre hakkında ne düşünüyorsun okumalımıyız sence?

AsK_GRiBi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bedirhan gökçe ile serdar tunceri begeniyorum:) kahraman tazeoglunu pek sevmiyorum tabiki herkezi tarzı farklıdır benim tercihim dinleyeceksen bu üstadlardan dinle şiiri tavsiye ediyorum.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Takipçisisin sanıyorum birşey sormak isterim son kitabu Bukre hakkında ne düşünüyorsun okumalımıyız sence?
O kitabını okumadim ara ara Internetten kendi seslendirdiği bende olan Beni Susarken Bölme kitabindan şiirlerini okuyorum şiirbaz adam kelimeleri silah gibi aşmış kendin.i

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
O kitabını okumadim ara ara Internetten kendi seslendirdiği bende olan Beni Susarken Bölme kitabindan şiirlerini okuyorum şiirbaz adam kelimeleri silah gibi aşmış kendin.i

Teşekkürler ben kitapevinden birkaç roman alırken önerdilerde acaba sizde okumuşmuydunuz diye sormak istedim o yüzden.

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kalemine sağlık genç yaşına rağmen güzel dizeler çıkarabilmişsin ve akrostiş şiir yazıp bu kadar uyumlu hale getirmekte pek kolay iş değil.
Bakma sen buradaki abilerine sporada yönel tabi ama edebiyatı, şiirleri seviyorsan yazmaya devam et.

teşekkür ederim ablacım:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bence bir şiir, amaç kız için yazmaksa, kıza hitap ederek yazmak daha hoş olur. Ama doğrudan değil, başkasına söylüyorum ama sende duy şeklinde, bu şekilde yazılan şiirler nedense çok daha çekici oluyor.

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben artık çok değiştim gelistim aradan yaklaşık 6 yıl geçmiş. Bugün bu şiire bakınca tabii anılar geliyor aklıma... Şiir de evet bayağı eksik ama içten ?

Son mesajlar