Bir linux kullanıcısı olarak sayılın

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çoğu linux kullanıcısı bu siteye malesef kayıt yaptırmadığı için görünemiyor. Eğer bir linux kullanıcısı iseniz mutlaka bu siteye kayıt yaptırın ve siz de sayılın. Windows ve Mac kullanıcılarını satılmış lisans sayısına, kullanıcı hesabı sayısına vs. göre sayabiliyorlar ama linux kullanıcılarını bu şekilde sayabilecekleri bir sistem yada bilgi toplayan bir arkaplan yazılımı yok. Steam linux'tan oyun oynayanların bir kısmını sayıyor tabi. Eğer kendinize linux kullanıcısı diyorsanız bu listeye kesinlikle kayıt yaptırın :)

The Linux Counter Project - Statistics about Linux, its Users and more

Hepimiz kartlarımızı atalım buraya. Benim kartım bu :)

618862.png

2 bilgisayarımı da kayıt ettirdim. Evde annemin laptop'u da var Ubuntu yüklü ama onu kaydettiremem sanıyorum buna :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Çoğu linux kullanıcısı bu siteye malesef kayıt yaptırmadığı için görünemiyor. Eğer bir linux kullanıcısı iseniz mutlaka bu siteye kayıt yaptırın ve siz de sayılın. Windows ve Mac kullanıcılarını satılmış lisans sayısına, kullanıcı hesabı sayısına vs. göre sayabiliyorlar ama linux kullanıcılarını bu şekilde sayabilecekleri bir sistem yada bilgi toplayan bir arkaplan yazılımı yok. Steam linux'tan oyun oynayanların bir kısmını sayıyor tabi. Eğer kendinize linux kullanıcısı diyorsanız bu listeye kesinlikle kayıt yaptırın :)

The Linux Counter Project - Statistics about Linux, its Users and more

Hepimiz kartlarımızı atalım buraya. Benim kartım bu :)

Ekli dosyayı görüntüle 16740

2 bilgisayarımı da kayıt ettirdim. Evde annemin laptop'u da var Ubuntu yüklü ama onu kaydettiremem sanıyorum buna :D
Neden kaydolalım?Yani sebep ne? :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Neden kaydolalım?Yani sebep ne? :)
Yeryüzündeki pc kullanıcılarının %2'si linux kullanıyor ya, işte o %2.1 den sayılmak için :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Microsoft ve Apple'ın müşterilerini sayma şansı var ama bizim yok, biz de bu şekilde listelerle sayabiliriz kendimizi :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yeryüzündeki pc kullanıcılarının %2'si linux kullanıyor ya, işte o %2.1 den sayılmak için :)
Microsoft ve Apple'ın müşterilerini sayma şansı var ama bizim yok, biz de bu şekilde listelerle sayabiliriz kendimizi :)
Yeryüzünde toplam %2'lik Linux kullanımı mı var? :eek:
Ne kadar az rakam.Doğru sayım yapılmıyordur herhalde.
Aslında sizin dediğinizi yapmak mantıksız değil.
Peki sizin dediklerinizi yapmayan Linux kullanıcıları sayılmayacak mı?

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Eğer öyle düşükse bir de mobilden Linux'a baksınlar.:cool::D

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Yeryüzünde %2 linux kulanılmasımı hiç güleceğim yoktu .Bu sadece masaüstü dizüstü gibi son kullanıcıların kullandığı rakam olmalı . Çünkü Akıllı tv lerden tutnda yeni çıkan akıllı araba sistemlerinde genelde linux kullanılıyor. Ayrıca android te bir linux olduğu için bu rakam bence çok daha yüksek.
Ayrıca serverlar ve süper bilgisayarlarda linux

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yeryüzündeki PC kullanıcılarının %2'si linux kullanıyor ya, işte o %2.1 den sayılmak için :)

Eğer öyle düşükse bir de mobilden Linux'a baksınlar.:cool::D

Yeryüzünde %2 linux kulanılmasımı hiç güleceğim yoktu .Bu sadece masaüstü dizüstü gibi son kullanıcıların kullandığı rakam olmalı . Çünkü Akıllı tv lerden tutnda yeni çıkan akıllı araba sistemlerinde genelde linux kullanılıyor. Ayrıca android te bir linux olduğu için bu rakam bence çok daha yüksek.
Masaüstü kullanıcılarından bahsediyorum yoksa mobil platform da dahil masaüstü dışındaki bütün platfomları linux domine etmiş durumda zaten :)
Linus Torvals'ın bu konuda bir espirisi bile var.
Ben linux'u bir masaüstü işletim sistemi olsun diye yazdım. Linux bugün neredeyse bütün platformları domine etmiş durumda. Ancak... Masaüstü linux'un tamamen bir fiyasko olduğu tek alan haline geldi. Bu gerçekten beni çıldırtıyor. Şimdi bana derseniz ki her gün milyon tane android cihaz aktifleştiriliyor, bu bana pek bir başarı gibi gelmiyor açıkçası :p

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Masaüstü kullanıcılarından bahsediyorum yoksa mobil platform da dahil masaüstü dışındaki bütün platfomları linux domine etmiş durumda zaten :)
Linus Torvals'ın bu konuda bir espirisi bile var.
"Ben linux'u bir masaüstü işletim sistemi olsun diye yazdım. Linux neredeyse bütün platformları domine etmiş durumda. Ancak... Masaüstü linux'un tamamen bir fiyasko olduğu tek alan haline geldi. Bu gerçekten beni çıldırtıyor. Şimdi bana derseniz ki her gün milyon tane android cihaz aktifleştiriliyor, bu bana bir başarı gibi gelmiyor açıkçası :p"
Öyle ama Pc'de hakettiği yerde olsaydı eminim çok daha farklı olurdu.:)

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Onları saymaya aslında gerek yok çünkü sadece telefon Pc'de Win'e kafa atar diye düşünüyorum umarım öyledir.:)

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Şimdi olay tartışmaya gidicek ama olsun gitsin : Genelde benim çevremde insanlara linux u öğretmeye çalıştığımda windows u savunuyorlar (Adam bilmediği bir şeyi kötülüyor (linuxu)). Bunu yapanlarında android fanı olması cidden garip. Diyorum android te linux inanmıyor kanıtlıyorum . Fatal eror veriyor . Yani özellikle insanların aklına kazınmış. Artık bende onları linux a geçirmek yerine onlarla alay ediyorum . Merak eden insanlarada tabiki yardım ediyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şimdi olay tartışmaya gidicek ama olsun gitsin : Genelde benim çevremde insanlara linux u öğretmeye çalıştığımda windows u savunuyorlar (Adam bilmediği bir şeyi kötülüyor (linuxu)). Bunu yapanlarında android fanı olması cidden garip. Diyorum android te linux inanmıyor kanıtlıyorum . Fatal eror veriyor . Yani özellikle insanların aklına kazınmış. Artık bende onları linux a geçirmek yerine onlarla alay ediyorum . Merak eden insanlarada tabiki yardım ediyorum.
Peki nasıl bir Linux geliştiricisi olabilirim?Hangi programlama dillerini öğrenmem gerekir sizce?
Oynadığım Zula isimli oyun Linux'ta hatasız oynansa şu an Linux'ta olurdum herhalde. :)

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Bilmediğin bir şeyi öğrenmek her zaman için daha iyidir umarım bizim Pardus tekrar diriltilirde onu kullanırız olmadı bu Linux'u devlette kullanalım derim.:)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yeryüzünde toplam %2'lik Linux kullanımı mı var? :eek:
Ne kadar az rakam.Doğru sayım yapılmıyordur herhalde.
Eskiden %1 bile değildi, bu kullanıcı sayısının her gün arttığını gösteriyor :)

Peki sizin dediklerinizi yapmayan Linux kullanıcıları sayılmayacak mı?

Masaüstü kullanıcısı sayılmanın farklı yolları da var, misal steam. Sadece sayılmanızı kolaylaştırıyorsunuz.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Peki nasıl bir Linux geliştiricisi olabilirim?Hangi programlama dillerini öğrenmem gerekir sizce?
Oynadığım Zula isimli oyun Linux'ta hatasız oynansa şu an Linux'ta olurdum herhalde. :)
O zaman çift sistem kur oyununu oyna ey halkım.;)

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Ölümüne python öğren sonra c++ ile c
not : bende python öğreniyorum. İnternetten öğreniceksen istihza yı tavsiye ederim . Kitap alıcam diyorsan tavsiye veremem çünkü bende daha yeni 2 tane sipariş ettim elime geçince iyi mi kötümü olduğunu istersen söyleyebilirim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bilmediğin bir şeyi öğrenmek her zaman için daha iyidir umarım bizim Pardus tekrar diriltilirde onu kullanırız olmadı bu Linux'u devlette kullanalım derim.:)
Okuldaki akıllı tahtalarda hem Pardus hem de Windows vardı.Ama bir kez olsun Pardus'un açıldığını görmedim. :)
O zaman çift sistem kur oyununu oyna ey halkım.;)
Çift sistem kurmadığımı nereden çıkardın? :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Cahille girme münakaşaya,ya sinirini zıplatır tavana!Ya da yazık olur "Adabına"! - Mevlana

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Aslında wine 2 stabil sürümü çıksa tadından yenmez.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Okuldaki akıllı tahtalarda hem Pardus hem de Windows vardı.Ama bir kez olsun Pardus'un açıldığını görmedim. :)

Çift sistem kurmadığımı nereden çıkardın? :D
Umarım o da olur,artık biraz Windows'a olan bağımlılığımızdan kurtulalım derim sadece lisansı dünya para.
Öyle anladım ve öyle yazdım bir yanlışım varsa söyle.:)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Açıkçası programlama öğrenmek için Ubuntu, Fedora yada openSUSE tabanlı bir dağıtım tavsiye ederim. Misal manjaro ve arch depolarında idle yok. Bu 3 dağıtım bu işi ciddiye alan firmalar tarafından özellikle geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılasın diye tasarlanıyor.
Aslında wine 2 stabil sürümü çıksa tadından yenmez.
Bir de Playonlinux :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Umarım o da olur,artık biraz Windows'a olan bağımlılığımızdan kurtulalım derim sadece lisansı dünya para.
Öyle anladım ve öyle yazdım bir yanlışım varsa söyle.:)
Ya neden bir GTA,NFS gibi popüler oyunları Linux'a göre çıkarmıyorlar?
Yazın bir ara sadece Linux Mint kullanıyordum.Antivirüs ve Windows'taki bazı programları kurmakla uğraşmadım.Çok güzeldi :) .

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yazın bir ara sadece Linux Mint kullanıyordum.Antivirüs ve Windows'taki bazı programları kurmakla uğraşmadım.Çok güzeldi :) .

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Çünkü adamlar vakti zamanında antlaşmasını yapmışlar bu işlerle ilgili yoksa onlarda işi bilirler gidip daha ucuz olan Linux'u kurarlar ve satarlar ama işte gel gör ki antlaşmalar.Mesela Apple'ın bazı geliştirmelerini Microsoft yazılımcıları yapıyor.:)

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Gerçi bir saniye Linux en son oyun platformuna döndürülecek diye haberler vardı doğru sanırım.:)
Vay vay vay. :) Acaba şu Most Wanted'ı Linux'ta nasıl oynayabilirim?Hem Windows'ta mı Linux'ta mı daha fazla FPS,performansı var diye güzel bir FPS karşılaştırma testi de yapılabilir. :)
Tahminime göre Linux sistem gereksinimleri zaten bir çok kullanıcı açısından minimize edildiği için Fps değerinin yüksek olacağını düşünüyorum.:)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gerçi bir saniye Linux en son oyun platformuna döndürülecek diye haberler vardı doğru sanırım.:)
Bu video'lar taa 2011 den kalma. Yıl oldu 2017, 6 yıl. Çok şey değişti ve gelişti :)
Tahminime göre Linux sistem gereksinimleri zaten bir çok kullanıcı açısından minimize edildiği için Fps değerinin yüksek olacağını düşünüyorum.:)
İyi bir driver ile diye ekleme yapmak istiyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Zaten Youtube'da böyle testler mevcut.Bir de bunu biz yapıp Windows kullanıcılarına göstersek ne olur? :D