[ÇÖZÜLDÜ] Bir Laptop'un Bip Sesi Çıkarabileceği Nasıl Anlaşılır?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
o notebook tamire gitti mi? bazı tamirciler buzerı gereksiz bulup söküyor...
hiç tamir gördü mü? bios güncellendi mi? bios resetlenince buzer disable olmuş olabilir içinde buzer gördün mü?
Bugün kardeşim SSD ve RAM takmak için dizüstü bilgisayarı söktü ve ben de anakartı inceledim. Anakartta şüpheli aygıtlar buldum. Anakart ağzına kadar aygıtlar ile doluydu. Bu yüzden tamircinin Buzzer'ı sökmesi neredeyse imkansız (çok istese bile).

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
sene 2008 sonu aralık ayında teknosa'dan msi vr601 aldık o boot öncesi test kısmında bipliyor grundig gnb 1562 a1i3 biplemiyor sahibi de iplemiyor zaten...
Konumu açalı neredeyse 2 yıl oldu, konumu hortlattım. Laptop Megabook ise bu serinin bip sesi çıkardığından haberim bile yok (Çünkü neredeyse 5 yıldır kayıp bu yüzden bip sesi çıkarttırma şansım yok).

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bazı anakartlarda led panel vardır, beep durumunda ses gelmediğinde led paneldeki led ışığının yanıp sönme durumuna göre anlaşılabilir fakat anakartta led panel yoksa eğer beep hatasını verdiğine dair başka hiç bir yerden göremezsin.
Bu konuyu açtıran laptopta hem Caps Lock LED'i hem de buzzer bulunuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hiç tamir gördü mü? bios güncellendi mi? bios resetlenince buzer disable olmuş olabilir içinde buzer gördün mü?
Konuyu açalı neredeyse 2 yıl oldu. Geçen ay yanlışlıkla bu görüntüleri çektim. Anakart çok karmaşık ama sanki bir yerde bir buzzer var. Bu görüntüleri çekmemden 3 ay önce BIOS güncellemesi yaptım, buzzer hâlâ çalışıyor.

Benim eski laptop'ta bip sesi gelmiyordu. Linux kurulu cihazda bunun nedenini araştırdım ve farklı bir ses sürücüsü kurulunca gelmeye başladı. Şimdikinde denemedim, araştırmadım.
Linux'ta nasıl farklı ses sürücüsü kuraağım?

Benim eski laptop'ta bip sesi gelmiyordu. Linux kurulu cihazda bunun nedenini araştırdım ve farklı bir ses sürücüsü kurulunca gelmeye başladı. Şimdikinde denemedim, araştırmadım.
Linux'ta nasıl farklı ses sürücüsü kuracağım?

Linux'ta nasıl farklı ses sürücüsü kuracağım?

Son düzenleme:

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Konuyu açalı neredeyse 3 yıl oldu, sonunda sistem hoparlörü ile müzik notası çalabildim.
Video linki:

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Daha önceden de aynı konuyu açmıştınız.
Bilgisayarların Bip Sesi Çıkarması Şehir Efsanesi Mi Gerçek Mi?

Aynı içerikli konudan birden fazla açtığınız için konuyu raporladım.
Bilgisayarların Bip Sesi Çıkarması Şehir Efsanesi Mi Gerçek Mi? isimli konum bu konunun çözülmesi ile onaylandı. Ayrıca "1,5 yıl önce ben internete bir video yüklemiştim" dediğim ve o konuyu açmama sebep olan kanalı 5,5 ay önce kapattım. Ayrıca kanıt burada mevcuttur (yeni kanaldan gönderiyorum).

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
iki hoparlörden verince içinden gibi gelir olması gereken bu.
Yaklaşık 2,5 yıl sonra sizin cevabınıza cevap veriyorum. Bip sesi fanın hizasından bir yerden geliyor gibi duruyor. Ayrıca söz konusu aygıt (sistem hoparlörü) ile ekran kartının aynı bölgede olduğunu aygıt yöneticisi ile anladım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
benim Lenovo-IdeaPad-S145-15AST biosa girerken ve boot menü tuşuna basınca bipliyor...

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
benim Lenovo-IdeaPad-S145-15AST biosa girerken ve boot menü tuşuna basınca bipliyor...
Konuda geçen dizüstü bilgisayarımın bip sesi çıkardığını anladığım zamanı hiç unutmuyorum. O zaman kardeşim beni korkutmuştu ve korkudan BIOS menüsünden çıkayım derken yanlış tuşlara bastığım için bip sesi çıkarmıştı. O dizüstü bilgisayar şimdi ne durumda derseniz 3 aydır ona şarkı söyletiyorum (bu konuyu açmamın üstünden yaklaşık 3 yıl geçmiş olmasına rağmen).
Onun dışında maalesef bataryası arızalandı (belli seviyeye gelince şarj almayı kesiyor ve birkaç haftadır şarjı bitmeden kendini kapatıyor).

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Benim de şarjı bitince de bip sesi çıkarıyordu ama videoya yabancı ses karışana kadar fark edememiştim (başka forum sitelerinde o konu var ama bip sesinin nereden geldiğini bulana kadar aylarca ne çok komplo teorisi yaptılar). Hatta videoya karışan bip sesinin onun çıkardığına bile inanamamıştım (yıl 2018).

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Benim de şarjı bitince de bip sesi çıkarıyordu ama videoya yabancı ses karışana kadar fark edememiştim (başka forum sitelerinde o konu var ama bip sesinin nereden geldiğini bulana kadar aylarca ne çok komplo teorisi yaptılar). Hatta videoya karışan bip sesinin onun çıkardığına bile inanamamıştım (yıl 2018).
Lenovo IdeaPad S145-15AST'nin Fn+F12 boot menüsüne ve biosa girerken dıtlıyor Fn tuşunada F12 tuşunuda aybı anda basmak gerek hızlı hızlı işe yarayınca dıt...

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Lenovo IdeaPad S145-15AST'nin Fn+F12 boot menüsüne ve biosa girerken dıtlıyor Fn tuşunada F12 tuşunuda aybı anda basmak gerek hızlı hızlı işe yarayınca dıt...
Benimki de videodaki gibi BIOS menüsüne tuşuna ve boot menüsü tuşuna çok abanınca oluyor (marka ve modelini konuyu açarken belirtmemiştim ama o dizüstü bilgisayarın marka ve modeli HP 15-af110nt).
O dizüstü bilgisayar şimdi ne durumda derseniz videodaki gibi.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
3 yıldır bu konuyu mu konuşuyorsunuz?
Kardeşim üç sene bip sesini tartışacağına günde 5TL kenara koysan bilgisayar almıştın.
Kaç aydır bu konuyu kapattırmaya çalıştım ama olmadı.

Kardeşim üç sene bip sesini tartışacağına günde 5TL kenara koysan bilgisayar almıştın.
Bir de 3 yıl önce bu konu zaten çözüldü (daha doğrusu dizüstü bilgisayarın bip sesi çıkardığı anlaşıldı).

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
3 yıldır bu konuyu mu konuşuyorsunuz?
Normalde hayır ancak konuyu kapattıramadığım ve dizüstü bilgisayarımın bip sesi çıkarması ile ilgili yeni bir gelişmeden (3 ay önce dizüstü bilgisayarıma şarkı söyletmemden) dolayı bu konuyu tartışıyoruz (normalde 3 yıl önce çözüldü).

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...