Bir kaç gün içinde alacağım anakart, işlemci, ram sizce değişiklik yapmalımıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
hocam, teşekkür ederim 450 lira :)

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Usta çok teşekkür ederim, peki işlemci ön belleği 2mb olarak yazıyor iyi mi yoksa kötü mü

ona göre karar vereyim:)
önbelleği senin seçtiğin çift çekirdekli işlemciye göre düşük olabilir ama 4 çekirdekli. dolayısıyla daha performanslı. anakart ise seninki ile aynı özelliklere sahip. kendi yazdığın modeli de seçebilirsin. sana kalmış. :)

istiyorsan forumdan başka kişilerin de yorum yazmasını bekle. yada tanıdığın bilgisayarcılara sor. için rahat etmeden alma :)

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
önbelleği senin seçtiğin çift çekirdekli işlemciye göre düşük olabilir ama 4 çekirdekli. dolayısıyla daha performanslı. anakart ise seninki ile aynı özelliklere sahip. kendi yazdığın modeli de seçebilirsin. sana kalmış. :)

istiyorsan forumdan başka kişilerin de yorum yazmasını bekle. yada tanıdığın bilgisayarcılara sor. için rahat etmeden alma :)

Usta teşekkür ederim, 2 3 gün zamanım var bilgisayarcı tanıdığım yok bu yüzden sizlerin tecrübesiyle ortasını bulup almak istiyorum:)

birde güç kaynağına baktım 250w sistemi toparladığım da 300 veya 350w güç kaynağı yeterli olur mu ?

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
hocam 2. seçimdeki anakart benim önerdiğim anakart. :) teknobiyotik micro atx yazmış ama başka sitelerde baktım atx yazıyor. teknobiyotik yanlış yazmış galiba. :)

ASUS M4A78LT-M LE AM3 AMD 760G/SB710 DDR3 1800MHz (O.C) VGA&DVI Anakart

kalite bakımındansa ben asustan şaşmam. :) bir de ben önbellek olayına çok hakim değilim. performans üzerinde çekirdek, önbellekten daha etkili diye biliyorum. o yüzden X4 önerdim. şimdi internetten de biraz araştırdım ama net bir sonuç bulamadım. :)

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Çekirdek önbellekten elbetteki daha önemli ama uzun vadede anakart seçiminden pişman olabilir diye düşündüm.Üstelik x3'lerin performansının oldukça yeterli olduğunu duydum okudum hem beğenmezse ve biraz da şanslıysa x4'e çekirdek açılabiliyor o yüzden de önerdim :) Anakart konusunda MSI kalitesini son yıllarda oldukça artırdı gerçi anakartın Military Class olanını almak daha mantıklı bir seçim olacaktır :)

http://www.teknobiyotik.com/donanim...870a-fuzion-amd-770-am3-ddr3-atx-anakart.html

Bu anartta Fuzion teknoloji sayesinde aynı anda Nvidia ve AMD ekran kartları kullanıbiliyor böylece iki kartın teknolojisinden de faydalanılabilir.Çekirdek açma teknolojisi de var :)

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
güç kaynağına baktım 250w sistemi toparladığım da 300 veya 350w güç kaynağı yeterli olur mu ?
ekran kartına bağlı. hangi ekran kartını kullanacaksın? oan göre güç kaynağı seçmek lazım. ama X4 işlemciye bence en az 400 W lazım :)

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
ekran kartına bağlı. hangi ekran kartını kullanacaksın? oan göre güç kaynağı seçmek lazım. ama X4 işlemciye bence en az 400 W lazım :)

arkadaşlar, işteydim konuya cevap yazamadım:)

ekran kartı asus markalı ATi çipseti yazıyor 512mb 128bit ddr2

arkadaşlar bütçe 450lira dedik evdeki hesap çarşıya uymuyor:)

100lira eksildi.

350 lira kaldı.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
arkadaşlar, işteydim konuya cevap yazamadım:)

ekran kartı asus markalı ATi çipseti yazıyor 512mb 128bit ddr2

arkadaşlar bütçe 450lira dedik evdeki hesap çarşıya uymuyor:)

100lira eksildi.

350 lira kaldı.
çipseti nedir ekran kartının? HD ile başlayan kısmı, önemli olan burası. :) eğer çok eskiyde agp de olabilir. o zaman yeni PCI-E anakartta kullanamazsın. emin olmak lazım.

"Başlat" menüsünden "Çalıştır" bölümüne gel ve "dxdiag" yaz. entera bas. gelen uyarı ekranına "Evet" yap. sonra açılan pencerede "Ekran" sekmesine tıkla. orada detaylı bilgi yazar. şöyle bir sayfa:

i18318_dxdiag.jpg

bu arada şu an kullandığın anakart nasıl? ATX mi, mATX mi? alacağımız anakart şimdiki kasana uygun olmazsa kasayı da yenilemek zorunda klırsın. :)

sisteme gelince. 350 TL ile bakalım neler yapabiliyoruz? :)

AMD Phenom II X2 555 3.2GHz 7MB AM3 938p Black Edition - 182 TL

MSI 740GM-P25 740G DDR3 1600MHz Vga 16x mAtx AM3 - 97 TL

G.SKILL F3-10600CL9D-4GBNT Value 4GB (2x2GB) DDR3 1333Mhz CL9 DUAL KIT - 84 TL

Peşin: 363 TL

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
çipseti nedir ekran kartının? HD ile başlayan kısmı, önemli olan burası. :) eğer çok eskiyde agp de olabilir. o zaman yeni PCI-E anakartta kullanamazsın. emin olmak lazım.

"Başlat" menüsünden "Çalıştır" bölümüne gel ve "dxdiag" yaz. entera bas. gelen uyarı ekranına "Evet" yap. sonra açılan pencerede "Ekran" sekmesine tıkla. orada detaylı bilgi yazar. şöyle bir sayfa:

i18318_dxdiag.jpg

bu arada şu an kullandığın anakart nasıl? ATX mi, mATX mi? alacağımız anakart şimdiki kasana uygun olmazsa kasayı da yenilemek zorunda klırsın. :)

sisteme gelince. 350 TL ile bakalım neler yapabiliyoruz? :)

AMD Phenom II X2 555 3.2GHz 7MB AM3 938p Black Edition - 182 TL

MSI 740GM-P25 740G DDR3 1600MHz Vga 16x mAtx AM3 - 97 TL

G.SKILL F3-10600CL9D-4GBNT Value 4GB (2x2GB) DDR3 1333Mhz CL9 DUAL KIT - 84 TL

Peşin: 363 TL

Hocam, konuya ilginden dolayı arıca teşekkür ederim:)

şuan şirketteyim akşam 7-8 gibi evde olurum, o zaman bilgileri buraya dökerim:)

ekran kartı sonunda x16 yazıyordu:huh:

hocam şuan kasanın üzerinde bulunan anakart asus p5gc-mx 1333

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ok. ben de baktım, senin anakart mATX miş. yukarıda yazdığım MSI anakart uyar bu durumda. :) ayrıca PCI-E miş. yani boşuna bakma, gerek yok. şimdi kullandığın ekran kartını kullanmaya devam edebilirsin. :) 16x yazması da normal. benim sistem AGP olduğu için 8x. baya eski. :D

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
ok. ben de baktım, senin anakart mATX miş. yukarıda yazdığım MSI anakart uyar bu durumda. :) ayrıca PCI-E miş. yani boşuna bakma, gerek yok. şimdi kullandığın ekran kartını kullanmaya devam edebilirsin. :) 16x yazması da normal. benim sistem AGP olduğu için 8x. baya eski. :D

Hocam, teşekkür ederim, peki PSU dedikleri güç kaynağım şuan 250w 300 veya 350w yeter mi ?

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Hocam, teşekkür ederim, peki PSU dedikleri güç kaynağım şuan 250w 300 veya 350w yeter mi ?
ekran kartını bilmiyorum ama çok güçlü birşey değildir muhtemelen. 350 W yeterli olur. :) ama ileriye dönük almışken 450-500 W lık bir güç kaynağı alsan daha güzel olur. ekran kartını değişmek istersen sorun olmaz. :)

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
senden önce mesajı değişmiştim. :D

evet bu sistem tamadır. :) vatan mağazasından mı alacaksın?

Kısmetse pazartesi akşamı vatan bilgisayardan almayı düşünüyorum:)

heycanla bekliyorum:)

ayrıca yardımın için teşekkür ederim:)

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Kısmetse pazartesi akşamı vatan bilgisayardan almayı düşünüyorum:)

heycanla bekliyorum:)

ayrıca yardımın için teşekkür ederim:)
birşey değil. hayırlı olsun. vatandan alcak olman da güzel olmuş. orda montajını yapıp, test edip verirler. darısı başıma inşallah :)