Bir garip futbol tahmin programı

Bu konuyu okuyanlar

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Merhaba herkese iyi forumlar. C dilinde bir futbol tahmin uygulaması yazdım. Şimdilik deneysel aşamada. Çok detaya inmeden algoritmasından bahsedeyim; Tahminini istediğimiz maç için iki takıma dair toplamda 22 adet soru soruyor;

printf("Ev Sahibi Icerde Kac Mac Oynadi?\n");
printf("Ev Sahibi Ic Saha Gol Sayisi?\n");
printf("Ev Sahibi Icerde Kac Gol Yedi?\n");
printf("Ev Sahibi Taraftar Puani 0-10?\n");
printf("Ev Sahibi Icerde Kac Galibiyet Aldi?\n");
printf("Ev Sahibi Eksik As Oyuncu Sayisi:\n");
printf("Ev Sahibi Icin Macin Onemi 0-10 ?\n");
printf("Ev Sahibi Takim Yildiz Oyuncu Sayisi?\n");
printf("Ev Sahibi Ligin Onemli Takimidir? E-H ?\n");
printf("Musabaka Ev Sahibi Icin 3 Puandan Fazlasi mi? E-H ?\n");
printf("Ev Sahibi Son Macini Kazandi Mi? E-H ?\n");

Bu soruların hepsini rakip takım için de soruyor ve değerleri hesaplayıp bir gol ve kazanma yüzdesi şeklinde sonuç dödürüyor. Ancak örneğin denediğim ilk 2 haftada (süper lig maçlarının tamamına yapılan tahminde) 1.hafta %65 2.hafta %78 başarı sağladı. Bunu 9 kupona yayınca (3₺ lik 9 kupon) 35-40₺ civarı bir rakam kazandırmış oldu merak edenlere.

Ancak geçen hafta tüm kuponlar birer ikişer maçtan hatalı tahmine maruz kaldı. (3 er maçlık 6 kupon 3 kupon gol tahmini 3 kupon sonuç) yani başarı oranı %40 lara falan düştü kaba hesapla.

Burada sormak istediğim bu uygulamanın eksikliği yada çalışma şekli değil onları sorabilmem için çalışma mantığını fonksiyonları uzun uzun detaylandırmam gerekir. O yüzden şimdilik kalsın.

Tüm bunları aklınızda bir fikir oluşması adına anlattım. Şimdi bir futbol maçının sonucuna etki edecek başka ne tür değişkenler olabilir? Bu değişkenler kodlanabilir mi?
Bir beyin fırtınası ve sohbet edasında tüm görüşlerinizi bekliyorum.

Örnek olarak bugünkü GS-BUR maçı için uygulamanın tahmini şu şekilde; (Hile yok maçtan önce hesaplattım :))
ROBO1.JPG

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,337
Yukarıdaki soruların tamamı ev sahibi için.

Rakip takım için de soruyor demişsin ama deplasman mantığı ile mi soruyor yoksa onu da ev sahibi gibi mi sorguluyor?

——————

Türkiye ligi için bir de hakem istatistiklerini de eklemelisin.

Hakemin yönettiği önceki maçlarda takımların kaç galibiyet kaç beraberlik ve mağlubiyeti var.

Hakem önceki maçlarda bu takımlara hangi karttan kaç adet göstermiş.

——————

İş çok detaya girecek ama Beşiktaş maç kazandığında o maçı yöneten hakemler genellikle sonraki hafta maç görevi alamıyor. Yani örtülü olarak cezalandırılıyorlar.

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Evet aynı soruları deplasman mantığı ile rakip takım için soruyor. Hakem istatistiği faktörünü eklemek mantıklı... Aslında haklısın örneklem istatistiği ile duygusal faktörler eklemek daha güçlü tahminler için faydalı olur. Ancak bunu bir modül yazıp her seferinde (değişen konjonktüre göre) elle girmek gerekir. Yada yapay zeka ile makine öğrenmesi girer işin içine. Buna henüz hazır değilim :)

BlueMarble

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Takipten, geliştirmeye devam ediyor musun?

Tayfury

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Futbolun ruhu vardır hocam bunu kodlayamazsın sanırım

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Her şey kodlanabilir. Sadece nasıl hesaplanacağını bileceksin. Çünkü herşey hesaplamadan ibaret. Gerçek hayattan alınan verilerin hesaplamasına "Simulasyon" denir. Gözle göremediğini dahi hesaplayabilirsin.

BlueMarble

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Her şey kodlanabilir. Sadece nasıl hesaplanacağını bileceksin. Çünkü herşey hesaplamadan ibaret. Gerçek hayattan alınan verilerin hesaplamasına "Simulasyon" denir. Gözle göremediğini dahi hesaplayabilirsin.
Kesinlikle katılıyorum.

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Bu aralar derslerimden dolayı çok fazla zamanım olmuyor geliştirmek için. Zaten iyi sonuçlar veren bir algoritma için iyi çalışma ve analiz gerekiyor. Önce gereksinim analizini yapmak niyetim. Yani hangi değişkenler eklenebilir? Hangi değişken yüzde kaç etki eder? Gibi soruların cevaplanması ve ardından verilerin toplanıp faydalı olacağı ve kodlanabilirliği anlaşıldıktan sonra kod aşamasına geçmek gerekiyor. Çünkü kodlama aşamasında bir hata olursa bunun maliyeti yaklaşık 10 kat büyük olacak hem zaman hem iş olarak. (bu maliyet oranı bilimseldir Barry Boehm'in kabul görmüş bir araştırmasıdır) Mesela önce çok gelişmiş ve detaylı istatistikler yerine basitleri deneyim diyorum, Takım-Hakem korelasyonu ya da Antrenör-Rakip antrenör korelasyonu gibi.