Bir Bilgisayarin Ömrü Aşağı Yukarı Ne Kadardir

Bu konuyu okuyanlar

munot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam
pc servisligi yapan yada bu konuda tecrubesi olan arkadaslardan fikir istiyorum.
Bir bilgisayarin omru asagi yukari ne kadardir. artik eskidigini hissettigim bilgisayarimi degistirip degistirmeme konusunda ikilem icindeyim. 5 yil kadar once kendim kurdugum pc bazi ufak tefek takviyelerle hala calismakta ve ihtiyaclarimada cevap vermekte. aslinda bu kullanim sureside uzun bir sure. kurarkende bu kadar sure dayanacagini tahmin etmiyordum. acaba nekadar sure daha dayanir.
saglicakla

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herşeyden önce bu kullanıcının pcyı nasıl kullandığına bağlı sen gayet güzel bir şekilde kullanmışsınki 5 yıl boyunca sağlam kalmış dahada uzun süreli kullanmakta yine senin kullanımına bağlı tabi 5 yıl önceki sistemlerle şimdiki sistemler arasındaki farkı anlatmaya gerek yok bence bir pc almak için sebebin olmalı yani ne için kullanacaksın ne yapacaksın (oyun,iş vs..) ona göre yeni bir pc alınmalı eğer ileriye dönük bir planın varsa şuanki sistemin muhtemelen kaldırmayacaktır.

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Gelişen teknoloji içersinde artık bilgisayar ömrü diye bir kavram yok olmuştur.eskiden yani P2-P3-P4 aralığına baktığınızda şimdiki kadar hızlı gelişmiyordu.Şimdi ise adamlar hergün (yeni)birşey üretiyorlar.2-4 ve sonunda 6 çekirdek işlemciler,crosfire SLI derken çift GPU içeren ekran kartları vs...
yasir'in de dediği gibi amacına göre de değişir.office ve internet kullanıcısı isen orta seviye bir pc seni 3-4 sene iadare edebilir.
Ama grafiker veya tasarımcı yada oyuncu isen herzaman gelişime uyum gösterebilcek yeniliklere açık bir pc toplamalısın ki seni uzun vade de idare edebilsin.

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
bence bilgisayarin ömrü senin onu kullanis bicimine baglı. eger sen defrag, disk temizleme gibi performans attirici seyleri yaparsan ve nakliye vb. seyler esnasinda fiziksel hasar almasini engellersen pcnin omru uzar, ama hor kullanirsan 2 gunluk edersin pcyi :D
ve ayrica diger arkadaslara da katiliyorum ;)

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Ortalama bir bilgisayar ömrü senin bilgisayarında ugraşına baglıdır.Benim 5 yıl önceki aldıgım bilgisayarı halen sorunsuz ve takviyesiz şekilde kullanıyorum.(Oyun oynamayı sevmem) ki sevsemde grafik kartım kaldırmaz sanırım :) Adobe Photoshop CS2 hızlı şekilde çalışıyor.

Evdeki sistemim :

Amd Athlon 3000 (overclocklu)
512 ram ddr ram
250 gb disk
64 bit Fx5200 ekran kartı.

Ama gel görki ben vista ultimate sorunsuz ve hızlı bir şekilde kullanıyorum.Belki sonraki zamanlarda 1 gb ram alabilirim,tedavülden kalkmazsa tabiki :)

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
7 Sene oldu, hala ayni bilgisayari kullanmaktayim. Ara, sira ufak, tefek sorunlar cikartiyor ama gecici.

Hic is gormez hale gelinceye kadar kullanicaksiniz. :) Bence zaman vermek, yersiz olur.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Benimde 5 yıl oldu aynı bilgisayar hala çalışıyor hele Pardus'u açınca uçuyor :D

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşına benim ne kadar ömrüm kaldı diye bir soru sormak gibi birşey sanırım bu da. bilgisayarın 10 sene sonra da çalışır belki ama yazılım çalıştırma konusunda sıkıntı çekebilirsin. şu an hala p2 serisi bilgisayarlar mevcut ama gel görki alet flash bir site bile açamıyor. benim boş vaktim bol dersen beklersin: )

bir bilgisayarın ömrü bilgisayarı bilgisayarcıdan alıp eve götürene kadardır. teknoloji çok hızlı ilerliyor.

munot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cevap yazan butun arkadaslara tesekkürler. bugun iyi olan yarin yetersiz kalabiliyor ama butun

yenilikleri takip etmek cok zor ve mali acidan külfetli. bende fikir almak icin bu topigi acmisdim.

rave dedi ki:
arkadaşına benim ne kadar ömrüm kaldı diye bir soru sormak gibi birşey sanırım bu da. benim boş vaktim bol dersen beklersin: )

bir bilgisayarın ömrü bilgisayarı bilgisayarcıdan alıp eve götürene kadardır. teknoloji çok hızlı ilerliyor.

arkadasim benimde vaktim az. ama fikirlerinde yabana atilacak gibi degil.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
walla sistemin ne onu bile bilmiyoruz :D
benim de var bir tane beş yıllık bir bilgisayar zamanıdna güzel bir sistem sayılırdı şimdi de çok güzle çalışıyor ve kardeşime verdim ben laptop alınca ama rahat iki üç yıl daha çalışır diyorum kardeşimin kullanış tarzını da biliyorum... oyun oynamak gibi bir derdin yoksa ofis programlarını kullanıyorsan çoğunlukla ve internette geziniyorsan müzik falan dinliyorsan sadece bilgisayara iyi baktıktan sonra bir 5 yıl dahah kullanırsın... sonuçta bilgisayar ben artık çok geride kaldım diye eskiden çalıştırdığı programları çalıştırmamazlık etmez... bilgisayrları en çok yoran ve performans isteyen grafik programları ve oyunlar o programlarla işin olmadığı sürece bir 5 yıl daha kullanılabilir... ben hala kömürle çalışan 4 gb harddiskli bilgisayarları kullanan ve sadece internete giren arkadaşlar tanıyorum :D

uzaktan algilama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarın ömrü diye bir şey yoktur. 7 senelik bilgisayarımı geçen seneye kadar download bilgisayarı olarak kullanıyordum, ses çıkarmasın diye bütün fanlarını söküp anakart ile hdd'leri leğende bir yağ içine attım (soğutma açısından) ve ubuntu kurup ağda paylaştırarak sürekli olarak download yapmasını sağladım. Bu yüzden her bilgisayar bir şekilde işe yarar. Ama sen burada bilgisayarından sıkıldın ve yenisini almak için ayak yapıyorsun bize ve kendine. Bu yüzden senin makina eşek olmuş, bir işe yaramaz. Hemen gidip yenisini alman gerekiyor.

munot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
uzaktan algilama dedi ki:
bilgisayarın ömrü diye bir şey yoktur. 7 senelik bilgisayarımı geçen seneye kadar download bilgisayarı olarak kullanıyordum, ses çıkarmasın diye bütün fanlarını söküp anakart ile hdd'leri leğende bir yağ içine attım (soğutma açısından) ve ubuntu kurup ağda paylaştırarak sürekli olarak download yapmasını sağladım. Bu yüzden her bilgisayar bir şekilde işe yarar. Ama sen burada bilgisayarından sıkıldın ve yenisini almak için ayak yapıyorsun bize ve kendine. Bu yüzden senin makina eşek olmuş, bir işe yaramaz. Hemen gidip yenisini alman gerekiyor.
ya kadesim ne guzel yazmissinda yag icine nicin attin. hangi yag türüydü. biraz daha acsan da anlasam, habirde benimki henuz fosil sinifina girmedimi ? bende bir sekilde kullanirim.
saglicakla

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Parça dayanıklılık ömrünü soruyorsan 7-8 yıl rahat kullanırsın ama teknoloji gelişim süreci açısından soruyorsan en fazla 2 yıl içinde yeni sistem kurmanı (Upgarade etmek) tavsiye ederim ..

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Bilgisayarın ömrü hata vermeye başlayınca artık format attığınız halde yine yavaş ise masraf üstüne masraf çıkıyorsa ömrünü tamamlamış demektir. :D

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Dayanıklılık diyorsan 15-20 sene gider ortalama bir masaüstü bilgisayar,hız ve parça olarak modasının geçmesi 3 seneyi almaz.

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bir bilgisayarın ömrü, bilgisayarı bilgisayarcıdan alıp eve getirene kadardır. acı ama gerçek...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şu anda benim rahmetli pcden yazıyorum bir pc ömrü tam 7 yıldır ama teoriye biraz limon sıkıp 10 yıla kadar uzatabilirsin tüm spekülasyonlara açıktır buna rağmen pazar ve mezar arasında kalırsan yeni bir pc için yetkili bayilerin camlarını indirebilirsin good luck

S

SDN Okuru

SDN Okuru
2007 yazında kurmustum bizim emektarı ..Yazdığım şu güne kadar ufak tefek arızalar çıkartsada(benim kullanış stilime karşılık az bile sayılır) benim kahrımı hakkıyla çekti .Kapasitesinin üstündeki o ağır oyunları yıllardır kemküm etmeden hakkıyla taşıdı. Ama nereye kadar be kardeşim ..En sonunda kanser ettik pcyi .:sleep:

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sadece internete girip, sosyal ağlara, haberlere vb. bakıyorsan ~8 yıl.
Oyun vb. oynuyorsan ~4 yıl.
Program vb. kullanıyorsan ~1 ay :p

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
kullanımada bağlı fakat benimde merak ettiğim bi konu açıkçası benim pc de yıl olarak 4 e geçti..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
munot bana ister güven ister güvenme. ben 7 yaşından beri pcyle uğraşıyorum. önce acemilik atmak için 2. el bir pc aldık. adam 8yıl kullanmış ben de acemilik attım ve bilgisarayı o kadar elledim ki haftada 3-5 kere bozup forum sitelerine bakarak adam ediyordum . öyle 4 sene ben kullandım. en sonunda anakartı yaktım. ama birçok şey öğrendim. şuan formatı kolayca yapıyorum. pc dandik marka olduğu halde hırpalana hırpalana 12 yıl gitti

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim pc eylülde 6 yaşına giriyo ne zaman ölür. sadece internete girip çıkıyororum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
beyler benim pc markası vestel onyx game laptop. tabi 2009 model laptopla şimdiki laptoplar aynı olmuyor :D aldığımda 2 gb bellek, 512 mb intel hd grafik ekran kartı vardı. bellek markası elixir ddr3 falan filan işte :) bana 4 yıl gitti. tabi baya oyun oynadım bide laptoplar malesef iyi oyun performansı vermez ve ekran kartı- ram gibi parçaları masaüstü bilgisayar kadar iyi çalıştıramayabilir. ama açıkçası yani çok zorlayıcı, yıpratıcı oyunlar oynadım. 4 yıl gitti. sonra bi gün baktım windows deneyimi dizinindeki bellek performans puanı 5.5 gösteriyo :D kapat desem kapanmıyo, başlat desem başlamıyo :D format atsam yada attırsam yine yavaş. bi gün yine özeliklerini araştırdım kafama takılan şu: acaba bellek iş görmeyince harddiski yıpratırmı? yani alakası varmı çünkü harddiskte ölmüş ömrü bitmiş bi alakası varmı bu işin? bide gittim 4 gb kingston ddr3 1067 mhz bellek aldım. tabi önce servisine götürdüm. adamlar bu belleğin uyduğunu söyledi. belleğe acıdımda geri söktüm. pc artık bitmiş yani harddisk ölmüş. korktum yeni belleğin ömrü 1 yıla düşer diye :D sizce ne yapayım fikir verin bana :D

Berat11213

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Oyun Fln Oynuyorum :)

Simdiki Sistemim ;

Ekran kartı : Nvidia Geforce GTX 1070
Ram : Kingston 16 Gb Ram
İşlemci : İ7 8700 4.60 GHZ

Reaksiyon puanı
5,171
Herhalde hiçbir konu şimdiye kadar bu kadar çok hortlatılmamıştı...