BIOS Güncellemesi Sonrası BIOS Ekranında Fare Çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 anakarta sahibim. Bugün anakartımın BIOS'unu güncellemek istedim. Güncellemeden önceki BIOS sürümüm F5 sürümüydü, güncellemek istediğim sürüm ise son sürüm olan F7a sürümüydü. USB belleğimi Technopat rehberinde olduğu gibi önce FAT32 biçiminde formatladım ve BIOS dosyasını indirip RAR'dan çıkardım ve dosyayı içine attım. Sistemimi yeniden başlattım ve DEL tuşuyla BIOS ekranına girdim. Alt menüden Q-Flash özelliğine tıkladım daha sonra Update BIOS'u seçtim. Daha sonra zaten otomatik olarak USB belleğim seçiliydi ve zaten içinde sadece BIOS dosyası vardı. BIOS dosyasına çift tıkladım ve başlamak için bir tuşa basmamı istedi bende space tuşuna basarak güncellemeyi başlattım ve güncelleme %100 oldu sistem kendini kapattı ve açıldı. Dikkatimi çeken sistem kendini kapatıp yeniden başlayana kadar sanki önceki BIOS güncellemesi yaptığım zamana göre daha geç sürede ekran geldi. Başka dikkatimi çeken şey ise BIOS Ekranına güncellemek için ilk girdiğimde fare imleci donmuyordu ama hassasiyeti düşüktü. Yani fareyi yana oynattığımda az mesafe gidiyordu. BIOS güncellemesi sırasında yani yeni BIOS yüklenirken fare imleci donuk hareket ediyordu. Bende faremdeki DPI tuşuna bastım. Daha önce DPI tuşunu araştırdığımda fare imlecinin hassasiyetini arttıran bir tuş olduğu söyleniyordu. Fakat DPI tuşuna basmam hiçbir işe yaramadı. Sistem açıldı ve Windows'ta fare eskisi gibi hiçbir sorun olmadan çalışıyordu. Sistemi tekrar başlattım ve durumu kontrol ettim bu sefer fare imleci hiçbir şekilde hareket etmiyor sabit kalıyordu. Arkadaşlar bu sorunu yaşayanlar varsa sizden yardım bekliyorum. Güncelleme arkadaşlar fare USB'sini başka yere taktım ve çalıştı fakat ben BIOS'u F7a'ya güncellememe rağmen F2 gözüküyor. Acaba bir sorun oldu ve ikinci BIOS mu aktif şuan ve eğer öyleyse neden böyle bir sorun olmuş olabilir ve bu garanti kapsamındamıdır ?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Biosu yeniden güncelle veya bir eski sürümünü yüklemeyi dene.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Biosu yeniden güncelle veya bir eski sürümünü yüklemeyi dene.
F7a-F6-F5 sürümleri yeniden eskiye var. Ben F5'i sorunsuz kullanıyordum. F7a yı güncelleyince sorunlar oldu. Merak ettiğim anakartın arkasında özellikle klavye ve fare için ayrılmış usb girişlerinden fare çalışmıyor o sorunu başka bir usb girişine takarak çözdüm. Ben F7a ya güncellemiştim ve F2 gösteriyor bu ana biosun bozulduğunumu gösterir. Şuan F2 biosla sistemin bip açılış sesi öncekine göre 3-4 kat yavaş.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
2. BIOS devreye girmiş olabilir. F5'i yükle. Ardından tekrardan F7a'ya güncelle...

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2. BIOS devreye girmiş olabilir. F5'i yükle. Ardından tekrardan F7a'ya güncelle...
F5'e güncellerimde f7a ya birdaha bulaşmam sanırım. Artık sorun olmadıkça güncelleme yapmayacağım sanırım soğuttu beni.
--- Gönderi Güncellendi ---
Eğer ikinci bios devredeyse ve birincisi uçtuysa bu garanti kapsamına girermi ve ben ikinci biosa geçtiğini nerden anlayabilirim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
eskiye dön seçeneği ile dönmek en güzeli...

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
eskiye dön seçeneği ile dönmek en güzeli...
Anlamadım demek istediğinizi. BİOSu tekrar F5 e başarıyla güncelledim fakat fare ve klavye anakartın arkasındaki sadece fare ve kalvyeye ayrılmış olan usb girişlerinde çalışmıyor. Daha doğrusu Windowsta çalışıyor ama bios ekranında çalışmıyor bende mecbur güncellerken aşağıdaki boş usb portlarına taktım. USB portlarında sorun yok windowsta çalıştığına göre acaba bir ayar felanmı yapmak gerekiyor bios ekranından.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
benim biosu güncelledikten sonra eskiye dönme seçeneğini de sunuyor mesela, siz de yok mu o seçenek ?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
F5'e güncellerimde f7a ya birdaha bulaşmam sanırım. Artık sorun olmadıkça güncelleme yapmayacağım sanırım soğuttu beni.

Eğer ikinci bios devredeyse ve birincisi uçtuysa bu garanti kapsamına girermi ve ben ikinci biosa geçtiğini nerden anlayabilirim.
O sıkıntı olmaz, gönderirsin servise, tekrar BIOS yazdırırlar gönderirler... :)

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Eğer F5 sürümüne güncelleyebilirseniz, gerek yok. Ha yapamam derseniz gönderin gitsin...
Yukarıda yazdım sanırım gözden kaçırdınız F5'e güncelledim. Şimdiki sorun anakartın arkasındaki fare ve klavye yerine takarsam fare klavyeyi Windowsta çalışıyor fakat biosta çalışmıyor. Bios ta fare ve klavyeyi kullanmam için alttaki boş usb lere takmam gerek. Anlamadığım neden windowsta çalışıyorsa biosta çalışmıyor.

Ekli dosyalar

• anakrt kl.png
    anakrt kl.png
    123.4 KB · Görüntüleme: 711

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar sistemimi açtım ve şimdide sistem hem geç açılıyor hemde windows etkinleştir yazısı geldi hata kodu 0xC004F034. Ne lanet bişeymiş ya ana bios uçtuysa yedek bios neden yavaş açıyo ve neden aktivasyon hatası veriyor anlamış değilim canımı çok sıktı bu iş.
modify_inline.gif

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Windowsu temizlik programlarıyla temizle.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sanal belleği kontrol edin, açıksa kapatın ve win 10 un ilacını bulun :)

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar Gigabyte E-Support'a mesaj attım ve verdikleri cevap doğrultusunda BIOS ekranına girdim Load Optimized Defaults'a tıkladım daha sonra Save&Exit'a tıkladım ve sistem normal biçimde açılıyor fakat şuan olan sorun Windows'un etkinleştirilmedi olarak gözükmesi. Bu problemide format atarak çözebilir miyim?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Arkadaşlar Gigabyte E-Support'a mesaj attım ve verdikleri cevap doğrultusunda BIOS ekranına girdim Load Optimized Defaults'a tıkladım daha sonra Save&Exit'a tıkladım ve sistem normal biçimde açılıyor fakat şuan olan sorun Windows'un etkinleştirilmedi olarak gözükmesi. Bu problemide format atarak çözebilir miyim?
Format atmadan çözersin. Ama lisansının olması gerekir veya crack kullanman gerek.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Format atmadan çözersin. Ama lisansının olması gerekir veya crack kullanman gerek.
Sistemi açınca bip sesi bugün yine geç geldi ve dolayısıyla pc gene geç açıldı S:
Load Optimized Default yaptığımda normal açılıyordu ama bugün yine eskiye döndü acaba biostan bir ayarımı açmam gerekiyor.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar bilgisayar açılırken ekran kartı ışıklandırmasını hep kontrol ederim. Dünde kontrol ettim ve bir gariplik var. BIOS güncellerkenki sorun ekran kartı sürücüsünü etkiler mi? Kanalıma videoyu yükledim.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Arkadaşlar bilgisayar açılırken ekran kartı ışıklandırmasını hep kontrol ederim. Dünde kontrol ettim ve bir gariplik var. BIOS güncellerkenki sorun ekran kartı sürücüsünü etkiler mi? Kanalıma videoyu yükledim.
Sanki sistem kendini sürekli resetliyor gibi görünüyor... BIOS'tan yine Load Optimized Default yapın kaydedip yeniden başlatın. Windows'a gelecek olursak, temiz Windows 10 64 bit kurulumu yapın... En son çare olarak teknik servise göndermek olacak.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sanki sistem kendini sürekli resetliyor gibi görünüyor... BIOS'tan yine Load Optimized Default yapın kaydedip yeniden başlatın. Windows'a gelecek olursak, temiz Windows 10 64 bit kurulumu yapın... En son çare olarak teknik servise göndermek olacak.
Windows konusu halloldu. Bugün ekran kartı sürücüsünü silip yeni sürücü yüklemeyi chipset sürücüsünü güncellemeyi daha sonrada BIOS'u güncellemeyi düşünüyorum. İşin garip kısmı bunun sistem ilk açıldığında olması yeniden başlattığımda veya tekrar kapatıp açtığımda normal açılıyor.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba Gigabyte ga-ab350m gaming 3 anakartım vardı. F7a bios sürümünün sıkıntılı olmasından dolayı 2 biosda çöp oldu servise verdim ve para iadesi kararı çıktı bende zamanında uygun fiyata aldığım için para iadesi değil yenisiyle değiştirilmesini istedim fakat yenisi geldiğinde yine bios güncellemesi yaptığımda bozulacak muhtemelen. Ne yapabilirim başka markanın anakartını istesem bu sefer dual bios özelliğinden mahrum kalacağım.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhaba Gigabyte ga-ab350m gaming 3 anakartım vardı. F7a bios sürümünün sıkıntılı olmasından dolayı 2 biosda çöp oldu servise verdim ve para iadesi kararı çıktı bende zamanında uygun fiyata aldığım için para iadesi değil yenisiyle değiştirilmesini istedim fakat yenisi geldiğinde yine bios güncellemesi yaptığımda bozulacak muhtemelen. Ne yapabilirim başka markanın anakartını istesem bu sefer dual bios özelliğinden mahrum kalacağım.
İleride çıkacak olan sürümleri bekleyin... Veya servise gönderip BIOS güncellemesi yapılması gerektiğini belirtin...

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İleride çıkacak olan sürümleri bekleyin... Veya servise gönderip BIOS güncellemesi yapılması gerektiğini belirtin...
Merhaba birşey sormak istiyorum b350 ile a320 anakartlar arasında OC yapma, crossfire veya SLI dışında kullanımı veya anakart ömrünü etkileyecek bir durum varmıdır.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhaba birşey sormak istiyorum b350 ile a320 anakartlar arasında OC yapma, crossfire veya SLI dışında kullanımı veya anakart ömrünü etkileyecek bir durum varmıdır.
Merhabalar,
tabiki de vardır. RAM slotları ve dayanıklılık derecesi, RAM frekansı, PCİ Express slotları ve dayanıklılığı çelik kaplaması, veri yolu çizimleri, hatta en önemli olan kullanılan kompanentler yani bileşenlerdir(kondanstör, yonga, çip, PCB kalitesi, faz beslemesi, güç beslemesi, ses yongası, ses katı kapasitörleri, işlemci fazı vs...)... Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı... :) Ayrıca bütçeniz yeterse B350 çipset almanızı, olabildiğince

İyi Forumlar...