Bios Ekranında kalıyor

Bu konuyu okuyanlar

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar

Hemen konuya girim bilgisayar bios ekranında yani anakart asus asus yazıp donuyor

yaptığım işler

1.ram yuvasını ve rami değiştirdim
2.cd ve hdd söktüm

gene yok gene yok

---------- Post added at 18:47 ---------- Previous post was at 18:42 ----------

biraz acil yazarsak güzel olur

------------

Bu tip durumlarda bilgisayar üzerindeki işlemci ram monitör hariç, klavye fare cdrom gibi aygıtların hepsi çıkarılıp tekrar denenir. Eğer olmaz ise BIOS pili çıkartılıp 10 dakika beklenir.

Son düzenleyen moderatör:

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Hdd yi de sökmüşsün. Anakartında sorun olabilir. Bios pilini çıkar birde jumper varsa onu sök

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bios pilini çıkarıp bekledim 5dk yalnız jumper derken

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Eğer varsa tüm giriş çıkışlardaki aygıtları sök. Klavye ve mouse dahil.
Sistemin çalışması için anakart, işlemci, RAM, güç kaynağı yeter.
Birde ESC veya benzeri bir tuşa basarak Asus logosu kaybolup BIOS bilgi ekranını getirebilirsen oradaki mesajları incele.

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Tüm bileşenleri çıkartıp o şekilde deneyiniz.

Dış bileşenlerde Anakarta sadece klavye ve monitör bağlı olsun.

İç bileşenlerde İşlemci,Ram,Ekran Kartı bunlar haricinde donanım varsa çıkartınız. Güç kablolarını kontrol edip gerekli parçalar haricindeki kabloları sökünüz. ( Hdd ve cd-rom bağlı iken sorun veriyorsa çıkartıp deneyiniz. )

Bios pilini çıkartıp pc enerji kablosunu çıkartıp bir kaç kere power düğmesine basarak statik enerjiyi dışarıya çıkartıp 10 dk kabloyu takmadan ve pil dışarda bekleyiniz.

Pili ve power kablosunu takip tekrar deneyiniz.

Sorun öncesi hakkında bilgi verirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ya öyle birşeyki bazen görüntü hiç gelmiyor bazen geliyor ama bios girilmiyor

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Hdd yi de sökmüşsün. Anakartında sorun olabilir. Bios pilini çıkar birde jumper varsa onu sök

image.php

Böle bir plastik parça

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
söktüm doğal olarak açılmadı pc tekrar taktım gene aynı görüntü geliyor donuyor bazende görüntü hiç gelmiyor

---------- Post added at 19:30 ---------- Previous post was at 19:26 ----------

arkadaşlar az önce bad checsek tarzı bişey dedi flopyy not found fln dedi

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
cmos sıfırlaman lazım yapman gereken elektrik bağlantılarını kasadan kesmen resim de gördüğüm jumper cıkar jumper 3 pinlidir cıkarmadan önde boşda duran bir pin var ona ve yanın dakine tak 3 defa power düğmesine bas bırak sonra jumper eski haline getir tak fişlerini pc ac

cmos-jumper.jpg

---------- Post added at 19:34 ---------- Previous post was at 19:31 ----------

sonra floppy hatası verir bios gir tarih saat ayarlarını yap tarih ve saat tın aldında floppy diski üzerine gel enter bas floppy disable yap F10 Bas cıkan seceneke ok de ve pc acılır tekrar

---------- Post added at 19:37 ---------- Previous post was at 19:34 ----------

bu işlemi yaparken sağlıklı olması icin varsa ekran kartı hdd dvd/cd usb gibi bağlantıların kablolarını cıkar anakar üzerinde hic bir donanım bağlantın kalmasın

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
yaptım olmadı yalnız 2 o parçayabenzer var öbürü ucu açık kafası yani .d

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bunları yaptıkdan sonra hic bir şekilde anakart bios ekranı gecmiyorsa anakarta güle güle demen lazım tamir edilir ama değmez

---------- Post added at 19:41 ---------- Previous post was at 19:39 ----------

arkadaşım yakın dan anakartın resmini cekebilirmisin cpu dan aşağıya ve resmi buraya koy hangisi oldunu söyleyelim sana

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ya ekran kartı takılı değil yani pcı-expde hiçbiey takılı değil yani ekstra

yalnız şimdi bios ekranında çizik çizk oldu

---------- Post added at 19:45 ---------- Previous post was at 19:42 ----------

birazdan resimeri atcam

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
cizik cizik olmanın sebebi ram larında anakartın ram seciyor ram yerini değiştir 2 adet kulanıyorsan ram ları tek tek tak pc ac dene ramlarını hangisinden acıyor bir bak bakalım

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bak bu anakart senin beyaz slot ların yanında asus yazılı beyaz şekilde işte o ccmos jumperi tek olan mavi yanında boş bir pin var mavi cıkar ona ve yanında kine tak

p5rd1-vm-2d-half.jpg

---------- Post added at 20:22 ---------- Previous post was at 20:18 ----------

senin gösterdiklerin değil 2 tane yan yana olan onlar değil onların karşısındaki tek olan usb kablosunun taktığın oraya doğru bak tek birtane olan

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ya arkadaşlar bence ram yuvaları bozuldu hemde 2side neden nerseniz

1gb 400mhz ddr ram var tek başka pcde denedim çalıştı benim makinede 2yuvadada sorun oluyor

sizce başka sorun olabilirmi?

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
ya arkadaşlar bence ram yuvaları bozuldu hemde 2side neden nerseniz

1gb 400mhz ddr ram var tek başka pcde denedim çalıştı benim makinede 2yuvadada sorun oluyor

sizce başka sorun olabilirmi?

Dostum 2005 te aldım pc yi.Ozamandan beri mavi ekran hatası çıkıyor.Kimse çözemedi :hammer:

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
.d ya zaten olayın başlangıcı ilk başta mavi ekran ram hatası sonra bi anda pc elektiği kesti bugünde hiç açılmama başladı

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
ramlarını bir yumuşak silgiyle bir temizle sorun ramlarda

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ramlerde değil ram başka makinede çalışıyo

---------- Post added at 17:49 ---------- Previous post was at 17:25 ----------

arkadaşlar acil bakın zorla pc açtım fakat şöyle bişey diyor chekking floppy not founda sonra cd rom diyo format cdsini taktım ama p5rd1-vm .rom not found diyo nasıl olcak

badboimam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konunun uzerinden baya gecmis ancak ayni sorunu bende yasiyorum internette saatlerce arastirmama ragmen cozum bulamadim. Acaba konuyu acan arkadas halledebilmis mi nasil yapmis paylasirsa sevinirim. Teknik servisle ugrasmak istemiyorum

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Biosu update edersen sorun ortadan kalkar.

badboimam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk ekranda takiliyor. Delete, F1 vs. hicbir tus islemiyor donuyor. Bu durumda nasil guncelleyebilirim ki.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
sorun anakarttaymış anakart yalan olmuş yeni anakart taktık oldu

senin sorunun değişik olabilir önceden arkadaşların yazdıklarını yap belki olur:ram değiştir,dvd,hdd sök,bios pilini sök jumper fln yap

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benim anakart ve hard disk kablosu değişti önceden beko idi şimdi ide foxcon ancak tekrar biosta takılı kalıyo ve hiç bir ilerleme olmuyo 3 defa yetkili servise gitti ancak sorun devam ediyo acill çözüm istiyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:mellow:benimkide öyle oldu teknik servise yolladım içini açmışlar su felan kaçtı dediler 100 lira verdim düzeldi bayadır iyiydi ama yine aynısı oldu ne yapcam bende bilmiyorum :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaslar benim pc acılırken intel yazısı geciyo sonra sağ alt köşede 94 diye bi sayı geliyo ve acılmıyo öyle kalıyo klavyede hiçbir tuş işlemiyo ne yapmam lazım bilen var mı.. bios pilini cıkarıp taktım fayda etmedi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar Bendede Aynı Sorun Vardı Asus Yazısında Veya Hangi İşletimse Onda Kalıyodu Biosa Giremiyordum şöle kendimce bişe yaptım sizde deneyin belki olur yardımcı olursam ne mutlu bana f1 f2 f3 f4 f5 f6 f7 f8 f9 f10 f11 f12 deleteye felan sanki piyanodaki gibi elimle kaydırarak bastım yani farketmez böle asus ekranı varken hepsine öle absın biraz sürekleyin üstlerinde eliniz geliyo bişeler biosa girdim sonra cd taktım f1 felan öle yaptım formatı atabiliyorum benim başıma geldi birde siz deneyin belki olur :)