Binecek Var

Bu konuyu okuyanlar

xSafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

Benim toplu taşıma durakları ile alakalı bir projem var. Bu proje kapsamında durakta bulunan bir verici sayesinde sinyal göndererek otobüs yaklaştığında içindeki ilgili cihaza uyarı ışığı, yazısı vb iletmek istiyorum. Bunun için kullanabileceğim hazır bir cihaz var mıdır? Eksik düşündüğüm noktalar nelerdir?

Desteğinizi bekliyorum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Apartman Site gibi yerlerin girişinde kumandalı kapılar olur.

Kumanda düzeneği durağa takılır. Otobüs durağa belli mesafeye geldiğinde düğmeye basılır.

Otobüste de alıcı bulunur. Alıcı kapıyı açmak yerine otobüs içinde ışığı yakar.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
ama mesafe ne yazık ki kısıtlı diye biliyorum yani yaklaşma ve ışığı yakma en az 200 m olmalı ki yada gprs üzerinden sağlanabilmeli .

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu iş biraz detaylı.
Çünkü duraktan spesifik bir otobüse yayın yapılmayacaksa çevredeki her otobüste ışık yanar. Şehirlerde durak civarında otobüs sayısını düşününce...

Alternetif olarak walky talky telsizler düşünülebilir.

Otobüslerde bir telsiz olur. Frekansları eşleşmiş şekilde duraklarda da bir butonlu telsiz olur.

Yolcu durak numarası ile anons geçer.
Örnek 1007 durakta binecek var şeklinde.
Bu anons her durak için önceden kayıt edilmiş de olabilir.
Kapsama alanındaki tüm otobüs şoförleri anonsu duyar en yakın olan yolcuyu alır.

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Genel merkeze bağlı olan gps li otobüslerle yapılabilirr ama masraflı bir proje ama fikir güzel?

xSafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu iş biraz detaylı.
Çünkü duraktan spesifik bir otobüse yayın yapılmayacaksa çevredeki her otobüste ışık yanar. Şehirlerde durak civarında otobüs sayısını düşününce...

Alternetif olarak walky talky telsizler düşünülebilir.

Otobüslerde bir telsiz olur. Frekansları eşleşmiş şekilde duraklarda da bir butonlu telsiz olur.

Yolcu durak numarası ile anons geçer.
Örnek 1007 durakta binecek var şeklinde.
Bu anons her durak için önceden kayıt edilmiş de olabilir.
Kapsama alanındaki tüm otobüs şoförleri anonsu duyar en yakın olan yolcuyu alır.
Spesifik bir otobüste yanacak. Yani frekans eşleştirmesi yapılması gerekiyor. Tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Genel merkeze bağlı olan gps li otobüslerle yapılabilirr ama masraflı bir proje ama fikir güzel?
Öncelikle teşekkür ederim. GPS sistemine dahil olanlar için mevcut sistemi kullanmayı düşünüyorum.

enders07

Asistan
Reaksiyon puanı
61
antalya'da "antalya kart" uygulaması var her durağın bir numarası var bu numarayı girerek durağa hangi otobüs kaç dakika sona gelecek gösteriyor. ama sensörlü bir şey olması daha güzel olur tabiki de

xSafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Amacım görme problemi yaşayan insanların otobüsü kaçırma endişesini gidermek ve şöförlerin durağı kontrol etmesine gerek kalmadan yola odaklanmalarını sağlamak.

kingeron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba,

Benim toplu taşıma durakları ile alakalı bir projem var. Bu proje kapsamında durakta bulunan bir verici sayesinde sinyal göndererek otobüs yaklaştığında içindeki ilgili cihaza uyarı ışığı, yazısı vb iletmek istiyorum. Bunun için kullanabileceğim hazır bir cihaz var mıdır? Eksik düşündüğüm noktalar nelerdir?

Desteğinizi bekliyorum.
ankarada ego uygulaması var, gps tabanlı çalışıyor incelemenizi öneririm.

xSafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Projeyi sundum arkadaşlar. Yorumlarınız için teşekkür ederim. TCP yayın ile alıcıyı bulana kadar yayın yapan bir Wi-Fi sistemi olarak tanıttım.

---
Konu kapatılabilir.

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Projeyi sundum arkadaşlar. Yorumlarınız için teşekkür ederim. TCP yayın ile alıcıyı bulana kadar yayın yapan bir Wi-Fi sistemi olarak tanıttım.

---
Konu kapatılabilir.
Umarım güzel sonuçlar elde edersin

Son mesajlar