Binali Yıldırım, iPhone 5 Alanları Eleştirdi

Bu konuyu okuyanlar

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Bu saatten sonra, Samsung'un, Apple'nin, Nokia'nın, Sony'nin, HTC'nin mi piyasasını kıracağız? Üretsek ne yazar. :D

Siz telefonlardaki, ÖTV'yi kaldırın. Konuşmada ve mesajlaşmada en pahalı ülkeyiz. Her şeyde bir vergi var. Yakında tuvalete girmektende alırsınız.

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yerli telefon vardı da biz mi kullanmadık :dil:

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bu saatten sonra, Samsung'un, Apple'nin, Nokia'nın, Sony'nin, HTC'nin mi piyasasını kıracağız? Üretsek ne yazar. :D

Siz telefonlardaki, ÖTV'yi kaldırın. Konuşmada ve mesajlaşmada en pahalı ülkeyiz. Her şeyde bir vergi var. Yakında tuvalete girmektende alırsınız.
Ben katılmıyorum. Bence fiyatları daha çok şişirsinler. Ne yazık ki milletimiz sınırı bilmiyor. 7 saat kesintisiz sevgilisiyle konuşan adam gördüm. 5 hatla dolaşanlar var.
Ayda bir telefon değiştiren adamlar var.
Otomobil vergilerini düşürüp bunlara yüklesinler.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13

Konuşmada en pahalı ülkeyiz derken ki dayanağınız nedir?
Çünkü avrupa da en çok telefon ile konuşan topluluklardan birisiyiz. Hatta hafızam beni yanıltmıyorsa İngiltere'den sonra 2. idik sanırım.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Binali Yıldırım, iPhone 5 Alanları Eleştirdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iPhone 5 almak için saatlerce sıraya giren teknoloji severleri ve bunları yüksek fiyata satan fırsatçıları eleştirdi.

Yüksek fiyata satan fırsatçıları eleştirmiş. Böyle komedi olur mu? Devlet en büyük fırsatçı, türkiyedeki çoğu üründeki yüksek fiyatın sebebi saçma sapan ve aşırı yüksek vergiler. Devlet fırsatçılığın kralını yapıyor bu konuda.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Konuşmada en pahalı ülkeyiz derken ki dayanağınız nedir?
Çünkü avrupa da en çok telefon ile konuşan topluluklardan birisiyiz. Hatta hafızam beni yanıltmıyorsa İngiltere'den sonra 2. idik sanırım.
Benimde hafızam yanıltmıyorsa, AB meclisinden uyarı gelmişti. Bu yüksek fiyat konusunda ve GSMArena'nın da araştırması o yöndeydi.

Ben katılmıyorum. Bence fiyatları daha çok şişirsinler. Ne yazık ki milletimiz sınırı bilmiyor. 7 saat kesintisiz sevgilisiyle konuşan adam gördüm. 5 hatla dolaşanlar var.
Ayda bir telefon değiştiren adamlar var.
Otomobil vergilerini düşürüp bunlara yüklesinler.
Sevgilisi ile 7 saat konuşuyor diye, 5 hatla dolaşıyor diye, bizim yüksek fiyat ödememizin sebebi, suçu ne ?

Asıl otomobil vergileri arttırılmalı. Bana görede binsinler toplu taşıma araçlarına, saatlerce trafikte beklemektense. Her aracın içinde 1 kişi.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Benimde hafızam yanıltmıyorsa, AB meclisinden uyarı gelmişti. Bu yüksek fiyat konusunda ve GSMArena'nın da araştırması o yöndeydi.

6-12 ay kadar önce okuduğum haber avrupanın en çok konuşan toplumları arasındaydık.
Bunu ondan önce de duymuştum.

Fiyat konusunda hiç bir şikayet, araştırma, haber görmedim duymadım.

Ayrıca ben konuşma konusunda son derece ucuz buluyorum.
Telefonu bir iletişim aracı olarak kullandığım için hiç sıkıntım derdim yok.

MonsterMMORPG

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bu telefon vergileri Allah'a şükür var. Bakan doğru söylüyor. Sen git 3000 lira ver 1370 tl lik galaxy s3 sonra ezsin telefonunu

akla ziyan :D

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Bunu saçma bulan bakan dışarda 640 dolar olan telefonun Türkiye'de 2800 TL civarı olduğunu çok mantıklı buluyor sanırım.
Vatandaşa bu kadar lüks yaşamayın diyorlar da kendileri ne yapıyorlar bu konuda?

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
S3 ün ezdiği bir telefona 3000 TL, ezilmek için iyi yol

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ezmek ezilmek bir yana işin komik tarafı bunları söyleyen bir bakanın olması ve bu bakanında 640$ yurt dışında, 3200 TL yurt içinde satıldığını görüp, alanlara laf etmek yerine yahu biz bu işin nereside yanlış yapıyoruz. Bu fiyat farkı neden var gibisinden bir soru kendisine sorsun. Sonra gelip laf etsin.

Birçok kişinin sitede yaptığı yorum gibi, devletimiz zaten en büyük fırsatçılığı yapıyor. Başka biri yapınca mı zorlarına gitti.

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bakanın ödenen vergilerden haberi yok sanırım.sanki amerikada 640$ alıp Türkiyede 3.000e satıyor

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Etrafa saçacak kadar parası olmayan ve kafasını biraz çalıştıran biri Iphone almak isterse Türkiye'den kesinlikle almaz bir yolunu bulup Amerika'dan alır/getirtir. Haberde de söylendiği gibi en az 1000 TL'lik bir fark oluşuyor yazık bu çok fazla 2 iphone parası oluyor neredeyse.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Adama bak 1000 lira fark olşuyor diyor Niye oluşuyor acaba oturup düşün Binali Yıldırım

poyrazl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fırsatçıları,fiyatların yüksekliğini eleştireceğine, çare bulsun engellesin. Bu hükümetin Bakanı değil mi? kendileri...

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Bir yerde haklı olabilir yemek parasını zor bulan adam gidip o telefonu almamalı. Ama bakanda sadece eleştireceğine çözüm aramalı bu yüksek fiyatlara. Vergiyi bol koyacağına azaltsın vergiyi sürümden kazansın. :)

Bir de bulut sistemlerinden bahsetmiş Türkiye'de çok mümkünmüş gibi.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Binali Yıldırım 5110 kullanıyormuş. :)

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23

Alıyolar alıyolar ondanda alıyolar eğer su faturasına bakarsanız katı atık vergisi mi ne öyle bişey olduğunu görürsünüz yani evlerimizdeki tuvaletlerdende vergi alınıyo bu konuda ciddiyim...
Konuyla ilgilide sayın bakan ülkemizdeki dandik net fiyatlarını neden hiç eleştirmiyo acaba yada sizinde dediğiniz gibi Avrupa da 19 Euro veriyo benim sözlüm ün ailesi Fransa da İnternet+Ev telefonu sınırsız sabit hatlar ve bazı cep operatörleri diğer ülkelere Fransa içi herşey sınırsız dışarıda tatminkar miktarda 3G bağlantısı veriyolar sözlüm beni aradığında en basitinden normalde 2 dk da 1 Euro yazıyo ona bana dakkada 3 küsür lira kesiyolar... Bence haklısınız gsm konusundada..

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bakan yerden göğe kadar haklı. Millet sırf ezikliğini gizlemek, statüsünü yükseltmek için en pahalı telefondan satın alıyor. Yazık...

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bakan yerden göğe kadar haklı. Millet sırf ezikliğini gizlemek, statüsünü yükseltmek için en pahalı telefondan satın alıyor. Yazık...

telefon neden en pahalı düşündünüz mü?

DEVLETİN iPHONE 5 TARİFESİ
Gümrüğe geliş fiyatı 1200 TL

Özel Tüketim Vergisi (%25) 300 TL

Katma Değer Vergisi (%18) 270 TL

TRT Bandrolü 100 TL

Diğer vergiler 30 TL

Bayi kârı 200 TL

Toplam 2100 TL

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7

tuvaletten zaten atık su parası alıyorlar :)

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Hiç dikkat emiyordum, otomatik ödemeden dolayı. :D

tatar59

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Aynısını demiyorumda benzerini yaptında almadıkmı ? Veya yaptırdın mı ? Hadi var aklımda proje benim gel kur o zaman türkiyeye nanometrik fabrika ürettir sağla iş imkanı alalım. Bide savunuyosunuz iphone 3s kullanıyorum sırf a6 işlemcisi var diye gidip almam o telefonu mantıken zaten adamların app storeye kabul ettiği uygulamalar 3s tede sorunsuz çalışıyor. Ama çok param olsa daha hızlı diye gider iphone5 alırım sen daha savunma sistemini geliştiren aselsan muhendislerine sahip çıkamıyosun. Değil 22,30 sen bu ülkeye 90 nm santral kuramazsın çünkü işiniz basınızdan aşkın birisi Behzat Ç. ye takar birisi milletin aldıgı telefona takar insanlara yön vermek için bi altarnetif sunun hadi yap türkiyede basmatik değilde dokanmatik bi ekran cortex gibi bi işlemci alıcam bende.... Diyemedim ya la :D Adamın karşısına çıkıp bunları diyemiyom ya la :D Anca yazarız buraya :)

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
doğru söylüyon sayın bakanda hani bizim ülkemizde kim yapacak.adam satacak o kadar kişi bulmuş enayimide gidip telefon üretecek bu telefon 10.000 tl olsa alacak o kadar insan varki kimse bu ülkede yapmaz...

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tuvaletten zaten atık su parası alıyorlar :)

Atık su parasını vermek istemiyorsan kendi atık suyunu kendin arıtırsın. Paran cebinde kalır. Yok yapamıyorsan bir atıksu arıtma tesisi kaça yapılır kaça işletilir önce onu öğrenmende fayda var.

barbunyaza

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Atık su parasını vermek istemiyorsan kendi atık suyunu kendin arıtırsın. Paran cebinde kalır. Yok yapamıyorsan bir atıksu arıtma tesisi kaça yapılır kaça işletilir önce onu öğrenmende fayda var.

mantığa gel. devletin amacı vatandaşını memnun etmektir. ne demek atık su parası vermek istemiyorsan kendin arıtırsın. :S

elimde bu ayın su faturası var

SU VE ATIKSU TÜKETİM BEDELİ: 2,82
KATI ATIK TOPLAMA BEDELİ: 4,61
KATI ATIK BERTARAF BEDELİ: 0,39
ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ: 0,23
KDV: 0,63

bu ne şimdi böyle faturamı olur. ben bir ayın 3 haftası evde yokum gelen faturaya bak. su faturasında kullandığım suyun 2 katı katıatık vergisi ödüyorum. evde olmadığım halde.

Private-B

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kendi once 5 Lira olan benzinin hesabini versin Serefsi.ler

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ancak toplumsal mühendislik icraata gelince -1000 lerde sürünüyor bu zihniyet.