Bilişim Sektöründe İş Bulma Konusunda Sorun Olmayacak Sektörler Nelerdir ?

Bu konuyu okuyanlar

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bilindiği Üzere Bilişim Sektörü başlı başına çok büyük bir pazar, Bildiğiniz en çok ihtiyaç duyulan ve iş imkanı olarak da sıkıntı çekmeyeceğimiz sektör hangisidir, bu sektör için hangi sertifikasyonlar gereklidir paylaşabilir miyiz ??

kursatca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sertifikasyon felan bos bunlar ne bıldıgıne bakar.herkezde bır sertifikasyon sevdası anlamıyorum...lafım sana degıl kardes hakkını helal et

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
sertifikasyon felan bos bunlar ne bıldıgıne bakar.herkezde bır sertifikasyon sevdası anlamıyorum...lafım sana degıl kardes hakkını helal et
Yok kardeşim helal olsun hakkım da, Büyük şirketlere girmek için illa ki sertifika gerekiyor, dayımız yok ne yapalım :( :)

fogu78

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Ne kadar bilirsen bil, belgesi yoksa bilmiyorsundur.

Arkadaşım Windows Server sertifikasının önemli bir şey olduğunu biliyorum. Bilmiyor olsan bile sertifikanla gidip bir firmaya IT Manager olarak başvur %60 şansın olur.

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Sertifikanın çokta bir öneminin olduğunu sanmıyorum. bende aldım MCSA+S'e kadar.Kim ilgilendi ki bugüne kadar? Herhangi bir iş görüşmesine gittiğinde, özellikle de bu firma bilişimle uğraşan destek firmasıysa, görüşme esnasında yeniden alıyorsun o sertifikayı merak etme. Kimse sana bir şey sormadan, bunun sertifikası varmış, işe alalım demiyor. Ancak sıradan devlet, belediye işi olur, kendileri bi şey bilmedikleri için sertifika görmek isterler o ayrı. Ama bana kalırsa en büyük artı konunla ilgili bir üniversite diploması. Sertifikalar diplomanın yanında çerez kalır.
Not: bu arada sertifikaları almanın bir zorluğu kalmadı. İnternetten çıkan soruları buluyorsun (dump) sınavda da aynısı çıkıyor zaten. İngilizce bilmeyen bile çok rahat alıyor artık o sertifikaları. Haliyle değeri de o kadar düşüyor...

cşarapçı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben bilgisayar programcılığı önlisans mezunuyum (Erciyes üniv. 2007)
Okul bittikten sonra stajımı yaptım ve iş aramaya koyuldum. Ankarada gezmediğim yer kalmadı nerdeyse ama kimse tecrübesi olmayan birini işe almak istemiyor. Diplomanın sa hiçbir önemi olmadığını fakettim. Okulda verilen eğitim ise malum. Allahtan ki ben daha önceden donanım konusunda kendimi geliştirmiştim. Yazılım alanında iş bulamadım fakat donanım sayesinde 6 ay sonra bir yere girebildim. Bi altı ay orada çalıştım sonra oradan da ayrıldım. Ve son karar olarak **** ***** isminde (Reklam olmasın) kursa giderek yazılım uzmanlığı eğitimi aldım. Şu anda sertifikam var kurstan almış olduğum yakın zamanda microsoft sertifikalarını da alıcam inşallah. Şu anda kendimce bir proje geliştiriyorum o bitince iş için başvurulara başlayacam.
Bunca hikayeden sonra işin özeti şu

Eğer ki bilişim alanında iş arıyorsanız iş bavurusunda bulunacağınız kişilere "Ben bu işi biliyorum" anlamında bişiler sunabilmenizdir. Sadece setifikalar pek işe yaramıyor. Yalnız şöylebir nokta var Devlet ihalesi alan şirketler için Microsoft sertifikalı eleman zorunluluğu var diye biliyorum.

kursatca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eger yapacagın ısı bılıyorsan yanı buna sertıfıka karar vermıyor...ısı bılıyorsan eger kendıne de guvenıyorsan hıc lazım degıl o kagıt parcası...
cokmu gerek oldy photoshopta yap bırtane dursun kenarda....zaten ısı bılıyorsan ıse gırdıgınde kımse senın sertıfıkanı arastırmayacak...ne sertıfıkaları olupta hıc bırsey bılmeyen okadar arkadasım varkı ezberle gır sınava ....

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
@cşarapçı'nın da dediği gibi özel sektöre girerken öncelikle elincde bu işi bildiğini kanıtlayacak çalışmalar olmalıdır, ama bilindiği üzere her zaman kullandığımız tabir ekmek aslanın ağzında, ee dayımız da yok büyük şirketlerde, mecburen devlet işine girmek zorunda kalacağız büyük ihtimal, onun için de gerekli sertifikaları alma gerekliliğini hala savunuyorum...

sakallıoğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Büyük şirketler elemeyi uçtan başlatmak için sertifika istiyorlar, sanırım haklılarda ,onun için bir sertifika sahibi olmak lazım.

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
sertifikasyon vs hikaye.. eğer büyük paralar vuracaksan ya çok şanslı olacaksın yada bu işin okulunu okuyacaksın..bilgisayar müh. tavsiye etmem.. yazılımcı olucaksan matematik müh. tavsiye ederim.. eğer donanımcı olacak elektrik-elektronik yada mümkünse elektronik-haberleşme müh bölümlerini bitirdin mi paraya para demezsin.. tabii çok pısırık veya iletişim sorunlu değilsen, ki değilsin gibi..

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
sertifikasyon vs hikaye.. eğer büyük paralar vuracaksan ya çok şanslı olacaksın yada bu işin okulunu okuyacaksın..bilgisayar müh. tavsiye etmem.. yazılımcı olucaksan matematik müh. tavsiye ederim.. eğer donanımcı olacak elektrik-elektronik yada mümkünse elektronik-haberleşme müh bölümlerini bitirdin mi paraya para demezsin.. tabii çok pısırık veya iletişim sorunlu değilsen, ki değilsin gibi..

Şu anda Bilişim Teknolojileri okuyorum ve seneye de sınava gireceğim, ama bu sınava tam olarak hazır hissetmiyorum kendimi çünkü yeni çıkan katsayı sürprizi kafamı epey bi karıştırmış durumda bu konuyla ilgili aşağıdaki başlığıma cevap verirsen mutlu olurum @YoungClever :)

http://forum.shiftdelete.net/kariyer/92359-ossm-hakkindaki-goruslerime-dersiniz.html

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Üniversiteden 10 gün önce mezun oldum.Ve bende şu anda bilişim sektöründe iş arıyorum.

Ama iş aramaya başlarken 5-0 geriden başlamak zorundayım.Çünkü

-Ziraat Mühendisiym
-Bilişim ile alakalı sertifika,eğitim,kurs,diploma vb. belgelere sahip değilim
-Askerliğimi yapmadım ve ehliyetim yok.
-Resmi olarak biryerde çalışmadım (1.5 yıl bir bilgisayarcıda teknik serviste çalıştım ama resmi olarak değil)
-Bilişim sektöründe ilkişe başlama için yaşlı sayılıyorum (27 yaşındayım)

Ama herşeye rağmen yine de kendime meslek olarak bu alanı seçtim.Sertifika ya da diploma birçok yerde avantaj sağlar.Ki Cisco'nun üst düzey sertifikaları işi direk ayağınıza getirir.Bir akrabamda var ordan biliyorum.

Türkiyedeki en büyük sıkıntı ücretler konusunda.birkaç gün önce Ankarada bir firmanın ilanına başvurdum.Bilgi işlem sorumlusu pozisyonu için.Ne kadar maaş istediğimi sordular.Doğal olarak Ankara gibi büyükbirşehirde geçinebilmek için 1000-1200 TL civarında düşündüğümü söyledim.
Sizin aklınızda ki rakam nedir diye sordum 750-800 dediler.Doğal olarak gitmedim.

Ki adamların istediği iş server kurulum ve yönetimi,firma web sitesi kurulum,tasarım yönetim,Firmadaki tüm elektronik cihazların kurulum,bakım,onarım vb. (telefon santrali ve barkod cihazları dahil).Yani normalde herbiri ayrı uzmanlık alanı olan işleri tek kişiye yaptıracaklar.

Velhasıl bu sektörde çalışmak isteyen ilk önce maaş konusunda kanaatkar olacak,üniversitede okuyacağı bölüm önemli değil matematik olur,mat.mühendisliği olur,bilgisayar müh. olur,elektrik-elektronik olur hatta endüstri müh. bile olur.Yeterki uzmanlaşmak istediğin alanda kendini geliştir.

Ben iş aramaya devam edeceğim ama biryandan da tecrübemi ilerletmek için fazla maliyetli olmayan kendi projelerim üzerinde çalışacağım.