Bilinmeyen GNU/Linux Dağıtımları

Bu konuyu okuyanlar

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Merhabalar

Millet bilindik dağıtımları (Debian,Fedora,Suse,Ubuntu gibi) kullanmaya yatkın olduğundan bunlar gözden kaçıyor.Aşağıdakileri bir inceleyin

Tamamen Özgür Linux Dağıtımları :

# BLAG, BLAG Linux, Fedora tabanlı özgür bir GNU/Linux dağıtımı.(blag linux and gnu by le brixton linux action group)
# Dragora, bağımsız,sadeliği ve basitliği amaçlayan GNU/Linux dağıtımı.(http://dragora.usla.org.ar/wiki/doku.php)
# Dynebolic,Özel olarak ses ve video montaj araçlarıyla gelen bir GNU/Linux dağıtımı.(Dyne:bolic :: 100% free software operating system)
# gNewSense, Debian ve Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı.(gNewSense 4 Ucclia - gNewSense GNU/Linux)
# Kongoni, Afrika kökenli özgür GNU/Linux dağıtımı.(Kongoni Linux - Linux Freedom)
# Musix GNU+Linux, Knoppix tabanlı ve özel ses montaj araçlarıyla gelen GNU/Linux dağıtımı.(Musix GNU+Linux)
# Trisquel, kullanıcı kitlesi olarak ev,okul ve küçük ölçekli kullanıcıların ihtiyaçlarını temel alan GNU/Linux dağıtımı.(Trisquel GNU/Linux - Run free!)
# Ututo, Gentoo tabanlı GNU/Linux dağıtımı. Bu dağıtım tamamen Özgür olan ilk Linux dağıtımı.(http://www.ututo.org/www/)
# Venenux, KDE Masaüstü ile birlikte bir dağıtım.(VenenuX)

Dahası : Redirecting...

Kaynak Site: List of Free GNU/Linux Distributions - GNU Project - Free Software Foundation

Türkçe Dağıtımlar aşağıdaki resimde özetlenmiş....

Resim

Link: https://illedelinux.blogspot.com.tr/201 ... si_10.html

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Ben de Ubuntu 19.04 du bekliyorum sabırsızlıkla bekliyorum Nisan ayini

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Önüne gelen distro çıkarmış. Çoğu da Debian ve Ubuntu tabanlı. Ubuntu çok iyi gidiyor. Ben de severek kullanıyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Linux Mint 19.1 Tessa 64-bit forever amazonla ilişkisinden dolayı ubuntu tercihim değil birde görüntüsü değiştiği için...

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Windows yanına direkt olarak USB, CD vs.. kullanmadan kurabileceğim bir Linux dağıtımı önerebilir misiniz gençler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ubuuntu bir zamanlar öyle kurulabilirdi windows içinde çalışan exe vardı isosunu açınca ...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
VirtualBox ile olur.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Windows'sun yeni sürümleri (yükseltmeleri) desteklenmiyor yada desteklemiyor. Öyle bir hata bildirimi almıştım Debian denemek istediğimde.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Linux'la tanışalı yıllar geçti aradan bakıyorum da adını ilk defa duyup gördüğüm dağıtımlar var. :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
O bilinmeyen dağıtımların büyük kısmı her bilgisayara kurulamıyor ve kurulsada kararlı değilller. Ubuntu'nun başarısı boş yere değil.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Windows yanına direkt olarak USB, CD vs.. kullanmadan kurabileceğim bir Linux dağıtımı önerebilir misiniz gençler.
ben pardus kurdum bir ara (= hala istikrarlı

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
GNU Projesi'nin sitesindeki dağıtımlar, özgür olmayan yazılımların çıkarıldığı ve özgür yazılım hakkında çeşitli kriterlere uyan, uyması gereken dağıtımlardır. Burada bahsedilen, iyi olduğu söylenen dağıtımların çoğu özgür olmayan yazılımla geliyor. Bu yazılımlar; kullanıcı için gerekli de olabilir, gereksiz de olabilir.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ubuntu artık kullanışlıda değil ki... saçma sapanndeğişikliklerden dolayı ona mahkum kalıyorsun...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
ah ah yılların slackware'i vardı. ne güzeldi. Driverları tanımaz, kernel compile ederdik Pentium 133 8 MB RAM'li cihazlarda, sabaha kadar sürerdi

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Merhabalar

Millet bilindik dağıtımları (Debian,Fedora,Suse,Ubuntu gibi) kullanmaya yatkın olduğundan bunlar gözden kaçıyor.Aşağıdakileri bir inceleyin

Tamamen Özgür Linux Dağıtımları :

# BLAG, BLAG Linux, Fedora tabanlı özgür bir GNU/Linux dağıtımı.(blag linux and gnu by le brixton linux action group)
# Dragora, bağımsız,sadeliği ve basitliği amaçlayan GNU/Linux dağıtımı.(http://dragora.usla.org.ar/wiki/doku.php)
# Dynebolic,Özel olarak ses ve video montaj araçlarıyla gelen bir GNU/Linux dağıtımı.(Dyne:bolic :: 100% free software operating system)
# gNewSense, Debian ve Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı.(gNewSense 4 Ucclia - gNewSense GNU/Linux)
# Kongoni, Afrika kökenli özgür GNU/Linux dağıtımı.(Kongoni Linux - Linux Freedom)
# Musix GNU+Linux, Knoppix tabanlı ve özel ses montaj araçlarıyla gelen GNU/Linux dağıtımı.(Musix GNU+Linux)
# Trisquel, kullanıcı kitlesi olarak ev,okul ve küçük ölçekli kullanıcıların ihtiyaçlarını temel alan GNU/Linux dağıtımı.(Trisquel GNU/Linux - Run free!)
# Ututo, Gentoo tabanlı GNU/Linux dağıtımı. Bu dağıtım tamamen Özgür olan ilk Linux dağıtımı.(http://www.ututo.org/www/)
# Venenux, KDE Masaüstü ile birlikte bir dağıtım.(VenenuX)

Dahası : Redirecting...

Kaynak Site: List of Free GNU/Linux Distributions - GNU Project - Free Software Foundation

Türkçe Dağıtımlar aşağıdaki resimde özetlenmiş....

Resim

Link: https://illedelinux.blogspot.com.tr/201 ... si_10.html

Konu başlığı: "Bilinmeyen GNU/Linux Dağıtımları"

Mesaj içeriğinin başında da

denmiş. :)

Araştırmak güzel bir şey ancak Türkçe dağıtımlardan bazıları sanırım artık geliştirilmiyor. Belki de bu geliştirilmeyen dağıtımlardan en popüler olanlarından birisi Antergos idi.

ah ah yılların slackware'i vardı. ne güzeldi. Driverları tanımaz, kernel compile ederdik Pentium 133 8 MB RAM'li cihazlarda, sabaha kadar sürerdi

Slackware uzun zamandır yeni stabil versiyon çıkarmasa da sanırım hâlen geliştiriliyor.