Bilimin Açıklayamadığı Olgular

Konusu 'Diğer Kültür / Sanat Konuları' forumundadır ve tuvana tarafından 7 Mayıs 2009 başlatılmıştır.


 1. tuvana

  tuvana Doçent

  Katılım:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  - Bilimin Açıklayamadığı Olgular

  Modern tıp artık pek çok hastalığın çaresini buluyor, son 10 yılda teknolojide gelinen nokta hayal sınırlarımızı zorluyor.
  Ancak bütün bu sevindirici gelişmelere karşın, evren ve güzel gezegenimiz Dünya, hikmetini bir türlü çözemediğimiz sırlarla dolu. Üstelik bu konularda yürütülen çalışmalar, araştırmalar da en azından yakın gelecekte pek umut verici görünmüyorlar. Amerikan LiveScience dergisinde, yüzyıllardır gizemi çözülmeye çalışılan, varlığı ve yokluğu tartışılan, somut kanıtlara sahip olunamadığı için ‘sır’ olarak kalmayı sürdüren, bilimin bir türlü kesin ve akla yatkın bir açıklama sunamadığı tuhaf, ürpertici, merak uyandırıcı, en çok konuşulan ‘10 Gizemli Olgu’nun listesi yayımlandı. Hayaletlerden UFO’lara, psişik güçlerden ‘déjà vu’ duygusuna kadar tartışılan ve açıklanamayan 10 fenomen sizi bekliyor.

  1 - BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI

  Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Bu etki kendini şöyle gösteriyor: Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissediyorlar. Üstelik etki kimi zaman bununla da kalmıyor, tıbbi belirtilerde de düzelme görülüyor. Bazen de bu ‘yalancı’ ilaçların işe yaradığını kanıtlamak istercesine, içtiklerinin etkisiyle acı çekiyorlar. Plasebo deneklerine bakınca, insan ister istemez, zihin neye inanırsa bedeninin de onu yaşadığına hüküm getiriyor. Pek çok uzman, zihnin yardımıyla bedenin kendi kendini iyileştirebilme kabiliyetinin, modern tıbbın yaratabileceği bir ‘mucize’den kat be kat büyüleyici olduğuna inanıyor.

  2 - HAYALETLER

  “Ölü insanlar görüyorum” repliğiyle zihnimize kazınan ‘Altıncı His’ filminden, lisedeyken ev partilerinde pek çoğumuzun katıldığı masum ruh çağırma seanslarından, çocukken masal gibi dinlediğimiz korkulu hayalet hikâyelerine kadar ruhlar üzerine hep konuşulur. Hayaletlerin varlığı hakkında ciddi bir kanıt olmamakla birlikte, onları gördüğünü, onlarla konuştuğunu, onların fotoğraflarını çektiğini ısrarla anlatan -içten ya da değil- şahitler, pek çoğumuzun yakın çevresinde bile mevcut.

  3 - DEJA VU

  Fransızca bir kelime olan ‘déjà vu’, Türkçede ‘daha önce görülmüş’ anlamını taşıyor. Açıklamak istediği durum ise şu: Özel bir anı ya da birtakım koşulları, aynı şekilde daha önceden de yaşamış olduğunuzu hissetme hali. Herkesin hayatında bir ya da birkaç kez yaşadığı bu duygu, şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve evet ürkütücüdür. Birçok kişi ‘déjà vu’ hissini psişik bir deneyim olarak algılar. Birçok kişiye göre ise bunlar, önceki hayatlarımızdan davetsiz çıkıp gelen anlık karelerdir. Araştırmacılar ‘déjà vu’ ile ilgili bazı açıklamalar yapmaya çalışsalar da, bu tuhaf hissin nedeni, bir gizem olmayı sürdürüyor.

  4 - TAOS UĞULTUSU

  ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan küçük Taos kentini ziyaret eden bazı turistler ve vatandaşlar, yıllardır, çöl havasında gizemli, güçsüz, düşük frekansa sahip bir uğultu ve titreşim duyduklarını anlatıyorlar. Bu iddiada bulunanlar, Taos vatandaşlarının sadece yüzde ikisini oluşturuyor. Bazıları bunun çöldeki garip birtakım akustik sorunlarından kaynaklandığını düşünürken, bazıları da bir çeşit kitle histerisi ya da uğursuz bir sır olduğuna inanıyor. Duyulduğu iddia edilen sese ister vızıltı, ister uğultu, ister titreşim deyin; ister psikolojik, ister doğal, ister doğaüstü olduğuna inanın... Hakkında bilinen bir tek gerçek var: O da şimdiye kadar hiç kimsenin bu garip sesin kökenini ortaya çıkaramadığı.

  5 - DUYU ÖTESİ ALGI


  Hem Doğu, hem de Batı toplumlarında, bazı insanların bir çeşit psişik güçleri olduğuna inanılıyor. Bugüne dek psişik güçleri olduğunu iddia eden kişiler, araştırmacılar tarafından pek çok teste tabi tutuldu. Ancak elde edilen sonuçlar her seferinde ya olumsuz ya da muğlak ve şüpheliydi. Altıncı hissin gücüne inanan pek çok kişi, psişik güçlerin test edilemeyeceğini, çünkü bir nedenle kendilerine şüpheyle yaklaşanların ya da bilim adamlarının yanında azaldığını vurguluyor. Eğer bu tespit doğruysa, bilimin psişik güçlerin varlığını, gelecekte de ne ispat edebilmesi ne de çürütebilmesi mümkün görünmüyor.

  6 - ÖNSEZİ


  İster altıncı his, ister önsezi, ister kötü hisler diyelim; hepimizin hayatımızda en az bir ya da birkaç kez garip sezgilerimizi rehber alarak hareket ettiğimiz olmuştur. Elbette bu karamsar hislerimiz çoğunlukla yanlış çıkar. Ancak kimi zaman kimi insanların altıncı hisleri -ne yazık ki- doğru alarm verir. Psikologlar bu durumu açıklarken insanların bilinçaltlarında, farkında olmadan çevremizdeki dünya hakkında bilgi topladığını vurguluyorlar. Bu şekilde biz aslında sadece ‘görünüşte bilmediğimiz’ bazı şeyleri biliyor ya da hissediyoruz. Ancak söz konusu bilgiler bilinçaltımızın derinliklerinde yaşadığı için, bunun nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Bu açıklama kimileri için tatmin edici olsa da pek çok araştırmacıya göre önsezi, kanıtlanması ve üstünde çalışılması zor bir konu.

  7 - ÖLÜMDEN SONRA HAYAT

  Hayatlarında bir kez ölüme yakın deneyim geçirmiş kişilerin bazıları, karanlık bir tünelde yol alıp, sonunda beyaz bir ışık huzmesine kavuştuklarına dair hikâyeler anlatır. Bunlar arasında sevdiklerinize kavuşmak, garip bir huzur hissetmek gibi daha renkli öyküler de mevcuttur. Bu deneyimler son derece etkileyici olmakla beraber, maalesef kimse ‘öbür taraf’tan elinde bir kanıtla ya da doğrulanabilir bir bilgiyle geri dönmeyi başaramadı. ‘Öbür dünya’ meselelerine kuşkuyla yaklaşanlar, söz konusu deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin gördüğü halüsinasyonlar olduğunu vurguluyorlar. Tabii bu nedenle de son derece doğal ve açıklanabilir olduklarını... Ölüp de geri dönen olmadığına göre, bu konu gizemini koruyacak.

  8 - UFO’LAR...

  UFO deyince genelde insanların aklına uçan daireler, kısacası uzay gemileri gelse de UFO’nun açılımı ‘Tanımlanamayan Uçan Nesne’... Ve bu nedenle evet UFO diye bir şey var. Çünkü dünyanın her tarafında, gökyüzünde ne olduğunu tanımlayamadıkları birtakım objeleri gördüğünü söyleyen insanlar var. Ancak bu obje ve ışıklar, aslında uçak mıdır, meteor mudur yoksa gerçekten Marslıların son model uzay gemisi midirş Bu bir türlü açıklığa kavuşamıyor.

  9 - ASLA BULUNAMAYAN KAYIPLAR

  İnsanlar bazen kaybolur. Bazıları yaşadıkları hayattan kaçar, bazıları büyük çaplı ve cesetlerin tanınamadığı kazalarda yitip gider, bazıları cinayet kurbanı olur. Kayıplar ölü ya da diri bulunur. Ancak bazı insanlar vardır ki adeta buharlaşırlar. 1872’de Portekiz yakınlarında bulunan ‘hayalet gemi’ Marie Celeste’in mürettebatı, Amerikan işçi lideri Jimmy Hoffa bu şekilde kayıplara karışanlardan sadece bazıları. Kaybolanlar, normal şartlarda polis soruşturması, itiraflar ya da tesadüf sonucu bulunuyor. Ancak ortada kanıt olmadığı zaman insan, psişik detektiflerin işe ele atması gerektiğini düşünüyor.

  10 - BÜYÜK AYAK

  Bu gizem de Amerika’dan... Yeni Kıta’da yıllar boyunca, insana benzeyen, bol tüylü, son derece iri, ‘Büyük Ayak’ adlı bir yaratığı gördüğünü iddia eden sayısız insan ortaya çıktı. Tüm kıta çevresinde kaydedilen iddialar eğer doğruysa, aslında binlerce Büyük Ayak’ın yaşıyor olması gerekirdi. Ancak bugüne kadar bu korkunç yaratığa ait tek bir ceset bile bulunamadı. Ortada belirsiz fotoğraflar, video kayıtları ve tanıkların açıklamalarından başka bir şey yoktu. Görünen o ki, Büyük Ayak da, İskoçya’nın varlığı bir türlü kanıtlanamayan ünlü Loch Ness canavarı gibi gizemler dünyasındaki yerini koruyacak.

  veteknoloj
   


 2. respector

  respector Asistan

  Katılım:
  15 Mart 2009
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Aslında söz konusu vakaların bir çoğunun bilimsel olarak izah edildi ve bir çok iddianın da bilimdışı olduğu kanıtlandı ama bu haberlerin 'bilimsel bir değeri' olmadığı için efsaneler hala yaşıyor.. Yani İblis'in bilimi hiçe sayan direnişi sürüyor...
   
 3. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Yarısı saçma olduğu için "bilimsel olarak açıklandı" denebilir. Ancak zaten baştan uydurma oldukları için bilimsel değeri de yok. Geriye kalan yarısı için bilimsel hiç bir açıklama yok; ama olup olmaması da o kadar önemli değil. Çünkü bilim sadece maddeyle ilgilenir; bu olgular ise madde dışıdır, doğal olarak bilimin alanına girmezler. O halde "bilimsel açıklaması yok, demek ki böyle olaylar da yok" demek ahmakçadır. Nitekim bu olaylar var ve hemen herkes yaşıyor veya görüyor.

  Örneğin Plasebo etkisi. Olayın enerji boyutu açıklanabilir, ama "nasılın nedeni" hiç bir zaman açıklanabilmiş değil. Yani "şu şuradan şöyle oldu bu buradan böyle gitti" diye olayın nasılı anlatılabilir (belki). Ama "neden" sorusunun cevabı hiç verilebilmiş değil, ki dediğim gibi, bilimin alanına girmediği için, yani madde olayı olmadığı için bu konuya bilimsel cevap aramak da gereksizdir.

  Ya da örneğin reenkarnasyon olayı. Kimse ölümden sonra geri doğmuyor, reenkarnasyon yok, ama bir-iki yaşındaki bebeklerin, durduk yerde "ben şurada yaşıyordum, şu isimde bir kızım vardı, filanca yerde çalışıyordum, müdürümün adı şudur, şu şekilde öldüm" diye anlattıkları şeylerin çoğu gerçek çıkıyor. (Ki kendim yakından bir kaç defa müşahade ettim.) Çocuk atıyorum konuşmayı yeni öğrenmiş, "filanca köyde falanca ailede yaşıyordum" diye anlatıyor ve araştırıyorlar, bütün isimler doğru, bütün kişiler gerçek, bütün olaylar yaşanmış vs.. Bu reenkarnasyonu ıspatlamıyor, ama olayın madde üstü olduğunu ıspatlıyor.

  Düşüncenin enerji boyutuna girerek bir takım "nasıl"lara ulaşılabilir, bu bilimin alanıdır, ancak dediğim gibi, bu durum "neden"i hala açıklamamaktadır. (Bilimsel olarak.)

  Evrimi bile buna örnek verebiliriz. Örneğin "uzun bacaklar zamanla kısaldı, daha iyi koşabilmek için". Bu bilimsel bir açıklamadır, olabilir, ancak "neden" sorusunun cevabını vermemektedir. Vermesini de beklememek gerekir; aynı şekilde "bunun bilimsel açıklanması mümkün değil" denilerek o şeyin temelli de reddedilmemesi gerekir. Çünkü bilimin bir alanı vardır ve o alan dışında kalan şeyleri açıklayamaz. Örneğin matematiğin bir alanı vardır; elementler bu alanın dışında kalırlar. Bu durumda matematiğin şöyle mi demesi gerekir: "elementlerin matematiksel açıklaması mümkün değildir, demek ki element diye bir şey yoktur".. Gördüğünüz gibi gayet anlamsız ve kısır bir durumdur.
   
 4. mdkbet

  mdkbet Profesör

  Katılım:
  13 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.502
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  48
  bunlar arasında bilimsel olarak açıklananlar hangileri? yarısı açıklandı demişsin ama...
   
 5. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  @mdkbet, örneğin UFO'lar için gazların atmosferdeki ışık olayı diyorlar. Bunun gibi saçma olanlarına bilimsel açıklama olarak getirilebilecek şeyler zaten herkesin düşünebileceği şeyler olabilir. Örneğin bulunamayan kayıplar? Buna açıklama yapmaya gerek var mı? Atıyorum birisi tarafından cinayete kurban gitmiştir, cesedi parçalanıp ortadan tamamen kaldırılmıştır, bunda mutlaka bir gizem olmak zorunda değildir.

  Zaten dikkat eder "hadi diyelim ki öyle olsun" tarzında söyledim, "bilimsel olarak açıklandı denebilir" derken, o yüzden tırnak içine almıştım.
   
 6. tuvana

  tuvana Doçent

  Katılım:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  felsefenin ana kaynağı yani doğuşu neden ve niçin kavramlarından meydana gelmiştir her olaya insanlar şu şekilde yaklaşmıştır neden yaratıldık? niçin yaşıyoruz?gibi vb.soruların asırlar boyunca cevapları aranmıştır insanlar çoğu kez merak ettikleri soruların cevaplarını dinlerde bulmuştur zatende gerçek olanda budur ölümden sonra hayat varmıdır?ruh,şeytan,gibi olguları doğal insanlar merak etmiş ve cevap aramışlardır çoğunada mantıklı cevaplar bulmuşlardır bakın dejavu,ufo gibi kavramlar insanların hayel ürünleri olgulardır bunlara bilimsel bir cevap bulmak belki imkansızdır çünkü zaten bunlar varolmayan olgulardır.
   
 7. BaRY

  BaRY Profesör

  Katılım:
  27 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.646
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  38
  Mitler, hayalgücü onları canlı tutsun diye vardır.
  Albert Camus
   
 8. mdkbet

  mdkbet Profesör

  Katılım:
  13 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.502
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  48
  bilimsel olarak açıklamaları varmı diye merak ettim sadece
  yüzlerce efsane var bazıları açıklanabiliyor.
   
 9. ExCeLLeNT

  ExCeLLeNT Dekan

  Katılım:
  20 Şubat 2009
  Mesajlar:
  5.782
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  38
  Ben şu dejavu olayını neredeyse 2 haftada 3 ya da 5 kez yaşıyorum.
   
 10. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Albert Camus: Başkaldırıyorum!
  Dinleyiciler: Neye?
  Albet Camus: Neye mi? Bilmiyorum, başkaldırıyorum işte!

  İşte bu diyalog gibi (ki mealen gerçektir), Albert Camus'nun yukarıdaki sözü de "onları canlı tutsun diye vardır" demesi, "bir şeyin kendi kendini yaşatabilmek için var olması" sonucuna ulaşır ki, bu durumda evren kendi kendini canlı tutabilmek için kendini yarattı dememiz gerekir.

  Madem bu kadar anlamsız takılıyoruz, olaya anlam katacak yeni bir özlü söz yaratalım:
  İşlerine geldiğinde bilimden dem vuranlar mit olurlar; işlerine gelmediğinde mite bilim deyip it olurlar. (Sözüm meclisten dışarıdır, kimse üzerine alınmasın; kendi kafasından uydurduğunu bilim diye piyasaya sunanlara ithaf ediyorum.)
   
 11. GKHNCKR

  GKHNCKR Profesör

  Katılım:
  7 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  3.996
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  AŞK... bunu atlamışlar. herkesin yaşadığı, kısmi delilik belirtileri gösteren bu tatlı hastalık. Kişinin beynini izlerken sıradan resimler gösteriyorlar. Aşık olduğu kişinin resmi gelince beynin bütün fonksiyonları allak bullak oluyor. Bir zamanlar, bir yerlerde izlemiştim işte.. İlginç gelmişti.
   


 12. yusufsan21

  yusufsan21 Dekan

  Katılım:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  6.990
  Beğenileri:
  34
  Ödül Puanları:
  48
  Ölümden sonra hayat'a da gizem demeseydi güzel yazı diyecektim ama işe yaramaz.
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş