Bilgisayarın Aniden Donup Kapanması...

Bu konuyu okuyanlar

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Bilgisayar son 1 aydır arada bir donuyor ekran kapanıyor ve ekranda ''DP Bağlantısı yok'' diyor ama bilgisayar hayla çalışmaya devam ediyor ve bu 3 yada 4 kere oldu bende bilgisayarı bu durumlarda sürekli ana güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum...

Bugün yanı bu yazıyı yazmadan önceden ilk defa tam oyun esnasında oyun önce dondu 3 saniye kadar ardından kendine geldi hemen ardından 15 saniye sonra gene dondu ve herşeyi alta atarak Windowsun ''; ( '' işareti ile üzgünüz bilgisayarınızda bir sorunla mı karşılaştık sorun mu bulduk yazıyordu tam okuyamadım dedi ve monitör,ekran gene gitti ve bilgisayarı ana güç düğmesinden gene kapatmak zorunda kaldım.Bu gittikçe sıklaşmaya başladı.İlk defa oyunda yakalandım bir ara yotubede gezerken oldu bir ara steam ana sayfasından oldu ben anlam veremiyorum tüm yazılımlar güncel bakımı yapılıyor ama artık cidden çok rahatsız etmeye başladı benim ne yapmam lazım neden olur ki bu?

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Bilgisayar son 1 aydır arada bir donuyor ekran kapanıyor ve ekranda ''DP Bağlantısı yok'' diyor ama bilgisayar hayla çalışmaya devam ediyor ve bu 3 yada 4 kere oldu bende bilgisayarı bu durumlarda sürekli ana güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum...

Bugün yanı bu yazıyı yazmadan önceden ilk defa tam oyun esnasında oyun önce dondu 3 saniye kadar ardından kendine geldi hemen ardından 15 saniye sonra gene dondu ve herşeyi alta atarak Windowsun ''; ( '' işareti ile üzgünüz bilgisayarınızda bir sorunla mı karşılaştık sorun mu bulduk yazıyordu tam okuyamadım dedi ve monitör,ekran gene gitti ve bilgisayarı ana güç düğmesinden gene kapatmak zorunda kaldım.Bu gittikçe sıklaşmaya başladı.İlk defa oyunda yakalandım bir ara yotubede gezerken oldu bir ara steam ana sayfasından oldu ben anlam veremiyorum tüm yazılımlar güncel bakımı yapılıyor ama artık cidden çok rahatsız etmeye başladı benim ne yapmam lazım neden olur ki bu?
Hocam temiz bir format lazım. Veya yazılım güncellemesi ne zaman yaptı iseniz güncellemeyi kim yaptıysa (siz veya başka bir yazılımcı) içine hatalı yazılım atmış olabilir.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Ekran kartınız nedir ?

AMD Sapphire RX590 (nitro + special edition)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam temiz bir format lazım. Veya yazılım güncellemesi ne zaman yaptı iseniz güncellemeyi kim yaptıysa (siz veya başka bir yazılımcı) içine hatalı yazılım atmış olabilir.

Hocam formatlık birşey olduğunu sanmam bilgisayar daha yeni bu yılın ocak ayının sonuna doğru hazırlandı.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
AMD Sapphire RX590 (nitro + special edition)

Hocam formatlık birşey olduğunu sanmam bilgisayar daha yeni bu yılın ocak ayının sonuna doğru hazırlandı.
Kapandığı anda kasada bir değişiklik oluyor mu fan hızlanması anakart durum/debug ışıkları v.b.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Kapandığında ses çıkışından darrrrr benzeri bir ses geliyormu?

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Kapandığı anda kasada bir değişiklik oluyor mu fan hızlanması anakart durum/debug ışıkları v.b.
Kapandığında ses çıkışından darrrrr benzeri bir ses geliyormu?

Hocam aynen oluyor tam olarak şöyle;normal bilgisayar başında oturuyorum birden herşey donuyor ardından ilk başta ekran gidiyor ekran gider gitmez ekran kartı deli gibi bir hızla dönmeye başlıyor ve 2 yada 3 saniyeliğine her zaman olmasa da o darrrr sesini çıkartiyor ve benim tek çarem güç düğmesine basmak kalıyor.

Yazılımında sorun olabilir.
Yazılım 8 ay sonra fark edilir mi ki hocam benim yazılım güncelleme derken ekran kartı güncellemesi yada bios Windows gibi güncellemeler den bahsetmiştim

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Hocam aynen oluyor tam olarak şöyle;normal bilgisayar başında oturuyorum birden herşey donuyor ardından ilk başta ekran gidiyor ekran gider gitmez ekran kartı deli gibi bir hızla dönmeye başlıyor ve 2 yada 3 saniyeliğine her zaman olmasa da o darrrr sesini çıkartiyor ve benim tek çarem güç düğmesine basmak kalıyor.

Yazılım 8 ay sonra fark edilir mi ki hocam benim yazılım güncelleme derken ekran kartı güncellemesi yada bios Windows gibi güncellemeler den bahsetmiştim
Haa. O yukarıda ki sorunun aynısı bende de oluyor. Darrrr sesinden sonra gidip gelen bir beyaz ekran oluyor mu? PC masaüstü ise fişten çekmeniz daha doğru olacaktır. Laptop kullanıyor iseniz de laptop kapağını kapatın.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Haa. O yukarıda ki sorunun aynısı bende de oluyor. Darrrr sesinden sonra gidip gelen bir beyaz ekran oluyor mu i
Yani bende hiç sebep yokken önce monitör kapanıyor direk ne beyaz ne siyah direk ekran yok ve ''DP BAĞLANTISI YOK" diyor tabi bu sırada fanlar deli gibi dönüyor.kapatip açınca sanki hiç birşey olmamış gibi çalışıyor.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Yani bende hiç sebep yokken önce monitör kapanıyor direk ne beyaz ne siyah direk ekran yok ve ''DP BAĞLANTISI YOK" diyor tabi bu sırada fanlar deli gibi dönüyor.kapatip açınca sanki hiç birşey olmamış gibi çalışıyor.
Hocam şöyle bir şey yazıyor internette. (Araştırma sonucu)
DP dediğimiz şey Display Port denen bir kablo gibi bir şey. Bu hata ise o kablonun olmadığını gösteriyor imiş?

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Hocam şöyle bir şey yazıyor internette. (Araştırma sonucu)
DP dediğimiz şey Display Port denen bir kablo gibi bir şey. Bu hata ise o kablonun olmadığını gösteriyor imiş?
Hocam doğru ben bilgisayara HDMI kablosu ile değil DP (Display Port) kablosu ile bağlanıyorum ama kabloda herhangi bir sorun yok zaten olsa ekran kapandı mı bir daha hiç açılmaması hiç görüntü vermemesi lazım ama bu aniden giden aniden kesilen birşey bende anlam veremedim soruna.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Hocam doğru ben bilgisayara HDMI kablosu ile değil DP (Display Port) kablosu ile bağlanıyorum ama kabloda herhangi bir sorun yok zaten olsa ekran kapandı mı birdaha çalıştırdığımda görüntüyü hiç vermemesi lazım aksine bu durdukdan yere birden gidiyor farklı birşey var anlam veremediğim.
HDMI kablo ile bu sorun yaşanıyor mu?

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Windows format atın devam ederse linux deneyin ondada olursa büyük bir sorun var demektir

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Bu sorun tahminen Windows'dan kaynaklı çünkü 1060 6gb ile aynı sorunu yaşıyorum 2 defa yaşadım pubde ekran gidiyor sinyal yok diyor ekran kartının fanları hızlanıyor şuan genel bir sorun gibi bu.

Son düzenleme:

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ekran kartınızı çıkarıp onboard üzerinden görüntü alın. Bilgisayarı bir süre kullanın eğer aynı problemi yaşamazsanız ekran kartınız arızalıdır.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Bu sorun tahminen Windows'dan kaynaklı çünkü 1060 6gb ile aynı sorunu yaşıyorum 2 defa yaşadım pubde ekran gidiyor sinyal yok diyor ekran kartının fanları hızlanıyor şuan genel bir sorun gibi bu.
Hocam dediğiniz çok uyuyor benim problemim ile çoğunlukla Windows güncellemelerinden sonra oluyor böyle garip olaylar ve bu problem de son 2 güncellemeden sonra oldu.

Ekran kartınızı çıkarıp onboard üzerinden görüntü alın. Bilgisayarı bir süre kullanın eğer aynı problemi yaşamazsanız ekran kartınız arızalıdır.
Hocam onboard ne oluyor ekran kartı kullanmadan mı oynayın diyorsunuz?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Sorun Ekran Kartında Darrrr sesi varsa. 2 kere başıma geldi. İkisinde de ekran kartı mefta oldu.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Sorun Ekran Kartında Darrrr sesi varsa. 2 kere başıma geldi. İkisinde de ekran kartı mefta oldu.
Peki hocam nasıl bir yol izlemeliyim direk servisini mi arasam? Nasıl olur bu iş?

Ben şimdi götürsem bunlar kontrolü yapıp birşey yok diyecekler,iyice kötüleşene kadar bekleyip harbiden sorunları daha çok orataya çıkarmaya başladığı zaman mı versem yani artık böyle bıkkınlık derecesine gelen kadar bekleyip mi vereyim ne yapsam acaba

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Hocam dediğiniz çok uyuyor benim problemim ile çoğunlukla Windows güncellemelerinden sonra oluyor böyle garip olaylar ve bu problem de son 2 güncellemeden sonra oldu.

Hocam onboard ne oluyor ekran kartı kullanmadan mı oynayın diyorsunuz?
İşlemcinin içindeki grafik kartı ile oynayın diyor ama işlemciye göre değişiyor
Peki hocam nasıl bir yol izlemeliyim direk servisini mi arasam? Nasıl olur bu iş?

Ben şimdi götürsem bunlar kontrolü yapıp birşey yok diyecekler,iyice kötüleşene kadar bekleyip harbiden sorunları daha çok orataya çıkarmaya başladığı zaman mı versem yani artık böyle bıkkınlık derecesine gelen kadar bekleyip mi vereyim ne yapsam acaba
İlk başta neye göre olduğunu bulmanız daha iyi olucaktır stres testine sokun ekran kartını fazla yük altında kalınca nasıl bir tepki veriyor bakın bir sorun olmuyorsa dibine kadar kullanın çok sıklaştığı zaman verin başka türlü 5dk test ederler sorun yok diyip geri gönderirler.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
İşlemcinin içindeki grafik kartı ile oynayın diyor ama işlemciye göre değişiyor

İlk başta neye göre olduğunu bulmanız daha iyi olucaktır stres testine sokun ekran kartını fazla yük altında kalınca nasıl bir tepki veriyor bakın bir sorun olmuyorsa dibine kadar kullanın çok sıklaştığı zaman verin başka türlü 5dk test ederler sorun yok diyip geri gönderirler.
Bilgilendirme için teşekkürler,bende sizinle aynı düşüncedeyim peki ekran kartını test etmek için hangi programı önerirsiniz?

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
3dMark güzel programdır onun ile test edebilirsiniz.
IMG_20191012_232307.jpg

Hocam Funmark ile 1920x1080 de tam 30 dakika 8xMsaa da oynatım Isı asla 75 dereceyi geçmedi ve kapanma olamadı.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Donanımsal değil yazılımsal bir sorun o zaman dediğim gibi Windows yüzünden olma ihtimali çok fazla bir süre daha kullanın öyle bakalım son sürümlerde sorunlar var çünkü.

Ozy GonzaLoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar aynı sorun bende de var nasıl çözdünüz yada sorun ne imiş yardımcı olurmusunuz ? Benimde ekran kartı RX590 NİTRO+ Acaba ekran kartında mı sıkıntı ?

??

Son düzenleme: