Bilgisayarımdan Gelen Ateş

Bu konuyu okuyanlar

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Arkadaşlar bilgisayarımı başka odaya taşıdım televizyona bağladım bir ailecek maç izliyorduk,izlerken ekran gitti sinyal yok dedi televizyon tam bunu dedi sonra bilgisayardan ateş gördüm fişi çektim.Ne olmuştur bilgisayarcıya yolladım ama bilgisayar hakkında hiçbir şey söylemiyor sorduğum halde

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
PSU arıza verip tüm sistemi yakmış olabilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kıvılcım mı yoksa ciddi ciddi alev mi gördün? Birde tam olarak neresinden çıktı?

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Bilgisayarımın özellikleri
i7 3770
GALAXY GTX 560 SE 1.5 GB GDDR5 192 Bit
8 GB RAM DDR3
1 TB HDD
400 W PSU FSP

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kıvılcım mı yoksa ciddi ciddi alev mi gördün? Birde tam olarak neresinden çıktı?
Ekran kartınin civarında ama ekran kartina baktım bir yanık görmedim

PSU arıza verip tüm sistemi yakmış olabilir.
Kesin mi

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
i7 3770
8 GB RAM DDR3
1 TB HDD
400 W PSU FSP

Kesin mi
Peki bu olaydan sonra hiç bilgisayarı çalıştırdınız mı? Kısa devre veya gelen akımdaki dalgalanma da sebep olmuş olabilir?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
i7 3770
8 GB RAM DDR3
1 TB HDD
400 W PSU FSP

Kesin mi
Alevin çıktığı yer tam olarak neresi?

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Bilgisayarınız masa üstü ise yani laptop değilse kıvılcım genelde Power dediğimiz güç kablosunun takıldığı yerden çıkar. Powerin sadece kendisi arızalı olursa kolay değiştirirsin işlem biter. Ama Ekran kartı ve özellikle anakart gibi kısımlar zarar gördüyse epey masraf çıkar. En kötüsü anakartın bozulmasıdır. Cihazın elektrik bağlantısını kesmeniz iyi olmuş çünkü sorun orda.

Son düzenleme:

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Arkadaşlar pc nin kapağı kapalı olduğu için yukarı kısımdan bakıyordum biraz PC nin içinde gördüğüm sadece ekran kartı PSU yukarda ve kapak kapalı açık olan tek yerden ekran kartıni gördüm orda bir ışık vardı

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Arkadaşlar pc nin kapağı kapalı olduğu için yukarı kısımdan bakıyordum biraz PC nin içinde gördüğüm sadece ekran kartı PSU yukarda ve kapak kapalı açık olan tek yerden ekran kartıni gördüm orda bir ışık vardı
Bilgisayarın çalışıyor mu şimdi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Zaten verdim de 1 hafta oldu hiç ne arar ne sorar ben aradim hiç bilgi vermiyor.Bundan endişe duydum, bilgisayarı zaten 9 ay önce aynı yerden aldım.
Bu dediğin yer tam olarak neresi? Bilmediğin sokak arası tamircilere vermemeye çalış.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
para isterseler ilk işleri aramak olurdu şuan arızayı arıyorlar muhtemelen daha bulamamışlar...

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Bu dediğin yer tam olarak neresi? Bilmediğin sokak arası tamircilere vermemeye çalış.
Sokak bilgisayarcısı denilebilir.Ama tanıdık biri.Tam olarak ekran kartının anakart ile kesiştiği yer olarak gördüm ama sadece koku vardı biraz parçalara baktım ekran kartını söktüm baktım yok bir şey.Kasanin penceresinden sadece ora görünüyordu zaten

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sokak bilgisayarcısı denilebilir.Ama tanıdık biri.Tam olarak ekran kartının anakart ile kesiştiği yer olarak gördüm ama sadece koku vardı biraz parçalara baktım ekran kartını söktüm baktım yok bir şey.Kasanin penceresinden sadece ora görünüyordu zaten
Tanıdıksa bir şey diyemem ama tespit etmeleri bu kadar sürmemeli yani. Yeni PSU ile bilgisayarın çalışıp çalışmadığını denese yeter zaten. Bilgisayar sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa sorun PSU da olur, yok ekran kartında hala sıkıntı devam ediyorsa ekran kartı gitmiştir zaten.

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Tanıdıksa bir şey diyemem ama tespit etmeleri bu kadar sürmemeli yani. Yeni PSU ile bilgisayarın çalışıp çalışmadığını denese yeter zaten. Bilgisayar sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa sorun PSU da olur, yok ekran kartında hala sıkıntı devam ediyorsa ekran kartı gitmiştir zaten.
Geçen sorduğumda bana sen naptın buna falan dedi bende bir şey yapmadım dedim falan daha bakıyorum dedi durum çok karışık anakarta baktım da tamir edebilir miyim daha bilmiyorum dedi.Diğerleri hakkında fikrim yok dedi

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Geçen sorduğumda bana sen naptın buna falan dedi bende bir şey yapmadım dedim falan daha bakıyorum dedi durum çok karışık anakarta baktım da tamir edebilir miyim daha bilmiyorum dedi.Diğerleri hakkında fikrim yok dedi
Neyse bakalım adam bir uğraşsın sorunu ve tahmini maliyeti çıkarsın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
demiştim muhtemelen toprak hattında sıfırlama var toprağa notre üzerinden faz eldi ve güm pcyi taktığın prize ve sigorta kutusuna baktırt sıfırlama varsa söksünler düzeltsinler...