Cihazımda Dvd Okuyucu Yok Ve Usb Kullanamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba bilgisayarımda cd dvd girişi yok bu yüzden usb ile format atmam lazım fakat herşeyi yapıyorum win7 iso dosyasını Windows usb DVD tool ile usb ye yazdırıyorum sonra pc ye takıyorum ama biosa usb gözükmüyor sadece windowsun kendi format atma şeyi var usb gözükmüyor boot 1 var sadece 2. bir seçenek olarak usb gözükmesi gerekirken gözükmüyor lütfen yardımcı olun

Son düzenleyen moderatör:

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Başka bir usb girişini dene.Olmadı Daemon tools ile format at Youtube'da videoları var.:)

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Usta pc de win10 yüklü fakat parametreleri yanlış ayarladığı için win7 yüklemek istiyorum yani önce win10 u silmem lazım bu işlemde biostan yapmayınca olmuyor diye biliyorum şimdi usb yi görüyor boot menüsünden seçiyorum kaydedip başlatıyorum fakat hiçbişey açılmıyor direk pc yeniden başlıor dediğini deneyeyim bi

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Usta pc de win10 yüklü fakat parametreleri yanlış ayarladığı için win7 yüklemek istiyorum yani önce win10 u silmem lazım bu işlemde biostan yapmayınca olmuyor diye biliyorum şimdi usb yi görüyor boot menüsünden seçiyorum kaydedip başlatıyorum fakat hiçbişey açılmıyor direk pc yeniden başlıor dediğini deneyeyim bi
Dene büyük ihtimalle olur olmaz ise tekrar yaz.:)

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
merhaba bilgisayarımda cd DVD girişi yok bu yüzden usb ile format atmam lazım fakat herşeyi yapıyorum win7 iso dosyasını Windows usb DVD tool ile usb ye yazdırıyorum sonra pc ye takıyorum ama biosa usb gözükmüyor sadece windowsun kendi format atma şeyi var usb gözükmüyor boot 1 var sadece 2. bir seçenek olarak usb gözükmesi gerekirken gözükmüyor lütfen yardımcı olun
Boot1 var derken zaten boot1 i usb olarak ayarlaman gerek.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Sen boot menüsünden usb'yi en üste getirdin mi?

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
ayarladım fakat usb ile başlamıyor sanırım indirdiğim iso bozuk sanırım doğru düzgün bir tane indirip yüklemeyi deniyeceğim

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Deamon tools ile yapmaya çalıştığımdada varolan mevcut Windows'u silemiyorum 2 Windows üst üste yüklenicek bu seferde.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bootable olmamıştır o USB, rufus ile yazın bir de, ayrıca bios ayarlarından Boot mode seçeneğini UEFI yerine Legacy olarak değiştirmen de gerekebilir.

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Olabilir usta dosyayı fat32 biçimindemi ntfs şeklindemi yazıcaz.

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok usta rufuslada yaptım fakat yok olmuyor fat 32 yaptığımda görünüyor sadece biosta rufus felan yaptığında gözükmüyor biosta çıkmıyor usb

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Windows 7'yi Legacy Bios ile kurabilirsiniz, bios'dan dediğim ayarı yaptın mı? UEFI seçili olursa başlamaz o USB.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ben NTFS ile de yaptığımı hatırlıyorum ama FAT32 oluyorsa FAT32 yapın. MBR olarak rufus ile yazdırın ve Bios'u Legacy moduna geçirin.

Şu seçenek yani.

rufus_tr.png

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Rufustan isoyu seçtiğimde otamatik olarak ntfs yi seçiyor bunu değiştiremiyorum legacy i de nerden seçicem bilmiyorum boot menüsünde öyle bir yer yok

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
At usta link at sıkıntı olmazda boot ta güncel ağustosta yapılmış kaç tane boot indirdim yok bi türlü olmuıyor

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
BOOT indirme diye bişey olmaz. Laptop'un BIOS'una gireceksin, adı ne tam bilmiyorum UEFI diye ayarlı olan bi seçeneği Legacy gibi bi seçenekle değiştireceksin. Laptop tam modeli ne ona göre bakalım.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
BOOT indirme diye bişey olmaz. Laptop'un BIOS'una gireceksin, adı ne tam bilmiyorum UEFI diye ayarlı olan bi seçeneği Legacy gibi bi seçenekle değiştireceksin. Laptop tam modeli ne ona göre bakalım.
Her bilgisayar için farklı oluyor sürümü.:confused:

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarın modeli Asus rog g501 vw biosu f2 ile açıyorum esc ile boot seçenekleri seçiliyor ama seçmeme rağmen Windows açılıyor normal bilgisayar başlıyor.

mehmet akif tufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Legacy haline nasıl getirebileceğimi bir bulamadım onun dışında ntfs formatında yazdırdığımda pc usb yi görmüyor biosta

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    26.6 KB · Görüntüleme: 537
  • 2.PNG
    2.PNG
    51.4 KB · Görüntüleme: 356

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
İndirmekten bahsediyordun orayı anlamadım, her ne ise.

Olayı baştan alayım.
-Windows 7 UEFI sisteme kurulmaz, Boot Mode: Legacy Bios olması lazım öncelikle.
-Windows 7'i Rufus üzerinden "BIOS ya da MBR için UEFI bölüm düzeni" seçeneğiyle yazdırmanız lazım. (Çeviri hatalı ama seçeceğiniz seçenek bu)
-Windows 7 GPT disklere kurulmaz, kurulum aşamasında GPT diski MBR'ye çevirmeniz lazım, bu da bütün sistemi silecektir, hiç bir dosya kalmayacaktır.

Bunları yaparsan Windows 7 kurabilirsin, ama uğraştığına değer mi bilmiyorum, hazır Windows 10 kurulu sistemin varsa ben uğraşmanı önermem, ya temiz Windows 10 kur tekrar ya da Sıfırlama seçeneğiyle sıfırla Windows 10'u.

Bu arada işte bahsettiğim Boot Modu değiştirme olayı, UEFI yerine Legacy seçmen gerek, bu ayarın nerede olduğu laptoptan laptopa değişir.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Ben de onu diyorum Laptop'tan Laptop'a değişiyor.:)Bu arada yararlı bir paylaşım.