Bilgisayarımda çok fazla drop oluyor

Bu konuyu okuyanlar

nuricannn59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar arkadaşlar geçen haftalardan beri bilgisayarımda çok fazla drop yiyorum,bunun en belirgin şekilde oyunlarda anlıyorum bir anda 90-100 fpsten düşüyor sonra çıkıyor birde bu aralar video izlerken yiyiyorum ister youtube da ister netflixte video izlerken bir anda video donuyor ve geçiyor farklı tarayacılarda denedim gene aynı mesela bu yazıyı yazarken bile küçük bir drop yedim gene yardımcı olabilirmisiniz

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
tabikide nvidia gtx1050 ti intel i7-8750H 2.20GHz monster abra a7 V9.2
Bu donanımsal özelliklerle drop yapmaması lazım. Bilgisayarınız boştayken ram ve işlemci kullanım değerleri normal mi? Arka planda çalışan uygulamalar drop sorunu yapabilir belki. Bir de virüs taraması yapmanızı öneririm iyi bir antivirüsle.

nuricannn59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-02-28 160847.png
    Ekran görüntüsü 2021-02-28 160847.png
    283 KB · Görüntüleme: 69

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
nasıl düşürebilirim peki birde önerdiğiniz anti-virüs uygulaması varmı onu indriyim
Ben norton kullanıyorum ancak malwarebytes yükleyip onunla bir tarama yapmanızı öneririm. Bilgisayarınızı masa gibi sert yüzeyde, rahatça hava alabileceği bir yerde mi kullanıyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Görev yöneticisindeki sekmeden en çok işlemci kullanan uygulamalara bakabilir misiniz anormal kullanan uygulama var mı?

Son düzenleme:

sevkiakturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Paylaştığın verilere bakarak;
Arka planda çalışan uygulamalar CPU'yu yüzde11 kullanıyor. Bu; gözüken ısıya ulaşmasını biraz zor sağlar.
Termal macunlarını tazelemeni öneririm. Sanırım ya işlevlerini yitirdiler ya da biraz fazla kurudular. İşlem sonrasında aşırı derecede fark edeceğini düşünüyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
yüzde 11 işlemci kullanımında ,71 derece ise o işlemci yüke binince alev topuna döner. Bırak drobu, çalışması bile mucize. Zaten aşırı yavaşlar. Takılma ,drop,ne ararsan olur.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Paylaştığın verilere bakarak;
Arka planda çalışan uygulamalar CPU'yu yüzde11 kullanıyor. Bu; gözüken ısıya ulaşmasını biraz zor sağlar.
Termal macunlarını tazelemeni öneririm. Sanırım ya işlevlerini yitirdiler ya da biraz fazla kurudular. İşlem sonrasında aşırı derecede fark edeceğini düşünüyorum.
O veriler konu sahibine değil bana ait hocam örnek olması için attım bu sekmeyi çekip atsın diye :)

nuricannn59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
antimalware diye bir şey kullanıyor sanırım fazla olarak ama onunda ne olduğunu bilmiyorum eğer bilgisayar ile ilgili birşey değilse sileyim

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-02-28 162716.png
    Ekran görüntüsü 2021-02-28 162716.png
    161.3 KB · Görüntüleme: 71

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Ben en iyisi kendi fotoğrafımı sileyim :)

antimalware diye bir şey kullanıyor sanırım fazla olarak ama onunda ne olduğunu bilmiyorum eğer bilgisayar ile ilgili birşey değilse sileyim
Konu sahibinin işlemci kullanımı daha da düşük ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Win 10 kullanıyorsan arka planda güncelleme denetlemesi filan yapıyordur. Gizli Güncelleme denetlemesi filan yapınca sistem fena sömürülüyor.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Çok pardon ya, ben de yüzde11'de o sıcaklığı görünce dedim mümkün değil :)
Ama yine de termal macunların yenilenmesinde fayda var :)
Konu sahibinin işlemci kullanımı yüzde 6 gözüküyor o daha da düşük :D Kesinlikle soğutmada ciddi sıkıntı var. Eğer masa gibi rahat hava alabileceği yüzeylerde kullanmasına rağmen böyle oluyorsa servise göndermesinde fayda var bence.

nuricannn59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Konu sahibinin işlemci kullanımı yüzde 6 gözüküyor o daha da düşük :D Kesinlikle soğutmada ciddi sıkıntı var. Eğer masa gibi rahat hava alabileceği yüzeylerde kullanmasına rağmen böyle oluyorsa servise göndermesinde fayda var bence.
masada kullanıyorum bilgisayarı 3 fan yeride açık şekilde rahatça hava alıyor fazla zorlamayım o zaman yakma ihtimalim olabilirmi?

sevkiakturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Pazar gününün şok üzerine şoku :D yüzde 12 olsa ne olacak merak etmiyor değilim :D

evet doğrudur ama şu aralar yeniletemem maalesef başka bir çözüm bulabilir misiniz acaba
Maalesef gözükenin sorunun tamamen ısıyla alakalı olduğu kanaatindeyim..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
yüzde 6 da, 71 derece. Durum hiç açıcı değil. İşlemcinin soğutucusununda kanalların ,fan aralarının iyice tozdan arındırılması şart. Sadece macun yenileme ,kafi gelmez.
Onu siz yapamazsınız. garantisi bitikse,işi anlayan bi laptop tamirciye verin. Yoksa bu şekilde kullanmak zorundasınız.

nuricannn59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
yüzde 6 da, 71 derece. Durum hiç açıcı değil. İşlemcinin soğutucusununda kanalların ,fan aralarının iyice tozdan arındırılması şart. Sadece macun yenileme ,kafi gelmez.
Onu siz yapamazsınız. garantisi bitikse,işi anlayan bi laptop tamirciye verin. Yoksa bu şekilde kullanmak zorundasınız.
o zaman şimdilik kendim temizleyebildiğim kadar temizleyim olmadı birgün istanbula gittiğimde halledicem

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Bu süre zarfında bilgisayara çok yüklenmemeye ve işiniz olmadığı sürece açık tutmamaya çalışın. Uzun süre yüksek sıcaklıkta çalışması iyi olmaz.

Bedirhan Çolak

Asistan
Reaksiyon puanı
45
hdd de bad sectör olabilir o da var

Merhabalar arkadaşlar geçen haftalardan beri bilgisayarımda çok fazla drop yiyorum,bunun en belirgin şekilde oyunlarda anlıyorum bir anda 90-100 fpsten düşüyor sonra çıkıyor birde bu aralar video izlerken yiyiyorum ister youtube da ister netflixte video izlerken bir anda video donuyor ve geçiyor farklı tarayacılarda denedim gene aynı mesela bu yazıyı yazarken bile küçük bir drop yedim gene yardımcı olabilirmisiniz