Bilgisayarıma İşlemci Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

driver7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarıma 4 çekirdek bir işlemci takmak istiyorum (UCUZ YOLLU) ciddi şekilde donma oluyor
not : (DONANIM BİLGİM YOK)
sizlere sorum şu xeon x 5450 x 5460 x 5470 bu işlemcilerin modlu denilen bi olayı varmış benim kasaya takılabilir mi takılırsa hız artışı olur mu ? quad serileri uyumlu oluyomuş sanırım ama onlar biraz pahalı xeonların birde E serileri var sanırım yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    43.2 KB · Görüntüleme: 462
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    29.7 KB · Görüntüleme: 163
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    26.1 KB · Görüntüleme: 176
  • Adsız4.png
    Adsız4.png
    30.3 KB · Görüntüleme: 421
  • Adsız5.png
    Adsız5.png
    34 KB · Görüntüleme: 185
  • Adsız6.png
    Adsız6.png
    36.1 KB · Görüntüleme: 207

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
hocam 2.83 ghz yazıyo attığın linkte benim söylediğim modellerde 3.00 3.16 ve 3.33 hız olayında bunlar önemli değil mi ?
O hızlara çok dikkatinizi vermeyin. 5440 modeli bu. Türkiye'de adamakıllı satılan tek model.

driver7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O hızlara çok dikkatinizi vermeyin. 5440 modeli bu. Türkiye'de adamakıllı satılan tek model.
Q serilerini söylüyolar X serilerinini söylüyolar E serilierni söylüyolar hepsinide kullanan var hocam nasıl tek satılan o model ben anlamadım onu da geçtim sorduğum herkes bu serilerden bir model söylüyo
Intel Xeon E5450 Quad Core 3.0 ghz 12 mb SLANQ SLBBM Işlemci LGA 775
misal şu işlemciyi kullanarak 800 tl lik pc de adam gta 5 bf 1 gibi iyi oyunları yüksek ayarda oynuyo misal işte net bi cevap bulamadığım için de konuyu buraya da açtım kafam allak bullak oldu

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Q serilerini söylüyolar X serilerinini söylüyolar E serilierni söylüyolar hepsinide kullanan var hocam nasıl tek satılan o model ben anlamadım onu da geçtim sorduğum herkes bu serilerden bir model söylüyo
Intel Xeon E5450 Quad Core 3.0 ghz 12 mb SLANQ SLBBM Işlemci LGA 775
misal şu işlemciyi kullanarak 800 tl lik pc de adam gta 5 bf 1 gibi iyi oyunları yüksek ayarda oynuyo misal işte net bi cevap bulamadığım için de konuyu buraya da açtım kafam allak bullak oldu
X5450 çinden geliyor hocam. Türkiye'de satışı yok.

driver7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
X5450 çinden geliyor hocam. Türkiye'de satışı yok.
2.el satışları mevcut yazdığım modellerin benim konuyu açma sebebim yazdığım modelleri alırsam kasayı açıp direk takıp bi sorun olmadan kullanabilirmiyim bunu öğrenmek ama bana kimse bunun net cevabını veremiyo sözüm meclisten dışarı herkes donanımcı bu ülkede bizim milletin bilmiyorum deme huyu yok herkes biliyor

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
2.el satışları mevcut yazdığım modellerin benim konuyu açma sebebim yazdığım modelleri alırsam kasayı açıp direk takıp bi sorun olmadan kullanabilirmiyim bunu öğrenmek ama bana kimse bunun net cevabını veremiyo sözüm meclisten dışarı herkes donanımcı bu ülkede bizim milletin bilmiyorum deme huyu yok herkes biliyor
Sıkıntı çıkma ihtimali de var çıkmama ihtimali de var. Şans işi bu.

driver7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıkıntı çıkma ihtimali de var çıkmama ihtimali de var. Şans işi bu.
sıkıntı çıkar bazında düşünürsek bugün topladığımız 5 milyarlık bi pc nin yarın bir parçasının bozulmıcağı garantisi de yok ki zaten teknoljik bir parça sonuçta hepsi

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
sıkıntı çıkar bazında düşünürsek bugün topladığımız 5 milyarlık bi pc nin yarın bir parçasının bozulmıcağı garantisi de yok ki zaten teknoljik bir parça sonuçta hepsi
Bu daha farklı bir durum.
G41 ve G31 çipsetlerde Xeon işlemci çalıştırmak için işlemcide ufak modifikasyonlar yapılıyor. Bu şekilde sokete oturuyor işlemci. Ancak her anakartın BIOS'u bunu desteklemiyor. Hatta bazıları desteklese bile çalıştıramayabiliyor. Bunun için önce anakartınızın bu kombinasyonu destekleyip desteklemediğini araştırmanız gerekmekte. yabancı forumlarda bu tip şeyleri fazlası ile açıklıyorlar. Ancak benim çok bilgim yok bu konuda.

driver7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu daha farklı bir durum.
G41 ve G31 çipsetlerde Xeon işlemci çalıştırmak için işlemcide ufak modifikasyonlar yapılıyor. Bu şekilde sokete oturuyor işlemci. Ancak her anakartın BIOS'u bunu desteklemiyor. Hatta bazıları desteklese bile çalıştıramayabiliyor. Bunun için önce anakartınızın bu kombinasyonu destekleyip desteklemediğini araştırmanız gerekmekte. yabancı forumlarda bu tip şeyleri fazlası ile açıklıyorlar. Ancak benim çok bilgim yok bu konuda.
yabancı dil olmadığı icin yabancı forumlara bakamıyorum çeviride garip çeviriyor baktığım modeller Modlu yani 771 pin diye bi olayda oluyomuş normalde 775 e olcak şekilde ceviriyolarmıs her anakarta uyumlu yazıyo mesela baktıklarım bios ayarına ihtiyac yok felan yazıo bazı yerlerde de misal başka anakart üzerinde ayarlayıp kendi anakartınızda kullanabilirsiniz gibi birşeylerde yazıo her yerden kafa karışıklığı işte hala bi net cevap bulamadım

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
bios modlamadan anakart mortlayabilir... bence Xeon işlemci riskli...

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ucuz yollu aynı kalitelerde başka hangi modellere bakabilirim peki ? bios modlama dediginiz nedir?
xeon işlemci için uyarlanmış değiştirilmiş bios yazılımı yüklenmiş anakart... bence hiç uğraşılacak bir şey değil bazı anakartlarda bios chipini söküp yeniden yüklemek gerekebiliyor... bios çipi sökmesi kolay... zor olan yüklemesi...

driver7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
xeon işlemci için uyarlanmış değiştirilmiş bios yazılımı yüklenmiş anakart... bence hiç uğraşılacak bir şey değil bazı anakartlarda bios chipini söküp yeniden yüklemek gerekebiliyor... bios çipi sökmesi kolay... zor olan yüklemesi...
hocam uygun fiyatlı kesin uyumlu olur dedigin aynı kalitede kasayı aç tak çalışssın güzel performans verir dediğin model var mı ?