Bilgisayarım iyi olmasına rağmen kasıyor .

Bu konuyu okuyanlar

tahomy123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımın özellikleri .
işlemci : İntel Core i 5 4200H 2.8 gh . turbo ile 3.33 gh e çıkıyor
Ram : 4gb Ram var ddr3 1600mhz
Ekran kartı : 2gb Nvidia Gtx 850m

Gördüğünüz gibi arkadaşlar bilgisayarda bu özellikler olmasına rağmen oyunlarda fps düşüşleri yaşıyorum . Dün GTAV aldım ama en düşük ayarlarda bile sürekli donuyor . Neden olabilir sizce . Denetim masasından performans ayarlarını yaptım . Güç seçeneklerinden yüksek performansa aldım . Game booster falanda kullanıyorum ama bir değişiklik olmuyor

Dentist23

Doçent
Reaksiyon puanı
165

Gördüğünüz gibi arkadaşlar bilgisayarda bu özellikler olmasına rağmen oyunlarda fps düşüşleri yaşıyorum . Dün GTAV aldım ama en düşük ayarlarda bile sürekli donuyor . Neden olabilir sizce . Denetim masasından performans ayarlarını yaptım . Güç seçeneklerinden yüksek performansa aldım . Game booster falanda kullanıyorum ama bir değişiklik olmuyor
Dahili ekran kartıyla oynuyorsunuz muhtemelen. Oyuna sağ tıklayıp grafik işlemciyle çalıştır>Yüksek performanslı Nvidia işlemciyi seçip oyuna girip bir deneyin. Düzelmezse yazın başka sorun arayalım.

tahomy123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yok hocam onu ayarladım tabiki :)

Burayada görev yöneticisi ss sini koydum sadece google chrome açıkken durumu

Son düzenleme:

Dentist23

Doçent
Reaksiyon puanı
165
Gta 5 e girip grafik ayarları menüsünün ss lerini alıp atabilir misiniz =) Bir de oyun içi cpu, gpu kullanımı ve sıcaklık değerleri ayrıca fps değerini gösterir halde bir ss atabilir misiniz.

tahomy123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Gta 5 e girip grafik ayarları menüsünün ss lerini alıp atabilir misiniz =) Bir de oyun içi cpu, gpu kullanımı ve sıcaklık değerleri ayrıca fps değerini gösterir halde bir ss atabilir misiniz.

GTAV de ekran görüntüsü alamadım fakat ayarlar olarak en düşüğe seçtim hepsini detaylar falanda en düşükte görüş mesafelerinide kıstım .

performans

işlemler

sıcaklık

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
4GB ram miktarı oyuna yetmiyor, şişme oluyor stutter yaşıyorsunuz.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Masaüstüne aldığınızda bile %80 bellek kullanımı var, oyuna döndüğünüzde bu miktar artıyor, çünkü oyun tekrardan sahne işlemeye başlayacak.

tahomy123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Masaüstüne aldığınızda bile %80 bellek kullanımı var, oyuna döndüğünüzde bu miktar artıyor, çünkü oyun tekrardan sahne işlemeye başlayacak.

4GB da oynarken aynı benimki gibi oluyo :D Anladım hocam şimdi mevzuyu . Adamsın teşekkür ederim . Birde bilgisayarıma göre ram bulmamda yardımcı olabilir misiniz ?

Bilgisayarın tüm özellikleri: 1600mhz ram var DDR3 4 gb bildiğim kadarıyla bilgisayarımda 1 tane daha boş ram slotu bulunuyor

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Sistemin güzel. Fps drop yaşıyosundur tahminen ram yetersiz olduğu için, ben de kısa bir süre önce kullandığım laptopta 4 ramden 8 e güncelleme yaptığımda fps droplar bitmişti ayrıca aldığım fps değerleri de efsane bir fark olmasa da artmıştı. Artık çoğu güçlü oyun sistemle birlikte en az 5.5-6 ram civarında harcama yapıyor.

tahomy123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sistemin güzel. Fps drop yaşıyosundur tahminen ram yetersiz olduğu için, ben de kısa bir süre önce kullandığım laptopta 4 ramden 8 e güncelleme yaptığımda fps droplar bitmişti ayrıca aldığım fps değerleri de efsane bir fark olmasa da artmıştı. Artık çoğu güçlü oyun sistemle birlikte en az 5.5-6 ram civarında harcama yapıyor.

KİNGSTON 8GB 1600MHZ HYPERXDDR31.35V HX316LS9IB/8 BELLEK 8GB Ram daha takıp 12GB e yükseltmeye karar verdim . Kaliteli ve ucuz yollu olarak bunu beğendim . Fakat bir sorun var , cpu z ve everest programlarının ikisindende baktım SPD kısmında hiçbirşey yazmıyor bu yüzden şu anda bullunan ramimin hangi voltage ile ve cl değeriyle çalıştığını göremiyorum bunu nereden öğrenebilirim veya voltage değeri farklı olsa bir sorun oluşturur mu ?

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Sorun oluşturur mu bilmiyorum masaüstünde oluşturmuyor laptopta emin değilim, ben laptobun altını açıp oradan bakmıştım voltajına. Arkasında veya kapağı açınca bir yerinde yazıyordur illaki laptobun.

onurturan78

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Bilgisayar şişiyor ram arka planlardakilerle birlikte oyuna yetmiyor. windows hizmetlerinden gereksizleri devredışı bırakın ve gereksiz çoğu hizmetleri kapatın. disk sıkıştırın gereksiz çerezleri silin. bu sistem Ram yetmemezlik görünse bile kaldırması gerekir. şahsi fikrim yani tek çözüm 8gb ram değil:)

tahomy123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar şişiyor ram arka planlardakilerle birlikte oyuna yetmiyor. windows hizmetlerinden gereksizleri devredışı bırakın ve gereksiz çoğu hizmetleri kapatın. disk sıkıştırın gereksiz çerezleri silin. bu sistem Ram yetmemezlik görünse bile kaldırması gerekir. şahsi fikrim yani tek çözüm 8gb ram değil:)

Kapatabildiklerimin çoğunu kapattım ama steam dan aldım oyunu 2 saati doldurmak istemiyorum geri iade edebiliyim diye ram aldıktan sonra denemeyi düşünüyorum o yüzden korkuyorum biraz oyuna girmeye ::D
--- Gönderi Güncellendi ---
ram eklicekse 2x8gb taksın eski 4gb'tı satsın.

Şu an ona maddi durumum elvermez :D

Reaksiyon puanı
16,118
önce 8gb al sonra diğer 8'i al 4gb olanı sat 2x8gb için indirim olur...
8gb olunca gta5 sorunsuz açılır.

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Hayırlı olsun, sevindim sorununun çözülmesine. İleride de bi ssd takviyesiyle açılış kapanış ve yükleme ekranlarında yüksek hıza kavuşabilirsin, ben yeni tattım daha bu güzelliği :D

Emremeister

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 10 ay önce bir laptop almış bulunuyorum. MSI GE72VR 6RF APACHE PRO Gtx1060 ve core i7 6700Hq 2.6 mhz + 16 gb ram olmasına rağmen ekranda dalgalanmalar ve çok garip fps düşüşleri gözlemliyorum. İlk aldığım hafta düzgün çalıştı 300 fps almıştım Cs GO da. Fakat o ilk haftadan sonra ne olduysa hiçbir şey düzgün gitmemeye başladı. Bu arada bilgisayarımın ısısı da gayet normal 50 60 arası oyun oynarken :). Fakat bu sorun çok canımı sıkıyor. Arkadaşım aynı bilgisayar ile 300 fps alıyor en yüksek ayarlarda. Ben ise en düşükte 150-200 arası alıyorum ayrıca ekranda kırılmalar ve dalgalanmalar oluyor. V-sync i kapattım nvidia ekran kartından açıkken sınırlar fps imi düşürür diye fakat açıkkende kapalıykende değişen hiçbir şey olmadı. Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen. Uzun zamandır bu problemden muzdaribim. :(

Loran Ay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

İyi günler.Tam olarak nasıl bir donma yaşadığınızı söyleseydiniz daha iyi olabilirdi.Eğer ki kasma değilde donma yani duraksama yaşıyorsanız DDU ile Ekran kartı sürücünüzü kaldırın ardından yeniden başlatın . yeniden başlattıktan sonra ekran kartı sürücünüzü tekrardan kurun.Eğerki işe yaramadıysa Muhtemelen Ya raminiz yetmiyordur ya da sıcaklıktan kaynaklıdır.Ramden kaynaklanıyorsa elimden bişey gelmez fakat sıcaklık konusunda işlemci güç seçeneklerinden 99 yaparsanız 2.8ghz den 3.33 çıkmayacaktır ve cpu sıcaklığınız artmayacak , oyununuz kasmayacaktır.İyi günler dilerim.

seyhane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

benim 8 gb ddr 3 2400 mhz ram
amd radeon hd 7500/7400 ekran kartı
i5 2450 m işlemci
var ama cs de minumumda 30 fps alıyosorunun çözüldüyse banada söylermisin

55emre37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba bende pubg liteda yaşıyorum bu sorunu benim pc ile neredeyse aynı özellikte pc olan arkadaşım pubg litede gayet iyi fps alıyor ama ben 20 fps in üstüne çıkamıyorum
özellikler
işlemci:ıntel core i5 2400 3.1 gh
Ram :4gb
Ekran kartı :dahili kullanıyorum (ekrankartı yok)