Bilgisayarım için sizce en kasmayacak, stabil olan Linux sürümü hangisi?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Forumun Ağası Finix ben de GNOME/KDE severim, masaüstü ayırmam ama beni bilgisayarımda
1- Çalışan
2- Kullanılabilir performans veren
alternatifi seçmeliyim. İşime yaramayan, beni yavaşlatan arayüzü napim :D Arayüzlerini tek tek denedim. Openbox/Lxde/Lxqt masaüstlerinde en basidinden GNOME Keyring çalışmadı ve o olmadan Chrome kesinlikle şifrelerimi hatırlamıyor. Bunu destekleyen hafif masaüstleri
1- Mate
2- Xfce
Sadece bu ikisi tanıdı. Zaten KDE/GNOME'da tak diye tanıyor ama onlarda da bilgisayarım kasıyor. Her bilgisayarıma ayrı arayüz koymam da kafa karıştırıyor bir yerden sonra. Her bilgisayarımda aynı arayüz olmalı bu yüzden. Ben oyumu ikisinden de yana kullanabilirdim, Manjaro'nun resmi sürümü Xfce olduğu için ve Xfce daha kararlı olduğu için onu seçtim.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Elementary OS'u da deneyebilirsin. Benim favori dağıtımımdır :D

Nedendir bilmiyorum ama Manjaro'yu bir türlü sevemedim. XFCE, KDE ve Gnome masaüstleri ile denedim ama bir türlü hoşuma gitmedi. Hep eksik bir şey var gibi hissettirdi.
@kaanm55'e yükletip deneyelim bakalım :D

Hocam yavaş, daha Linux'u kurmaya cesaret edemedim. Kuzenim kurar zaten.

Ele...OS'a baktım. Hoş, çok lüks de bana pek hitap etmiyormuş gibi geldi
Ekli dosyayı görüntüle 25488
Msi dediğine bakma Asrock 775i945gz anakkartla bu Linux Mint ile gayet iyi.
Linux size çare olmuş sanırım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@Forumun Ağası Finix ben de GNOME/KDE severim, masaüstü ayırmam ama beni bilgisayarımda
1- Çalışan
2- Kullanılabilir performans veren
alternatifi seçmeliyim. İşime yaramayan, beni yavaşlatan arayüzü napim :D Arayüzlerini tek tek denedim. Openbox/Lxde/Lxqt masaüstlerinde en basidinden GNOME Keyring çalışmadı ve o olmadan Chrome kesinlikle şifrelerimi hatırlamıyor. Bunu destekleyen hafif masaüstleri
1- Mate
2- Xfce
Sadece bu ikisi tanıdı. Zaten KDE/GNOME'da tak diye tanıyor ama onlarda da bilgisayarım kasıyor. Her bilgisayarıma ayrı arayüz koymam da kafa karıştırıyor bir yerden sonra. Her bilgisayarımda aynı arayüz olmalı bu yüzden. Ben oyumu ikisinden de yana kullanabilirdim, Manjaro'nun resmi sürümü Xfce olduğu için ve Xfce daha kararlı olduğu için onu seçtim.
İşin aslı, ben adam akıllı bir masaüstüne daha çok önem gösteriyorum. Şöyle anlatayım, KDE genel olarak işlevselliğe odaklandığı için kafamda ne varsa KDE ile o işi rahatlıkla tak diye yapıyorum. Sağ tık menüsüne bak, ne bileyim biraz Dolphin kullan sistemin bizzat senin dilinde konuştuğunu anlıyorsun. Xfce'de falan bizzat taş toprakla iş yapmaya çalışıyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Şu an kullandığım Gnome3'de ben resmen boğuluyor gibi hissediyorum da biraz tipi yakışıklı diye sesimi çıkarmıyorum. He 2000 kelimelik .odt dosyasının önizlemesini gösteriyor bana çok zekice aferin bravo.
2017-07-18 15-37-13 ekran görüntüsü.png

Mesela bu resmi çekerken kırpmak için başka bir uygulama daha kullandım, lakin KDE'de tek bir uygulama ekran görüntüsü de alıyor aldığın ekran görüntüsünü düzenlemene izin de veriyor halay da çekiyor. Gnome'de artık hangi klasörün içine gittiyse oradan bulursun inşallah. :D

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Hocam yavaş, daha Linux'u kurmaya cesaret edemedim. Kuzenim kurar zaten.

Ele...OS'a baktım. Hoş, çok lüks de bana pek hitap etmiyormuş gibi geldi

Linux size çare olmuş sanırım.
Mac OS gibi görünüyor ama sistem kullanımı az/yeterli :)
Benim sistemde sorunsuz çalışıyor ki sistemlerimiz çok çok yakın.
İntel Core i3 M350 2,27 GHz
Nvidia Geforce GT335M 1 GB
4 GB ram, 128 GB SSD

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Mac OS gibi görünüyor ama sistem kullanımı az/yeterli :)
Benim sistemde sorunsuz çalışıyor ki sistemlerimiz çok çok yakın.
İntel Core i3 M350 2,27 GHz
Nvidia Geforce GT335M 1 GB
4 GB ram, 128 GB SSD
EOS'un Luna zamanında bir fanıydım.
O zamanlar ilk gördüğümde "Vay bee ! Müthiş bir iş çıkarmışlar." dedim. Bilmiyorum, belki Ubuntu tabanına karşı biraz soğuduğum için böyle ama bana o dağıtım ile ilgili bir şeyler yanlış geliyor. Geçen laptop'uma yüklemeye kalktım bir ilk yaşadım. Wifi kartım çalışmıyor ve o laptop'ta hiçbir dağıtım bana böyle bir sorun yaşatmadı. Elementary OS ekibi sanırım kernelle çok oynuyorlar. Ubuntu'nun kernelini kullanın işte kardeşim.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
EOS'un Luna zamanında bir fanıydım.
O zamanlar ilk gördüğümde "Vay bee ! Müthiş bir iş çıkarmışlar." dedim. Bilmiyorum, belki Ubuntu tabanına karşı biraz soğuduğum için böyle ama bana o dağıtım ile ilgili bir şeyler yanlış geliyor. Geçen laptop'uma yüklemeye kalktım bir ilk yaşadım. Wifi kartım çalışmıyor ve o laptop'ta hiçbir dağıtım bana böyle bir sorun yaşatmadı. Elementary OS ekibi sanırım kernelle çok oynuyorlar. Ubuntu'nun kernelini kullanın işte kardeşim.
Luna benim bilgisayarımda bu kadar performanslı çalışmamıştı. İyi ki direkt ubuntu kernelini kullanmıyorlar. Sistemimde ubuntudan daha performanslı çalışıyor :D

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Ubuntu'da veri hırsızlığı yapıyorlarmış Amazon ile. soğudum ubuntu'dan

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aynı kafa, aynı mantık. Şöyle anlatayım sana,

Ubuntu zamanında Amazon.com ile bir anlaşma yaptı ve içeriğinde şöyle şeyler var:
-Başlat menüsünün arama kısmında Amazon.com'dan reklamlar gösterilecek ve başlattan internette araştırdığınız şeyler Amazon.com'a gönderilecek
-Kapatmak çok basit, yani Microsoft'un yaptığı gibi bir dayatma değil.

Neyse, mahallemizin delisi Richard amca bu anlaşmaya "Opressun! Reeeeee" tarzı bir yaklaşım göstererek Ubuntu'yu Spyware olmakla suçladı, bu da böyle yayıldı gitti. Ondan sonra bir forumda Ubuntu hakkında iki üç şey okumuş adam da "Abi veri çalıyormuş Ubuntu soğudum" diyerek de biri cevap yazıyor.

Özgür yazılım üzerinde şu iki kural geçerli:
-Eğer canını sıkan bir şey varsa ona istediğin gibi müdahale edebilirsin.
-Eğer etik olmayan bir şey söz konusu ise bir başkası mutlaka ona el atmıştır.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Aynı kafa, aynı mantık. Şöyle anlatayım sana,

Ubuntu zamanında Amazon.com ile bir anlaşma yaptı ve içeriğinde şöyle şeyler var:
-Başlat menüsünün arama kısmında Amazon.com'dan reklamlar gösterilecek ve başlattan internette araştırdığınız şeyler Amazon.com'a gönderilecek
-Kapatmak çok basit, yani Microsoft'un yaptığı gibi bir dayatma değil.

Neyse, mahallemizin delisi Richard amca bu anlaşmaya "Opressun! Reeeeee" tarzı bir yaklaşım göstererek Ubuntu'yu Spyware olmakla suçladı, bu da böyle yayıldı gitti. Ondan sonra bir forumda Ubuntu hakkında iki üç şey okumuş adam da "Abi veri çalıyormuş Ubuntu soğudum" diyerek de biri cevap yazıyor.

Özgür yazılım üzerinde şu iki kural geçerli:
-Eğer canını sıkan bir şey varsa ona istediğin gibi müdahale edebilirsin.
-Eğer etik olmayan bir şey söz konusu ise bir başkası mutlaka ona el atmıştır.
O zaman Ubuntu mu Mint mi? Ben Minecraft yükleyeceğim sadece. Bir de chrome

Reaksiyon puanı
16,118
amazon'a ait ne varsa kaldırabiliyorsun yapmıştım ama anlatamam enterpise'ın dilini değiştirmekten kolay onuda anlatamam şimdi...

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
amazon'a ait ne varsa kaldırabiliyorsun yapmıştım ama anlatamam enterpise'ın dilini değiştirmekten kolay onuda anlatamam şimdi...
arama şeylerinin amazona gitmesini kaldırabiliyor muyuz? gizlilik açısndan insanı mahvediyor çünkü.

bu arada, mint mi ubuntu mu? çıldıracağım artık.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu'da veri hırsızlığı yapıyorlarmış Amazon ile. soğudum ubuntu'dan
Ubuntu'nun Unity arayüzü ilk çıktığında Amazon Search özelliğine Richard Stallman virüs demişti. Unity kullanmadığın sürece bir sıkıntı yoktu o zamanlarda da. Şimdi ise tepkilere karşın 16.04'den beri Amazon Search kapalı geliyor. Unity 17.10'da bitecek ve GNOME gelecek (2017'nin 10. ayında. Yani 17. 10 sürümü) sonrasında Unity diye bir şey kalmayacak. Eski haberleri FSF fanatiklerinden okuyorsunuz sanırım :p

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
baktım internetten oluyormuş, güvenlikten.
Minecraft ve Chrome yükleyeceğim. chrome hızlı çalışırsa sevineceğim. lütfen bir sürüm önerin mint mi ubuntu mu

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Ubuntu'nun Unity arayüzü ilk çıktığında Amazon Search özelliğine Richard Stallman virüs demişti. Unity kullanmadığın sürece bir sıkıntı yoktu o zamanlarda da. Şimdi ise artık tepkilere karşın 16.04'den beri Amazon Search kapalı geliyor. Unity 17.10'da bitecek ve GNOME gelecek (2017'nin 10. ayında. Yani 17. 10 sürümü) sonrasında Unity diye bir şey kalmayacak. Eski haberleri FSF fanatiklerinden okuyorsunuz sanırım :p
Ubuntu ... İki tane arayüz seçenği mi var ubuntu'da. kafamda deli sorular. kafam çok karıştı

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu, Unity arayüzünü kullanır.
Xubuntu Xfce kullanır.
Lubuntu Lxde kullanır.
Kubuntu KDE kullanır.
Ubuntu GNOME (10. aydan sonra resmi sürüm olacak olan) GNOME kullanır.
Ubuntu Mate GNOME2'nin çatallaması olan Mate kullanır
Mint Cinnamon'u geliştiren dağıtım.

Masaüstü, arayüz, dosya yöneticisi, bunların hepsini kendin seçebilirsin bile. KDE'nin dosya yöneticisi, Xfce masaüstü, GNOME Box'u sanallaştırma için, Kwin'i compositing ve efektler için vs. kullanabilirsin. Kısaca Windows'un aksine herşeyi kendine has yapabilirsin.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Mint de Ubuntu tabanlıdır. Cinnamon, Mate, Xfce ve KDE sürümleri var.
yani ubuntuda çalışan jar dosyası, mintte de KESİN olarak çalışır mı?
--- Gönderi Güncellendi ---
Ubuntu, Unity arayüzünü kullanır.
Xubuntu Xfce kullanır.
Lubuntu Lxde kullanır.
Kubuntu KDE kullanır.
Ubuntu GNOME (10. aydan sonra resmi sürüm olacak olan) GNOME kullanır.
Ubuntu Mate GNOME2'nin çatallaması olan Mate kullanır
Mint Cinnamon'u geliştiren dağıtım.

Masaüstü, arayüz, dosya yöneticisi, bunların hepsini kendin seçebilirsin bile. KDE'nin dosya yöneticisi, Xfce masaüstü, GNOME Box'u sanallaştırma için, Kwin'i compositing ve efektler için vs. kullanabilirsin. Kısaca Windows'un aksine herşeyi kendine has yapabilirsin.
Size sorsalar ubuntu mu mint diye, hangisini seçerdiniz?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
yani ubuntuda çalışan jar dosyası, mintte de KESİN olarak çalışır mı?
Java yüklü ise her yerde çalışır. Windows'ta da çalışır, Mac'te de çalışır, Fedora'da da çalışır, Gentoo'da da çalışır, BSD'de de çalışır, adını sen koy. Java Run Time şart ama.
Size sorsalar ubuntu mu mint diye, hangisini seçerdiniz?
Bu soruyu ve bunun gibi soruları GNU/Linux ile ilk tanıştığım zamanlarda Ubuntu Forumda nazik, sabırlı ve bilgili heartmagic ve onun gibi pek çok abimizin kafalarına sıkma isteği uyandıracak kadar fazla sordum :p Yıllar geçti, sonra anladım ki hepsi aynı, sonunda hangisinde senin rahat ettiğin önemli oluyor :D Herkes aynı programları kullanmıyor, herkes farklı donanım kullanıyor, herkes farklı işler yapıyor. Bir tavsiyede bulunmak imkansız çünkü bu işlerin çoğunu mükemmel bir şekilde yapacak da bir dünya dağıtım var.

Reaksiyon puanı
16,118
adını sen koy deyince aklıma gelen...
gerçi youtube trt dizi çıkartıyor ilk.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Java yüklü ise her yerde çalışır. Windows'ta da çalışır, Mac'te de çalışır, Fedora'da da çalışır, Gentoo'da da çalışır, BSD'de de çalışır, adını sen koy. Java Run Time şart ama.

Bu soruyu ve bunun gibi soruları GNU/Linux ile ilk tanıştığım zamanlarda Ubuntu Forumda nazik, sabırlı ve bilgili heartmagic ve onun gibi pek çok abimizin kafalarına sıkma isteği uyandıracak kadar fazla sordum :p Yıllar geçti, sonra anladım ki hepsi aynı, sonunda hangisinde senin rahat ettiğin önemli oluyor :D
jar dedim. jar windowsta çalışıyor mu? yani mintte de çalışır, ubuntu'da da.

sanırım seçimimi yaptım. mint 18.X

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
JAR (Java ARchive)
https://en.wikipedia.org/wiki/JAR_(file_format)
https://www.java.com/en/
Java Android'den buz dolapları, televizyonlara kadar her yerde karşımıza çıkan bir teknolojidir.

JAR (Java ARchive)
https://en.wikipedia.org/wiki/JAR_(file_format)
https://www.java.com/en/
Java telefon ve bilgisayarlardan tut, buz dolapları, televizyonlara kadar her yerde karşımıza çıkan bir teknolojidir.
eyvallah. uzantıyı anlamamışım :)
burada ubuntu için anlatılmış. mint 18'de de çalışır mı?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
eyvallah. uzantıyı anlamamışım :)
burada ubuntu için anlatılmış. mint 18'de de çalışır mı?
Her dağıtımda çalışır. Açıkçası Java üzerinden minimal kullanmayı istiyorum GNU/Linux'u çünkü Java GNU/Linux'un masaüstü kullanıcısı için sayılı güvenlik zaafiyetlerinden birisidir. Hele ki Crack'li bir uygulama ? :p Eğer benim gibi güvenlik paranoyağı değilsen ve virüs olmadığından da kesin eminsen buyur, kur.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Her dağıtımda çalışır. Açıkçası Java üzerinden minimal kullanmayı istiyorum GNU/Linux'u çünkü Java GNU/Linux'un masaüstü kullanıcısı için sayılı güvenlik zaafiyetlerinden birisidir. Hele ki Crack'li bir uygulama ? :p Eğer benim gibi güvenlik paranoyağı değilsen ve virüs olmadığından da kesin eminsen buyur, kur.
nasıl kesin emin olacağım :p bu şekilde yapılabilir mi?

bu arada, mint 18'de rar çıkarıcı geliyor mu?

ayrıca kodla javayı yüklemiş sanırım. ben direkt linux'un marketinden indirsem olmaz mı Javayı?

Reaksiyon puanı
16,118
rar'lı dosya üzerine sağ tıkla buraya yada dizine aç ile açılıyor ziplerde aynı şifre sorarsa girebilirsin.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
nasıl kesin emin olacağım :p bu şekilde yapılabilir mi?
Virustotal gibi online tarama siteleri var. Onlardan taratma yapabilirsin. En azından jar dosyasının içinde bir virüs olmadığı anlaşılır. Ama Jar dosyasının indirdiklerini arasında virüs olma ihtimali yine var.
ayrıca kodla javayı yüklemiş sanırım. ben direkt linux'un marketinden indirsem olmaz mı Javayı?
Java 8 yüklemeni öneririm. Oracle JDK, Open JDK (Mağazadaki) farketmez. Ama 8. versiyonda performans daha iyi.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Virustotal gibi online tarama siteleri var. Onlardan taratma yapabilirsin. En azından jar dosyasının içinde bir virüs olmadığı anlaşılır. Ama Jar dosyasının indirdiklerini arasında virüs olma ihtimali yine var.

Java 8 yüklemeni öneririm. Oracle JDK, Open JDK (Mağazadaki) farketmez. Ama 8. versiyonda performans daha iyi.
Scan report for http://download1486.mediafire.com/v25z9jzc6sjg/i7f4487ggmnoesn/minecraft.rar at 2017-07-18 17:20:16 UTC - VirusTotal baktım. temiz gözüküyor