Bilgisayarım Düşük Sistem İsteyen Oyunlarda Bile Zorlanıyor

Dünyaca tanınmış büyük şirketlerin otomatik fabrikalarından çıkmış hatalı ürünlerle karşılaştınız mı

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili yardım sever arkadaşlar, alalı 1 yıl olmayan bilgisayarım beklediğim performansı aldığım günden beri karşılamıyor. Belki de çok fazla beklenti yapmış olabilme durumum karşılığında -sanmasamda- bilgisayarımın zaten bir iş yapamayacağını dahi söyleseniz yardım etmiş olursunuz. Sorunumu o halde anlatayım. Bilgisayarım düşük sistem gereksinimleri isteyen oyunlarda bile düşük FPS alıyor ve bu beni ciddi anlamda strese sokuyor, ayrıca üzüyor. Aşağıda bir oyunun örneğini vereceğim. Bunun gibi 4 oyun üzerinde yaptığım testler de aynı sonuca varmamı destekliyor. Ayrıca bilgisayarım şarja takılı olmaması durumunda ciddi kasmalar bile oluyor. Sizden istediğim bana çözüm önerileri vermeniz. Son olarak bana yazacağınız cevaplardan önce ek kısmına bıraktığım notları da okumanızı isterim.

Oyunun önerdiği sistem gereksinimleri:
Processor: Intel Core i5-3470, 3.20GHz or AMD FX-6300, 3.5Ghz
Memory: 6 GB RAM
Graphics: nVIDIA GeForce GTX 660, 2 GB or AMD Radeon HD 7870, 2 GB (Does not support Intel Integrated Graphics Cards)
DirectX: Version 11
Network: Broadband Internet connection
Storage: 4 GB available space

Benim sahip olduğum sistem özellikleri:
Processor: Intel Core i7-8750, 2.20GHZ
Memory: 16 GB RAM
Graphics: nVIDIA GeForce GTX 1060 (6 GB)
DirectX: Version 12

Ek:
Örneğini verdiğim oyun düşük ayarlarda 30 FPS almaktadır.
Bilgisayarım ile hiç bir illegal siteye giriş yapılmamıştır.
Bilgisayarım Kaspersky Anti-virüs tarafından korunmaktadır.
Oyunlarımın hepsi Steam'den alınmış olup, kullandığım programların hiç biri korsan değildir.
Ekran bağdaştırıcılarım günceldir.
BIOS sürümüm günceldir.
Bilgisayarım elime geçtiği andan itibaren hiç bir fiziksel şiddete maruz kalmamıştır.
Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyunda msı afterburner veya playclaw ile ss atabilirmisin. İşlemci ,e.kartı sıcaklklarına ve kullanım yüzdelerine bi bakalım.

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunda msı afterburner veya playclaw ile ss atabilirmisin. İşlemci ,e.kartı sıcaklklarına ve kullanım yüzdelerine bi bakalım.
https://i.hizliresim.com/Z5ZjbZ.png Geç oldu kusura bakma bir kaç sorunlar yaşadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Görev yöneticisini açıp ekran alıntısı atabilir misin?
Görev yöneticisinde arka planda çalışan virüs olduğunu düşünüyorsan ek'de belirttiklerim doğrultusunda virüs ihtimali çok düşük. Gereksiz çalışan hizmet ve programları arıyorsan evet bazı gereksiz işlemler var. Eğer başka bir şey arıyorsan söyle ona göre paylaşayım.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Cihazı aldığınız günden itibaren yeni bir sistem kurulumu/yükseltmesi yaptınız mı?

genel izleyici kitlesi

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
23
https://i.hizliresim.com/Z5ZjbZ.png Geç oldu kusura bakma bir kaç sorunlar yaşadım.

Görev yöneticisinde arka planda çalışan virüs olduğunu düşünüyorsan ek'de belirttiklerim doğrultusunda virüs ihtimali çok düşük. Gereksiz çalışan hizmet ve programları arıyorsan evet bazı gereksiz işlemler var. Eğer başka bir şey arıyorsan söyle ona göre paylaşayım.
Yok başka bir şey aramıyorum. Hem "işlemler" hem de "performans" bölümünü atarsan iyi olur.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci ve gpu kullanımları çok düşük. Bu makina,dahili grafik kartını kullanıyor olmasın.

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemci ve gpu kullanımları çok düşük. Bu makina,dahili grafik kartını kullanıyor olmasın.
https://i.hizliresim.com/BOrNPG.jpg Dahili grafik kartı %56 çalışırken ekran kartı %34 çalışıyor.

NVIDIA denetim masasından ayarlayıp oyuna ekran kartı ile girdim sonuç değişmedi. GPU otomatikken de zaten ekran kartı ile giriyormuş. Bilgisayarlar hakkında bilgili olduğunuz aşikâr acaba sorun başka neyde olabilir?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Başka bi oyunda da deneme imkanınız varmı. Güncel,ağır oyunlardan birisiyle.

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başka bi oyunda da deneme imkanınız varmı. Güncel,ağır oyunlardan birisiyle.
PUBG için de nVIDIA denetim masasından ekran kartını kullanmasını ayarladım ve garip bir şekilde bu sonucu aldım. (Ayarlar ultra)

PUBG için de nVIDIA denetim masasından ekran kartını kullanmasını ayarladım ve garip bir şekilde bu sonucu aldım. (Ayarlar ultra)

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İki farklı e.kartı kullanımı görünüyor .İşlemci kullanımı hala da düşük. Ama öncelikle şu e.kartı sorununu çözmek gerekiyor.Maalesef bu konuda daha fazla bilgim yok.
Harici e.kartını seçmeden ,oynayın. Bakalım yine aynı fpslerimi alacaksınız. En azından olanlar konusunda bi fikir verebilir.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
ben bu zamana kadar hiç virüs programı kullanmadım hiçte virüs bulaşmadı bilgisayarıma, gereksiz kasıntı yapar ama sorun burda değil zaten bu ekran kartı ayarları baya önemli, temiz bir format atma şansınız varsa bence format atın bilgisayara, 1060lı bir laptopun bu değerleri vermesi hiç hoş değil, ben bunları 1050li laptopumda görmüyorum :D ekran kartı driver ı güncel mi, sarja takmadan da oyun oynanmaz laptopta fps zaten düşük olur bu arada..

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben bu zamana kadar hiç virüs programı kullanmadım hiçte virüs bulaşmadı bilgisayarıma, gereksiz kasıntı yapar ama sorun burda değil zaten bu ekran kartı ayarları baya önemli, temiz bir format atma şansınız varsa bence format atın bilgisayara, 1060lı bir laptopun bu değerleri vermesi hiç hoş değil, ben bunları 1050li laptopumda görmüyorum :D ekran kartı driver ı güncel mi, sarja takmadan da oyun oynanmaz laptopta fps zaten düşük olur bu arada..
Yaz tatili bitti daha adam akıllı oyun oynayamadım inanın bu durumda olmak istemezdiniz paramızla rezil olduk, ekran kart sürücüleri güncel şarjsız zaten kasar demişsiniz evet biliyorum ancak benim ki neredeyse oynanmayacak hale geliyor. İnanın anlam veremiyorum...

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Güç seçeneklerini kontrol etmeyi denedin mi?

Fatih`SRGL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
keşke o leptopa vereceğin parayı masaüstü toplasaydın leptoplar oyun konusunda masaüstü kadar iyi değiller
Bu arada leptopun fanının önünü kapatan bir cisim varmı veya termal macun kurumuş olabilir
Aşırı sıcaklık daha az performas demek senin leptopunun 70 derece ile 80 derece arasında olması lazım oyun oynarken

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
90 derece oyunlarda performans kaybına yol açmaz.
Hali hazırda bu işlemcinin açacağını hiç zannetmiyorum.
Başka bir şey var.

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
keşke o leptopa vereceğin parayı masaüstü toplasaydın leptoplar oyun konusunda masaüstü kadar iyi değiller
Bu arada leptopun fanının önünü kapatan bir cisim varmı veya termal macun kurumuş olabilir
Aşırı sıcaklık daha az performas demek senin leptopunun 70 derece ile 80 derece arasında olması lazım oyun oynarken
Şu ana kadar gördüğüm en yüksek GPU sıcaklığı 85 dereceydi. Bilgisayarı alalı 1 yıl bile olmadı termal macun o kadar hızlı kuruyabilir mi bu konuda bilgim yok bir şey diyemeyeceğim, fanın kapatan sadece masa var.

Fatih`SRGL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Peki fps sabit mi 30 larda yoksa drop mu var 70 den 30 a falan mı iniyor
Birde oyunun ayarlarını kurcala çünkü pubg de ultrada 48 fps demek neredeyse bütün oyunları ultrada açmak demek

uneasy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki fps sabit mi 30 larda yoksa drop mu var 70 den 30 a falan mı iniyor
Birde oyunun ayarlarını kurcala çünkü pubg de ultrada 48 fps demek neredeyse bütün oyunları ultrada açmak demek
Cities Skylines 15-40 fps arası kalabalığa göre değişiyor, yani drop değil.