Bilgisayarı Silerken Ekrana Su Kaçtı! |Geçer Mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar arkadaşlar, bu sabah annem bilgisayarı silerken bilgisayarın ekranına su kaçtı ve alt bölümden ufak bir siyahlık oluştu. Geçer mi bu sorun arkadaşlar ? Ne kadar zaman alır ? Cevaplarınız için, şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.

Yardımcı olan kişilerden şimdiden Allah razı olsun.

Ne Kadar sürede geçer ? Cevaplarınızı bekliyorum.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Ekrana kaçan suyu paneli açmadan çıkarmak son derece zor. Su lekesinin en üstünden başlayarak aşağı doğru kuru bir bezle bastırın ve suyun oradan çıkmasını sağlayın. Çok fazla bastırırsanız ekrana zarar verebilirsiniz yani dikkatli olun. Bölgenizde bir televziyon tamircisi varsa ona götürün bir ihtimal temizleyebilir. Bir dahaki sefere de nemli bir bez ile ekranı temizleyin :)

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Cevabınız için teşekkürler hocam. Başka bir yol varsa önerebilir misiniz yine ?

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Telefonlarda pirincin içine bırakarak çözüyorlar ama monitörde ne kadar mümkün bilmiyorum :D

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
:) Hocam biliyorum o yöntemi. Mümkün değil gibi. Paneli nasıl açabilirim bilgi verebilir misiniz ? @FlameWinder

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam, daha önce telefon açtım. Monitörüm ASUS yardımcı olursanız sevinirim.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Elbette, ancak yazdıklarımı tamamen okumadan bu işleme başlamayın. İçerisinde çeşitli öneriler ve uyarılar bulunmakta. Yapmış olduğunuz işlemlerin de kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Bol şans dilerim :)

Hocam ekranın arkasında bir kaç vida var onları sökün ve dış kaplamayı kaldırın. Kaldırırken dikkatli olun muhtemelen görüntü girişleri bu kaplamaya sabitlenmiştir hızlıca çekip çıkarırsanız bu bağlantıların kablosuna zarar verebilirsiniz. Girişlerin karta bağlanmasını sağlayan soketleri de çıkartın. Eğer dış kaplamaya bağlı değilse bunu yapmanıza gerek yok. Karşınızda muhtemelen anakartı göreceksiniz. Kart çeşitli yerlere sabitlenmiş olabilir. Anakart ile panel arasında bir bağlantı olacak. Bu bağlantıyı da soketinden çıkartın ve anakartı üzerinde statik elektrik tutmayacak bir şeyin üstüne (karton olabilir) bırakın. Burda bir kaç uyarım var; halıya, metalik bir zemine, poşetin üstüne bırakmayın. Anakart zarar görebilir. Karşınızda beyaz kaplı geniş bir alan olacak. Gördüğünüz şey panel. Paneli bir şekilde kaldırıp kuru bir bez ile temizlemeniz gerek. Panelin üstünü silerken dikkatli olun çizebilirsiniz ve fazla bastırırsanız zarar verebilirsiniz. Ekranın arka yüzünü de sildikten sonra işlemleri tersten takip ederek monitörü kapatın.

Ekran ile panel birbirine yapışık olabilir. Bu durumda bir maket bıçağı ile ekranı komple açmanız gerekebilir. Geri takmak içinse yedek parça bulmanız gerekecek. Yani eğer ekran yapışıksa sakın bu adımı uygulamayın, zorlamayın ve monitörü geri toplayın. Ekrana zarar verebilirsiniz ve tamamen kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anlıyorum hocam. Başka yöntemler denesem daha uygun olacak. Beklesek hocam kendiliğinden geçer mi ? Geçerse ne zaman geçebilir ?

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Hocam su hiç bir yere gitmeyecek ne yazık ki :( Beklemek bir çözüm değil.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Ne yazık ki yok hocam ekranın dışına çıkmadığı sürece en fazla yer değiştirebilir.

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anlıyorum hocam. @ConfickerBelasi dostum niye servise vereyim ki akşam açıp düzelteceğim inşallah. Eskisi gibi olur mu peki yine ekran sildikten sonra dediklerinizi yaptıktan sonra @FlameWinder

Reaksiyon puanı
16,118
Anlıyorum hocam. @ConfickerBelasi dostum niye servise vereyim ki akşam açıp düzelteceğim inşallah. Eskisi gibi olur mu peki yine ekran sildikten sonra dediklerinizi yaptıktan sonra @FlameWinder
monitörün garantisi varsa mecburen vericen çünkü lcd ekranları tamir edilir yapmıyorlar yapıştırmalı oluyor sökmesi zor elinde kalır.

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam ASUS LCD mi oluyor hangi tür bilmiyorum onu işte. Onu söylerseniz yararı olur. Ayrıca arkasında vida da var sökülecek yerler için.

Reaksiyon puanı
16,118
hiç lc açmadıysan panel elinde kalır the grudge'un ki kaldı mesela ...

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Led hocam bizim monitör.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hocam ortası delinmeye başladı izin geçiyor galiba alta doğru inmeye başladı.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Led hocam bizim monitör.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hocam ortası delinmeye başladı izin geçiyor galiba alta doğru inmeye başladı.
Hocam önce bez ile bastırarak dışarı çıkarmaya çalışın. Sanırım aşağı doğru aktı bir kısmı

osmanbaldik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardesim aynisi oldu bendede daha 1 ay occe degistirdim yeni monitor aldim. Su kacmisti nohut kadar siyahlik oldu geciremedim her sene buyudu o nokta en son kullanilmaz oldu degistirdik cozum bulmaya bak derim

Elawachi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam, çözüm arıyorum zaten.