Bilgisayarı 2.Ekran Kartıyla Kullanmak

Bu konuyu okuyanlar

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
Merhabalar. Bilgisayarımda 2 ekan kartı var. İntel 4000 ile Radeon 7600 . Ben inteli biostan devre dışı bırakmak istiyorum. Ama korkuyorum. Neyse bir kaç sorum var.
1-Nasıl yapabilirim?
2-Bu yöntem işe yarar mı ?
3- Düzeltemem kolay olur mu ?

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
--- Gönderi Güncellendi ---
@Ben Kenobi

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bios'ta varsa yap.
En güzel yöntem zaten budur.
Bios'ta yoksa çare yok.
Aygıt yöneticisinden kapatmak çare olmuyor.
Çünkü bazı donanımlarda ikinci ekran kartı temel bilgileri birinci ekran kartından alıyor.
Bu sayede performans %10 azalıyor ve birinci ekran kartının kapatılması imkansız hale geliyor.
Intel ve Nvidia bu konuda anlaştı.
Dizüstüyse zaten kapatma ihtimali pek düşük..
Masaüstünde mümkün olma ihtimali daha fazla.
Yine de bios da bir ihtimal varsa zaten yap.

Hatta ben Rusyadan bir hackerla irtibata geçtim, bunun bios'una müdahale ederek kapatabilir miyiz diye, ona göre bios'u modifiye ettirip ücret verecektim, adam dizüstülerin çoğunda mümkün değil dedi, bios'ta olmamasına rağmen pek az bir kısmı modifiyeli bioslarla kapatılabiliyor ama ek ücret, garanti kapsamı dışına çıkması, vs değmez zaten.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
Bios'ta varsa yap.
En güzel yöntem zaten budur.
Bios'ta yoksa çare yok.
Aygıt yöneticisinden kapatmak çare olmuyor.
Çünkü bazı donanımlarda ikinci ekran kartı temel bilgileri birinci ekran kartından alıyor.
Bu sayede performans %10 azalıyor ve birinci ekran kartının kapatılması imkansız hale geliyor.
Intel ve Nvidia bu konuda anlaştı.
Dizüstüyse zaten kapatma ihtimali pek düşük..
Masaüstünde mümkün olma ihtimali daha fazla.
Yine de bios da bir ihtimal varsa zaten yap.

Hatta ben Rusyadan bir hackerla irtibata geçtim, bunun bios'una müdahale ederek kapatabilir miyiz diye, ona göre bios'u modifiye ettirip ücret verecektim, adam dizüstülerin çoğunda mümkün değil dedi, bios'ta olmamasına rağmen pek az bir kısmı modifiyeli bioslarla kapatılabiliyor ama ek ücret, garanti kapsamı dışına çıkması, vs değmez zaten.
Sakıncalı mı diyorsun yani üstad ? BİOS falan hiç girmedim daha önce. Sadece oynadığım oyun 2.ekran kartıyla çalışmıyor ondan dolayı sıkıntılı performans veriyor. Onu halletmek için denicem

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Özet;
Bios'ta ayarı varsa yap, ayarı yoksa mümkün değil (büyük ihtimal yok).

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
WP_20170316_003.jpg

Biostq bu ekran geliyor. Napmalıyım?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Fotoğrafları tost makinesiyle çekme. :D
Bu bios'ta hiçbirşey yok.
O ayar nasıl olsun.
Nerede o eski bioslar.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Dizüstülere şöyle bios koymuyorlar özellikle, kimse ayar yapamasın diye.
Gigabyte%20BIOS%203%20MIT.JPG

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
Dizüstülere şöyle bios koymuyorlar özellikle, kimse ayar yapamasın diye.
Gigabyte%20BIOS%203%20MIT.JPG
ayarlarını bozup bozuk diye servislere saranlar varmış benim antika (deskop)'da ide,sata sürücüleri kapatma var sata,ide ve disable...
bazen disable yapıp the grudge'u çağırıp hdd öldü bak şuna diyordum iki saat düzeltmeye çalışıyordu bios şifreli bu arada...

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Öncelikle intelin 4000 serisi driverlarını kur. Ardından CRİMSON değil CATALYST kuracaksın. 15.7 ve yanında işletim sistemini yazarak download yaz. Bulursun nasıl olsa. Ardından kur. Akabinde masaüstü>sağ tık>control center yolunu izle. Güç sekmesine gir ve pilde/prizde ikisininde en üst performansa getir. Daha sonra search kısmından değiştirilebilir grafik ayarları arat. Ona gir. İstediğin uygulamayı seç ve en üst perf getir. :) tabi indirdiğin şey İngiliz de olursa şu değiştirilebilir grafikleri araman gerekebilir :)

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Evet dediğinize katılıyorum. Benim laptobumun Bios'u resimdeki gibi değil yani herhangi bir overclock ayarı bile yok.
Laptoplarda overclock biraz daha tehlikeli olduğu için böyledir. Mesela sen z270,z170,z97,z87,z77,x99,x79,990FX,X370 ,B350 anakart lı ve çarpan kilidi açık bir sisteme kaliteli bir soğutucu alırsın. Öyle değilmi ? :) Ama laptoplarda varsa grafik işlemciyle işlemci aynı tek bir bakır boru üzerinden tek bir fan la soğutuluyor. Ayrıca laptopları genelde günlük kullanımın dışına çıkmayan insanlar alıyor. Tabi bunların yanında oyuncu laptoplarıda var onları geçiyorum. Ha bide pazar payı. Sen gidip laptopa overclock yapıp çarpan kilidi açık bir masaüstü işlemcinin performansına getirirsen o işlemci satmaz öyle değilmi ? :) olaya bir de bu yandan bakmak lazım. Yanlış bilgi verdiysem affola :)
Mesela pazar payının benzeri. Adam Gta 5 yapıyor 60Gb. Oysaki oyun 10 gb bile oluyor. Adam oyun hızlı açılsın diye ssd alıyor. Ama baktı oyunların boyutu çok büyük. Gitti 1tblik ssd aldı. Gitti paracıklar gittiği :D