Bilgisayardan Çıkan Yoğun Koku

Bu konuyu okuyanlar

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi forumlar dilerim, hemen olaya gireyim. Arkadaş bilgisayara RAM vb. ek bileşenler almış takmış fakat bilgisayar çalışmamış yardım etmem için beni çağırdı, olay mahaline gittim anakartı kasadan çıkarttım biraz BIOS pili, RAM, PSU vb. genel deneme yanılma yöntemleriyle sök tak yaptım çalıştırmayı başardım. Buraya kadar her şey güzel kasayı toplayıp sistemi başlattım bu sefer mavi ekran hatası verdi, harddiski başkasından almış o da bayağı eski 160 GB XP kurulu bir HDD idi. Sabah ola hayrola dedik gün geldi çattı format atma vakti geldi, format işlemi bitti sistemin bilgisayar adı vb. küçük bilgi girişleri kısmında iken bir yandan da üst kattan internet kablosu çektik ama kablo tam olarak yetişmedi sadece pencereye kadar uzanıyordu. Masayı pencerenin önüne koyduk kasanın bir kısmı pencerenin üzerinde havadaydı, tam olarak dik değilde hafif bir yataylık diyebiliriz kabloyu taktık bilgisayarı başlattık, ilk başta hafif yanık kokusu geldi kablodandır dedik değiştirdik çalıştırdık, bu sefer odayı çok ağır bir zehir gibi koku bastırdı. Hemen fişi çekip bir müddet bekledik tekrar açtık hiç bir değişiklik olmadan koku yine bastırdı, tabi bu arada her açmamızda bilgisayar çalışıyor görüntü veriyordu yine çektik kasayı kurcalamak için yatırdım ne PSU'da gözle görülür bir yanık gördüm ne de başka yerde. Sanırım kuzey köprüsü yanınca üzerinde siyahlık oluyormuş, söktüğümde ne kokuyu aldım ne de siyahlık gördüm. Kokunun nereden geldiğini anlamak mümkün değil, resmen anakartı elime alıp karış karış köpek gibi kokladım yine de kokuyu alamadım. Tekrar taktık çalıştırdık bu sefer 2-3 Saniye durdu makine direk kapattı kendini. Fişi çektim biraz daha kurcaladım yine bir sonuca ulaşamadım fakat bilgisayar çalışır durumdaydı daha fazla zorlayıp çalışan makineyi öldürmek yerine en sonunda dışarı koy oda havalansın dedim bıraktım. Ne kondansatörler de ne de diğer küçük parçalarda gözle görülür bir durum vardı, işlemcide yeterli macun var fan bloğunu da temizledim. Sanırım iş aletli edevatlı bir yuvaya yani bilgisayarcıya kaldı, sizlerden de böyle bir sorun yaşayan olup sorunun nereden kaynaklandığını çözen oldu mu ? Bu arada olay yerinden kilometrelerce uzaklaşmama rağmen koku ara ara burnumda tütüyor midem kalkıyor, anakartın model ve markası yanılmıyorsam Asus P5GC-VM Pro

Mustafa Berk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kesinlikle psu yu değiştir büyük ihtimalle ondandır. ve harddiski de değiştirme olasılığı varsa onu da değiştir

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
kesinlikle psu yu değiştir büyük ihtimalle ondandır. ve harddiski de değiştirme olasılığı varsa onu da değiştir
Hocam arkadaş başka bi anakart ayarlayıp üzerini doldurdu PSU sıkıntısız da HDD eski olduğu için kafa atıyor o yanma ihtimali olan anakartı daha takmadık. Ama büyük ihtimal kuzey köprüsünde bir yanma var, vakti zamanında anakart üzerinde oynanmış soğutucuda küçük fan var.