Bilgisayarda Vista Var ve XP Kuramıyorum

Bu konuyu okuyanlar

askmilitani38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bende vista var xp kurmak istiyorum. cd takıyorum, kuruluma başlıyor daha sonra sisteminizde sabit disk bulunamamıştır diye uyarı veriyor hiç bişey yapamıyorum malesef tekrar vistayla devam etmek zorunda kalıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekürler

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
http://www.vistabootpro.org/

Sitesinden indereceğin yazılım sayesinde vistayı kaldırabilirsin. Yazılımı açıp Backup/Restore Center bölümünden önce yedek alırsın ardındanda Bootloader bölümüne gelip Uninstall the Vista bootloader ı seçip Apply seçeneğine tıklarsın. Bilgisayarın yeniden başlayacaktır ve başladığında da açılmayacaktır. Açılmadığı andan itibaren biostan cd sürücünü boot ettirip XP' yi kuramaya başlayabilirsin. Kolay gelsin.

askmilitani38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya kardeş dediğin proyu kurdum ama işlemler olmadı yani yapamadım biraz daha açabilirmisin ltfn. yardımın için saol...

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
evet aslında bu cogu kişinin sorunu bende denedim Nlite diye bir program kullan dediler Raid sürücelerini yüklemek için bir sürü işlem gerekiyormuş eğer resimli olarak anlatılırsa daha iyi ve kolay çözüm bulabiliriz.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Nerede takıldın mesela.

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Nerede takıldığımı simdi söyleyemem cünkü 1-2 hafta önce ugrasıyordum baştan baslamak istiyorum resimli sekilde anlatılsa bende sonuca varsam cok iyi olur bilgisayarım Acer Aspire 4710

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biostan sata hdd disable edip tekrar denersen sorun düzelcektir.

askmilitani38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeş programı açarken "VistaBootPRO has detected that you have not performed a backup of your BCD Registry. You will be recirected to the Bakup BCD Registry screen for further opsions." uyarısı çıkıyor tamam diyorum.
program açılıyor. "backup/restore center" den yer belirliyorum tamam diyorum.
"VistaBootPRO detected an error while attempting to run the follwing command:
/export"D:\yeni klasör\a.bcd.
işlem başarıyla tamamlandı.
would you like to open the events log?"
uyarısı çıkyor evet diyorum
daha sonra "system bootloader" tıklıyorum.
"Choose a system bootloader to install:" in altında
"windows legacy bootloader(uninstall vista bootloader)"i işaretliyorum
daha sonra altta üç seçenek var onlardan birini işaretliyorum(üçünüde denedim) en son "altta bootloader" sekmesine tıkladım.
"VistaBootPRO has successfully reinstalled the selected bootloader You will now notice the changes selected on your next system reboot." uyarısı çıkıyor tamam diyorum hiç bişey olmuyor. hatta pc ye reset çektim yine hiç bişey yokmuş gibi başladı. böyle kardeş. ilgin için saol.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.

Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.

Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor:
1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yükler.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yükler.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yükler.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

Windows Vista’ yı kaldırma:
Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.

Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım, eğer Linux kullanıyorsanızyazısına bakabilirsiniz.

1. Yöntem, Komut satırı:
Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer Windows’ un kurulu olduğu bölümdeki (C “Boot.BAK ve Bootsect.BAK” dosyalarını silin, bu dosyalar önceki bootloader’ ın yedeğidir.

2. Yöntem, EasyBCD:
EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR” a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

3. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

Yanlışlıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:
Eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.

Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.

3. yol olarak EasyBCD programında Vista dışındaki bir Windows’ a kurun, program’ ı açmak istediğinizde karşınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes” deyip Vista bootloader’ ı yeniden kurmasını sağlayın.

Ayrıca not olarak her iki programında sisteminizde çalışabilmesi için sisteminizde dotnetfx 2 yazılımının yüklenmesi gerekmekmektedir.İlgili yazılımı microsoft wep istesinden indirebilirsin

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar açılırken F2 tuşuna bas sonra orada ( tam yerini hatırlamıyorum ) sata ile ilgili biyer olması lazım onu disable edersen sorun düzelecektir ( tam yerini hatırlamak için sabah ofiste bakarım sabah cevabı yazmış olurum)

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
yasir dedi ki:
biostan sata hdd disable edip tekrar denersen sorun düzelcektir.

Dediğini yaptım oldu cok sasırdım süpersin kardesim saolasın :)

xpci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese Merhabalar.
Öncelikle şunu belirtmek isterim.Biz teknik servis elemanlarının ve son kullanıcıların başına windows vista işletim sistemi çok fazla problem çıkarmaktadır.Bunun nedenleri arasında
1-Yapılan programların windows xp işletim sistemine göre yapılması ve vistada çalışmaması
2-Vista işletim sistemi grafik agırlıklı oldugu için xp ye göre daha çok ram ve cpu harcamaktadır.Buda sistemi zorlamakta yavaşlamalar donmalar hatta kilitlenmeler göstermektedir.
3-Vista'nın tam olarak kararlı bir işletim sistemi olmayacagı konusunda çeşitli söylentiler oldugu gibi ( kendi görüşüm: windows98 den xp ye geçerken windows Millenium Edition adlı bir işletim sistemi çıkarmıştı. yine o tarz bir uygulama oldugunu düşünmekteyim. Hatırlayanlar vardı vista ilk olarak Longhorn adıyla duyurulmuşu.) geçiş döneminde çıkmış bir işletim sistemi olması
4-Kullandıgımız donanımsal aygıtların sürücülerini bulamama ( örnegin ADSL modem,ses kartı,tv kartı vs vs ) ,
5-Bulunan driverların uygun ve kararlı sürücüler olmaması
6-Vista'nın olur olmaz herşeye izin ver,devam et,aç,çalıştır, gibi bir dosyayı bilgisayar içinde başka bir yere kopyalama yaparken bile eziyet çektirmesi.
7-Kullanımının xp ye göre daha zor olması
8-Ag ayarlarının xp deki gibi olmaması.
9-Xp makineler ile ağ sorunu yaşaması...
10-Yeterli bilgi deneyimi olan kişi sayısının az olması.
11-Alışkanlıklar.

Bunlar ilk bakışta aklıma gelen ve problem çıkaran konular.

Elimde kendi yapmış oldugum 2 adet cd'den söz etmek istiyorum.
Aslında pek bi farkları yok.Birisi cd-key isteyen sürüm digeri ise istemiyor.yani cd key girilmiş sürüm.
Bu cd'lerin kurulumları tam otomatik.Sizden sadece hangi sürücüye kurmak istediginizi soracak.Bunuda yapmak için zaten ekrandaki yazıları okumanız yetmektedir.
İçindeki satalar ile kurulum yapamayacagınız laptop yok.Yani tüm laptopların sata driver'ları bu xp'cdsinin içinde.Normal xp kuruyormuş gibi cd ile boot edip kurulum yapabileceksiniz.
Sata driver'i içine gömülü olan Laptop'lar ve modelerinin bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim.
Bu cd'nin içinde ek olarak internet explorer 7 de yüklü geliyor.İsteyene explorer 7 siz halinide gönderebilirim.Bizzat kurulum yapıp denedigim laptop listesinin aşagıda bir kısmını görmektesiniz.
-Acer Notebook Serisi
*Aspire 5315
*Aspire 2920
*Aspire 5720
*Aspire AS5710
*Aspire 2920z
*Aspire 4315
*Aspire 5715z ... ve diger tüm seriler'e başarılı bir şekilde xp kurulumu yapabilirsiniz.
-Asus Notebook Serisi
*F3sv
*F3Jp
*F3SC
*F3SE
*F3WE
*F3SR ..... ve diger tüm seriler'e başarılı bir şekilde xp kurulumu yapabilirsiniz.
-Hp Notebook Serisi
*Hp pavillion dv2600
*hp pavillion dv6000
*Hp pavillion dv6600
*Hp pavillion 2000
*Hp pavillion dv6630
*Hp pavillion dv6640
*Hp pavillion dv6645
* ve Presario serisi tüm hp laptoplara xp kurulumu problemsiz birşekilde yapabilirsiniz.
Bu liste ve seriyi uzatmak mümkün[size=10pt][size=10pt].Tüm laptoplara xp kurulum garantisi vermekteyim.[/size][/size]
iletişim için

[size=13pt] [email protected] [/size]
adresini kullanmanızı istiyorum.

Yüksek ve caiz fiyatlar istemiyecegim.
Sadece[color=blue 30 YTL [/color] istiyorum.Lisanslı cd'nin 160$ oldugu ve kaçakxp'nin ( ki bunlar sizin işinize yaramayacaktır ) 50 ytl'lere satıldıgı şu günlerde
30 ytl'nin pek yüksek bir fiyat olmadıgını düşünüyorum.
İsterseniz türkiyenin heryerine kargo ilede gönderebilirim.
Bursa'da oturmaktayım ve isteyene kurulumu kendimde yapabilirim.( tabi ücreti karşılıgında )
Reklam olarak algılanmak istemiyorum.
Herkese Kolay gelsin.

donanımcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam arkadaslar xpci nin 30 a verdiğini ben 15 ytl ye veriorum aynisi herangi bi fark yok xp kurma garantisi veriyorum xp kuramazsaniz verdiğim cd de para iadesi talep etme ve geri alma garantisi vardir.
[email protected]

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Selam arkadaslar xpci nin 30 a verdiğini ben 15 ytl ye veriorum aynisi herangi bi fark yok xp kurma garantisi veriyorum xp kuramazsaniz verdiğim cd de para iadesi talep etme ve geri alma garantisi vardir.
[email protected]

içimden bi ana bana bi vista çek diyesim geldi :lol: (sanki köfte alıyoruz:lol:)

şaka falanada bana vista lazım nasıl bulacam

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
ben iki cd yi de 1 ytl ye veriyorum.sadece cd parası.bu ne ya.millet reklam için gelmiş resmen.izin veriliyor mu böyle mesajlara burda ya

teknobaycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar tam açılmadan delete tuşuna ara ara basarak biosa girin. orada işlem sırasını düzgün yaparsanız vista'yı xp e çevirirsiniz. bende de aynı problem vardı yaptık. dvd-rw, hdd, disket sürücü gibi işlemleri sıraya sokun düzelir..