Bilgisayara uyumlu HDD bulma

Konusu 'Diğer Bileşenler' forumundadır ve Emayes tarafından 12 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Emayes

Emayes Üyecik

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Gaziantep

- Bilgisayara uyumlu HDD bulma

Merhaba, bilgisayarım uzunca bir zamandır HDD problemi yaşıyor online olarak yeni bir harddisk almayı planlıyorum fakat bu işlerden pek anlamadığım için ne tür bir HDD almam gerektiğini bilmiyorum. Bilgisayar modelim asus xx550jx- xx097h ve harddisk modelim hgst hts541010a9e680. Bu modeli arattığımda yabancı siteler karşıma çıkıyor fakat ben ürünün elime çabuk ulaşmasını istiyorum. Bilgisayarımı direk tamircinin eline bırakmak istemiyorum ne kadar düşük maliyet olursa benim için o kadar iyi. Bilgisayarıma uygun bir model önerirseniz sevinirim.
    --- Gönderi Güncellendi ---
    Hani ekran kartı ile anakart falan uyumlu olmalı diye bir şey var ya bunda o durum söz konusu değil, değil mi?
    İstediğim marka model kapasitedeki hdd veya ssd yi takabilir miyim herhangi marka bir notebookuma?

2. f.krtl1

f.krtl1 Doçent

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    İstanbul
    Herhangi bir HDD alabilirsiniz. 2.5 inç olmasına dikkat etmeniz yeterli. Markası, hafızası vs. fiyatı etkileyen şeyler bu yüzden seçim sizin. Performans için direkt SSD'de takabilirsiniz. İyi forumlar :)

Emayes bunu beğendi.
  3. Emayes

Emayes Üyecik

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Gaziantep
    peki harici bir harddisk aldığım zaman bilgisayar içindeki bozuk harddisk yine aktif olacak mı? Ayrıca harici harddiske işletim sistemi yükleyebiliyoruz değil mi? Harici hardisk almayı düşünmemin nedeni bilgisayar içini açıp değiştirebilecek kapasiteye sahip değilim :(

4. K /\ /\ N

K /\ /\ N Profesör

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
    Yer:
    istanbul\bakıröy
    Harici hadisk almayın mahalle bilgisayar cısına parasını veririn o sizin için taksın, anakart sata portları hdd bile olsa usb 3 kadar verimli olmuyor. Kayıp çok fazla..

Emayes bunu beğendi.
  5. quaresma71

quaresma71 Üyecik

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye
    Harici harddiskte kendi içindeki okuma yazma hızı maksimum 30mb/sn dir.

Anakart üzerindekı hdd de ise
    Sata I. 150mb/sn max
    Sata II 300mb/sn Max
    Sata III 600mb/sn max

Emayes bunu beğendi.
  6. quaresma71

quaresma71 Üyecik

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye
    Bazı usb hddlerde reklam için yok 5000mbsn yok 4000mbsn yazarlar bunlar arayüz hızlarıdır dosya aktarımı sırasında bu hızaulaşman mümkün değil
    Sata I 1.5gb/sn
    Sata II 3gb/sn
    Sata III 6GB/sn arayüz kullanır

Emayes bunu beğendi.
  7. PARAzitCELL

PARAzitCELL Doçent

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    63
    Yer:
    istanbul
    harici harddisklere windows kurulamıyor benim bildiğim
    ayrıca çok kolay genelde ssd değişikliği yapmak, sadece bir yıldız tornavida lazım o kadar :)

ayrıca sata ve usb hızları mb veya gb değil de mbits ve gbits diye yazılır. ikisi çok farklı şeylerdir.

quaresma71 ve Emayes bunu beğendi.
  8. Emayes

Emayes Üyecik

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Gaziantep
    teşekkür ederim cevaplar için

9. quaresma71

quaresma71 Üyecik

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye
    Evet MB ve Mb farklı birimler telefondan dikkat edemiyorum o kadar

10. f.krtl1

f.krtl1 Doçent

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    İstanbul
    Evet işletim sistemi yükleyebilirsiniz.Ama değiştirmesi oldukça kolay olan bu iş için gereksiz bir şey.Tabi bilgisayara göre değişir kolaylığı.Birde USB 3.0 portunuz varsa düşünülebilecek bir fikir yoksa okuma yazma hızları düşük olacağı için kafayı yedirtir.USB 3.0'de pek iyi değil ama HDD'ler için konuştuğum için sıkıntı yok.Kısaca yeni bir disk almak daha mantıklı değiştirmekte oldukça kolay.Elimde eski bir bilgisayar var birazdan resim çeker atarım :)
    --- Gönderi Güncellendi ---
    Sizin bilgisayarınızda Hard Disk alttaki kapağı açınca sol tarafta kalıyor.Attığım resimler işlemin oldukça basit olduğunu göstermek içindi.Bazı PC'ler de sizinkinde olduğu gibi disk kızağı olabilir ona diski çıkarıp takmakta oldukça basit gözünüz korkmasın böyle işlerden.Hatta bazı firmalar (Lenovo gibi) bazı donanım değiştirmelerinde cihazı garanti dışı bırakmıyor.Ama bazıları bırakıyor bunu da göz önünde bulundurun.Bu arada çalışırken eldiven kullanın.Kolay gelsin,iyi forumlar :)
    20171012_190433.jpg 20171012_190529.jpg 20171012_190629.jpg

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş