Bilgisayara bulaşan reklamdan nasıl kurtulurum?

Bu konuyu okuyanlar

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
[h=2]SON DAKİKA- SON DAKİKA - SON DAKİKA sosyal medyanın zayıflama trendi TÜRKİYE'DE[/h]
Subject'teki resimli reklam, shiftdelete.net ve başka bir iki sitede refresh'den sonra görülmeye başladı. Bilgisayarda Norton 360 var sonrasında da Adaware ile tarattım, birşey bulunamadı. Browser bağımsız (Chrome, IE farketmiyor) , sadece laptop'da var, desktop'da gözükmüyor. Kapatınca gidiyor tekrardan sayfa refresh yapınca çıkıyor.

Bu Allah'ın belası şey nedir ve nasıl kurtulurum? Bilgisi olan var mı?

Şimdiden bilgi verene teşekkürler,
Olmadı Norton ile paylaşacağım o kadar para veriyorum bir işe yarasınlar. :)

CSS injection denen halt bu mudur?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
ComboFix denediniz mi?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Modem virüsü denen salaklıkmış. (Meraklısı olan Internet'ten araştırır.) Nereden bulaştığını biliyorum. Gerçi bulaşma yapan birşey de değil, ama ben cache'i boşaltmayı atlayınca bulaşma devam ediyor zannettim.

Neyse halloldu. Yapanların, yaptıranların, bu şekilde reklam verenlerin Allah belasını versin.

halis.tuzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim aynı sorun bende de var. Rica etsem nasıl çözdüğünü bana da söyler misin ? Şu illetten 1 haftadır kurtulmaya çalışıyorum ama kurtulamadım. Şimdiden teşekkür ederim :)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Modemlere yerleşen bir virüs bu. Halka açık bir çok yerde de rastladım.

Herhalde modem yazılımını silip yeniden yüklerseniz ve ayarlarınızı yaparsanız düzelir.

Bilgisayarlarınıza boşuna format atmayın.

halis.tuzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş hallolmadı ya. Falcon291 senden rica etsem söler misin sen düzeltmişin bak. Bana da söylermisin ?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
benim çözümüm basitti, çünkü dışarıda bana bulaştı, evde olmadığı için birşey yapmadım. Ama buradan okuduklarımdan anladığım modemin fabrika ayarlarına geri döndürülmesi ya da modemin değiştirilmesi yönünde.. Modem virüsü diye arat gerekli bilgiler var.

halis.tuzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eyvallah saolasın kardeşim. Ciiixxx kardeşim sana da çok teşekkür ederim. Senin dediğin işlemi tam yapamamışım. Sorunu çözdüm

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Tekrar anlatayım nasıl çözdüğümü belki başına gelen arkadaşlara yardımcı olabilirim. Firmware güncellemesi yapmak gerekiyomuş. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra kullandığınız internet tarayıcısını tüm verileriyle birlikte silerek tekrar yüklediğimizde problem çözülmüş oluyor.

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
eyvallah saolasın kardeşim. Ciiixxx kardeşim sana da çok teşekkür ederim. Senin dediğin işlemi tam yapamamışım. Sorunu çözdüm

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Tekrar anlatayım nasıl çözdüğümü belki başına gelen arkadaşlara yardımcı olabilirim. Firmware güncellemesi yapmak gerekiyomuş. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra kullandığınız internet tarayıcısını tüm verileriyle birlikte silerek tekrar yüklediğimizde problem çözülmüş oluyor.

Rica ederim. Sorunun çözümünü anlattığınız için asıl ben teşekkür ederim. Genelde sorununu halleden bir daha uğramaz buralara.

[MENTION=290065]falcon291[/MENTION] sadece sorunun ne olduğunu öğrenmiş, kendi cihazlarında sorun yok. Herhangi bir şey yapmasına da gerek yok haliyle. Bu virüs sadece modemlerde çalışan bir virüs. Bağlı olan cihazlara veri yolluyor. Cihazlara bulaşan yerleşen bir şey yok. Ancak bilgisayar veya telefonlara veri gönderebildiğine göre, alabilir de... :D

Siz ise sorunu kökten çözmüş değilsiniz. İleride yine bulaşabilir. Son olarak modem yazılımını güncellemek ( Güncel yazılımı yok ise ) yanlış bir ifade olur. Modemin arkasındaki küçük deliğe bir süre basılı tutarak veya 3 defa üst üste tıklayarak, fabrika ayarlarına döndürmek ve ayarları yeniden yapmak da yeterlidir.

halis.tuzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynen bak kardeşim onu da söyleyecektim unutmuşum. Benim arkadaşımın başına gelmiş aynı sorun o da sadece modemi resetleyip fabrika ayarlarına dönerek halletmiş :)

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Ben bir not daha düşeyim browser'ı silip yeniden yüklemenize gerek yok, sadece geçici dosyaları silmeniz ve browser'ı yeniden başlatmanız yeterli oluyor.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
ilginç bir sorun başımıza daha neler gelecek kimbilir.

or147

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Chrome taryıcısını baz alarak anlatıyorum;

1) İlk olarak program ekle/kaldır'dan ne işe yaradığını bilmediğiniz programları kaldırın. (Emin olmadığınız programları google'da aratın.)

2) Regedit'ten (kayıt defteri) arama yaptırın, bulunan kayıtları silin. (Örneğin; tarayıcınız her açıldığında internetsitesi.com sayfası açılıyorsa, internetsitesi.com internetsit, internetsitesi diye aratabilirsiniz.)

3) Bilgisayarım penceresini açıp CTRL+F ile genel arama yaptırın.

4) Chrome.exe'ye sağ tıklayıp özellikler penceresini açın, hedef kısmında "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" uzantısından sonra ne yazıyorsa silip kaydedin.

5) Tarayıcıya chrome://plugins/ yazın ve buradaki bilmediğiniz eklentileri devredışı bırakın.

6) Tarayıcıya chrome://extensions/ yazın ve buradaki bilmediğiniz eklentileri devredışı bırakın.

(Eklentiler flash player veya google vs. gibi yanıltıcı isimler taşıyor olabilir.)

Bu işlemler işe yaramadıysa;

7) C:\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions klasörünün içini temizleyebilirsiniz.

8) Sistemi sorun yaşamadan önce bir tarihe geri yükleyebilirsiniz.

Ayırca aşağıdaki link​ten Browser Guard ve HijackThis programlarını yükleyerek tarayıcınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.
http://www.trendmicro.c...ve-hizmetler/index.html