Bilgisayar Video izlerken kasılıyor

Bu konuyu okuyanlar

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ekran Kartı:
AMD Mobility Radeon HD 5000 Series
Intel(R) HD Graphics

Ekran kartlarım bunlar. Aygıt yöneticisinde isim olarak sadece bu yazıyor.

Intel(R) Core(TM) i7 CPU M 640 @ 2.8GHz

İşlemcim de bu.

6,00 GB (kullanılabilir miktar 5,80 GB)

Ramim de bu.

Buna rağmen pc de video açarken kasmalar takılmalar oluyor bol miktarda.

Yaptıklarım;
Laptopa format attım. İnternetten ekran kartı driverını buldum. Onu kurdum düzelmedi.
Driver Pack Soltuon'ı kurup tekrar driver güncelledim yine olmadı.
Harddiskten olabilir dediler önce HD Tune Pro diye bir programla tarama yaptım o da sorun bulmadı.
CHKDSK C: komutuyla tarattım sorun yok dedi.

Şuan dizi izlemeye çalışıyorum video takılıp duruyor. Sinir oldum. lütfen yardım edin.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Flash videolarda yapıyorsa donanım hızlandırma özelliğini kapat. Herhangi bi flash videonun üzerinde sağ tıkla ayarlar de ve donanım hızlandırma özelliğinin yanındaki tıkı kaldır ve kapat. Ve tekrar dene.

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Flash videolarda yapıyorsa donanım hızlandırma özelliğini kapat. Herhangi bi flash videonun üzerinde sağ tıkla ayarlar de ve donanım hızlandırma özelliğinin yanındaki tıkı kaldır ve kapat. Ve tekrar dene.
Normal video oynatırken yapıyor. Mesela dizi indiriyorum torrentten onu izleyeceğim o zaman yapıyor. Youtube'da video izlerken de yapıyor.
Normalde 1080p videolarda inanılmaz kasıyor. Dün Friends izlerken de yaptı. 480p bir şey dizi. Bir yerde bir hata var ama nerede bulamıyorum.
Edit: Yani bilgisayardaki video ya da youtube'daki flash destekli olması fark etmiyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yine dicem ama napayım :D

sanal belleği kapatınız, bilgisayarınız kasmasın ... zaten raminiz yeterli.

bu arada ekran kartınızın modeli o değil , ati için söyüyorum. o driver sürümü. ekran kartının yanında ünlem işareti yoksa boşverin gitsin :D

hdd için ise crystal disk mark ile test yapabilirsiniz. sonuçlar normal ise dediğim gibi sanal bellektendir.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Ekran Kartı:
AMD Mobility Radeon HD 5000 Series
Intel(R) HD Graphics

Ekran kartlarım bunlar. Aygıt yöneticisinde isim olarak sadece bu yazıyor.

Intel(R) Core(TM) i7 CPU M 640 @ 2.8GHz

İşlemcim de bu.

6,00 GB (kullanılabilir miktar 5,80 GB)

Ramim de bu.

Buna rağmen pc de video açarken kasmalar takılmalar oluyor bol miktarda.

Yaptıklarım;
Laptopa format attım. İnternetten ekran kartı driverını buldum. Onu kurdum düzelmedi.
Driver Pack Soltuon'ı kurup tekrar driver güncelledim yine olmadı.
Harddiskten olabilir dediler önce HD Tune Pro diye bir programla tarama yaptım o da sorun bulmadı.
CHKDSK C: komutuyla tarattım sorun yok dedi.

Şuan dizi izlemeye çalışıyorum video takılıp duruyor. Sinir oldum. lütfen yardım edin.
Bilgisayarın arka planında çalışan uygulamamar kasmalara sebep olabilir.
Temizlik programlarıyla bilgisayarını temzle.

Bir de görev yöneticisinden arka planda çalışan kullanmadığın uygulamaları kapat.

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
yine dicem ama napayım :D

sanal belleği kapatınız, bilgisayarınız kasmasın ... zaten raminiz yeterli.

bu arada ekran kartınızın modeli o değil , ati için söyüyorum. o driver sürümü. ekran kartının yanında ünlem işareti yoksa boşverin gitsin :D

hdd için ise crystal disk mark ile test yapabilirsiniz. sonuçlar normal ise dediğim gibi sanal bellektendir.

Dediğinizi yaptım hocam. değişen bir şey yok.

İşletim sistemin nedir acaba?.

Windows 10 Pro 64 bit işletim sistemi x64 tabanlı işlemci

Bilgisayarın arka planında çalışan uygulamamar kasmalara sebep olabilir.

Temizlik programlarıyla bilgisayarını temzle.

Bir de görev yöneticisinden arka planda çalışan kullanmadığın uygulamaları kapat.

Advanced System Care ile tarattım. Değişen bir şey yok.

Ar0505

Asistan
Reaksiyon puanı
35
vıdeo karıtndanda olabilir genellikle 1080 veya 720 HD izlerken olur

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
vıdeo karıtndanda olabilir genellikle 1080 veya 720 HD izlerken olur

Aynen o yüzden mi diye düşündüm bende.

Normalde bu hd 5000 series yazanda tam isminin yazması gerekiyor. 5070 gibi mesela. Bu ekran kartları böyle satılıyor.

İkincisi az önce advanced system care ile özelliklere bakarken Video Belleği: Bilinmeyen yazıyor. Normalde bunun ekran kartı 1 gb olması gerek diye hatırlıyorum. 1 gb yazmalıydı orada ama yazmıyor.

Bu ekran kartını doğru düzgün görmeyip Intel r graphics yazan üstünden çalışıyorsa bilgisayar bu yüzden kasmalar meydana gelebilir mi?
--- Gönderi Güncellendi ---
Evet arkadaşlar görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine tıklayınca Intel (R) Graphics gözüküyor. Onu hd 5000 yapabilirsem sorun çözülecek. Sanırım sorunu buldum sizde çözümü söyleyin :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bilgisayarın üreticisinin sitesinen orjinal driver ını bulup yükleyin sorun çözülür eğer öyle ise...

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Aynen o yüzden mi diye düşündüm bende.

Normalde bu hd 5000 series yazanda tam isminin yazması gerekiyor. 5070 gibi mesela. Bu ekran kartları böyle satılıyor.

İkincisi az önce advanced system care ile özelliklere bakarken Video Belleği: Bilinmeyen yazıyor. Normalde bunun ekran kartı 1 gb olması gerek diye hatırlıyorum. 1 gb yazmalıydı orada ama yazmıyor.

Bu ekran kartını doğru düzgün görmeyip Intel r graphics yazan üstünden çalışıyorsa bilgisayar bu yüzden kasmalar meydana gelebilir mi?
Evet arkadaşlar görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine tıklayınca Intel (R) Graphics gözüküyor. Onu hd 5000 yapabilirsem sorun çözülecek. Sanırım sorunu buldum sizde çözümü söyleyin :D
Ekran kartının sitesini bulup oradan en güncel driverı indirip yüklersen sorunun çözülmesi gerekir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ekran kartının değil , bilgisayar üreticisinin sitesinden indirmeli çünkü ati'yi amd aldığından beri eski sürücüleri bulmak imkansız, özellikle sonu 70 ile bitenleri... hatalı işlem oluyor sonra ben kendi kartım için kaçkere denedim :) üretici driveri sorunsuz ama bi de modlanmış yüklüyorum ben :D

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
ekran kartının değil , bilgisayar üreticisinin sitesinden indirmeli çünkü ati'yi amd aldığından beri eski sürücüleri bulmak imkansız, özellikle sonu 70 ile bitenleri... hatalı işlem oluyor sonra ben kendi kartım için kaçkere denedim :) üretici driveri sorunsuz ama bi de modlanmış yüklüyorum ben :D
Veya arkadaş hiç uğraşmasın Driver Booster veya Driver Easy gibi programlarla bilgisayarını güncelleyebilir.

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bilgisayarın üreticisinin sitesinen orjinal driver ını bulup yükleyin sorun çözülür eğer öyle ise...

Casper hocam bilgisayar orada da bulunmuyor. En lanet bilgisayar üreticisi herhalde bu Casper.

Ekran kartının sitesini bulup oradan en güncel driverı indirip yüklersen sorunun çözülmesi gerekir.

Driver güncelleyince de sorun düzelmedi maalesef.

İzlediğin diziler x265 HEVC mi?

Format farketmiyor. Yüksek çözünürlükte hep yapıyor.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
x265 yüksek işlem gücü ister o nedenle sordum. Hangi codec paketini kullanıyorsun? K-lite standart dene bir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
casper çinli bir bilgisayar üreticisinin ürünlerini montajlıyor, teknik desteği de böle berbat olunca ben yanına bile yaklaşmam.

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar çok kafa şişirdim farkındayım ama

http://www.amd.com/en-us/products/graphics/desktop/5000

Ben buradan indirip kurdum. Bende sadece 5000 yazıyor. Burada 5450 filan yazıyor. Eskiden bu tam yazıyordu Windows 10 a geçince kayboldu herhalde kaç olduğunu ben de hatırlamıyorum.

2.si arkadaşın dediği gibi casperin sitesinden indireyim dedim ama orada da sadece Wind0ws 7 ve Vista için var driverı. Windows 10 için olanı kursam olur mu?
x265 yüksek işlem gücü ister o nedenle sordum. Hangi codec paketini kullanıyorsun? K-lite standart dene bir.

Codec de değil hocam sıkıntı Codec k lite zaten.

casper çinli bir bilgisayar üreticisinin ürünlerini montajlıyor, teknik desteği de böle berbat olunca ben yanına bile yaklaşmam.

Ben babama alma demiştim üniversiteden geldiğim sene aldı 2011 de sonra kendine başka laptop aldı bunu bana verdi. Leş lanet bir şey ama yapacak bir şey yok. Sence yukarıda dediğimin hangisini yapayım?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
win 7 olanını uyumluluk modunda kur.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
istersen kurmadan önce sistem geri yükleme noktası oluştur. :) bişey olacağını sanmıyorum ama ne olur olmaz geri yükleme noktası oluşturabilirsin.

şöle bir sorun olursa eğer:
şimdiki yüklü 5000 olan driver orjinaline eski derse eğer ilk önce aygıt yöneticisinden sürücüyü kaldır sonra orjinalini yükle .

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
istersen kurmadan önce sistem geri yükleme noktası oluştur. :) bişey olacağını sanmıyorum ama ne olur olmaz geri yükleme noktası oluşturabilirsin.

şöle bir sorun olursa eğer:
şimdiki yüklü 5000 olan driver orjinaline eski derse eğer ilk önce aygıt yöneticisinden sürücüyü kaldır sonra orjinalini yükle .
Hocam senin şu dediğin win 7 driverini kurdum. Aygıt yöneticisinde ünlem işareti çıktı. Sonra fan hayvan gibi dönmeye başladı makina gitti daha yeni kendine geldi :D

Şuan fan eskisi kadar sesli çalışmıyor ama dediğim gibi hala bu ekran kartı sorunu devam ediyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ünlem işareti çıktı ama içeriğinde ne yazıyor, hata kodu veya açıklaması nedir? aygıt yöneticisinde...

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
ünlem işareti çıktı ama içeriğinde ne yazıyor, hata kodu veya açıklaması nedir? aygıt yöneticisinde...
Şuan bir şey yazmıyor hocam. Makine aşırı kastı fan filan deli gibi döndü sonra cihaz kapandı. 4 5 kere format atmışımdır inan ki. En son ne olduysa kendine geldi makine. Şuan 0 formatlı halinde olduğundan ünlem yok. Yani otomatik olarak tanıdı kendisini.

Ama sorun devam ediyor. Diğer forumlarda da bu başlığın aynılarından açmışlar, net bir çözüm yok.

Kimi senin dediğin gibi driveri silip yenisini yükleyince düzeldi diyor, kimi benim dediğim gibi böyle yapınca makine sistem kurtarda takılı kaldı format attım diyor.

Sıkıntı yahu ekran kartım var kullanamıyorum. :mad:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
eğer win 10 kullanmak zorunda değilsen o zaman win 7 kullan dicem en son, ne diyim :) makinayı iyice bir kurcalamak isterdim :D

bi ara ben makinama yumruk atıp, gebertecek safhaya gelmiştim, sonra sabır dedim... en sonunda biraz zaman geçince sorunu kendiliğinden görünmüştü bana, kabloları temas halindeymiş, çözdük sonra şimdi sorunsuz maşAllah .
bir de ben geri yükleme noktası oluştur demiştim ya, o şu işe yarayacaktı. laptopu açarken biosdan dvd ile başlatı seçecektin ve win 10 dvd sinde sistem geri yüklemeyi çalıştıracaktın. sistemin sorunsuzca ve kolayca eski haline dönecekti. :)

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
eğer win 10 kullanmak zorunda değilsen o zaman win 7 kullan dicem en son, ne diyim :) makinayı iyice bir kurcalamak isterdim :D

bi ara ben makinama yumruk atıp, gebertecek safhaya gelmiştim, sonra sabır dedim... en sonunda biraz zaman geçince sorunu kendiliğinden görünmüştü bana, kabloları temas halindeymiş, çözdük sonra şimdi sorunsuz maşAllah .
bir de ben geri yükleme noktası oluştur demiştim ya, o şu işe yarayacaktı. laptopu açarken biosdan dvd ile başlatı seçecektin ve win 10 dvd sinde sistem geri yüklemeyi çalıştıracaktın. sistemin sorunsuzca ve kolayca eski haline dönecekti. :)
Hocam olmadı yine en iyisi dediğin gibi sabır deyip beklemek. Zaten diğer forumlarda da hiç bir yerde çözümü net olarak yok.