Bilgisayar toplayacağım

Bu konuyu okuyanlar

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bilgisayar toplayacağım gt 1030 2 gb ddr5 ekran kartı alacagım 8 gb ram almayı düşünüyorum işlemci olarakda intel xeon e5450 3.0 ghz almayi düşünüyorum ama8 gb ram takabileceğım bu sisteme uygun bir anakart önerir misiniz 200 300 tl civarlarında

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Sanırım işlemciyi modlu alacaksınız,bios modlamada da bir soru olmaz diye düşünüyorum.
Ramler DDR kaç ve kaç mhz olacak ?

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Sanırım işlemciyi modlu alacaksınız,bios modlamada da bir soru olmaz diye düşünüyorum.
Ramler DDR kaç ve kaç mhz olacak ?
Pek bu mod işinden anlamam internette gittigidiyordan almayı dusunuyorum 3 ghz 4 cekirdekli siz ne önerirsiniz ddr olarak cok pahalı olmasa iyi olur 4+4 almayı düsünuyorum ramleri ona uygun ram ve anakart önerir misiniz internette biraz arastirma sonucu e5450 almaya karar verdim sizin bir fikriniz varsa lütfen yazin pek anlamıyorum bu işlerden

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Bilgisayar toplayacağım gt 1030 2 gb ddr5 ekran kartı alacagım 8 gb ram almayı düşünüyorum işlemci olarakda intel xeon e5450 3.0 ghz almayi düşünüyorum ama8 gb ram takabileceğım bu sisteme uygun bir anakart önerir misiniz 200 300 tl civarlarında
Dostum kullanacağın işlemci benim bildiğim kadarıyla serverlarda kullanılmak için tasarlanmış yani serverlerde daha stabil çalışacaktır ancak yinede kullanmak istiyorsan anakart önerisi yapabilirim

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Dostum kullanacağın işlemci benim bildiğim kadarıyla serverlarda kullanılmak için tasarlanmış yani serverlerde daha stabil çalışacaktır ancak yinede kullanmak istiyorsan anakart önerisi yapabilirim
Sizin bu 200 tl civarı onerdiğiniz işlemci nedir oyun oynamak icin toplayacağım bilgisayarı eger işlemci konusunda bir fikriniz yoksa anakart önerisinde bulunun lütfen

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Toplam bütçe nedir ?
İşlemci anakart ram için vs elinizdeki para nedir ?

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Parçaları ayrı ayrı almayı düşünüyorum şuanda işlemci almak icin 200 tl var elimde 1.5 ay sonra 250 lira kadar daha olacak onla 4 gb ram alabilirim diye düşünüyorum okullar kapandığında 1030 alacağım ondan sonra 500 tl kadae butcem kalıyor ram ve anakart icin ama ne kadar fiyatı dusuk olursa o kadar iyi birde power suply almam gerekecek gibi duruyor elimde suan 1+1+1 toplam 4 gb ram var

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
İşlemci olarak Q9550 alabilirsiniz (Q9550)
1+1+1=4 GB ramım var demişsiniz sanırım +1 i eklemeyi unuttunuz fakat 4GB ram eklediğinizde birini çıkartacaksınız ve bu sayede 7GB ramınız olacak (tabiki anakartı 4 slotlu alabilirseniz) fakat elinizdeki ramler kaç mhz yazarsanız sevinirim çünkü size önereceğim ramleride aynı mhz de seçmem gerekiyor.

GT 1030 yerine aynı fiyata OEM RX460 lar var piyasada ,onlardan almanızı öneririrm(RX 460)

Anakart içinde ramler için söylediğimi söylüyorum,ramlerin DDR kaç olduğunu ve mhz sini yazarsanız anakart seçerken elinizdeki ramleri çöpe atmak yerine seçtiğim anakartta kullanmış olursunuz.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
İşlemci olarak Q9550 alabilirsiniz (Q9550)
1+1+1=4 GB ramım var demişsiniz sanırım +1 i eklemeyi unuttunuz fakat 4GB ram eklediğinizde birini çıkartacaksınız ve bu sayede 7GB ramınız olacak (tabiki anakartı 4 slotlu alabilirseniz) fakat elinizdeki ramler kaç mhz yazarsanız sevinirim çünkü size önereceğim ramleride aynı mhz de seçmem gerekiyor.

GT 1030 yerine aynı fiyata OEM RX460 lar var piyasada ,onlardan almanızı öneririrm(RX 460)

Anakart içinde ramler için söylediğimi söylüyorum,ramlerin DDR kaç olduğunu ve mhz sini yazarsanız anakart seçerken elinizdeki ramleri çöpe atmak yerine seçtiğim anakartta kullanmış olursunuz.
Şuanda 1+1+1 3 gb ramim var anakartim gigabyte p35 dS3L ekran kartı olarak Bıostar 4gb Rx560 Va5605rf41 Gddr5 128bit Hdmı Dvı Displayport 16 - n11.com bunu buldum işlemci olarakta Xeon X5460 3.16ghz 12mb 1333mhz (oc) 775 Pin Işlemci - GittiGidiyor bunu düşünüyorum dediğiniz işlemciye şimdi baktım en yüksek 2.83 ghz anladığım kadarıyla ben dediğim gibi xeon 3.1 ghz buldum yaklaşık aynı fiyata oyun oynamak için topluyorum sizin düşünceniz nedir

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Şuanda 1+1+1 3 gb ramim var anakartim gigabyte p35 dS3L ekran kartı olarak Bıostar 4gb Rx560 Va5605rf41 Gddr5 128bit Hdmı Dvı Displayport 16 - n11.com bunu buldum işlemci olarakta Xeon X5460 3.16ghz 12mb 1333mhz (oc) 775 Pin Işlemci - GittiGidiyor bunu düşünüyorum dediğiniz işlemciye şimdi baktım en yüksek 2.83 ghz anladığım kadarıyla ben dediğim gibi xeon 3.1 ghz buldum yaklaşık aynı fiyata oyun oynamak için topluyorum sizin düşünceniz nedir
Yukarıda size işlemciyi modlu mu alacaksınız diye sormuştum ve sizde bu işlerden anlamadığınızı dile getirdiniz bu yüzden Xeon işlemci almıyorsunuz diye düşündüm ve Q9550 yi tavsiye ettim,eğer yapabilecekseniz X5460 alabilirsiniz.Ama bu işlemciyi alırsanız birde soğutucu almanız gerekir,çok ısınır Xeon işlemciler.(Soğutucu önerisi)

Anakart maks.8GB ram destekliyor ve 4 ram slotu var bu sayede 1+1+2+2 olarak 6gb ram yapma imkanınız var.(Tek modül 4GB ram takamazsınız)

Ekran kartı iyi bir kart fakat işlemcinizle ufak bir darboğaz yaşayabilir,alacağınız soğutucunun yardımıyla ufak bir o.c yapabilirsiniz :)

Son bir ekleme yapmak istiyorum eğer imkanın varsa bir süre para biriktirip güncel bir sistem al çünkü bu sistem yıllar sonra sana yetmediğinde her şeyi birden değiştirmek zorunda kalacaksın,mesela GTA 6 mı çıktı hemen bir ekran kartı takıp oynayayım diyemeyeceksin çünkü ekran kartının yanında işlemci,ram,anakart ve power supply yide değiştirmen gerekecek.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Yukarıda size işlemciyi modlu mu alacaksınız diye sormuştum ve sizde bu işlerden anlamadığınızı dile getirdiniz bu yüzden Xeon işlemci almıyorsunuz diye düşündüm ve Q9550 yi tavsiye ettim,eğer yapabilecekseniz X5460 alabilirsiniz.Ama bu işlemciyi alırsanız birde soğutucu almanız gerekir,çok ısınır Xeon işlemciler.(Soğutucu önerisi)

Anakart maks.8GB ram destekliyor ve 4 ram slotu var bu sayede 1+1+2+2 olarak 6gb ram yapma imkanınız var.(Tek modül 4GB ram takamazsınız)

Ekran kartı iyi bir kart fakat işlemcinizle ufak bir darboğaz yaşayabilir,alacağınız soğutucunun yardımıyla ufak bir o.c yapabilirsiniz :)

Son bir ekleme yapmak istiyorum eğer imkanın varsa bir süre para biriktirip güncel bir sistem al çünkü bu sistem yıllar sonra sana yetmediğinde her şeyi birden değiştirmek zorunda kalacaksın,mesela GTA 6 mı çıktı hemen bir ekran kartı takıp oynayayım diyemeyeceksin çünkü ekran kartının yanında işlemci,ram,anakart ve power supply yide değiştirmen gerekecek.
Gta 6 oynamak gibi bir amacim yok ama pubg türü oyunlar açmasını tabi isterim açmassada sağlık olsun öğrenciyim ailemin durumu pek iyi olmadığı içın elimdeki max parayı kullanmaya çalistim bu soğutucu anladıgım kadariyla şart ama bende şuan andiğim islemcimi soğutan bir fan var intel dtc aal03 12v dc 0.60a delta model bir fan kullaniyorum ve bu fan dahil 3 fan var 2 si büyük ben 6 7 8 saate yakin bilgisayar oynadiğim zaman cidden işin ustesinden kalkabiliyor hatta bir tane daha kucük fan var kasada ona gerek kalmadiği icin kullanmıyorum yinede yeni bir fan almama gerek var mı cünkü power suplybde almam gerek şuan cok pahaliya gelir eğer olmaz derseniz en uygun 200 250 tl civarı bir islemci onerin onu alıyım takıyım birde bu anakarta uygun 4 tane 2 gb ram almayı dusünuyorum en azından 3 tane alirım 2 gb ram onerir misiniz anakartıma uygun

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Aynı durumlardan bende geçtim anlıyorum seni,senin için en iyisini yapmaya çalışacağım.

Öncelikle elindeki fan intel işlemci aldığında verilen stok bir fan,genel olarak soğutması yetse de Xeon işlemciye yetmez ve yeni bir soğutucu alman gerekir.(Kasada çok fan olması iyi olmuş fakat işlemciye direkt etki etmesi için işlemci fanı şart diyebilirim,hele yaz sıcakları offf offff)

Ram olarak 2+2+2+2=8GB 800Mhz ram öneriyorum,anakart 1066 destekliyor fakat genellikle 1GB var bu yüzden çok uğraştırır bu yüzden 1066 önerdim fakat performansa çok bir etkisi olmaz yani sorun yok.(Ben 667 mhz ile CSGO oynuyorum)

Eğer Q9650 işlemcisini alırsan yeni bir fan almana gerek yok fakat Alixexpressten alacağın için sana satın aldıktan 1 ay sonra ulaşır,eğer alamam diyorsan yukarıda önerdiğim Q9550 yi alabilirsin.

Power supply için bütçeni söylersen senin için en uygun psu yu önerebilirim.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Tamam anladım bu aliexpress den daha önce hic alisveris yapmadım nasıl oluyor kesin 1 ay surer mi daha uzun sürerse sıkınti benim icin birde benim bu kargoyu şubeden almam gerek o işlemler nasil oluyor bu aliexpresin bir şubesi var mı evime gelemez birde psu icin ortalama 200 250 arasi bir bütçem var size zahmet ram linkide atabilir misiniz cok soru soruyorum farkındayım umarım yorulmuyorsunuzdur. Ögrenmeye çalısıyorum bu yaz iyi bir pc toplayamazsam 3 ayım cöp olur arkadaş çevrem yok bu yüzden bilgisayar oynarken vakit gecirebiliyorum az çok anlarsıniz beni dışlanan birisi oldum sürekli yinede ilginiz için çok teşekkür ederim kargo işini detaylı anlatirsaniz cok iyi olur paramın cöpe gitmesini istemiyorum

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Alınan ürünü PTT dağıtıyor ve eğer kargoyu takipli aldıysanız eve geliyorlar ardından yoksanız şubede bekleyitorlar evdeyseniz size iletiyorlar,takipsiz kargo aldığınız takdirde ise evin ya da apartmanın önüne bırakıp gider.Yani bahsettiğiniz gibi eve getirmeme seçeneği yok maalesef :(
Eve gelmesindeki sakınca ne ?

Ram için link attım önceki mesajımda.

Dolar biraz yüksek şuan bu yüzden 250TL ye kaliteli bir psu bulmak zor,ha bide baktığım site de şuan (Saat 17.00) yoğunluk sebebiyle ürünleri göremiyorum,en kısa zamanda psu yuda yazmaya çalışacağım.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Ram 30 tl mi cidden cok ucuzmuş tamam 4 tane alırım bundan bir sıkınti cikarmi ramlerle ilgili

Birde arkadaşımla konuştum işlemciyi onun ev adresine gönderticem o bana getiricek 1 ay sürer mi yoksa daha uzun sürer mi birde gelir mi yani aksilik cikma ihtimali oluyor mu ? Onun dışında ramlerin 120 tl ye gelmesi cok iyi oldu bu sayede biraz daha param artacak o zaman rx 560 alabilirim ama gt 1030 za göre daha iyi bir ekran kartı degilmi soracaklarım bu kadar psu için 300 tl ayirabilirim

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Evet Mhz si düşük olduğu için ve DDR2 olduğu için bu kadar ucuz :) (Bende aynı şekilde 2+2+2+2 ram almıştım sahibinden bu şekilde,sorun yok)

Ürün çinden öyle çok uzun günler sonra gelmiyor fakat geldikten sonra ürününüz PTT nin elinde oluyor ve onun vicdanına kalıyorsunuz diyebilirim.
Burda önemli olan ürünü takip etmeniz olur şurayı okuyarak bunun hakkında bilgi alabilirsiniz (Kargo Takibi).Kargo takip önemli çünkü PTT de kargon unutulabilir,köşeye düşebilir ya da başına herhangi bir şey gelebilir ve bunu kargo takipten izleyerek takıldığı yeri arayarak veya gidip o şubeden alarak sorunu çözebilirsin.

Power Suplly olarak şunu önerebilirim High Power 500W 80+Bronze.Bende bunu kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım.

Ve son olarak evet RX 560, GT 1030 dan daha güçlü.Oyundan oyuna değişiyor,yeri geldiğinde 30fps yeri geldiğinde 60fps fark olduğu bile görülebiliyor,bazı oyunlarda aralarındaki fark 5-6 fps de olabiliyor fakat genel olarak RX 560 daha güçlü tabi ki.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Birsey sormak istiyorum benim suanda kullandigim bilgisayarımda pubg mobil oynarken ve benzeri oyunlarda ekranda mavi noktalar cikiyor monitorle alakasi yok degistirdim yine aynı hata önümde duvar olmamasına rağmen varmıs gibi gösteriyor bug gibi ama farkli oyunlardada oldugu icin ekipmanda sikınti var ekran kartından diye dusundum ama boyle bir sey anakarttan kaynaklanabilir mi eğer sorun anakarttaysa degistirmek zorunda kalabilirim fotograf atmaya calisiyorim forum icin buyuk diyor kirpiyorum gene olmuyor fotoğraf atarsam cok net anlarsiniz size ulasabilecegim bir baska uygulama var mı

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Aklıma direk ramlerde bir sorun olması ihtimali geldi.Ama daha bilgili kişilere sormakta fayda var :)
@Utkuversus

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
xeon işlemci al. Q serisi zayıf kalır.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Grafik işleme sorunu gibi duruyor. Ekran kartı nedir?
Amd 4600 series
Mesaj otomatik birleştirildi:

xeon işlemci al. Q serisi zayıf kalır.
Bende xeon almak istiyordum ama ona birde fan almam gerekiyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aklıma direk ramlerde bir sorun olması ihtimali geldi.Ama daha bilgili kişilere sormakta fayda var :)
@Utkuversus
X5460 daha iyi olur diyorlar bi işlemci icin daha uygun bir sogutucu modeli var mı birde benim anakartıma nasıl takacağım tüm parçaları aldıktan sonra bilgisayarcıya gotürmeyi dusunuyorum toplatmak icin ama anakartıma olur mu

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Senin anakartına xeon işlemci oluyor ki. Modlu işlemciler satılıyor. Soğutucu 2.eldende çok ucuza bulursun. Kalkıpda fazla para vermeye de gerek yok soğutucuya.

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Senin anakartına xeon işlemci oluyor ki. Modlu işlemciler satılıyor. Soğutucu 2.eldende çok ucuza bulursun. Kalkıpda fazla para vermeye de gerek yok soğutucuya.
Modlu işlemciler ne anlama geliyor bilmiyorum biraz açar mısınız birde fan linki atar misınız Xeon X5460 3.16ghz 12mb 1333mhz (oc) 775 Pin Işlemci - GittiGidiyor bu islemciyi almak istiyorum mod nedir bilmiyoum farklı bir kullanoco xeon işlemcilerin ısındığıno soyledi fan almam gerekiyormuş dedigım gibi fan onerir misiniz

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mod dediği, sticker denilen parça yapıştırılmış ve sokete uyması için işlemcinin 2 yanına yuva açılmış demek.

Captcha Verification

arif can bal

Asistan
Reaksiyon puanı
12

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İnternette bunu buldum Akasa Venom Pico Intel 775/1155/1156/1150/1151 / AM4 RYZEN Fiyatı bu fan size attigim x5460 si soğutmaya yeter mi yeterse işlemciyi bu soğutucuya nasıl bağlayacagım
İnternette bunu buldum Akasa Venom Pico Intel 775/1155/1156/1150/1151 / AM4 RYZEN Fiyatı bu fan size attigim x5460 si soğutmaya yeter mi yeterse işlemciyi bu soğutucuya nasıl bağlayacagım
Zayıf bi soğutucu En az şu olsun.
Dark Freezer X94BL Intel 775/1156/1155/1150/1151 Fiyatı
Bğlantı parçaları vardır.

Son mesajlar