Bilgisayar sürekli kendini yeniden başlatıyor (9700k+RTX2060)

Bu konuyu okuyanlar

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba bilgisayarım windowsa girdikden sonra masaüstünde 1 saniye donuyor ondan sonra normal devam ediyor.İnternette gezinirken bir anda mavi ekran veriyor ve hata bilgileri toplanıyor kısmı %100 oldukdan sonra kendini yeniden başlatmıyor.Ben yeniden başlattığımda ise bazen hiç bios ekranı felan gelmeden sadece siyah ekran kalıyor bazen windows çok geç açılıyor bazen ise tekrardan normal hızlı şekilde açılıyor.Ama windowsa girdikden sonra her seferinde mavi ekran ile tekrar karşılaşıyorum.

Cpu stress test yaptığım zaman bilgisayarda bir sıkıntı olmuyor kapanma sorunu vb.. şeyler ama testi bitirdiğim zaman tekrardan mavi ekran vermeye başlıyor.Aynı şekilde csgo oynarkende herhangi bir hata felan vermiyor.Ekran kartını test edemedim mavi ekran verdiğinden.Memtest86 ile ramleri test ederken uyuya kalmışım kalktığım zaman 3.test sırasında bilgisayar ekranını donmuş olarak buldum.

Bir sorun olarakda akşam kapattığım zaman öbür akşam açmaya çalıştığımda bilgisayar kendini sürekli yeniden başlatıyor ve bios ekranı bile gelmiyordu.Bende bios pilini söküp takıyodum sorun kısmen çözülüyordu.M2 ssd yerine normal ssd ye windows kurup test yapmadım.

Sürekli farklı hata kodları veriyor.Benim fikrimce ya ramlerde sorun var yada anakartta bir sorun var.Ramlerin slotlarını değiştirmeme rağmen sorun çözülmemişti.

Denediğim çözümler:

• Format atmayı tabi ki denedim fakat tekrardan aynı sonuca ulaştım sorun çözülmedi.
  • Donanımları test etmek için ilk olarak prime95 ile cpu stress testi yaptım.Test sırasında hiçbir sorun yok herşey normal çalışıyor fakat testi kapattığım anda kısa bir süre sonra tekrar mavi ekran veriyor yani işlemcide de sorun olmadığını düşünüyorum..
  • Sistemde 1 tane m2 ssd 1 tane normal ssd bir tanede hdd olduğu için hepsini çıkarttım sadece m2 ssd ile kullanmayı denedim gene aynı mavi ekran veriyor.Yani m2 ssd bozuk değilse burdada bir sorun yok.M2 ssd yi test etme fırsatı bulamadım sürekli mavi ekran veriyor.
  • Ekran kartını çıkarttım eski ekran kartımı taktım (rx460) gene aynı değişen birşey yok sanırım ekran kartında da bir sorun yok.
  • Ram slotlarını değiştirdim sorun çözülmedi.
  • M2 ssd nin slotunu değiştirdim çözülmedi.

Sistemi yeni aldım 1 ay anca olmuştur aşağıya yazdım.

Thermaltake V200
SAMSUNG 250GB 970 EVO M.2 SSD
James Donkey JD120 120GB SSD
WD 500GB 7200RPM HDD
NZXT E650 650W 80Plus Gold PSU
GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z RGB DDR4 3600MHZ
İntel Core i7-9700k
Gigabyte Z390 M Gaming DDR4 Anakart
Gigabyte GeForce RTX 2060 XTREME
Corsair Hydro Serisi H100X 240mm

Bu resimler sadece 1 saatte aldığım hataların bir kısmı :(

nQdd4B.jpg

v6GG3r.jpg

16bbR5.jpg

LlMMjV.jpg

r544GP.jpg

7aJJjl.jpg

P1ddj8.jpg

bV11WG.jpg

dvrrR7.jpg

5a00BD.jpg

ADVVpz.jpg

0RXXQR.jpg

4jAA5p.jpg

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sürücü güncellemelerini nasıl yapıyorsunuz format attıktan sonra?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ramleri tek olarak denediniz mi.

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
gskill ramler sorun çıkartıyordu amd ryzenlerde ama intelde de sorun çıkarıyor olabilirler. O ramlerden almamak en iyisi. Ram frekansını anakartın normal değerlerine düşürdüğünüzde sorunsuz çalışıyorsa sorun ramlerin uyumsuz veya biosa güncellenmemesidir... memtest programı ile ramleri test ediniz bir de...

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
gskill ramler sorun çıkartıyordu amd ryzenlerde ama intelde de sorun çıkarıyor olabilirler. O ramlerden almamak en iyisi. Ram frekansını anakartın normal değerlerine düşürdüğünüzde sorunsuz çalışıyorsa sorun ramlerin uyumsuz veya biosa güncellenmemesidir... memtest programı ile ramleri test ediniz bir de...

geçen gün denedim 3. test sırasında durdu bugünde bir bilgisayarı açabilirsem denicem ondan önce ama tekli ram denicem bakalım olmadı bilgisayarcıya götürüp başka ram denicem

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
TEk tek bi dene. Tahminim olacak. Bi de bilgisayarcıya gitmeden önce,,bios güncel değilse,yapabileceksen ,bi güncelle.
ram slotlarını değiştirdim derken,1-3 takılıysa,,2-4. slot olark da denedin mi. Veya 2-4 ise,1-3 olarak.

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
TEk tek bi dene. Tahminim olacak. Bi de bilgisayarcıya gitmeden önce,,bios güncel değilse,yapabileceksen ,bi güncelle.
ram slotlarını değiştirdim derken,1-3 takılıysa,,2-4. slot olark da denedin mi. Veya 2-4 ise,1-3 olarak.
bios güncelledim son sürümde şuanda ram slotlarınıda 2-4 dü 1-3 yaptım değiştirdim felan denedim gene aynı sorun

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
evet arkadaşlar :D şuanda ramleri tek tek denedim fakat hiçbir sorun vermedi ikisinide tek tek teste soktuğumda fakat çift yaptığım zaman bilgisayara bios kısmı bile gelmiyor sadece siyahlık geliyor.

not: 1-3 veya 2-4 takılması gerektiğini biliyorum

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
acaba ramlerdemi sorun var yoksa anakarttamı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Evet işi çözdük.
Bak şimdi şunu da yap. 1-2 olarak tak ve bi dene.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Çift ram tak biosa gir. Ram hızını kendin ayarla 1-2 tak.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartta 4 tane bios çıkmış. Sendeki kaçıncı sıradaysa ,üstündekileri sırayla dene. Yine düzelmezse,anakart sorunlu. İade.

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Anakartta 4 tane bios çıkmış. Sendeki kaçıncı sıradaysa ,üstündekileri sırayla dene. Yine düzelmezse,anakart sorunlu. İade.

anlayamadım 4 tane bios çıkmış derken biraz daha açarmısın?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
anlayamadım 4 tane bios çıkmış derken biraz daha açarmısın?
4 tane bios var. Ama yukarda zaten güncelledim demişsin,gözümden kaçmış. eski bioslardan bi tanesini dene istersen,son çare.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
gskill ramler desteklenmiyor çoğu anakartta, dedim ama :D dinleyen kim... ram hızlarını 2133mhz gibi nispeten overclocksuz düzeylere indir, yine çalışmaz ise ramleri değiş bir bilgisayarcıda bak nasıl çalışıyor, anakart normalde çalışır diye umuyorum, ramler bozuk atıyo...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
gskill ramler desteklenmiyor çoğu anakartta, dedim ama :D dinleyen kim... ram hızlarını 2133mhz gibi nispeten overclocksuz düzeylere indir, yine çalışmaz ise ramleri değiş bir bilgisayarcıda bak nasıl çalışıyor, anakart normalde çalışır diye umuyorum, ramler bozuk atıyo...
Trident Z güncel bir RAM ki birçok AMD ve Intel sistemde kullanılıyor desteklenmediğini sanmıyorum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Trident Z güncel bir RAM ki birçok AMD ve Intel sistemde kullanılıyor desteklenmediğini sanmıyorum.
intel tarafı tamam da amd tarafında sorunlar yaşanabiliyor, anakartların uyumluluk ve overclock destekleri listesi varsa bakılmalı... Bence ramlerin uyumsuz olma olasılığı yüksek, belki bir bios güncellemesi gelebilir. Msi bile gskill ramlerinden bazılarına destek vermiyor, 4. güncelleme aldı bios ama gskill ramlerden sadece 3-4 tanesine destek verdiler...
68852

burda görüldüğü üzere 3200mhzlık ramler jenüz yok ve 4gb lıık ramler de henüz hiç yok...

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
intel tarafı tamam da amd tarafında sorunlar yaşanabiliyor, anakartların uyumluluk ve overclock destekleri listesi varsa bakılmalı... Bence ramlerin uyumsuz olma olasılığı yüksek, belki bir bios güncellemesi gelebilir. Msi bile gskill ramlerinden bazılarına destek vermiyor, 4. güncelleme aldı bios ama gskill ramlerden sadece 3-4 tanesine destek verdiler...
Trident Z bellekleri kuzenim X370 ve Ryzen 1700 kullanıyor. Eski seride uyumluluk varsa yenisinde yüzde yüz vardır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şimdi dikkat ettim. 3600 ram kullanılıyor.Bu kadar yüksek hızda ram almak ,şu an için , gereksiz bi şey. Çok da pahalıdır, onlar kesin.Bu hızlara, daha yeni çıkılabiliyor, yeni anakartlarda.Başlarda sorun yaşanabilir.Tahminim de,bu yüksek hız da, bazı olumsuzlukları tetiklemiş olabilir.

@kapanmax biostan ram frekanslarını düşürürse,parazitcell in dediği gibi,belki işe yarayabilir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Şimdi dikkat ettim. 3600 ram kullanılıyor.Bu kadar yüksek hızda ram almak ,hiç gereksiz bi şey. Çok da pahalıdır, onlar kesin.Bu hızlara, daha yeni çıkılabiliyor, yeni anakartlarda.Başlarda sorun yaşanabilir.Tahminim de,bu yüksek hız da, bazı olumsuzlukları tetiklemiş olabilir.

@kapanmax biostan ram frekanslarını düşürürse,parazitcell in dediği gibi,belki işe yarayabilir.
ben ilk kasayı topladığımda mavi ekran hatası almıştım, dedim ne oluyoruz :D
Sonra ramden olduğunu anladım ve frekansı düşürdüm ve overclocksuz haliyle sorunsuz çalışmıştı... Şimdi yeni yeni bios güncellemeleri ile biraz daha iyileştirmeler yapıldı ama ramin en yüksek hızında hala değil.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
anakartı nedir? marka model?
Marka Asus modeli tam hatırlamıyorum. Dediğiniz gibi belleklerden dolayı olabilir öyleyse bunu nedeni G.Skill değil Gigabyte bence zira Trident Z modeli güncel bir bellek ve hem Ryzen hemde Intel sistemler için uygun. Eğer anakartta veya bellekte donanımsal bir sorun yoksa dediğim gibi Gigabyte hatası olacaktır ki zaten MSI ve Asus'a kıyasla genelde bu tip hataları niyeyse çoğunluk Gigabyte anakartlarda görüyorum.

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şimdi dikkat ettim. 3600 ram kullanılıyor.Bu kadar yüksek hızda ram almak ,şu an için , gereksiz bi şey. Çok da pahalıdır, onlar kesin.Bu hızlara, daha yeni çıkılabiliyor, yeni anakartlarda.Başlarda sorun yaşanabilir.Tahminim de,bu yüksek hız da, bazı olumsuzlukları tetiklemiş olabilir.

bunu deneyeceğim zaten şuanda tekli olarak kullanıyorum 2 li taktığımda hiçbir şekilde (2-4 veya 2-3) çalışmıyor biosa dahi girilmiyor.Ben csgo oynadığım için yüksek ram frekansında daha iyi fps değerleri alıyorum 240 hz monitor olduğu için.Bir ara çift ram taktım çalıştı ram testine girdim mavi ekran vermeden sonuçları aşağıya bırakıyorum :D Ama dediğim gibi tek tek test ettiğimde 3 saat test sonucunda hiçbirşey çıkmadı.

bVXY5Y.jpg

dvd05Z.jpg

5al2dM.jpg

ADMgm7.jpg

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
bunu deneyeceğim zaten şuanda tekli olarak kullanıyorum 2 li taktığımda hiçbir şekilde (2-4 veya 2-3) çalışmıyor biosa dahi girilmiyor.Ben csgo oynadığım için yüksek ram frekansında daha iyi fps değerleri alıyorum 240 hz monitor olduğu için.Bir ara çift ram taktım çalıştı ram testine girdim mavi ekran vermeden sonuçları aşağıya bırakıyorum :D Ama dediğim gibi tek tek test ettiğimde 3 saat test sonucunda hiçbirşey çıkmadı.

bVXY5Y.jpg

dvd05Z.jpg

5al2dM.jpg

ADMgm7.jpg
Met 35 doğru söylemiş

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3200 lerde falan düşürebilirsen ,deneyebilirsin. 3-5 fps den fazla farketmez oyunda.

kapanmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
3200 lerde falan düşürebilirsen ,deneyebilirsin. 3-5 fps den fazla farketmez oyunda.

normalde default 2133 olarak kullanıyor ben profile 1 seçip 3600 deniyorum ikisindede aynı sonuç aynı mavi ekran

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamam, o da fayda atmedi demek ki. Zaten 2133 de de çalışsaydı, çok düşük olurdu.
Anakartı iade et.Daha fazla uğraşılacak bi tarafı yok çünkü.
,