Bilgisayar mühendisliğine yeni başlayacaklara tavsiyeler

Bu konuyu okuyanlar

OguzSahın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle bu sene hazırlık okuyacağım sonra bilgisayar mühendisliği lisans programına başlıcam. Hiçbir yazılım bilgim yok şuan için. Bilgisayar mühendisliği okuyanlardan duyduğum kadarıyla her şeyi parça parça bileceğine bir şeyi tam olarak bilmem daha yararlı olacak(mış).Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

C ve C++ kodlamalarına girişmeyi düşünüyorum ama Python dilinde derleme olmadığından daha zevkli olacağını düşünüyorum ilk başlarda ne önerirsiniz?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bir şeyi tam olarak bilmen için parça parça bir araya getirip tam hale getirmen lazım. Algoritmalardan başla gerisi sonsuza kadar devam eder, yazılım öğrenmeye bir yerden başlayabilirsin ama bir yerde bitiremezsin, sürekli öğrenirsin. Her yerde duymuşsundur ama ben de tekrar edeyim, İngilizce dilini bilmen çok fazla işine yarar. İngilizcede eksikliklerin varsa onları tamamlamaya bak sonrası her türlü gelir. Programlama dili derslerini Youtube'dan alabilirsin ama bir yere kadar, Udemy'e giriş yapman lazım. Hocaları araştırmayı unutma en iyisini seç, örneğin PHP istersen Emrah Yüksel'i tercih edebilirsin.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Algoritmaci bir arkadas daha gelmis :) Bu bilgi nerden cikmis anlamiyorum cidden..

Üniversitenin ilk yillarinda programlamanin mantigi ögretilir. Yani yazilim dili nedir, nasil calisir, islemci nasil yorumlar ve temel kodlama bilgisi (degiskenler, bellek alanlarina erisim, kullanicidan veri alma ve gösterme, döngüler, listeler vs vs)

Oncelikle bu senin meslegin olacagi icin olaya dersleri gecmekten ziyade meslegini ögrenme gayreti olarak gör. Elbette erkenden baslaman iyi olur. Hazirlikta vaktin cok olacak. Dilini iyi gelistirmeye bak, teknik dökümanlari okumak, yeni teknolojileri ögrenmek icin özellikle ingilizce elzemdir.

Hangi okulda okuyorsan, fakültenin ders programina bakip hangi dersler varmis ilk yil ve hangi dil ögretiliyor ona bak. Bizde java ile baslanmisti ama kimi yerlerde python kimi yerlerde C hatta pascal ile baslaniyor. O yüzden kendi müfredatiniza göre gitmen daha mantikli.

Genelde kullanilan kaynaklar da belirtiliyor. o kaynaklari da edinip kendin calisabilirsin. Videolarla da calisabilirsin elbette, baslangic asamasinda sorun olmaz ancak özellikle nesneye yönelimli programlamayi kesinlikle iyi sekilde ögrenmelisin (ikinci dönem ya da ikinci yil gösterirler). Iyi ögrenip projelerine uygulayamazsan türkiye'deki tipik yazilimcilardan farkin kalmaz. Herkes kendini uzman gösteriyor ama yazdiklari kodlara bakiyorum bizim burdaki stajyerler öyle kod yazmaz diyorum :)

Son olarak gelecegine yatirim yapmak istiyorsan da kesinlikle erasmus ile git. Ogrenebilirsen mezun olana kadar 2-3 tane yabanci dil ögrenmis olarak mezun ol. Seni en yukariya tasiyacaktir.. (erasmus ile ilgileniyorsan donanimhaber'de actigim bir konuda baya bir soru cevapladim bu konuda, faydalanabilirsin..)

basarilar simdiden. Zamanini bosa harcama..

https://forum.donanimhaber.com/eras...li-sorulariniz-itinayla-cevaplanir--139542131

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bu bilginin bir yerlerden çıkmasına gerek yok zaten her şey algoritmaya dayalı gelişir, öyle bir anlatmışsınız ki gören algoritmayı öğrenmek 50 yıl falan alıyor sanacak. IDE'ye ne yapacağını bilmeden giren yazılımcı var mı? Varsa bu işi en yakın zamanda bıraksın, harcayacağı vakitleri daha değerli şeylerle geçirebilir. Konu sahibine bir önerim daha olsun, bu işe atılıp kendini geliştirdikten sonra kibirli olmamaya çalış. Bu ülkede hemen hemen insan dili olan HTML'i bilen insanın egosu bile bir ayrıdır, o dili ve gelişimini ondan iyi bilen olamaz(!). sorun yaşar konu açarsın linç ederler. Yani mümkünse ingilizceni geliştirmeye odaklan problem yaşadığında yabancı forumlarda konu aç, biraz olsun sorun yaşayanlara nasıl davranacağını göstermek için örnek olabilirler.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
........

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
İngilizceyi Programlama ile birlikte öğreniyorum. Genelde teknik ingilizce oluyor benimkisi. Normal sohbette sanırım zorlanırım. Her zaman İngilizce kaynak tercih etmeyi öneririm.

Kaynaklar : Hiç bilmeyene hitap edenler, bilgisi olana hitab edenler, kendini geliştirmek isteyene hitab edenler olrak farklı seviyelere ayrılır. Seçimi ona göre yapmalı. Birisinin iyi olarak önerdiğini, bir başkası çöp olarak niteleyebilir.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var demiş atalarımız. Herkes kendi yöntemini kendi bulmalı. Öğrenmekte de geçerli.

Herkesin kapasitesi ve de imkanları da bir değil. Kıyas yapmak yerine azim göstermeli.