Bilgisayar Mühendisliği

Tavsiye Ettiğiniz Mühendislik Dalı Hangisi?

• Bilgisayar Mühendisliği

Kullanılan: 37 38.1%
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Kullanılan: 17 17.5%
  • İnşaat Mühendisliği

Kullanılan: 7 7.2%
  • Makine Mühendisliği

Kullanılan: 5 5.2%
  • Ziraat Mühendisliği

Kullanılan: 3 3.1%
  • Genetik Mühendisliği

Kullanılan: 1 1.0%
  • Otomotiv Mühendisliği

Kullanılan: 1 1.0%
  • Mekatronik Mühendisliği

Kullanılan: 7 7.2%
  • Endüstri Mühendisliği

Kullanılan: 5 5.2%
  • Yazılım Mühendisliği

Kullanılan: 14 14.4%

• Kullanılan toplam oy
    97
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

kamildoan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Diğer bölümler hakkında net bir bilgim yok ama bilgisayar mühendisliği benim için saçma bir bölüm. Bilgisayar bilimleri çok geniş bir konu ve belli alanlara ayrılmış durumda. Yazılım geliştirme bile web, mobil, sistem, desktop programlama gibi geniş bir alana sahip. Bilgisayar mühendisliğinden mezun iseniz ve kendinizi sadece okulun verdiği eğitime güvenip geliştirmezseniz her konuda yüzeysel bilgilere sahip olursunuz ama iş yapabilecek nitelikte olmazsınız. Benim, matematik bölümünden mezun, yazılım alanında çalışan arkadaşlarım var ve inanılmaz işler ortaya koyuyolar. Demem o ki iş sizde biter hiçbir üniversite size birşey öğretmez. Herşeyi kendiniz öğrenmek zorundasınız. Einstein'nin da dediği gibi "birçok şey yapabilirsiniz ama birçok şeyi aynı anda yapamazsınız." dolayısıyla birşeye odaklanın sonuna kadar onun peşinden gidin.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle birşey işte:) Sadece bu bilg müh değil, tüm mesleklerde okuldakilerle yetinmeye kalkıp kendini geliştirmezsen işsiz kalırsın. Zaten bilgisayar/yazılım mühendisi program yazabilir ama programcı değildir :) Gün gelir sabah altyapı ve network sorunlarını çözer, öğlen uygulama sunucusuna konfigürasyon ve deployment yapar, akşama doğru istenilen geliştirmeler için analiz tasarım ve toplantı yapar, ertesi gün alınan kararlar doğrultusunda programlamayı yapar ve uygulamanın web arayüzünü yeni geliştirmelere uyarlar, fazla yük binen veritabanı üzerindeki performans sorunlarına çözüm arar. Tek birşey üzerine çalışmaz yani...

Kilit nokta şu, yazılım şirketlerinin çok büyük kısmı bilg/yazılım müh mezunu olmayanları yazılımcı olarak işe almıyor, cv lere bakmadan eliyor. Elbette başka branştan olan arkadaşlarda bu alanda başarılı olabilir ama daha zor yollardan geçmek durumundan kalırlar ve programcıdan öteye kolay kolay geçemezler.

kamildoan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle birşey işte:) Sadece bu bilg müh değil, tüm mesleklerde okuldakilerle yetinmeye kalkıp kendini geliştirmezsen işsiz kalırsın. Zaten bilgisayar/yazılım mühendisi program yazabilir ama programcı değildir :) Gün gelir sabah altyapı ve network sorunlarını çözer, öğlen uygulama sunucusuna konfigürasyon ve deployment yapar, akşama doğru istenilen geliştirmeler için analiz tasarım ve toplantı yapar, ertesi gün alınan kararlar doğrultusunda programlamayı yapar ve uygulamanın web arayüzünü yeni geliştirmelere uyarlar, fazla yük binen veritabanı üzerindeki performans sorunlarına çözüm arar. Tek birşey üzerine çalışmaz yani...

Kilit nokta şu, yazılım şirketlerinin çok büyük kısmı bilg/yazılım müh mezunu olmayanları yazılımcı olarak işe almıyor, cv lere bakmadan eliyor. Elbette başka branştan olan arkadaşlarda bu alanda başarılı olabilir ama daha zor yollardan geçmek durumundan kalırlar ve programcıdan öteye kolay kolay geçemezler.

Sen söylediğin herşeyi sadece bir kişinin yapabileceğine inanıyor musun? Saydıklarının hepsi ayrı uzmanlık gerektiren alanlar. Ayrıca Türkiye'deki iş ilanları kadar saçma iş ilanları da hayatımda görmedim. Adamlar nerdeyse ilanlarında extradan muhasebe falan da bilsin diye yazacak. Bu iş ilanlarının Amerika'da, İngiltere'de ve diğer Avrupa ülkelerinde nasıl verildiğine bir bak istersen adamlar tam olarak ne istediğini biliyor ve onu arıyor. İlanların da illa ki bilgisayar mühendisliği mezunu olacaksınız demiyor. Eşdeğer iş tecrübesine daha çok önem veriyolar. Son olarak Türkiye'de bir gerçek var ki çoğu kişi bilim adamı falan olmak için mühendislik okumuyor. Memur olmak için üniversite okuyorlar. Haliyle memur olmak için kendini fazla geliştirmene gerek yok. Ama yaptığın işte iyi olmak istiyorsan, yaptığın iş ne olursa olsun kendini geliştirmek zorundasın.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Sen söylediğin herşeyi sadece bir kişinin yapabileceğine inanıyor musun? Saydıklarının hepsi ayrı uzmanlık gerektiren alanlar. Ayrıca Türkiye'deki iş ilanları kadar saçma iş ilanları da hayatımda görmedim. Adamlar nerdeyse ilanlarında extradan muhasebe falan da bilsin diye yazacak. Bu iş ilanlarının Amerika'da, İngiltere'de ve diğer Avrupa ülkelerinde nasıl verildiğine bir bak istersen adamlar tam olarak ne istediğini biliyor ve onu arıyor. İlanların da illa ki bilgisayar mühendisliği mezunu olacaksınız demiyor. Eşdeğer iş tecrübesine daha çok önem veriyolar. Son olarak Türkiye'de bir gerçek var ki çoğu kişi bilim adamı falan olmak için mühendislik okumuyor. Memur olmak için üniversite okuyorlar. Haliyle memur olmak için kendini fazla geliştirmene gerek yok. Ama yaptığın işte iyi olmak istiyorsan, yaptığın iş ne olursa olsun kendini geliştirmek zorundasın.

Bizzat kendi günlük aktivitemden örnek verdim sana, inanıp inanmamak sana kalmış. Bir bilgisayar mühendisi bunların hepsini olmasada birkaçını birden yapabiliyor olması gerekli. Mühendis ünvanına yakışanı budur, yoksa lise mezunu da program yazıyor.

Amerikada yada avrupada durum farklı harklısın çünkü sistem farklı.

Kimse bilim adamı olmak üzere mühendislik okumaz, bunu da nereden çıkardın. 2 si çok farklı kavramlar. Aşağıdaki linklerde de tartışılmış durum bir bak istersen;
- link1
- link2
- link3

Ama memurluk konusunda haklısın, benimde öyle çok tanıdığım var alışmış sırtını devlete dayama. Özel sektördeki riskten korkup daha az maaşla devlette yan gelip yatmayı tercih etmeyi düşünen.

phoenix_

Doçent
Reaksiyon puanı
0
elektrik-elektronikler sadece basit düzeyde C veya Java falan görüyorlarmış ama sadece kendi sistemlerinde basit düzeyde kullanabilecek biçimde.O artık kişiye kalmış isterse kendini geliştirir.Peki Bilgisayar Mühendisliği donanıma yeterince ağırlık veriyor mu?Yani iş alanında donanımla ilgili kısımlarda elektronikçiler mi yoksa bilgisayarcılar mı rol alıyor?

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi olarak selamlar saygılar :) Özellikle bu görüşe bu bölümde okuyup bölümün hakkını veremeyip mezun olan bir sürü insanı gördükten sonra sahip oldum :)

Ben Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü mezunuyum bu sene. Üniversite olarak Bilgisayar mühendisliği düşünüyorum tabi dediğin gibi bu işi yapacak olan gelmeli buraya. Çoğu insan üniversite okumak için okuyup ondan sonra iş bulamıyorlar. Kendini geliştiremediğin sürece hiç birşey olmaz tabi. Önemli olan kendini geliştirmek ;)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Ben Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü mezunuyum bu sene. Üniversite olarak Bilgisayar mühendisliği düşünüyorum tabi dediğin gibi bu işi yapacak olan gelmeli buraya. Çoğu insan üniversite okumak için okuyup ondan sonra iş bulamıyorlar. Kendini geliştiremediğin sürece hiç birşey olmaz tabi. Önemli olan kendini geliştirmek ;)

Bu sene mezun olacak ve hala bölümde ne öğretildiğini bilmeyenler var. Ben bir de yabancı ülkedeyim adam ingilizce bölümde okuyup ingilizce bilmiyor. Sen düşün artık. Bölümü okuyup hakkını veremeyenler çok. Okul zaten pek bir şey vermiyor, e üzerine de kimse bir şey katmak istemeyince doğal olarak bir sürü bilgisiz sözde mühendis geziniyor ortalıkta...

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu sene mezun olacak ve hala bölümde ne öğretildiğini bilmeyenler var. Ben bir de yabancı ülkedeyim adam ingilizce bölümde okuyup ingilizce bilmiyor. Sen düşün artık. Bölümü okuyup hakkını veremeyenler çok. Okul zaten pek bir şey vermiyor, e üzerine de kimse bir şey katmak istemeyince doğal olarak bir sürü bilgisiz sözde mühendis geziniyor ortalıkta...

Ondan sonra vay babam biz niye iş bulamıyoruz, üniversite bitirdik iş yok diyorlar :) Hayırlısı..

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
235
bilgisayar mühendisliği neden seçiliyor

Neden bunu sordunuz anlayamadım?

Mezun olunca iş seçeneği ve maaş imkanı diğer bütün seçeneklerden iyi hele birazda kendinizi geliştirirseniz tadından yenmeyecek bir alan ondan diyebilirim genel olarak.

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Neden bunu sordunuz anlayamadım?

Mezun olunca iş seçeneği ve maaş imkanı diğer bütün seçeneklerden iyi hele birazda kendinizi geliştirirseniz tadından yenmeyecek bir alan ondan diyebilirim genel olarak.

Abi Mekatronik Müh. Çok merak eden ancak yazılımın ağır bastığı bir düşünce yapım var. Acaba ne yapmalıyım ? Yani robot veya elektronik bir ürünün yazılımını yapmak tam istediğim şey.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bilgisayar Mühendisleri yüksek lisanslarını MBA(işletme yönetimi) yada Yazılım Mühendisliği üzerine yaparlarsa daha çok kapı açılır ve daha hızlı yükselirler bence. Ayrıca yüksek lisanslarını mezun olduktan sonra değil, kariyerlerinde proje yöneticiliği terfi noktasına yaklaştıklarında yapmalılar.

Türkiyedeki bilgisayar mühendislerinin çok büyük kısmı da yazılımcı olarak çalışıyorlar, ancak gömülü sistemler üzerinde çalışanlar için elektronik yüksek lisansı belki faydalı olabilir.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
235
Abi Mekatronik Müh. Çok merak eden ancak yazılımın ağır bastığı bir düşünce yapım var. Acaba ne yapmalıyım ? Yani robot veya elektronik bir ürünün yazılımını yapmak tam istediğim şey.

Bu konuda herkes farklı fikir beyan edecektir ama ben kendi adıma konuşursam, Mekatronik okumazdım. Neden dersen temel bilim değil, ara bir alan. Çalışmak istediğin alanda Bilgisayar mühendisliği yada Elektronik mühendisliği okuyarak çalışabilirsin, ikisi de o alanda çalışman için uygun meslekler. :)

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31

Robot yapmak istiyorsan ne yapacağına karar ver. Ben mekanik kısmına bakarım, menteşeleri takarım gerisine karışmam dersen makine, ben yazılımı pek sevmem ama mecbur kalırsam bakarım diyorsan mekatronik, ben makineye ruh katmak istiyorum, terminatör nasıl görüyor ve hedefleri saptıyorsan aynısından yapacağım dersen de bilgisayar mühendisliği. Mekatronik veya Elektronik mühendisliği seçebilirsin ama yazılım eksiğini kendi başına tamamlaman çok zor. Kaliteli yazılım hazırlamak tamamen kendi yeteneklerine kalmış durumda.

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Robot yapmak istiyorsan ne yapacağına karar ver. Ben mekanik kısmına bakarım, menteşeleri takarım gerisine karışmam dersen makine, ben yazılımı pek sevmem ama mecbur kalırsam bakarım diyorsan mekatronik, ben makineye ruh katmak istiyorum, terminatör nasıl görüyor ve hedefleri saptıyorsan aynısından yapacağım dersen de bilgisayar mühendisliği. Mekatronik veya Elektronik mühendisliği seçebilirsin ama yazılım eksiğini kendi başına tamamlaman çok zor. Kaliteli yazılım hazırlamak tamamen kendi yeteneklerine kalmış durumda.

Mekanik kısmı değil. Yazılım kısmı. Mekanik kısımda da kendimi tamamlarım gibi düşünüyorum.

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
İşin yazılım tarafında her zaman kişisel çaba ön plandadır.

Oqunes

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim hayalim yazılım mühendisliği.Kendini geliştirip sürekli yeni şeyler üretirsen gerçekten önün açık.

kissofblade

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar mühendisliğine bu sene başladım, henüz hazırlık okumama rağmen kime bölümden bahsetsem gıpta ile bakıyor okulda. Şöyle ki bilgisayar mühendisliğinin bi sonu yok gibi gözüküyor (en azından yakın tarih için). şu an büyük şirketlerde büyük datalar var ve bu dataları kontrol edecek insanlar bilgisayar mühendisleri. Hele ki mesleğe ilgin varsa kariyer bakımından önün çok açık...

meryarsoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Google, Bing, Yandex ve diğer arama motorlarında optimizasyon yapılması (SEO), Digital Pazarlama yapılması ve yönetimi (SEM), Sosyal medya optimizasyonu ve yönetimi (SMO), Web sitesi yazılımları ve yapılması konularında Uzman arkadaşlar ile tanışmak istiyoruz...
Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz... Değerli yardımlarınızı bekliyoruz...
Eğer bizim ile tanışmak isteyen olursa birofis.com üzerinden ulaşabilirler...

ilkeraznrg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar Mühendisliği; Temel Bilgisayar Donanımları, Network, Yazılım, Programlama ve algoritmalar üzerinde çalışan bir mühendislik bilimidir diyebiliriz. Peki Bilgisayar Mühendisi olan kişi nerelerde çalışır ve ne yapar bunlar? Yönetim, eğitim, endüstri ve ticaret alanlarında, faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, bilgisayar donanımı ve yazılımı hazırlayan firmalarda vs. çalışabilirler. Bilgisayar Mühendisliğinin amacı Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırmalar yapar.
Bilgisayar Mühendisliği Nedir?