Bilgisayar mühendisliği okuyan biriyim ve sizlere Linux hakkında sorularım var

Bu konuyu okuyanlar

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Selam dostlar bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve sistemim şu şekilde:
Ryzen 3 2200u
Radeon 535 + Amd vega 3
8GB ddr4 ram
1 TB hdd

1)Sizce linux öğrenmeli miyim?
2)Bilgisayarıma linux kurmalı mıyım?
3)Windowsun yanına linux (windowsun içindekiler gitmeyecek şekilde) kurabilir miyim?
4)Windowsun yanına linux kurarsam pcde performans kaybı olur mu?
5)çift işletim sistemi olmasının avantajları ve dezavantajları nelerdir
6)Önerdiğiniz linux dağıtımı hangisi?

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
1- Evet
2- Hayır
3- Evet
4- Sadece depolama alanın azalır
5- Dezavantajı sistemde yer azalması , avantajı win+linux
6- Ubuntu

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Selam dostlar bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve sistemim şu şekilde:
Ryzen 3 2200u
Radeon 535 + Amd vega 3
8GB ddr4 ram
1 TB hdd

3)Windowsun yanına linux (windowsun içindekiler gitmeyecek şekilde) kurabilir miyim?

1- Evet
2- Kullanımıza göre evet ya da hayır. Oyun dışındaki çoğu konuda Ubuntu Windows ve MacOS’a göre daha başarılı, ayriyeten arayüzünü daha çok beğeniyorum.
3- Evet
4- Rahatlıkla kurabilirsiniz.
5- Depolama dışında bir zararı olmaz, onun dışında çift işletim sisteminin bulunması güzel bile olur.
6- Şuan en kararlı dağıtımlardan biri Ubuntu.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Teşekkürler o zaman ubuntuyu kuralım bakalım :)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
-Mühendisliği bitirdikten sonra ya IT yada yazılım işi yapabilirsiniz. IT işi yapacaksanız yeni nesil Cloud, Hyper ve VMware şart. Bunun dışında CentOS(Linux Dağıtımı) işin içine giriyor.
Mesela ben bulut bilişim uzmanlığı eğitimi alıyorum bir yandan Centos ve MS SV üzerinden gidiyoruz.
Yani IT düşünen birinin Linuxdan azda olsa anlaması gerekmektedir.

-Eğer yazılım tarafını seçerseniz GIT tarafı gelir ki bir çok firma bu sistemi kullanır. Her ne kadar Windows üzerinde GUİ olsa da Linux dağıtımlarında GIT kullanıldığını çok gördüm ve duydum. Buda yazılım alanını seçerseniz yine Linuxu az çok bilmelisiniz anlamına gelir. Bunun dışında .NET tabanını ve MS teknolojilerini kullanmayan bir firmada çalışırsanız Windows yüzü göremezsiniz zaten.

-Dual-Boot kullanımda pek bir problem olmaz Windows disk yönetimi üzerinden varolan diskinizden bir 40gb yer ayırın oraya Linux dağıtımını kurabilirsiniz.

-Başlangıç olarak ben ubuntudan başlamıştım. Sonra gidişata göre araştırır bakarsınız.

Kurarken Linux GRUB olayını iyi araştırın yoksa problem çıkabiliyor. Bazen Windowsu açamıyorsunuz bazen Linux dağıtımını. Kolay ama dikkat edilmesi gereken adımlar var.

Kolay Gelsin.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
-Mühendisliği bitirdikten sonra ya IT yada yazılım işi yapabilirsiniz. IT işi yapacaksanız yeni nesil Cloud, Hyper ve VMware şart. Bunun dışında CentOS(Linux Dağıtımı) işin içine giriyor.
Mesela ben bulut bilişim uzmanlığı eğitimi alıyorum bir yandan Centos ve MS SV üzerinden gidiyoruz.
Yani IT düşünen birinin Linuxdan azda olsa anlaması gerekmektedir.

-Eğer yazılım tarafını seçerseniz GIT tarafı gelir ki bir çok firma bu sistemi kullanır. Her ne kadar Windows üzerinde GUİ olsa da Linux dağıtımlarında GIT kullanıldığını çok gördüm ve duydum. Buda yazılım alanını seçerseniz yine Linuxu az çok bilmelisiniz anlamına gelir. Bunun dışında .NET tabanını ve MS teknolojilerini kullanmayan bir firmada çalışırsanız Windows yüzü göremezsiniz zaten.

-Dual-Boot kullanımda pek bir problem olmaz Windows disk yönetimi üzerinden varolan diskinizden bir 40gb yer ayırın oraya Linux dağıtımını kurabilirsiniz.

-Başlangıç olarak ben ubuntudan başlamıştım. Sonra gidişata göre araştırır bakarsınız.

Kurarken Linux GRUB olayını iyi araştırın yoksa problem çıkabiliyor. Bazen Windowsu açamıyorsunuz bazen Linux dağıtımını. Kolay ama dikkat edilmesi gereken adımlar var.

Kolay Gelsin.
Çok teşekkürler gayet tatmin edici bir cevap oldu benim için.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ryzen 3 2200u
Radeon 535 + Amd vega 3
8GB ddr4 ram
1 TB hdd

1- Kesinlikle Evet
2- Daha fazla geç kalmadan..
3- Mümkün;
4- Hayır, herkes kendi yolunda..
5- Dezavantaj yok diyebilirim, avantaj ise Windows üzerinde çalışan bir kullanıcının masaüstüne ulaşamadığı durumlar, virüs/trojan vs. girdapları olduğunda kurtarma yapabilirsin, aynı zamanda alternatif sistemin de her daim hazır.
6- Manjaro, Ubuntu, Fedora.
...
16- Linux kullanmayı düşünüyorsan AMD ekran kartı dezavantaj olabilmekte. En kısa yoldan Nvidia edinmek gerekiyor.

Windows ta disk bölümleme ile uğraşmaya gerek yok. Ubuntu, Manjaro, Fedora gibi birçok dağıtım, kurulum esnasında kayıpsız disk bölümleme konusunda üst düzey yetenek sahibidir.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
1- Kesinlikle Evet
2- Daha fazla geç kalmadan..
3- Mümkün;
4- Hayır, herkes kendi yolunda..
5- Dezavantaj yok diyebilirim, avantaj ise Windows üzerinde çalışan bir kullanıcının masaüstüne ulaşamadığı durumlar, virüs/trojan vs. girdapları olduğunda kurtarma yapabilirsin, aynı zamanda alternatif sistemin de her daim hazır.
6- Manjaro, Ubuntu, Fedora.
...
16- Linux kullanmayı düşünüyorsan AMD ekran kartı dezavantaj olabilmekte. En kısa yoldan Nvidia edinmek gerekiyor.

Windows ta disk bölümleme ile uğraşmaya gerek yok. Ubuntu, Manjaro, Fedora gibi birçok dağıtım, kurulum esnasında kayıpsız disk bölümleme konusunda üst düzey yetenek sahibidir.
Ubuntu 18.04 lts sürümünü dün gece itibariyle yükledim windows 10un yanına. 250 Gb ayırdım linuxa. 200gb ntfs ayırdım genel dosyalarım için. Geri kalanı da windows için işte :) Başta grub vs uğraştırdı biraz ama şu an stabil.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Ryzen 3 2200u
Radeon 535 + Amd vega 3
8GB ddr4 ram
1 TB hdd

Bence öğrenin hocam ben sanal makine üzerinden kullanırken bile çok keyif alıyorum yakın zamanda windowsun fişini çekicem :)

İsterseniz bizim üniversitedeki topluluğumuzdan bir kaynak önerebilirim belki faydalı olur.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
yakın zamanda windowsun fişini çekicem
Dual kurmamın sebebi oydu zaten, şu an günlük işlerim için ubuntu kullanmaya başladım. Memnun kalırsam ordan devam edicem. Windowsu tamamen kaldırmam zaten, ama gerekli haller dışında pek bakmam yüzüne artık :D