Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

Bu konuyu okuyanlar

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
3 lira kazanıyo hadi nolacak..

ne demek ne olacak arkadaşım 3 lira değini kimse ala mı nerdeyse bu zamanda sen alıyosundur konuşuysundur görürüm benseni mesleğin neyse kovulduğun zaman anlarsın dünya kaç kucakmış :icon_-1::icon_-1:

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
ne demek ne olacak arkadaşım 3 lira değini kimse ala mı nerdeyse bu zamanda sen alıyosundur konuşuysundur görürüm benseni mesleğin neyse kovulduğun zaman anlarsın dünya kaçakmış :icon_-1::icon_-1:

Öncelikle birkaç kez mesajlarını okudum daha yazmasını bilmiyorsun ne yazdığın anlaşılmıyor, cümleleri düzgün ve okuyarak yaz istersen.

Başlık olarak çok saçma, yani ne kadar kazanabildiği kendisine bağlıdır. Kendisi geliştirmezse alacağı en fazla 700-800 lira. Kafayı çalıştırır kullanırsa 10,000 lira bile alır.

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle birkaç kez mesajlarını okudum daha yazmasını bilmiyorsun ne yazdığın anlaşılmıyor, cümleleri düzgün ve okuyarak yaz istersen.

Başlık olarak çok saçma, yani ne kadar kazanabildiği kendisine bağlıdır. Kendisi geliştirmezse alacağı en fazla 700-800 lira. Kafayı çalıştırır kullanırsa 10,000 lira bile alır.

bu açtığım konuyaa 2.800 kişi girdi 65adet mesajlar var ama sadece sen olumzuz cevap yazıyorsun amcın nedir....:icon_-1::icon_-1:

C#.Net

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

bence arkadaşın açtığı konu birer harika anlamadığınız belli açtığı konu çok güzel ve faydalı bir konu :surprised:

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
3 lira kazanıyo hadi nolacak..
Megavolt forumda gezerken mesajlarına bakıyorum ve çok kötü bir önyargın var.Huyun mu böyle bilmiyorum ama gerçekten insanın canını çok sıkıyorsun.Adam 25 yıllık tecrübem var demiş.Yalan veya doğru orası önemli değil.Gerçekten bilişim sektöründe 25 yıllık tecrübesi varsa o adam senin 1 senede aldığını 2-3 ayda alıyordur.
Yazmayayım dedim ama tutamadım kendimi.

C#.Net

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Megavolt forumda gezerken mesajlarına bakıyorum ve çok kötü bir önyargın var.Huyun mu böyle bilmiyorum ama gerçekten insanın canını çok sıkıyorsun.Adam 25 yıllık tecrübem var demiş.Yalan veya doğru orası önemli değil.Gerçekten bilişim sektöründe 25 yıllık tecrübesi varsa o adam senin 1 senede aldığını 2-3 ayda alıyordur.
Yazmayayım dedim ama tutamadım kendimi.

süpersin hocam helal güzel yazmışsın ;)

eF.E

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Ne çok uzadı bu konu

izmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
süpersin hocam 25 yıl demek :) meslek neydi hocam

Bilgisayar Mühendisi... Monokrom yeşil ekranlı sadece 40x80 karakter gösterebilen IBM PClerin binlerce dolara satıldığı, token-ring networkün moda, en baba intel CPUların 5 Mhz olduğu, 10 MB harddiski olanların hava attığı, C, COBOL, PL/1, ve assemblerin en popüler diller olduğu, Bill Gates'in "PCler hiç bir zaman 640 KB tan fazla belleğe ihtiyaç duymayacak" dediği günlerden kalma.. Herhalde şimdi kol saatim bile 640KB tan daha fazla belleğe sahip. Eskidik... :)

C#.Net

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu konuyu açan arkadaşa çok teşakkür ediyorum bizleri bilgilendirdiği için...

izmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tecrübelerin paylaşımı her zaman güzeldir. Malesef (piyasa deneyimleri neredeyse hiç olmayan) akademisyenlerin çok sıcak bakmadığı bir önerim vardı:

Piyasada en az 5-6 yıldır çalışan eski mezunların, üniversitelerin 3 ve 4üncü sınıflarıyla 2-3 ayda bir mesleki sohbet seminerleri yapması, yakında iş hayatına atılacak ve belli bir konu üzerinde branşlaşacak genç meslektaşlarımızın doğru adımları atmalarına çok yardımcı olabilir. Bunu hangi üniversiteler yapıyor bilmiyorum ama bence bu sohbet seminerleri en az yaz stajları kadar faydalı olabilir. Hatta öğrenci arkadaşların staj yeri seçimlerini bile etkileyecektir. Çoğu yeni mezunumuz onları çalışma hayatında neyi beklediğini, ve aynı sınıfta eğitim görmüş 2 mezunun kariyerlerinin zamanla nasıl farklılaştığını görme fırsatı verebilir.

C#.Net

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tecrübelerin paylaşımı her zaman güzeldir. Malesef (piyasa deneyimleri neredeyse hiç olmayan) akademisyenlerin çok sıcak bakmadığı bir önerim vardı:

Piyasada en az 5-6 yıldır çalışan eski mezunların, üniversitelerin 3 ve 4üncü sınıflarıyla 2-3 ayda bir mesleki sohbet seminerleri yapması, yakında iş hayatına atılacak ve belli bir konu üzerinde branşlaşacak genç meslektaşlarımızın doğru adımları atmalarına çok yardımcı olabilir. Bunu hangi üniversiteler yapıyor bilmiyorum ama bence bu sohbet seminerleri en az yaz stajları kadar faydalı olabilir. Hatta öğrenci arkadaşların staj yeri seçimlerini bile etkileyecektir. Çoğu yeni mezunumuz onları çalışma hayatında neyi beklediğini, ve aynı sınıfta eğitim görmüş 2 mezunun kariyerlerinin zamanla nasıl farklılaştığını görme fırsatı verebilir.

Süpersin Hocam..!!
Görüşürlerine hayranım eyvallah güzel yorumların için.. :):):happy:

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
bence de yaa amma uzadı herdk görüyorum :S bizene kardeşim ne kadar alırlarsa alsınlar :D :D silemiomda sürekli çıkıyor :D

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sanane arkadaşım ya istediğim yorumu yazarım sende yaz. Millete batıyor sanırım yorumlarım, çünkü farklıyı söyleyince her zaman eleştiri alır herkes.
Yani başlığı okuyunca bana çok saçma geldi, ne yani o zaman her meslek için binlerce konu açılsın yazılsın, ne alaka! Bende yorumumu yazdım herkesin becerisine göredir diye.
Kafan basmazsa kazanamazsın, basarsa parayı götürürsün işte bunu demek istedim, var mı itirazı olan?

Sayın arkkadaşıım sana yorum yapma diyen yok ama adam gibi yorum yap azını bozma senin modator beye şikayette bulundum....

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
:icon_-1:
bence de yaa amma uzadı herdk görüyorum :S bizene kardeşim ne kadar alırlarsa alsınlar :D :D silemiomda sürekli çıkıyor :D

Yapmaya ne zekisin demek hergün görüyosun O zaman girme kerddeşim sana zorlam oku konuyu diyiyorum ayrıca 2 de bir konuma bu tar yazılar yazmamanızı rica ediyorum seni modarator bey arkadaşa şikayet etme zorunda bırakma... :icon_-1::icon_-1:

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Tehtit haa !!!!

et istersen başbakana kadar çıkabilirsin :D :D puhahaha :D sende o zaman benim yazımı alıntı yapıp altına yazma sakın !

Edit : bu arada forum kurallarını acilen oku derki forum kurarlarında ard arda msj yazmak yasak !!! tabi yasak nedir biliyorsan ...

cumhur_28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle selamlar.. ben kıbrısta bilg müh 3. sınıf öğrencisiyim.. benim sormak istediğim bir şirket işe alırken ki görüşmede diplomaya da bakıyor mu yoksa mesela odtü'den adamın biri mezun olmuş ama bilgi seviyesi benim seviyemde onun önceliği olur mu?? ben hep bunu merak etmişimdir..

Cyber Warrior

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mağlesef "odtü" den mezun olan senden 1 adım önde olur eğitim bakımın dan ama sende bilgi bakımından önde olursun :)

izmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
12 yıllık eğitimden geçip 12 yıldır hazırlandıkları asıl sınav olan üniversite sınavına giriyor gençler. Bu sınavda en iyi %0.1 ile %10 arasındaki öğrenci arasında çok büyük bir fark olmasa da tabii ki fark olacaktır. Bence çok çalışarak ilk %10 arasına girilebilir. İlk %0.1 arasına sadece istisnalar girebilir.

Bence iyi bir bilgisayar mühendisi olabilmek için "istisna" olmak gerekmiyor. Çalışkan olmak, kendini sürekli yenileyebilmek, yaratıcı olmak, ve bu mesleği sevmek iyi bir mühendis olmak için yeter.

İşe eleman alırken aranan kriterler çok çeşitlidir. Kimse "en iyi mühendisin" peşinde değil. Üniversite sınavında alınan puan tabii ki kriterlerden biridir ancak her pozisyon için aranan kriter farklıdır. Bunu kolay formülize edemeyiz. Bu elemanın hangi işi yapacağı, şirket kültürüne uyup uymayacağı, konuşma tarzı, kendine güveni, çok yönlülüğü, iş tecrübesi, kendini ifade yeteneği, kaşı gözü boyu posu, yabancı dili, işyerinden beklentileri, kariyer beklentileri, daha önce hangi işlere neden girdiği ve neden ayrıldığı, eski işyerlerinden alınan referanslar vs vs... Örnek verecek olursam geçenlerde aynı bölümde okuyan iki programcıyla mülakat yaptım. Birisi bölüm 3. sü olarak mezun olmuş. Diğeri bir yıl uzatmış bir yerlerde part-time çalışırken derslerini temizlemeye çalışıyordu. Bölüm 3.sü olanla mülakatım 10 dakika sürdü. Diğerine askerliğini bitirene kadar part time olarak iş vermeyi düşünüyorum.

Puanlara fazla kafayı takmayın.

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
12 yıllık eğitimden geçip 12 yıldır hazırlandıkları asıl sınav olan üniversite sınavına giriyor gençler. Bu sınavda en iyi %0.1 ile %10 arasındaki öğrenci arasında çok büyük bir fark olmasa da tabii ki fark olacaktır. Bence çok çalışarak ilk %10 arasına girilebilir. İlk %0.1 arasına sadece istisnalar girebilir.

Bence iyi bir bilgisayar mühendisi olabilmek için "istisna" olmak gerekmiyor. Çalışkan olmak, kendini sürekli yenileyebilmek, yaratıcı olmak, ve bu mesleği sevmek iyi bir mühendis olmak için yeter.

İşe eleman alırken aranan kriterler çok çeşitlidir. Kimse "en iyi mühendisin" peşinde değil. Üniversite sınavında alınan puan tabii ki kriterlerden biridir ancak her pozisyon için aranan kriter farklıdır. Bunu kolay formülize edemeyiz. Bu elemanın hangi işi yapacağı, şirket kültürüne uyup uymayacağı, konuşma tarzı, kendine güveni, çok yönlülüğü, iş tecrübesi, kendini ifade yeteneği, kaşı gözü boyu posu, yabancı dili, işyerinden beklentileri, kariyer beklentileri, daha önce hangi işlere neden girdiği ve neden ayrıldığı, eski işyerlerinden alınan referanslar vs vs... Örnek verecek olursam geçenlerde aynı bölümde okuyan iki programcıyla mülakat yaptım. Birisi bölüm 3. sü olarak mezun olmuş. Diğeri bir yıl uzatmış bir yerlerde part-time çalışırken derslerini temizlemeye çalışıyordu. Bölüm 3.sü olanla mülakatım 10 dakika sürdü. Diğerine askerliğini bitirene kadar part time olarak iş vermeyi düşünüyorum.

Puanlara fazla kafayı takmayın.

güzel açıklama yapmışsın hocam süpersin :icon_:

izmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
güzel açıklama yapmışsın hocam süpersin :icon_:

:) Bir konuya açıklama getireyim. *sadece 10 dakika* süren bir mülakat iyi bir mülakat değildir. Ciddi ve umut verici bir mülakat bence en az 3-4 saat sürer. Daha önce 2 ay boyunca defalarca mülakata gelip giden bir mühendis arkadaşımız olmuştu. Biz onunla tekrar tekrar görüşmekten yılmadık, o da tekrar tekrar mülakata gelmekten yılmadı. Sonunda kabul edildiği o işte 1998den beri çalışıyor. :D

İlk girdiğiniz işte maaşınızı çok dert etmeyin. Birkaç ay tecrübe yapınca kolayca daha iyi bir işe daha iyi bir maaşla geçebilirsiniz. İlk 2-3 yılınızı "maaş yükseltme dönemi" olarak değerlendirin ;)

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
teşekürler anlatım için güzel düşüncelerin ve güzel yorumların için :)

nurettines

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar öncelikle sünü soylemeliyim ki demir destinde dövülür hamur teknede yoğurulur yani demek istediğim her şey yerinde bulunur yerinde şekillenir.Şimdi diyeceksinizki bunun konuyla alakası ney?Arkadaşlar eğer biz demiri matbada hammaddeden mamüle çevirmeye çalısırsak ömrümüz biter demir yine işlenmez.Ayni şekilde biz bilgisayar mühendislerinin aldığı maaş ta buna benzer yani biri gider matbada demir döver ay sonunu zor getirir.Biri gider işi ehlinde ehli ile layıkı ile yapar.Buda tabiki cebi kalın olur.Arkadaşlar şunu soylemek isterimki eğer işini bilip doğru yerde doğru çalışmalarda bulunursan güzel bir gelecek sizleri bekliyor.Ama unutmamamız gereken en önemli nokta işi bilmek ve bildiğimiz iş ve birikimi karşıya yansıtmaktır.Eğer biz bunu karşı tarafa hissedirirsek 3 ay sonra marmarise tatile beklerim :) 3 yıl sonrada yeni arabanla gelir,Giderken de izmirde indirirsiniz zahmet olmassa tabi:)

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Kendi Şirketinizide Kurabilirsiniz . Firmalara Yazılımlar satabilirsiniz Olayı Başkasının yanında Çalışarak alcağınız para ile kıyaslamayın . Bilgisayar Teknolojileri Geleceğin Mesleği Bunuda unutmayın