Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

Bu konuyu okuyanlar

bykhus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
peki CEH sertifikasını almış biri ortalama ne kadar kazanır ? bi fikriniz war mıı?

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Bilgisayar Mühendisi OLmak Varmış:)

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
peki CEH sertifikasını almış biri ortalama ne kadar kazanır ? bi fikriniz war mıı?

öncelik le 1000 Ytl ile başlarısn seni denemelri için 1000 ytl verirer senden memnun kalırlar ise bilgin ve becererine bağlı 2000 3000 ytl kadar varır :)

halitkara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben bilgisayar programlama bölümü mezunuyum.4 aydır bilgi işlem departmanında çalışıyorum.belirliten rakamlar oldukça uygun.fakat Türkiyede düzen çok farklı.iett şöförlerinin maaşlarını bilen varmı .(2bin ytl civarında maaşları var ) okuyan ile okumayan arasında fark kalmadı sanırım.

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ewt arkadaşım bu güzel mesajın için seni teprik ederim çok güzel bir konuya değindin :)

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Tam olarak öyle sayılmaz ;) Piyasaya bir anda girmek kolay değildir, bu nedenle, ilk olarak piyasa girmek için maddi amaç gütmemek gerekir. O durumda kendini göstermekte çok önemlidir.

Rakamlar pek yüksek değil, kişinin çabasına ve durumuna göre çok daha fazla kazanması işten bile değil :)

Troy-Berkin duyun :D

Alesstyle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
buda güzel bir yorum

hocam konuyu takip ettim ve en basından beri arkadaşlar fikriniz ne arkadaşlar bukadar mı fikriniz falan gibi serzenişlerde bulunuyorsun amacınız nedir anlayabilmiş değilim foruma editor falan olmak için dikkat mi cekmeye çalışıyorsunuz?

+++

Konuya gelince rakamlar biraz abartılmış..Ayrıca türkiyede cok iyi bilgisayar mühendislerinin olduğunu zannetmiyorum ben elbette vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz derler her zaman...

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
hocam konuyu takip ettim ve en basından beri arkadaşlar fikriniz ne arkadaşlar bukadar mı fikriniz falan gibi serzenişlerde bulunuyorsun amacınız nedir anlayabilmiş değilim foruma editor falan olmak için dikkat mi cekmeye çalışıyorsunuz?

+++

Konuya gelince rakamlar biraz abartılmış..Ayrıca türkiyede cok iyi bilgisayar mühendislerinin olduğunu zannetmiyorum ben elbette vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz derler her zaman...

Sayın arkadaşım asıl senin amacın nedir?
benimki bilgi paylaşımıdır forumların amacı da budeğilmidir. arakdaşım yerine Lan, İt, Köpek Şerefsiz, KelimeleriiMİ kullnanayım söylermisin kelimelerimde hiç kötü, sıradışı bir kelime kullamadım kullanmamda senin amacını anlamış değilim paylaşım hoşuna gidmediyse okumazsın sayın arkadaşım.......... :icon_-1:

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ewt sayın arkadaşım konu saptırıyoo benimde sinirlerimi bozuyor :)

Alesstyle

Asistan
Reaksiyon puanı
0

hasta mısınız hocam siz neyin dikkatini cekmeye calısıcam en cok dikkat cekene oracle java biliyor muamelesi yapıp 5000dolar maas mı veriyorlar ben ilgimi ceken birşeyi oraya yazdım neyin yada kimin dikkatini cekicem....Konu bir bilgisayar muhendisi bilmem ne kadar alıyor" gibi bir konuysa ve konuyu açan uye sürekli olarak araba satmışta musterilerden feed back alıyor gibi ee nasıl falan filan gibi saçma sapan konuyu tazeleme amaçlı mesajlar düşüyorsa düşünülecek şey bu adam ne yapmaya calıyor! başka bir sebebi yok yazdım mesajın budur dikkat cekme konusunda da ne o yaş grubundayım neden shift delete in forumunda herhangi bir hedefim var hal böyleyken haddinizi bilerek yazın ne yazacaksınız...

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
hasta mısınız hocam siz neyin dikkatini cekmeye calısıcam en cok dikkat cekene oracle java biliyor muamelesi yapıp 5000dolar maas mı veriyorlar ben ilgimi ceken birşeyi oraya yazdım neyin yada kimin dikkatini cekicem....Konu bir bilgisayar muhendisi bilmem ne kadar alıyor" gibi bir konuysa ve konuyu açan uye sürekli olarak araba satmışta musterilerden feed back alıyor gibi ee nasıl falan filan gibi saçma sapan konuyu tazeleme amaçlı mesajlar düşüyorsa düşünülecek şey bu adam ne yapmaya calıyor! başka bir sebebi yok yazdım mesajın budur dikkat cekme konusunda da ne o yaş grubundayım neden shift delete in forumunda herhangi bir hedefim var hal böyleyken haddinizi bilerek yazın ne yazacaksınız...

Sayın kiymeli Üyecik :icon_-1:
konuyu tazeleme gibi bir amacım yok Bunu diğer üyelerde biliyordur sadece konuyu açmamımsebebi herkesin faydalanması orda yazılanlar palavlar değil gerçek günümüz deki bilgisayar mühendis arakadaşların görüşlerini alarak koydum konuyu saçma sapan birkonu değil ayrıca konuyu neden tazeleme gibi bir durumu olsun arkadaşım koyu açmamım amacı şudur fikir paylaşımı ve forumdaki arkadaşların fikirlerini öğrenmek tir ama siz konuyu alakasız yerlere çeviriyorsunuz isterseninz fazla konuşmayın derim :angry:

ademaktekin

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Kamu kurumları hariç, özel sektörde kimin ne kadar para alıcağı belli olmaz... Berkin abinin dediği gibi olay boşluklar ve boşlukları doldurmayla ilgilidir.Nekadar iş, okadar para.

iyi akşamlar...

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Lise 4'de bilgisayar bölümü yazılım alanı okuyorum. c#, vb.net, sql, ağ güvenliği dersleri alıyorum. Derslerimde gayretliyim. Çok çalışıyorum; kendi çapımda 3-4 proje yaptım...

Sizce üniversiteden sonra iş arasam ne kadar alırım, lise mezunu olarak iş arasam ne kadar alırım_?

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle işe girersen C#.Net kodlama dilini kast ediyorum 1000 ytl ile başlarsın en az ama senin tecübene bağlı bilgin güzelse güzel projeler yapa biliyorsan 2000 ytl 3000 ytl bile ala bilirsin ama üniversite okumanı tavsiye ederim hımm bide prorejelerini göre bilirmiyim :)

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Öbcelikle işegirersen c# kodlama dilini kast ediyorum 1000 ytk ile başlarsın en az ama senin tetenğine bapğlı bilgin güzelse güzel projeler yapa biliyorsan 2000 ytl 3000 ytl bile ala bilirsin ama üniversite okumanı tavsiye ederim hımm bide prorejelerini göre bilirmiyim :)

Şimdi paylaşabileceğim 2 programım var. çok önceden yapmıstım. access veritabanını kullandım ve ayrıca yasal olmayan işlemler gercekleştiren programlarım var :) ama onları paylaşmıcam:whistling:

Stok Takip Programı
ve Müşteri Takip Programı

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Şimdi paylaşabileceğim 2 programım var. çok önceden yapmıstım. access veritabanını kullandım ve ayrıca yasal olmayan işlemler gercekleştiren programlarım var :) ama onları paylaşmıcam:whistling:

Stok Takip Programı
ve Müşteri Takip Programı

İyide sayın arkadaşım Bu programlar senin yaptığın örnekler değil ki neden ben yaptığım diyorsun sen ückaççılıkla bir yere gelemezsin kendin olderim :icon_-1:

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
önyargılı olma indir bak! istersen sana kaynak kodlarını atayım :S + ne bu tavır anlamadım

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
indirdim sayın Arkadaşım o yüzden dedim önyargılı değilim baktım inceledim ingilizce program skype falan diyor senin "hacker" olmadığını nerden bilelim :) dimi hiç c# yapılmış örneklere benzemiyor bende c# uzmanıyım ordan çakıyorum Gardaşlık ne dersin bu işe....

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
skype değil skytech (kendi yaptıgım programlarda bunu kullanıyorum, bu aralar lost izliyorum dharma adını da kullanıyorum. nasıl olsa senaryo ürünü programlar, gerçek müşterilere dağıtılabilecek türde değil)
+
bunları vb.net te yaptım c#da da yapabilirim aynı zaten [sende biliyosun]

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Desene Öyle Sayın Arkadaşım yanlış anlaşılma olmuş :) kusura bakma süper süper güzel örnekler :D:D :icon_:

peki dediğin gibi prog. adı "skytech" neden ingilizce prog. yaptuın alemsin. hee :)

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
:D neyse önemli değil
ayrıca hack işleriyle pek uğraşmıyorum, sadece zorda kaldığımda... Merak etme yani :happy:

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
:icon_: Peki genede kusurabak sen :) bu kadar güzel projeler yapa biliyorsan sen korkma senin önün açık yürübe koçum :)

CZC

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
??

(bu yazışma arka planda çalışan başka bir dille mi yapıldı merak ettim de :) Ben sadece çizilen mesajlar ve .........lar görüyorum)

Bu arada akşam üstü bir bilg. mühendisi gördüm benzin istasyonunda.. Abi maaş fena değil de kapının önüne doğru gidiyorum gibi bi his var içimde dedi.
Hani konu başlığına katkı olsun :)

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
??

(bu yazışma arka planda çalışan başka bir dille mi yapıldı merak ettim de :) Ben sadece çizilen mesajlar ve .........lar görüyorum)

Bu arada akşam üstü bir bilg. mühendisi gördüm benzin istasyonunda.. Abi maaş fena değil de kapının önüne doğru gidiyorum gibi bi his var içimde dedi.
Hani konu başlığına katkı olsun :)

Ne demek istediğini anlayamadım sayın arkadaşım biraz açarmısın konuyu :whistling: :icon_-1:

izmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle hepinizin bayramını kutlarım.

Herhangi bir profesyonelin maaşını belirleyen en önemli faktörlerden biri işyerinin hangi şehirde olduğudur. İstanbulda çalışan birisi İzmirdeki maaşın en az iki katını, Anadolu şehrindeki maaşın en az 3 katını alsa iyi olur.

Network mühendislerinin az maaş aldığı doğru değil. CCIE sertifikalı veya SS7+Voip+QoS+IP tecrübesi olan network mühendisi yıllık 60-70 bin dolardan aşağıya çalışmaz. Data center mühendisleri (unix adminlerden yada kablolama yapanlardan bahsetmiyorum) de bu oldukça karmaşık teknoloji sayesinde iyi paralara çalışır. E-devletin bile doğru düzgün bir datacenter altyapısı olmadığını söylersem yanlış olmaz.

Bilgisayar mühendisi demek illa uygulama pogramı yazan kişi demek değildir. Oracle, Java, VB vs uygulama programcılığı bu mesleğin faaliyet alanlarından sadece biridir. Bolca programcı bulunur, o yüzden başlangıç maaşlarının nispeten düşük olması beklenir. Programcılar da bolcadır, işler de bolcadır, ama o kalabalık içinden çıkıp ta yüksek rakamlar isteyebilmek kolay değildir.

Embedded programlama, DSP programlama, device driver, multithreaded işletim sistemi programlama gibi meziyetler oldukça az bulunur. Bunlar bilgisayar bilimleri kitaplarında öğretilen işletim sistemi, veri yapıları ve algoritmalar, mikroişlemci mimarileri teorilerinin uygulama alanlarıdır. Yeni mezunların tecrübe göstermekte zorlandıkları (hatta çoğunun bu teorilerin nasıl uygulandığı konusunda fikri bile olmayabilr) bu alanlarda ücreti *rakibi olmayan* tecrübeli mühendis belirleyebilir.

Yabancıların "single trick pony" yani sadece bir marifeti olan başka birşey bilmeyen mühendislerle dalga geçmek için "Pony" (hani o küçük atlar) ismini yakıştırmaları kulağınıza küpe olsun. Tek bir şeye takılıp kalmayın. Mühendis "öğrenebilen ve üreten insandır". Bilim dili "İngilizceyi" iyi bilin ki yeni literatürü yakından takip edebilesiniz. Ufkunuzu genişletin, bir çok değişik projede görev alın, sadece uygulama geliştirmekle yetinmeyin, teknoloji firmalarında çalışın, teknolojiyi siz yaratın, başkaları sizin yarattığınız teknolojileri kullansınlar.

Daha iyi bir maaş bulunca iş değiştirin ama çalıştığınız konuda en az bir iki yıl çalışın ki "tecrübem var" diyebilesiniz.

İyi bir mühendis her zaman hak ettiğinden daha azını kazanır.

Herkese iyi çalışmalar.

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle hepinizin bayramını kutlarım.

Herhangi bir profesyonelin maaşını belirleyen en önemli faktörlerden biri işyerinin hangi şehirde olduğudur. İstanbulda çalışan birisi İzmirdeki maaşın en az iki katını, Anadolu şehrindeki maaşın en az 3 katını alsa iyi olur.

Network mühendislerinin az maaş aldığı doğru değil. CCIE sertifikalı veya SS7+Voip+QoS+IP tecrübesi olan network mühendisi yıllık 60-70 bin dolardan aşağıya çalışmaz. Data center mühendisleri (unix adminlerden yada kablolama yapanlardan bahsetmiyorum) de bu oldukça karmaşık teknoloji sayesinde iyi paralara çalışır. E-devletin bile doğru düzgün bir datacenter altyapısı olmadığını söylersem yanlış olmaz.

Bilgisayar mühendisi demek illa uygulama pogramı yazan kişi demek değildir. Oracle, Java, VB vs uygulama programcılığı bu mesleğin faaliyet alanlarından sadece biridir. Bolca bulunur, o yüzden başlangıç maaşlarının nispeten düşük olması beklenir. Programcılar da bolca bulunur, işler de bolcadır, ama o kalabalık içinden çıkıp ta yüksek rakamlar isteyebilmek kolay değildir.

Embedded programlama, DSP programlama, device driver, multithreaded işletim sistemi programlama gibi meziyetler oldukça az bulunur. Bunlar bilgisayar bilimleri kitaplarında öğretilen işletim sistemi, veri yapıları ve algoritmalar, mikroişlemci mimarileri teorilerinin uygulama alanlarıdır. Yeni mezunların tecrübe göstermekte zorlandıkları (hatta çoğunun bu teorilerin nasıl uygulandığı konusunda fikri bile olmayabilr) bu alanlarda ücreti *rakibi olmayan* tecrübeli mühendis belirleyebilir.

Yabancıların "single trick pony" yani sadece bir marifeti olan başka birşey bilmeyen mühendislerle dalga geçmek için "Pony" (hani o küçük atlar) ismini yakıştırmaları kulağınıza küpe olsun. Tek bir şeye takılıp kalmayın. Mühendis "öğrenebilen ve üreten insandır". Bilim dili "İngilizceyi" iyi bilin ki yeni literatürü yakından takip edebilesiniz. Ufkunuzu genişletin, bir çok değişik projede görev alın, sadece uygulama geliştirmekle yetinmeyin, teknoloji firmalarında çalışın, teknolojiyi siz yaratın, başkaları sizin yarattığınız teknolojileri kullansınlar.

İyi bir mühendis her zaman hak ettiğinden daha azını kazanıyordur.
Herkese iyi çalışmalar.

Yazın fena değil güzel konulara değinmişsin :icon_:

izmirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
25 yılın tecrübesi yazmakla bitmez. İlk aklıma gelenleri yazdım. İyi çalışmalar.