Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve istanbultelekom tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.


 1. istanbultelekom

  istanbultelekom Doçent

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  609
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  - Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

  Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

  Özellikle yeni iş hayatına atılan genç bilgisayar mühendislerinden çokça email geliyor. Kaç para almalıyız, piyasanın ortalaması nedir diye soruyorlar.


  Öncelikle söylemeliyim ki öğrenciliğiniz sırasında çalışan yeni mezunlar genelde bu sorunun cevabını bilirler. Bu yüzden öğrenci olan bilgisayar mühendisi adayları ücret konusunu düşünmeden işa arayışına girmelidirler. Yani sadece yol parası ve yemek parasına işe girmeye çalışın. Böylece işe girdiğiniz yerdeki kişilerle arkadaş olduğunuzda ücretlerin neler oldugunu yavaş yavaş öğrenirsiniz. Öğrenciyken çalışmanın birçok avantajından sadece birisidir bu söylediğim. Hatta yemek ve yol parasına iş bulamıyorsanız tamamen ücretsiz iş bulmaya çalışın. Ama çok dikkatli olun yani ücretsiz çalışıyorsunuz diye işe savsaklamayın. Ücretsiz çalışsanız bile normal çalışan bir bilgisayar mühendisinden daha çok çalışmaya gayret edin. İş yerinden son çıkan siz olun. Cumartesileri full gün işe gitmeye çalışın. Pazar günleri de evinizde yada okul yurdunda bilgisayar çalışın. Ayrıca işyerlerinde başka bilgisayar mühendisleri varsa onlarla kaynaşın çok şey öğrenirsiniz. Ayrıca Bilgisayar piyasası çok küçük olduğundan bugun yanında staj yaptığınız birisiyle yarın başka bir işte beraber çalışabilirsiniz. Ayrıca ilerde profesyonel hayatta 20 yıl yüksek maaş almak için öğrenciyken 2 yıl ücretsiz çalışmak hiç de mantıksız değildir. Bu arada iyi bir cv hazırmaya gayret edin.

  Herneyse geleleim asıl meselemize. Konumuzu iki aşamalı düşünelim.

  1. Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi Kaç para istemelidir?
  2. Tecrübeli bilgisayar mühendisi kaç para istemelidir?

  Yeni Mezun Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları
  Yeni mezun bilgisayar mühendisi hiçbirşey bilmese bile minimum 1000$ maaş almalıdır. Ancak bu ücreti artırmak sizin elinizdedir. Eğer iyi derecede java yada oracle biliyorsanız bu maaşı minimum 1400$ istemelisiniz. Eğer bu rakamların altında ücret isterseniz sizi kesinlikle işe almazlar. Yani düşük fiyat istemek işi garanti yapmaz tersine işi kaybbetmenize yol açar. Ancak çok fazla da istemeyin. Yeni mezunsanız ne kadar iyi olursanız olun kesinlikle max 2000$ isteyin. işe girin 1-2 yıl çaqlışın sonra istediğiniz rakamı isteyin. Eğer C# bilen bilgisayar mühendisi iseniz 1250$ başlangıç maaşı isteyebilirsiniz. Delphi ile çalışacaksanız da 1250 dolar isteyebilirsiniz. asp.net ile çalışıyorsanız 1200 dolardan yukarıya doğru yeteneklerinize göre ücret talep edin.

  Eğer embedded işlerle uğraşacak yeni bir bilgisayar mühendisliği mezunu iseniz 1300 dolar isteyin. Özellikle C++ ile program yazacaksanız 1500 dolar minumum ucret isteyebilirsiniz.

  Eğer network-sistem yönetimi gibi bir işe başvuran bir bilgisayar mühendisi iseniz 1000$ isteyin. daha fazla istemeyin. Network-Sistem yönetimi konusunda çok eleman var ve maaşlar bu alanda biraz düşük. işi garantilemek istiyorsanız 1000$ teklif edin. Ancak yazılım yapabilen bir sistem yöneticisi olacaksanız 1500$ isteyebilirsiniz. Yani Software+SistemYönetimi minimum 1500 dolar eder. 2500 dolarak kadar isteyebilirsiniz.

  Aynı şekilde hem database yönetiminden anlıyorsanız hem yazılım yapıyorsanız min. isteyeceğiniz para artar. Normalde yeni mezunlara database adminliği zor yaptırırlar ancak eğer böyle bir sorumluluğun altına giriyorsanız ve ayrıca program yazacaksanız bunun bir bedeli var. Minimum 1750$ 'dır bu bedel.

  Yeni mezunsanız bu söylediklerime göre kendiniz ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda ücret sitemeyi unutmayın. Yani hangi bilgisayar mühendisliğini bitirseniz bitirirn 1000$'dan aşağıda çalışmayın.

  Tecrübeli Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları
  Tecrübeli bilgisayar mühendilerinin maaşları çalıştığı alanlara ve yıl sayısına göre çok büyük farklılık göstermektedir.

  Oracle 'da 3 yıllık database adminliği tecrübeniz varsa minimum 3000$ alabilirsiniz.. Önemli olan database adminliği konudundaki tecrübenizdir. Eğer 5 yıllık bir oracle tecrübeniz varsa 4500$ rahatlıkla alabilirsiniz. Bu tecrübe olarak söylediğim şeyler gerçekten de oracle ile ugraştığınız yılları ifade etmektedir. yani 10 yıl önce mezun olduysanız 10 yıllık oracle tecrübesinden bahsetmek yanlış olur. Gercekten de oracle db admin tecrübe yılı önemlidir. Ayrıca Oracle konusundaki tecrübeniz demek sadece bakım yapmak yedek almak upgrade etmek demek degildir. Zaten bu yüzden türkiyede Oracle konusundaki uzman sayısı bir hayli azdır ve onlar da iyi paralar kazanmaktadırlar..

  Java konusunda 3 yıllık bir tecrübeye sahipseniz 2500$ alabilirsiniz. 3 yıllık java tecrübesi içerisinde yaptığınız çalışan projeler çok önemlidir. Eğer 5 yıllık bir java tecrübesine sahipseniz 3500 dolar rahatlıkla alabilirsiniz. Hatta yaptığız projeler güzelse, çatır çutur kod yazabiliyorsanız bir sonraki işinize geçerken 4500$ isteyebilirsiniz.

  Asp.net, C Sharp, VB, Delphi, Power Builder konusunda 3 yıllık tecrübeniz varsa 2000 dolar kesinlikle alıyor olmanız gerekir. 5 yıllık bir tecrübeye sahipseniz en az 3000 dolar civarında paralar alabilirsiniz.

  Network - Sistem mühendisliği yapanlar genelde iş tecrübeleri fazla bile olsa 2600 dolar maaşı geçemezler. Bu tip bilgisayar mühendislerine tavsiyem bir an önce müdür, direktör yardımcısı vs. olmaya çalışsınlar.

  Şunu da belirtmeliyim ki söyledğim rakamlar genelde meseleğinde aktif alışan kişiler içindir. Yani müdür olduysanız kod yazmıyorsanız yada admin görevi yapmıyorsanız yukarıdaki fiyatlar geçersiz olru. Müdür, direktör vs. olduğunuzda başka kriterler devreye girecektir. Çalıştığınız firmanın büyüklüğüne göre Direktör olduğunuzda aylık 20.000$ maaş bile alabilirsiniz. Ayrıca 10 yıllık tecrübelere sahipseniz genellikle şirketler size çok yüksek maaşlar yerine hisse yada kar payı önermeye başlayacaklardır. Yada siz kendi işinizi kurmayı düşünmeye başlayacaksınız.

  Ayrıca tecrübeli mühendislerin maaşlarını etkileyen şeylerden en önemsi birkaç alanda iyi olmaktan geçiyor. Yani sadece oracle uzmanı olunca iyi para kazanabilirsiniz. ancak hem java hem oracle manage edebilriseniz kazanacağınız paralar yükselecektir. Aynı şekilde hem database admin konusunda çok iyi hem network hem güvenlik hem de yazılım konusunda çok iyi olursanız (!) en iyi parayı siz alabilirsiniz. ama tümünde çok iyi olan kimseyi görmedim şimdilik. genelde gördüklerim 2 alanda çok iyi oluyorlar...

  Son söz olarak belirmeliyim ki Türkiye yazılım konusunda sanıldığının çok ilerinde. Çok iyi bilgisayar mühendislerine sahibiz. Bilgisayar mühendislerinin en büyük sorunları rehavet ve motivasyon.

  Genelde iyi paralar kazanmaya başlayan bilgisayar mühendisleri rutin bir hayata giriyorlar ve kendislerini geliştirmeyi bırakıyorlar. akşam 6 olunca işten çıkıp evlerine gidiyorlar ve bilgisayar oyunlarına çok takılıyorlar. Bilgisayar mühendisinin çalışma özgürlüğü mutlaka olmalı. Gözü saatte olmamalı. Ancak işe de her gün saat 11'de gelmemeli. Bir oto kontrol olmalı. Ayrıca bir işe giren kişi dışarıda neler oluyor, diğer bilgisayar mühendisleri neler biliyor, neler yapıyor pek takip edemiyor. Ayrıca şirkette herkes bowling, gokart, vs.. aktiviteler yapınca süper kalitede bilgisayar mühendsilerimiz de kendilerini bu tür gezme tozmaya çok kaptırıyorlar. Motivasyonları düşüyor ve üretkenlik yerlerde geziyor. Motivasyonu düşüren etkenlerden en önemlisi de bilgisayar mühendislerinin başındaki müdürlerdir. Genellikle yazılımdan anlamayan kişiler iyi bilgisayar mühendislerinin motivasyonunu düşürüyorlar ve verimli çalışmamamları için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. İyi bir müdür iyi bir bilgisayar mühendisinin verimini 5 katına çıkarabilir.

  Son söz olarak şunu söylemeliyim;
  iyi bilgisayar mühendisi her zaman iyi paralar alır. Çalışmaya devam


  Yazar: istanbultelekom
   


 2. ds_paw

  ds_paw Asistan

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  154
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  azmış ben bu paralarla boğazda yalı alamam... o yüzden olmayacağım yoksa...
   
 3. Cursed

  Cursed Asistan

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  181
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  "gerekirse bedavaya çalışın" emeğinizin tam köle olana kadar bir değeri olmayacak:) önce bedavaya çalışın bakalım bize nasıl itaat ediyorsunuz sonra biz size para veririz gözünüzü şimdilik doyuracak kadar:)
   
 4. ds_paw

  ds_paw Asistan

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  154
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  az az...:D bi CEO ya göre az...
   
 5. istanbultelekom

  istanbultelekom Doçent

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  609
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  dediğin gibi olsun :) :)
   
 6. HRNKC

  HRNKC Profesör

  Katılım:
  1 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.163
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şu okul bir bitsin ayrıca bunun eğitimini almayı planlıyorum... Yazı faydalı oldu , teşekkür ettim...
   
 7. 1ruby1

  1ruby1 Profesör

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.399
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  38
  Bilgisayar mühendislerinden önce aldığımız eğitime göre ziraat mühendisleri neden bu kadar az maaş alıyor bu tartışılsın..
   
 8. ds_paw

  ds_paw Asistan

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  154
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  huhuuu hepsini ben yendim en birinci benim... :D
   
 9. webmaster

  webmaster Administrator Yönetici Admin

  Katılım:
  29 Ağustos 1999
  Mesajlar:
  2.723
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  38
  Tam olarak öyle sayılmaz ;) Piyasaya bir anda girmek kolay değildir, bu nedenle, ilk olarak piyasa girmek için maddi amaç gütmemek gerekir. O durumda kendini göstermekte çok önemlidir.

  Rakamlar pek yüksek değil, kişinin çabasına ve durumuna göre çok daha fazla kazanması işten bile değil :)
   
 10. findukfaresi

  findukfaresi Dekan

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.356
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  bir doktor yeni başladığında ne kadar alır yani pratisyenken?
  sonra ankara kadın hastalıkları ve doğum asistanı ne kadar alır?
  bir de inşaat mühendisleri işe yeni başladıkalrında ne kadar alır?


  bunları bilen var mı?
   
 11. plasebo

  plasebo Üyecik

  Katılım:
  5 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Pratisyen hekim 1500 -1750 arasi
  uzman hekim - uzmanligi sirasinda ve bitiminde - 1750 2250 arasi - ancak hastane doner sermayesinden bir miktar aktarilir.
  Bunlar devlete bagli kurumlarda gecerlidir. Ankara'yi bilmiyorum fakat Istanbul'da Belediye Semt Polikliniklerinde bu farklidir.

  Turkiye'deki insaat Muhendisleri hakkinda bilgim yok:)Ama cölde Dubai'de calisan zavalli arkadasim 1750dolar aliyor:)yine de bir ustada sormakta fayda var. Bilg. Muh. konusuna da bu kadar dalinir heralde diyip susuyorum
   


 12. Berkin Bozdoğan

  Berkin Bozdoğan Profesör

  Katılım:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  4.940
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Selamlar,


  Kimse size bilgisayar mühendisisiniz diye para vermez. Yaradığınız işe göre maaş verir. Olay boşluklar ve boşlukları doldurmayla ilgilidir.

  Yani uygulamada bilgilerin hasbelkader tekabül ettiği rakamlar bunlar olabilir elbette; fakat artık olay tamamen kendinizi hangi sorunların çözülmesinden mesul tutacağınız bir iş düşündüğünüzle ilgili.

  Güzel günler dilerim.
   
 13. a4tech

  a4tech Asistan

  Katılım:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  367
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yani okul bittiğinde bile haftada bi gün dinlenemicez. Vay anasını sayın seyirciler.
   
 14. vacip42

  vacip42 Profesör

  Katılım:
  17 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.473
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  alalh allah acaba neden baslığı"Bilgisayar mühendislerinin masası ne kadardır" diye okudum =) :D:D
   
 15. Be5tE

  Be5tE Dekan

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  7.394
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  İşini iyi yapan herkes her zaman iyi paralar alır.
   
 16. PC MERAKLISI

  PC MERAKLISI Dekan

  Katılım:
  1 Şubat 2008
  Mesajlar:
  5.553
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  saten hep çalış derler :D
   
 17. istanbultelekom

  istanbultelekom Doçent

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  609
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  ewt çalışmayan yol kat edez dimisayın arkadaşım :)
   
 18. PC MERAKLISI

  PC MERAKLISI Dekan

  Katılım:
  1 Şubat 2008
  Mesajlar:
  5.553
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  keşke bende ilerde pc mühendisi olabilseydim :(
   
 19. a4tech

  a4tech Asistan

  Katılım:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  367
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Berkin abiymize katılıyomusunuz telekom bey?
   
 20. YoungClever

  YoungClever Profesör

  Katılım:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.435
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  önerim başka bir meslekte çalışıp freelance webtasarım kodlama yapmak. mesela elektronik mühendisi olup 3-4 milyar kazanıp web tasarım-kodlamadakendini geliştirip oradan da 1-2 milyar ciwarı hatta daha fazlasını kazanmak..
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş