Bilgisayar kilitleniyor (yukonwxp hatasi gözüküyor)

Bu konuyu okuyanlar

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaslar,

sorunla ilgili biraz arastirma yaptim, sanirim olay Marvell Ethernet Controller sürücüsünden kaynaklaniyor (Marvell Yukon 88E8053 PCI-E Gigabit..). fakat cözüm konusunda ise yarar birsey bulamadim henüz.

bilgisayar acildiktan sonra yaklasik 1 saat icinde kilitleniyor, reset yapmak zorunda kaliyorum. fakat bu sorun sürekli degil, bazen aylarca hic sorun cikmiyor, bazen de pespese sürekli takiliyor..

Bir de acilista sorun var, genelde biostan gelen "bip" sesi bir uzun ve 3 kisa seklinde ve pc acilmiyor. resete bastiktan sonra normal aciliyor. bazen de reset dügmesi fayda etmiyor ve biosu resetleyince düzeliyor.

sanirim bu kilitlenme ve acilmama iki farkli sorun. acilmama olayi bir sekilde cözülüyor, fakat bu kilitlenme durumu düzelecek gibi degil. Bilgisayarim yaklasik 2,5 yasinda. hic sürücü güncellemesi yapmamistim. bugün birinin tavsiyesiyle marvell sürücüyü güncelledim, fakat sorun devam ediyor.

hata raporlarindan ekran görüntüsü ekliyorum, bu gördügünüz hatadan yüzlerce var, hepsi arka arkaya olusmus.. konuyla ilgili bilgisi olan var mi ?
selamlar..

20090127043049tp8.png

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
2ykz21v.png

54d7xj.png

xfw93a.png

Eğer ethernet kartının sürücüsü bozulmuşsa çözümlerden bir tanesi budur.
Interneti kapatıp devam..
Aygıt yöneticisinde görünüm menüsünden türe göre sırala dedikten sonra
sağ tarafta açılan listeden ethernet kartını sağ tıklayıp uninstall ediyoruz.
Hiçbirşey yapmadan bilgisayarı yeniden başlatıp windowsun sürücüyü kurmasını bekliyoruz. Sürücüyü bulamıyorum derse de CD sinden veya sitesinden kuruyoruz.
Windows 7 kurulu olduğu için resimleri de ondan aldım. Bütün windowslarda bu menüden gidebilirsiniz.

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
merhaba rise,

öncelikle ilgilenip cevap yazdigin icin tesekkürler.. yalniz birkac kücük problem var. interneti kapat demissin, eger modemle alakali bir kapatma gerekiyorsa bu mümkün degil. kaldigim ev üniversiteye bagli ve internet üniv. agi üzerinden calisiyor. eger LAN kablosunu cikaracaksam problem yok..
bir de bahsettigim sürücüyü cdde bulamadim. internette buldugum en yeni versiyon da 7...vs.

sanirim bende bulunan versiyon daha yeni, yada ben yanlis sürücü buldum. iyice emin olmadan dedigin islemlere baslamak istemedim. yine bir ekran resmi ekliyorum..
bir de unutmadan, bilgisayar bugün sorunsuz calisiyor :) hata raporlarina bakiyorum, bugün hata olusmamis.. ilginc..

20090128015550es5.png

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Rica ederim
Küçücük bir yardımım olabilirse ne mutlu bana
Ethernet kartı için ilgili siteye baktım.

12 Aralıkta yayınlanmış sürücülerin var.
Anladığım kadarıyla XP kullanıyorsun. Sistemdeki sürücüleri kaldırıp
ikinci resimde gördüğün 2 sürücüyü indirip kurman daha iyi olur.
Buradan başlayabilirsin

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
söyledigin gibi LAN kablosunu cikardim, yukaridaki ekran görüntüsünden sürücüyü kaldirip bilgisayari kapattim. sonra kabloyu tekrar takip bilgisayari actim. hicbir uyari gelmedi, hardware listesinde o Marvell yine var ve versiyonu da 10.66.4.3

yani ben hicbirsey yüklemeden hersey eski haline geri dönmüs oldu. umarim herseyi dogru yapmisimdir. bakalim birdaha problem cikacak mi..

tekrar tesekkürler hersey icin. selamlar..

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Problem çıkmaz inşaallah
Çıkarsa da sitedeki sürücüyü o zaman kurarız.

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
merhabalar,

konuyla ilgili son durumu belirteyim. sürücü güncellemesi falan yukonwxp problemine care olmadi, baska bir ethernet karti taktim. su an icin hata raporlari temiz görünüyor.

bilgisayarin kilitlenme sorunu devam ediyor. kapatip actigimda 1 uzun 3 kisa bip sesi, sonra bir süre bekleyince windows arka planda aciliyor, fakat ekranda görüntü yok.. birkac kez kapatip acinca görüntü geliyor, hersey normal, bir süre sonra yine kilitleniyor. kapatip acinca bip sesleri ayni sekilde..

sorun büyük ihtimalle grafik kartimla ilgili (Nvidia GeForce 6600 // 256MB). fakat sorunun ne olabilecegi hakkinda hicbir fikrim yok. ekran karti bozuk olsa hic görüntü gelmez, bende ara sira normal calisiyor.
dikkatimi ceken su var, ekran karti dokunulamayacak kadar cok isiniyor. bu normal midir ?
bilgisi olan var midir ?
selamlar..

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Dokunulmayacak kadar çok ısınıyor olması muhtemel bir problem. Ekran kartında problem olsa görüntü gelmez diyorsun ama yanılıyorsun 1 hafta önce başıma geldi. Makine ilk açılışta hoşgeldiniz dedikten sonra ekrandan görüntü kayboluyordu. Sistemi yeniden kurdum aynı olay tekrar edince yazılımsal olmadığını anladım. Aynı model ekran kartı taktım şimdi problemsiz çalışıyor..

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Sistem açılırken bios ekranından hemen sonra F8 e basıp
VGA modunu etkinleştir diyerek aç NVidia sürücüsünü de güncelle
Ondan sonra donanım arızası var mı bakalım

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
öneriler icin tesekkürler arkadaslar. sürücü güncellemesi yapmistim zaten. son olarak dün gece isinma problemiyle ilgili bir cözüm geldi aklima. kasa duvarinda kücük bir fan vardi, onu söküp ekran kartinin üzerine koydum. dün geceden beri kilitlenme yok bilgisayarda. normalde max. 2-3 saat icinde kilitleniyordu son günlerde.

anlasilan sorun bu isinma problemiymis..

bu isinmanin sebebi hakkinda bir fikriniz var mi ? simdiye kadar kasada hicbirseye dokunmamistim, kullandigim programlar ayni..vs.

ekran kartinin su anki durumunun resmini cektim :)

mg4663ia4.jpg

mg4665gq5.jpg

selamlar..

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
fanı oaraya iyice sabitle yoksa fan bir yere takılıp çok kötü sonuçlar olabilir ;)

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
modifiye olmuş ekran kartı :D:D süper yapmışın kitlenmezse öyle devam edersin ama ısısını kontrol et arada bir :)

not: yapıştırdınmı onu nasıl duruyor orda merak ettim :D

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
modifiye olmuş ekran kartı :D:D süper yapmışın kitlenmezse öyle devam edersin ama ısısını kontrol et arada bir :)

not: yapıştırdınmı onu nasıl duruyor orda merak ettim :D

:) yok sadece üzerine koydum, ekran karti zemine paralel duruyordu zaten, yüzey hafif pürüzlü fakat düz sayilir.. fanda henüz bir kayma-carpma sorunu cikmadi. dolayisiyla gittigi yere kadar böyle idare edecek artik..

isiya bakiyorum arasira, öyle el yakacak kadar isinmadi henüz. hatta bugün Nvidia'nin nTools diye bir programini kurdum, ekran karti performans testi.. 10 dk. boyunca karti zorladi ve hicbir kilitlenme veya asiri isinma olmadi :)

sonuc olarak 2,5 sene öncesinin teknolojisiyle ekran kartina fan yerlestirmeyen Nvidia zihniyetinin akil edemedigini ben yapmis oldum :)

selamlar..

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Pasif soğutmalı ekran kartın var.Güzel düşünmüşsün ancak fanı oraya değilde pasif soğutmanın üstüne koysaydın daha iyi performans alırdın.Plastik kelepçe ile sabitlersen oraya hiç sorun olmaz.