Bilgisayar Kendini Resetliyor

Bu konuyu okuyanlar

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, son bir haftadır bilgisayarım herhangi birşeyle meşgulken veya değilken aniden kapanıyor sonra tekarar açılıyor. Binevi kendi kendine reset atıyor. Bilgisayarın sıcaklığı 33.5 C ile 35 C arasında değişiyor. Fan çalışıyor sesini duyuyorum, ne yapabilirim, sorun nedir yardımcı olabilir misiniz?

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Virüs bulaşmış ve bilgisayar güvenlik için kendini restartlıyor olabilir. Tarama yaptın mı

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Virüs bulaşmış ve bilgisayar güvenlik için kendini restartlıyor olabilir. Tarama yaptın mı
Bilgisayarımda windows 10 kurulu kendisi tarama yapıyor onun haricinde virüs programım yok, virüs çıkmadı şimdiye kadar. Kapandıktan sonra 2-3 saniye bekleyip açılıyor açılımı çok uzun sürüyor.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Malwarebytes anti malware , adwcleaner ve avast programlarını yükleyerek tarama yapın. Ayrıca ccleaner programı ile de kayıt defteri taraması yapın.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
RAM'lerde sorun olabilir mi ? Yada başka bir parçada ?

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
RAM'lerde sorun olabilir mi ? Yada başka bir parçada ?
sabit disk sorunu uyarısı alıyorum windows 10'dan ancak HD TUNE PRO ile tarama yaptığımda tertemiz çıkıyor. Herhangi bir parçada sorun olacağını düşünmüyorum bunun haricinde.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Geçmişte benzer bir sorunu RAM'ler yüzünden çok çekmiştim. Bazen RAM'deki bozuk bir sektöre/adrese/bölgeye veri yazılamadığı için bilgisayar mavi ekrana girebiliyor.

http://www.memtest86.com/download.htm

Free olanını indirip bir tarat bakalım.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Unut gitsin, bunu dene;

Windows'un kendi aracının daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Video'daki isimden aramayı neden düşünmüyorsun ?

windows memory diagnostic - Google'da Ara

Misal windows 7'den böyle aratacakmışsın.
mdsched.exe

Kaynak; (Google arama linkinde en üstte)
Run Diagnostics to Check Your System for Memory Problems

Demin söylediğimi buradan indirebilirsin;

Before You Download or Visit External Websites... • Raymond.CC

Bu da fikir verebilir;
3 Ways to Test your RAM with Microsoft Windows Memory Diagnostic • Raymond.CC
mdsched.exe bunu arama çubuğuna yazdım test penceresi geldi, testi yaptım RAM'de arıza/sorun çıkmadı

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Peki, o zaman şimdi de sizin teorileri test edelim. Teoriler;

1- Hard Disk
2- Yazılımsal (Virüs)

Boş bir USB bellek al;

Rufus - Create bootable USB drives the easy way

Rufus'un Portable versiyonunu indir.

İndir

Anlatım video'da;

Bilgisayarı USB'den başlat, ne yapıyorsan aynen yap. Biraz takıl, bakalım bunda sıkıntı çıkıyor mu ? Eğer sorun olursa bu durumda 2 teori de çöküyor ve diğer donanımlara bakıyoruz, eğer sıkıntı olmazsa hard diskten ve yazılımdan şüpheleniyoruz. Sonuç olarak şüphelr o diskin içine yoğunlaşabilir. Eğer sorun çıkarsa benim dediğim gibi diğer donanımlara bakarız. Sanırım tatmin edici bir test olur ?

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki, o zaman şimdi de sizin teorileri test edelim. Teoriler;

1- Hard Disk
2- Yazılımsal (Virüs)

Boş bir USB bellek al;

Rufus - Create bootable USB drives the easy way

Rufus'un Portable versiyonunu indir.

İndir

Anlatım video'da;

Bilgisayarı USB'den başlat, ne yapıyorsan aynen yap. Biraz takıl, bakalım bunda sıkıntı çıkıyor mu ? Eğer sorun olursa bu durumda 2 teori de çöküyor ve diğer donanımlara bakıyoruz, eğer sıkıntı olmazsa hard diskten ve yazılımdan şüpheleniyoruz. Sonuç olarak şüphelr o diskin içine yoğunlaşabilir. Eğer sorun çıkarsa benim dediğim gibi diğer donanımlara bakarız. Sanırım tatmin edici bir test olur ?
- İşlemci (CPU) ve Güç Kaynağı (power supply) fanlarını kontrol edin çalışıyor mu. Isınmadan dolayı yapıyor olabilir.
2- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartla uyumsuzluk yaşıyor olabilir. Birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalıdır.
3- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir.
4- Çakışan programlar neden olabilir. Sorundan önce yüklediğiniz programları kaldırıp deneyebilirsiniz.
5- Harddisk’te bad(bozuk) sektör oluşmuşsa bu da başka bir neden olabilir.
6- Güç Kaynağından (power supply) gelen, anakarta bağlanan kablolarda temassızlık veya çıkma olabilir.
7- Güç Kaynağı (power supply) yetersiz gelebilir.
8- Bazı virüs ve spy lar reset atmaya neden olabilir. Antivirüs ve Antispy programlarıyla taratmayı da deneyebilirsiniz.
9- İşlemcinin (CPU) tabanında termal macun var mı kontrol edebilirsiniz.
10- Ekran kartı fanı çalışıyor mu ve kablolarında temassızlık var mı kontrol edilmelidir.
11- İşlemci ısısı kontrol edilebilir.
12- USB çıkışları kontrol edilebilir.
13- Oyun oynarken resetlenme yaşanıyorsa ekran kartının soğutması yeterli gelmeyebilir.
14- Şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısa devre değil ama atlama durumlarında reset olabilir. Bilgisayarda topraklama olmalıdır.
15- Yeni yüklediğiniz bir program sebebiyet vermiş olabilir.
16- Ekran kartında sorun olabilir. Çıkartıp başka takmak, çıkardığımızı başka yerde denemek gerekebilir.
17- Anakart da (Mainboard) sorun olabilir.
18- Hard Disk (Hdd) kablolarında sorun olabilir.
19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. Default yapmak çözüm olabilir.
21- Agp slotu bozuk olabilir.
22- Kartlardan biri yanmış olabilir.
23- Eğer bios’u güncellediyseniz bios un güncellenememesinden yada uygun güncelleme yazılımını kullanmadığınızdan da kaynaklanan problem olabilir.
24- Cd – Dvd sürücüleri de neden olabilir. Farklı sürücüler denenebilir.
25- Bilgisayarı açma-kapama butonunda sorun olabilir veya reset butonu takılı kalabilir.
26- Kasaya giren elektrik kablosunda gevşeme olabilir.
27- Kasaya giren monitor kablosunda gevşeme olabilir.
28- Uninstall (program veya dosya silme) sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş yada zarar görmüş olabilir.
29- Kasa içerisindeki Hava akımı yeterli olmayabilir ve bu nedenle kasa içerisinde tam soğutma sağlanamayabilir.
30- DirectX sürümü güncelmi.
31- Ayrıca, Aygıt Yöneticisi’sini inceleyin. Aygıt Yöneticisi yardımıyla sorunlarınızın bir kısmının kaynağını tespit edebilirsiniz. Bunun için;

Bilgisayarım > Denetim Masası > Performans ve Bakım > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi yolunu izleyin.

Burada kurulu tüm bileşenler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bir aygıtın yanında sarı ünlem işareti varsa; Ya yanlış bir sürücü yüklüdür, ya herhangi bir sürücü yüklenmemiştir ya da sürücü düzgün bir şekilde yüklenmemiştir.
Ayrıca, Tak ve çalıştır uyumlu olmayan aygıtlarda, diğer donanım bileşenleriyle bir kaynak çakışması meydana gelebilir. Bu uyarı donanımın arızalı olduğunu belirtir.
bir forum sitesinden bu bilgileri buldum

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Önce dediğimi denersen oradaki en azından 10-20 seçeneği eleyebiliriz, eğer burada sunduğumuz önerileri ciddiye alamazsan sorununu çözemeyiz. Tamam, bunlar bir köşede dursun ama önce sorunun o diskin içinde mi, dışında mı olduğunu bulalım. Ancak bazı önerileri çok zorlama buldum. Direct X misal. Ne alaka ? Bunların arasında doldurma olsun diye yazılmışlar da var. Aynı şeyleri tekrar tekrar, farklı şekillerde yazmış.

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önce dediğimi denersen oradaki en azından 10-20 seçeneği eleyebiliriz, eğer burada sunduğumuz önerileri ciddiye alamazsan sorununu çözemeyiz. Tamam, bunlar bir köşede dursun ama önce sorunun o diskin içinde mi, dışında mı olduğunu bulalım. Ancak bazı önerileri çok zorlama buldum. Direct X misal. Ne alaka ? Bunların arasında doldurma olsun diye yazılmışlar da var. Aynı şeyleri tekrar tekrar, farklı şekillerde yazmış.
bu video çok anlaşılır değil, yapamayabilirim birşeyleri yanlış yaparsam daha büyük sorunlar oluşturabilirim. Bilgisayardan çok yüzeysel anlıyorum derinlere inecek kadar cesaretim yok

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Zaten yüzeysel bir video :D Çok fazla anlamana gerek yok zaten. Gidip makineyi yeniden bul demiyorum. Tamam, senin için daha da kolaylaştırayım.

Alternative downloads | Ubuntu

Buradan 16.04'ün indirme linkinden indir torrent dosyasını (16.04.1 Desktop 64 bit)

http://releases.ubuntu.com/16.04.1/...torrent?_ga=1.146646708.1204541649.1471189641

İndirmek için bir torrent programı da veriyorum.

https://sourceforge.net/projects/trqtw/files/latest/download

Nasıl yapılacağını anlatan türkçe bir kaynak da veriyorum.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyasını_USB_belleğe_yazdırmak

Biraz daha açık olmak gerekirse bunu denemeni öneriyorum;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Canlı_sistem

Canlı sistemler kullanılarak sabit disk'e gerek kalmadan bilgisayarda işletim sistemi başlatılabilir. Canlı sistem kullanımının farklı amaçları vardır.

Sanırım anlaşılıyor bu şekilde :) Sabit disk kullanılmıyor. Aynı şekilde bildiğim kadarı ile Windows To Go da hazırlanılabilir ama daha önce hiç yapmadım ve Ubuntu'ya göre daha büyük bir iso. Daha fazla internet kullanımı.

Son düzenleme:

Fatih İnan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten yüzeysel bir video :D Çok fazla anlamana gerek yok zaten. Gidip makineyi yeniden bul demiyorum. Tamam, senin için daha da kolaylaştırayım.

Alternative downloads | Ubuntu

Buradan 16.04'ün indirme linkinden indir torrent dosyasını (16.04.1 Desktop 64 bit)

http://releases.ubuntu.com/16.04.1/...torrent?_ga=1.146646708.1204541649.1471189641

İndirmek için bir torrent programı da veriyorum.

https://sourceforge.net/projects/trqtw/files/latest/download

Nasıl yapılacağını anlatan türkçe bir kaynak da veriyorum.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyasını_USB_belleğe_yazdırmak

Biraz daha açık olmak gerekirse bunu denemeni öneriyorum;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Canlı_sistem

Sanırım anlaşılıyor bu şekilde :) Sabit disk kullanılmıyor. Aynı şekilde bildiğim kadarı ile Windows To Go da hazırlanılabilir ama daha önce hiç yapmadım ve Ubuntu'ya göre daha büyük bir iso. Daha fazla internet kullanımı.
bende 1.85 GB boyutlu bir USB var ubuntu'nun boyutu 4 GB yanlış görmediysem

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
bende 1.85 GB boyutlu bir USB var ubuntu'nun boyutu 4 GB yanlış görmediysem
Son baktığımda 1.6GB idi. Ancak wiki'yi dinle.

İşlemlere başlamadan önce en az 4 GB büyüklüğünde bir USB bellek (ya da SD kart) ile Ubuntu'nun güncel ISO dosyasını temin ediniz. USB belleğe yazdırma sırasında içindeki veriler silineceği için USB bellek içeriğindeki belgelerinizi güvenli bir yere kopyalamayı unutmayın.