Bilgisayar ım mavi ekranda hata veriyor acilmiyor

Bu konuyu okuyanlar

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
napmam lazım lütfen yardım edin başında recovery yazıyor

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hata mesajı nedir, foto atabilir misiniz?

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Screenshot_20180622-161233.png

hata mesajı nedir, foto atabilir misiniz?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
en son ne işlem yaptınız bilgisayarda? kurtarma işlemi uyguladınız mı hiç?

güvenli modda açılıyor mu?
  1. Bilgisayarı açtıktan veya yeniden başladıktan sonra 1 saniye arayla F8 tuşuna basın.
  2. Bilgisayar donanım bilgilerini gösterip bellek testi yaptıktan sonra Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri menüsü açılacaktır.
  3. Yön tuşlarını kullanarak Güvenli Mod veya Ağ ile Güvenli Mod seçeneği üzerine gelip Enter tuşuna basın.

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kurtarmaya gittim geri yükle dedim sonra mavi ekranda kaldı kapattım açtım ve mavi ekran üzerinde recovery falan yazıyordu acilmiyordu her 1 2 dakka sonrada kendini yeniden baslatiyodu

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
elinizde win dvd si var mı?
eğer varsa onu takın ve yüklemeye geçmeden onar seçeneğinden onarmayı deneyin. win dvd si ile kurtarma işlemi daha esaslı yapılır, çünkü bilgisayardaki kaynak dosyalar zarar görmüş olabilir.

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Win DVD si yok nasıl alabilirim ya da ne yapmalıyım

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
işletim sistemi nedir? win 10 ve en iyi isoları bu adresten indirin:

TechBench by WZT (v4.1.1)

sonra rufus ile bir usb ye yazdırın veya başka bir programda olur; bir dvd ye yansıma şeklinde yazdırın.

sonra biosdan usb yi açılışta seçin ve açıp onar seçeneğine kadar gelin, orada geri yüklemeler çalışırsa ilk önce onları deneyin çalışmaz ise direkt onarmayı seçin.

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunun youtube da videosu nu ne yazarak bulabilirim

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sonra rufus ile bir usb ye yazdırın veya başka bir programda olur; bir dvd ye yansıma şeklinde yazdırın. Bunu biraz daha acarmisin rica etsem

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
iso yu rufus ile usb ye boot edilir şekilde kurabilirsin.
ya da
başka bir bilgisayar ile dvd ye isoyu yazdırabilirsiniz, eski win 7 lerde buna yansıma deniliyordu galiba...

siz en iyisi rufus programı ile usb ye kurun isoyu.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
@Halktan Biri :) Bu konularda bayağı bir haşır neşir olduğumuz için etiketleyeyim dedim :) Ya depolama alanın bozuldu, ya BIOS ayarlarında sıkıntı var ya depolama aygıtının soketinde sıkıntı var/çıkmışta olabilir ya da işletim sistemin zarar görmüş. Donanımın düzgün takıldığını kontrol et. BIOS’tan Sata çalışma modunu IDE yaparak dene. Sonra bilgisayarı komut istemiyle başlat ve aşağıdaki rehberden yararlanarak onarımı dene. Olmaz ise temiz kurulum yapman gerekebilir. Kolay gelsin iyi forumlar :)

CHKDSK Nedir, Nasıl Kullanılır?

Chkdsk diskteki sorunları denetleyen ve onaran komuttur.Diskteki bozuk bölümleri,dizin hatalarını vs. tespit eder ve onarır.İki şekilde yapabiliriz bunu ikisini de yazacağım :)

İlk olarak komutsuz nasıl yapılır onu anlatayım.Bilgisayar klasörünü açalım. Disklerimiz,bölümlerimiz her şeyimiz karşımızda :) Diskimize sağ tıklayıp "Özellikler" diyoruz.Açılan pencerede "Araçlar" başlığı altında "Hata Denetimi" kısmında "Denetle" butonuna basıyoruz.Karşımıza küçük bir pencere daha çıkacak.Burada seçim yapmanız istenecek.İkisini de seçmenizi tavsiye ederim.Tamam dedikten sonra tarama başlar.Eğer Windows'un kurulu olduğu diske yapıyorsanız bir uyarı ekranı gelir. Disk denetimini zamanla deyin.Bilgisayarı yeniden başlattığınızda diskinizi taramaya başlayacak.
30221

Gelelim komut yoluyla Chkdsk çalıştırmaya.CMD'yi yönetici olarak açıyoruz.Alttaki komutta D: yazan yere tarama yapmak istediğiniz diskin harfini yazacaksınız.
Kod:
chkdsk D:
Şimdi ise yan komutları ve ne işe yaradıklarını anlatacağım.Yan komutlar aşağıdaki gibi yazılır.Yani "chkdsk D:"den sonra gelir.Birden fazla komut eklemek isterseniz aralarına boşluk eklemeyi unutmayın :)
Kod:
chkdsk D: /f
Üstteki komut diski tarayıp hataları onarır.
Kod:
chkdsk D: /v
Bu komut ise Fat ve Fat32 dosya sistemine sahip disklerin içindeki dosyaları gösterir.
Kod:
chkdsk D: /r
Bu komut diskteki bozuk sektörleri bulmak,hataları onarmak ve okunabilen verileri kurtarmak için kullanılır.
Kod:
chkdsk D: /x
Bu komut diski derinlemesine denetler.
Kod:
chkdsk D: /i
Bu komut diski yüzeysel denetler.
Karşınıza gelecek uyarılarda (Y)es veya (E)vet demeniz gerekecek :) Birden fazla komut eklemek isterseniz aralarında boşluk bırakarak yazabilirsiniz.Örnek: chkdsk D: /f /r :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Melihpay son durum nedir? Format mı attınız?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mavi ekranlar normalde donanımsal oluyor;
Ben birçok kez yazılımsal sorunlardan dolayı mavi ekran hatasıyla karşılaştım. :) Ama dediğiniz gibi donanımsal da olabiliyor.

Son düzenleme:

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir şey daha soracağım ben bi kaç video izledim ama bu işlemler için vurgulayarak kullanılıyor benim ki mavi ekranda nasıl yapıcam

Ben birçok kez yazılımsal sorunlardan dolayı mavi ekran hatasıyla karşılaştım. :) Ama dediğiniz gibi donanımsal da olabiliyor.
Peki ne yapmam lazim

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
şimdi sen rufus ile usb ye boot edilebilir bir şekilde isoyu attın mı?
sonra bilgisayarı açıp usb den başlattın mı gerekli bios ayarlarını yapıp?
sonra da onar seçeneğini buradan denedin mi hiç ?

Reaksiyon puanı
602

Evet yazılımsal olabiliyor fakat hatanın nedeni hatanın koduna göre bulunuyor. Size göre yazılımsal bana göre donanımsal?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Peki ne yapmam lazim
Son durumu anlatırsanız ona göre bir şeyler düşünelim. :)

Konudaki attığınız resme baktım. Büyük ihtimalle önyükleyicide sorun oluşmuş diyebilirim.
  1. Windows'u güvenli modda başlatabiliyorsanız başlatın. Daha sonra cmd'yi yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu girip enterlayın.
  2. Bunun dışında sistem geri yükleme yapmayı deneyebilirsiniz.
  3. Hard diskin yerinden oynamış olma ihtimaline karşı Hard diski yavaşça çıkarıp yerine yavaşça takabilirsiniz.
  4. Eğerki sorun hala düzelmediyse Memtest isimli iso dosyasını USB belleğe yazdırıp RAM belleğinizi teste sokabilirsiniz. Memtest anlatım videosu için:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
3 sorundan 2si haloldu kaldı bir bu :) bunu da çözebilseydik iyi olurdu...

Melihpay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son durumu anlatırsanız ona göre bir şeyler düşünelim. :)

Konudaki attığınız resme baktım. Büyük ihtimalle önyükleyicide sorun oluşmuş diyebilirim.
  1. Windows'u güvenli modda başlatabiliyorsanız başlatın. Daha sonra cmd'yi yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu girip enterlayın.
  2. Bunun dışında sistem geri yükleme yapmayı deneyebilirsiniz.
  3. Hard diskin yerinden oynamış olma ihtimaline karşı Hard diski yavaşça çıkarıp yerine yavaşça takabilirsiniz.
  4. Eğerki sorun hala düzelmediyse Memtest isimli iso dosyasını USB belleğe yazdırıp RAM belleğinizi teste sokabilirsiniz. Memtest anlatım videosu için:
Teşekkürler denicem