Bilgisayar (DVD) açılış sorunuma yardım lütfen

Bu konuyu okuyanlar

xuye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarımda 1 DVD Combo ve bir tanede NEC DVD yazıcı var. Jumper ayarları ise şöyle: DVD Combo master, NEC Slave ayarlı.
Sorunum şu: Bilgisayarımın ilk açılışında DVD Combo'nun ışığı yanmıyor (yani dananım sınamasında görünmüyor ve çalışmıyor.) Bu nedenle bilgisayar açılışda setup-boot ayar penceresinde uzun süre takılıyor. Uzun bir beklemeden sonra açılıyor ancak DVD Combo çalışmıyor. Bilgisayarı tekrar başlattığımda ya da açılışda takıldığı setup-boot ayar görüntüsünde setup ayarlarına girip hiçbirşey yapmadan çıkınca normal çalışıyor DVD Combo. Bazen de bu sorunlar olmadan sorunsuz bir şekilde açılıyor.
Sorunum DVD Combo da mı ya da başka bir yerde mi anlamadım. Sorunuma ilgi göstermeniz dileğiyle. :'(

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
dostum aynı sorun bendede olmuştu.ama benimki CD writer dı.
çözüm: dvd sürücünün arkasındaki girişlerde en sol yada sağ olması lazım, boş bir giriş yeri var.altlı üstlü şekilde 6 tane sarı iğne.:)::)bu şekilde.bunlardan ıkı tanesını beyaz renkli bi parca ayırıo.onu tırnak veya ince bir sey yardımıyla cikart ve ortadaki ıkılı ıgneye tak.sorunun çözulurse buraya yaz ;) ;)

xuye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sanıyorum söylemek istediğin jumper ayarları. dvd comboda var zaten bu. combomda ortada yani master pozisyonunda duruyor. Ancak bir de aynısından tam sağda var :)::) şeklinde ve bunlar boş duruyor. Bugün konuştuğum bir bilgisayarcı elektrik kablosundan olabilir dedi. Bende nec dvd yazıcı ile combonun elektrik soketlerini ve bir de ide kablosunu değiştirdim ama sonuçda bir değişiklik olmadı aynı soruna devam yani...

xuye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sorunum çıkmadan önce her ikisi de CS idi. Daha sonra birini master diğerini slave yaptım. Ayrıca elektrik kablolarının yerini de değiştirdim. Ve de IDE kablosunu da yenisiyle değiştirdim. Bunun yanında setup ayarlarını default da yaptım ama sorunum devam ediyor. Acaba sorun DVD Combonun kendisinde mi? :'(

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14

DVD Combonu başka bir bilgisayarda dene bakalım aynı şekilde hata verecek mi sanki arıza ondaymış gibi. Birde bilgisayarından DVD Combo'yu söküpte açtığında normal şekilde açılıyorsa sorun %90 DVD Combondadır kalan %10 ise güç kabloların master/slave inelerin yada ıde kablolarında. ;)

Reaksiyon puanı
0
Sorunun Dvd Combo'da olduğunu zannetmiyorum. Tek başına çalışırmayı denemeni tavsiye ederim. Dvd yazıcıyı söküp, combo'nun jumper ayarlarını cable select olarak değiştirdikten sonra kullandığın kabloda ortaya değil kablonun ucuna takarak çalışıp çalışmayacağını deyebilirsin.

Bu arada master-slave jumper ayarlamasını yaptıktan sonra kablo üstünde de gerekli ayarlamayı zaten yaptığını farzederek yazdım bu yazıyı. Master olarak ayarlanan cihaz kablonun ucuna, slave daha içtekine takılır. Diğer ucunu da zaten ana karta bağlıyorsun. Bu şekilde bir dene bakalım.

xuye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güçlü Aydoğdu dedi ki:
Sorunun Dvd Combo'da olduğunu zannetmiyorum. Tek başına çalışırmayı denemeni tavsiye ederim. Dvd yazıcıyı söküp, combo'nun jumper ayarlarını cable select olarak değiştirdikten sonra kullandığın kabloda ortaya değil kablonun ucuna takarak çalışıp çalışmayacağını deyebilirsin.

Bu arada master-slave jumper ayarlamasını yaptıktan sonra kablo üstünde de gerekli ayarlamayı zaten yaptığını farzederek yazdım bu yazıyı. Master olarak ayarlanan cihaz kablonun ucuna, slave daha içtekine takılır. Diğer ucunu da zaten ana karta bağlıyorsun. Bu şekilde bir dene bakalım.

Arkadaşlar tüm denilenleri denedim bende.. sanıyorum sorun dvd comboda. Çünkü makinam -1- yıl DVD comco CS ayarında ve IDE kablosunun uç kısmı takılı olarak, NEC DVD yazıcımda yine CS ayarında ve IDE kablosunun ortası takılı olarak (yani kablodan DVD Combo master ayarlı olarak) sorunsuz çalıştı. Sorunum 2-3 hafta önce genelde bilgisayar 2-3 saat kapalı kaldıktan sonra olacak şekilde ortaya çıktı ve ben öncelikle olaya pek de vakıf olmadığım için yazılımsal mı acaba dedim. Sonra jumper ayarlarından olabilir diye DVD Combonun jumperini master, NEC DVD yazıcınınkini slave olarak ayarladım.. O zaman sorun herzaman değilde aşağı yukatı her 3 açılışdan 1'inde ya da 2'sinde olmaya başladığını gördüm. Hatta bu jumper ayarımdan sonraki 2 açışımda sorun olamayınca düzeldi diye de sevinmiştim. Sonra durumun power düğmesine bastığım anda dvd combonun ışığının yanmıyor olduğundan hareketle elektrik bağlantılarından olabilir dedim. 2 sürücünün elektrik bağlantılarını birbiriyle değiştirdim ama yine sorun çıkaran DVD Combo idi. Son olarak yeni bir DVD Yazıcı sipariş ettim. Bu son seçeneği de değerlendirip sonucu burada sizlerle paylaşacağım.

Reaksiyon puanı
0
Aaa bak ben o elektrik kablosu bağlı olmasına rağmen ışıgın yanmamasını atlamışım. Aynı kabloyla digerinin elektrik aldığına eminsen sorun kesinlikle dvd combo'dadır. Yeni cihaz eline ulaştıktan sonra bir deneme yap ve olumlu sonuç alırsan arızalı olan dvd combo'yu tamire ver. Eğer ufak bir arızası varsa (10-15 liraya tamir edilecek), gittigidiyor.com'a gir ilanını ver. ;)

xuye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet arkadaşlar sorun DVD COMBO'da imiş... Yeni bir tane daha NEC yazıcı aldım ve combonun yerine taktım sorunum halloldu. DVD Comboyu daha sonra arkadaşın makinasına taktık hiç çalışmadı. Elektrik girişinde bir sorun var.. gelektrik girişini oynatınca çalışıyor. Umarım bu deneyimim birilerine yararlı olur... ;)