Bilgisayar durduk yere kapaniyor. [ÇÖZÜLDÜ]

Konusu 'Donanım Sorunları ve Çözümler' forumundadır ve TempesTs tarafından 9 Şubat 2008 başlatılmıştır.

1. TempesTs

TempesTs Asistan

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

- Bilgisayar durduk yere kapaniyor. [ÇÖZÜLDÜ]

Oncelikle herkeze merhabalar,

Sorunum su +( ; Pc`mi aciyorum, belirli bir zaman gectikten sonra kapaniyor. Bazen 1 saat, bazen 30 dakikada bir kapaniyor. Tekrardan acmak zorunda kaliyorum ama tam onemli birseyleri incelerken veya her hangi bir islem yaparken yarida kalip, kapanmasi malumki hicte hos olmuyor. Nedenini anlamis degilim yardimci olabilecek varmi? Yada sunla alakadar bir durumdur, her hangi bir oneri vs. yapabilirseniz sevinirim.

Simdiden tesekkurler, iyi forumlar...

2. mila12

mila12 Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    48
    Ram olabilir.Bilgisayarında virüs girmiş olabilir veya hdd de bi sorun olabilir.

3. PcMaSTeR

PcMaSTeR Profesör

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bi Dostumun Bilgisayarı senin ki gibi bir sorun yaşıyordu. Bunu Deneme yanılma Yöntemi ile Ram olduğunu farketti. Büyük Bir İhtimal ile Mila'nın Dediği gibi "Ram" Kaynaklı bir sorun Olduğunu düşünüyorum. ;)

4. PylsWeb

PylsWeb Profesör

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    38
    Belli bir zaman sonra ram yetersiz geliyor olabilir!

5. masterdevil

masterdevil Doçent

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dedigi sorunlari bir dene ramlarda sorun olmus olabilir.

6. tertunc

tertunc Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    38
    kesin ram

7. m1903

m1903 Profesör

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    38
    Ram yetersiz gelse windows uyarı verir bilgisayar kapanmaz.

Bilgisayarda ısınma problemi olabilir derdim ama o zamanda yeniden başlaması gerek ama siz yinede işlemcinin ve güç kaynağının çok ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Harddisktede bozuk kesim olabilir.Benim bilgisayarımda olmuştu.Bozuk kesimdeki dosyayı okumaya çalışırken bilgisayar kapanıyordu.Temiz bir format atmak zorunda kalmıştım.

8. iol99

iol99 Profesör

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Başıma gelmiş bir olay :)
    Ramlar arasındaki uyuşmazlık nedeniyle bilgisayarım tam da senin dediğin gibi durmadan kapanıyordu. Ramı çıkarmadann sayısız şey denedim. Hiç biri çare olmadı haliyle. Çıkardım ramın tekini kurtuldum. Şimdi kapanmıyor ;)

512 ile idareye devam yani :)

9. Zibi$

Zibi$ Profesör

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle işlemci veya ekran kartı fanındandır.

10. opelt

opelt Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bilgisayarımın özellikleri (XP PRO SP2 yüklü)

Sapphire Pure Element PE-AM2RS485M ANAKART,
    AMD Athlon 64x2 3800+ İŞLEMCİ,
    1+1= 2gb RAM,
    Sapphire Radeon X1550 512 mb hazici EKRAN KARTI,
    WD 160gb HDD,
    KART OKUYUCU,
    LG DVD Writer,
    Asus T50 KASA (300 watt)... yazmadığım var mı bilmem :) yada abarttım galiba neyse;

Bende de şu anda böle bir problem var.. Temiz bir format yapıldıktan sonra makinamı çalıştırdım.. Belli zaman sonra formattan önce olduğu gibi kendi kendine kapandı ve açıldı (restart).. 1gb+1gb Kingston 667mhz PC5300 ram var üzerinde... 1 tanesi çıkarıp gün boyu 1gb olarak çalışmasına rağmen bilgisayar problem vermedi ve kendi kendine kapanmadı...
    Şimdi onu çıkarttım ve ilk çıkarttığı ram'i taktım onuda 1-2 gün deniyecem muhtemelen problem son taktığımda..:D

Eğer böle problem çözülmesse yani ramler sağlamsa muhtemelen;
    1. İşlemci çok ısınıyor fanda sorun var
    2. Ramler çok ısınıyor soğutmalı RAM almak lazım,
    3. Anakartta bulunan ram slotları bozuk olabilir (mümkün mü????)
    4. Kasanın güç kaynağı yeterli değil (ASus 300 watt)

Yorumlar benim için çok değerli bekliyorum ;)

11. Turab Garip

Turab Garip Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    48
    1- Gayet mümkün. İşlemci, optimum çalışma sıcaklığını geçtikten sonra her an bilgisayarın kapanmasına sebep olabilir.
    2- Ramlerin çok ısınıp bilgisayarın kapanmasına sebep olması çok fazla görülmüş vaka değildir. Ama yine de yüksek hızlarda çalışan ramlerde bu da mümkün.
    3- Anakartta bulunan ram slotları bozulabilir evet. Hatta anakartın en çabuk bozulan kısımlarındandır. Ancak bazen bozulmamış da kirlenmiş olabilir. Böylece ram ayağıyla slot içinde bir yerde toz yüzünden temassızlık olursa, yazılım tarafından bu alana yapılacak yazma isteği bilgisayarın aniden kapanmasına neden olacaktır. (Ki genellikle sorun budur.)
    4- Kasanın güç kaynağının yeterli olmaması da ihtimal dahilinde ancak çok zayıf bir ihtimal. Çünkü güç, o kasa için yeterli gelimoyrsa genellikle bilgisayar hiç açılmaz.

Bu problem benim başıma farklı bilgisayarlarda bir kaç defa geldi ve hepsinde de geçerli olan üçüncü madde idi.

12. PC MERAKLISI

PC MERAKLISI Dekan

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    elmacık bize yazacak şey bırakmamışsın

13. opelt

opelt Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    "elmacık" ellerine sağlık..ilgine teşekkürler
    3. madde yaniii slot temizleme işini bir deneyecem.. üfleyerek veya saç kurutma makinası ile (soğuk ayarda).. bakalım ne olcek.. ;D

veya başka slot temizleme yöntemi varsa onuda sölerseniz sevinirim.. ;)

14. Melih_78

Melih_78 Asistan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Benimde Basıma Gelmiş Bir Olaydır Bu. Sana Tavsiyem Kasayı Ac Fanları Güzelce Temizle Sorun Kalmaz.

15. Turab Garip

Turab Garip Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    48
    Opelt, sadece slotları değil, ramlerin ayaklarını da iyice sil. Ayrıca bilgisayarı bir süre kullandıktan sonra biostan veya yazılımlar yardımıyla işlemci ve anakart sıcaklığını kontrol et. Eğer sıcaklıklar normalin üzerindeyse Melih'in dediği gibi fanlarını da temizle, gerekirse yağla veya gerekirse yeni fan al.

16. opelt

opelt Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ok... anladım arkadaşlar dediklerinizi... önce ben akşam güzel bi temizlik yapıyım.. sonra bakıyım makinaya tekrar yapacak mı kendi kendine kapanma işini :)

17. hellmarch

hellmarch Profesör

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    300 wattlık psu az bence o pc'ye

18. titanyum

titanyum Profesör

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    psu yeterli bence nerdeysi sistem aynı sadece işlemci intel ve kasada işlemci fanı da dahil 3 fan var

19. opelt

opelt Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Akşam fanları, ram slotlarını ve kasa içini saç kurutma makinası ile güzelce temizlerdim... ram ayaklarını tüy bırakmayan güzel bir bezle cam sil suyu ile temizleyip kuruladım.. 2 ram'ide taktım (1+1= 2gb) ve DUAL olarak şu anda çalışıyor.. Akşam yaklaşık 3 saat çalıştı makina oyun oynadım, internette gezdim, güncelleme yaptım, download yaptım.. Şimdilik problem yok makina gayet güzel çalışıyor Maşallah :D

Titanyum'un dediği gibi 3 fan var (Kasa+işlemci+PSU) soğutmada problem yok... Çünkü bilgisayarı yaklaşık 2 saat çalıştırdıktan sonra ısı ölçer bir programla CPU ve HDD ısısını kontrol ettim normalinde altında.. Fan hızlarıda normal veya normalin üzerinde görünüyor.. (CPU 3300 rpm falan)

Sayfayı Paylaş