Bilgisayar Donma ve Reset Atma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba. 2 ay önce topladığım bilgisayarımda gün geçmiyor ki bir sorun daha çıkmasın. Binbir zahmetle sorup araştırarak aldığım Gigabyte AORUS GTX 1080 ekran kartımı sistemime 2 gün önce taktım. PUBG oynadığım esnada bilgisayar ekranı tamamen donuyor ne ses geliyor ne ekranda herhangi birşey yapabiliyorum. Bilgisayar tamamen donuyor, ekran 10 saniye o şekilde kalıyor ve hiç bir hata yada mavi ekran görmeden kendine reset atıyor. 2 gün içinde 3 defa oldu. Oyun dışında masaüstünde takılırken yada birşey izlerken bu sorunla karşılaşmadım. Ekran kartını takmadan önce işlemcimin Intel HD Graphics ekran kartını kullanıyordum ve bu sorun yoktu. Ekran kartını taktıktan sonra ortaya çıktı. Sorun nedir, donanımsal mı, yazılımsal mı? Hangi parçaları nasıl test etmem gerekir. Bilen birileri yardımcı olabilirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Sistem özelliklerim şu şekilde;

Gigabyte Z370 HD3 Anakart
Intel i7 8700 işlemci
Gigabyte AORUS GTX 1080 8GB Ekran Kartı
Corsair Vengeance 16GB 3000MHz RAM
Corsair Hydro H45 Sıvı CPU soğutucu
Cooler Master Masterbox Lite 5 Kasa + Cooler Master 600W 80Plus PSU
1TB Toshiba 7200RPM HDD
240GB Sandisk SSD

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Merhaba. 2 ay önce topladığım bilgisayarımda gün geçmiyor ki bir sorun daha çıkmasın. Binbir zahmetle sorup araştırarak aldığım Gigabyte AORUS GTX 1080 ekran kartımı sistemime 2 gün önce taktım. PUBG oynadığım esnada bilgisayar ekranı tamamen donuyor ne ses geliyor ne ekranda herhangi birşey yapabiliyorum. Bilgisayar tamamen donuyor, ekran 10 saniye o şekilde kalıyor ve hiç bir hata yada mavi ekran görmeden kendine reset atıyor. 2 gün içinde 3 defa oldu. Oyun dışında masaüstünde takılırken yada birşey izlerken bu sorunla karşılaşmadım. Ekran kartını takmadan önce işlemcimin Intel HD Graphics ekran kartını kullanıyordum ve bu sorun yoktu. Ekran kartını taktıktan sonra ortaya çıktı. Sorun nedir, donanımsal mı, yazılımsal mı? Hangi parçaları nasıl test etmem gerekir. Bilen birileri yardımcı olabilirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Sistem özelliklerim şu şekilde;

Gigabyte Z370 HD3 Anakart
Intel i7 8700 işlemci
Gigabyte AORUS GTX 1080 8GB Ekran Kartı
Corsair Vengeance 16GB 3000MHz RAM
Corsair Hydro H45 Sıvı CPU soğutucu
Cooler Master Masterbox Lite 5 Kasa + Cooler Master 600W 80Plus PSU
1TB Toshiba 7200RPM HDD
240GB Sandisk SSD
Sorun donanımsal görünüyor. İşlemcinin fazla ısınması sebebiyle bilgisayar kendini resetliyor olabilir. Bu durumda işlemci ile fan arasındaki bölgenin bakımını yapınız. Fanı temizleyiniz ve işlemcinin altına macun sürünüz.
Oyun oynarken ekran kartının ne kadar fazla ısındığına dikkat ediniz eğer ekran kartı aşırı derecede ısınıyorsa sıkıntı ekran kartının soğutmasındadır.
Bu durumdada ekran kartının fanını ve kasa içi soğutmayı kontrol etmeniz gerekir.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sorun donanımsal görünüyor. İşlemcinin fazla ısınması sebebiyle bilgisayar kendini resetliyor olabilir. Bu durumda işlemci ile fan arasındaki bölgenin bakımını yapınız. Fanı temizleyiniz ve işlemcinin altına macun sürünüz.
Oyun oynarken ekran kartının ne kadar fazla ısındığına dikkat ediniz eğer ekran kartı aşırı derecede ısınıyorsa sıkıntı ekran kartının soğutmasındadır.
Bu durumdada ekran kartının fanını ve kasa içi soğutmayı kontrol etmeniz gerekir.
Sistemim daha 2 aylık. Ekran kartıda 2 günlük. İşlemci bakımını yaklaşık 1 ay önce yaptım temiz macununu sürüp sıvı soğutmasını taktım. O noktada hiç bir sıkıntı yok. Fanlarım falan yepyeni tertemiz daha. Bir dahaki oynadığımda MSI Afterburner ile bir işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarını kontrol edeyim. Ama ikiside 70-75 derece civarlarında geziyordu en son baktığımda diye hatırlıyorum PUBG oynarken. Kaç dereceden sonra bu sıkıntıları bana çıkartır? 70-75 çok mudur?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Sistemim daha 2 aylık. Ekran kartıda 2 günlük. İşlemci bakımını yaklaşık 1 ay önce yaptım temiz macununu sürüp sıvı soğutmasını taktım. O noktada hiç bir sıkıntı yok. Fanlarım falan yepyeni tertemiz daha. Bir dahaki oynadığımda MSI Afterburner ile bir işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarını kontrol edeyim. Ama ikiside 70-75 derece civarlarında geziyordu en son baktığımda diye hatırlıyorum PUBG oynarken. Kaç dereceden sonra bu sıkıntıları bana çıkartır? 70-75 çok mudur?
Ekran kartında yük varken 70-75 iyi diye biliyorum. Ama siz yinede sıcaklığı tekrar kontrol edin.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
öncelikle hangi Windows işletim sistemi kurulu? Derleme numarası nedir?

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,
Windows 10 Pro orjinal kullanıyorum. Sistemimide kuralı 1 ay falan olmuştur. Sıfırdan temiz UEFI kurulum yaptım. Derleme numarası nedir bilgim yok nasıl öğrenebilirim?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ekli dosyayı görüntüle 32695
Bu sanırım derleme numarası dediğiniz. Bakıp buldum. Bana aittir.

İS derlemesi 16299.192 yazıyor derleme numarasında Windowsun. Sürüm 1709.

Merhabalar,

Ekran kartında yük varken 70-75 iyi diye biliyorum. Ama siz yinede sıcaklığı tekrar kontrol edin.
Merhabalar,

PUBG oynarken işlemci sıcaklığı maks. 87 dereceye kadar çıkıyor. %20-30 kullanımla ortalama 80 derecelerde geziniyor. Ekran kartım maks. 77 derece gördü. Sanırım dediğiniz gibi sorun ısınma. Bugün kasanın kapağını açık kullandım ikiside maks 65 dereceleri gördü ve hiç donmadı yada reset atmadı. Kasamın hava sirkülasyonu berbat. nasıl çözücem bu sorunu bilmiyorum gerçekten. Sanırım kasa kapağı açık bir şekilde kullanamayacağım. Kapak açık oluncada hem çok ses çıkıyor kasadan hem çok toz oluyor hemde hoş bir görüntü olmuyor.

Son düzenleme: