Bilgisayar çalışıyor gibi gözüküyor ama görüntü yok

Bu konuyu okuyanlar

w0nD3rFuL

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

Daha önce 600w psu ile normal çalışan sistemime ileride güzel bir cpu almayı düşündüğüm için bir 700w psu, maelstrom 240t sıvı soğutucu, ve nu soğutucu diğer kasama uymayacağı için thermaltake view 22 tg kasa aldım. Daha sonra bütün parçaları yeni kasaya taktıktan sonra bilgisayarı çalıştırdım ancak ne monitöre görüntü geliyordu, ne de klavye, mouse ışıkları çalışıyordu. Daha önce kullandığım msi b360 gaming plus anakartımın üzerinde ez debug led kısmında cpu ışığının yandığını gördüm ve cpu soketine baktığımda bir iki yamuk pin gördüm. Bundan dolayı çalışmadığını düşünüp anakartı servise verdim ama çok uzun sürdüğü için ve ödevlerim olduğu için yeni bir anakart aldım. Yeni anakartın modeli GIGABYTE Z370p D3. Bugün itibariyle sistemi tekrar topladım ancak aynı sorun devam ediyordu. Bu anakartta ez debug led olmadığı için hala CPU kaynaklı mı emim değilim ama sorun birebir aynı.

Çözüm olarak ramlerin yerini değiştirdim, tek ram denedim (çalışmayınca birini çıkarıp diğerini aynı slota taktım.), Eski kasamdaki psuyu yeni kasaya taktım ama hala hiçbir şey değişmedi. Sorunun ya ramlerden ya da cpu dan kaynaklandığını düşünüyorum. Yardımcı olabilecek birisi varsa çok memnun olurum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Neden sistemini şöyle açık açık yazmamışsın?

w0nD3rFuL

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Neden sistemini şöyle açık açık yazmamışsın?
Anakart: Gigabyte Z370P D3
Ekran kartı: Msi ventus rtx 2080 8 gb
İşlemci: intel core i5 8600
Ram: 2x8gb gskill aegis 2133 mhz (2400de kullanıyordum)
Cpu Soğutucu : Maelstrom 240t

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Anakart: Gigabyte Z370P D3
Ekran kartı: Msi ventus rtx 2080 8 gb
İşlemci: intel core i5 8600
Ram: 2x8gb gskill aegis 2133 mhz (2400de kullanıyordum)
Cpu Soğutucu : Maelstrom 240t
peki bi şey soracam, eski psu ile sistemi çalıştırmayı denediğinde çalışıyor muydu? yani yeni aldığın psu sorunlu olabilir mi? sorumu geri alıyorum çünkü yazmışsın. :)

ANAKARTA sadece cpu ve ramleri takıp monitöre öyle bağladığında görüntü geliyor mu? cmos reset olayını denedin mi hiç...? gskill ramler overclock lu çalıştırıldıklarında hata verebiliyor sistem.

Son düzenleme:

w0nD3rFuL

Asistan
Reaksiyon puanı
2
peki bi şey soracam, eski psu ile sistemi çalıştırmayı denediğinde çalışıyor muydu? yani yeni aldığın psu sorunlu olabilir mi?
Hayır, yine çalışmadı ve kabloları olması gerektiği yerlere taktığıma eminim

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
cpu veya anakartı bir bilgisayarcıda ya da arkadaşında kontrol ettirmen de yaralı olabilir sonuçta pinler kökten zarar görmüş mü, iletişim hatası oluştur mş mu kontrol etmeli.

w0nD3rFuL

Asistan
Reaksiyon puanı
2
cpu veya anakartı bir bilgisayarcıda ya da arkadaşında kontrol ettirmen de yaralı olabilir sonuçta pinler kökten zarar görmüş mü, iletişim hatası oluştur mş mu kontrol etmeli.
Cpu ve anakartı kontrol ettirecek bir yer bulamadım ama başta anakartın pinini yamulttuğumu sonrasında ise üzerine cpu yu takarak onu da bozduğumu düşünüyordum. Gidip yeni bir anakart ve cpu aldım bilgisayar sıkıntısız çalışıyor artık. Haber vereyim dedim :D

Son mesajlar