Bilgisayar biosta harddiski görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Şöyle garip bir sorunla karşı karşıyayım. Elimde p5pl2/c anakart ve core2 duo e6700 işlemci var. O.c yapmak için işlemci frekansını belli bi seviyeden fazla arttırdığım zaman, pc yeniden başladığında harddiski görmüyor. Frekansı tekrar düşürdüğümde görmeye başlıyor. Bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir fikri olan varsa yardımcı olabilir mi?

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Şöyle garip bir sorunla karşı karşıyayım. Elimde p5pl2/c anakart ve core2 duo e6700 işlemci var. O.c yapmak için işlemci frekansını belli bi seviyeden fazla arttırdığım zaman, pc yeniden başladığında harddiski görmüyor. Frekansı tekrar düşürdüğümde görmeye başlıyor. Bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir fikri olan varsa yardımcı olabilir mi?

Çok garip bir durum. AHCI YA DA SATA uyumsuzluğu mu var acaba ? Şu an AHCI modda mı?

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
oc yaparken işlemciyi ayrı ramleri ayrı ide ve sata portlarını ayrı yapmak lazım. benim önceki ide hdd li pcmde aynı sorunu bende yaşamıştım.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
oc yaparken işlemciyi ayrı ramleri ayrı ide ve sata portlarını ayrı yapmak lazım. benim önceki ide hdd li pcmde aynı sorunu bende yaşamıştım.
Sadece işlemci frekansını artırıyorum. Zaten işlemci frekansını artırınca ram hızı da doğru orantılı artıyor. Yine de ayarlardan ram hızını en düşükte tutuyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Çok garip bir durum. AHCI YA DA SATA uyumsuzluğu mu var acaba ? Şu an AHCI modda mı?
AHCI mod desteği yok bildiğim kadarıyla eski sistem olduğu için. 4 tane sata2 girişi var hepsinde ayrı ayrı denedim yine aynı sonuç.

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Ya hard disk ile o.c un ne alakası var onu anlamadım

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Ya hard disk ile o.c un ne alakası var onu anlamadım

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oc yaparken fsb hızını arttirinca diger bilesenlerinde hızlari artar anakart biosunda ayrı ayrı ayarı varsa bilesenlerin fsb hizlarini tek tek arttırmak lazım. İşlemcinin voltaj ayarı ilede cok azar arttirma yaparak hız artışı saglayabilirsin.

Son düzenleme:

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Oc yaparken fsb hızını arttirinca diger bilesenlerinde hızlari artar anakart biosunda ayrı ayrı ayarı varsa bilesenlerin fsb hizlarini tek tek arttırmak lazım. İşlemcinin voltaj ayarı ilede cok azar arttirma yaparak hız artışı saglayabilirsin.
Hız artışı ile ilgili problem olmuyor zaten. Harddiskin bundan neden etkilendiğini çözemedim.

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İslemcinin fsb hizini arttirdiginda sata portlarinda fsb hizlari artar hdd bu hizi karsilamazsa coker

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
İslemcinin fsb hizini arttirdiginda sata portlarinda fsb hizlari artar hdd bu hizi karsilamazsa coker
Harddisk için böyle bir durum olduğunu ilk defa duyuyorum. Bununla ilgili bir yazı var mı elinizde açıklayıcı. Merak ettim.