Bilgisayar Aniden Kapanıp Açılıyor

Bu konuyu okuyanlar

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar merhaba.

Bundan bir kaç ay önce PC topladım. İlk zamanlardan beri aşağıda belirtmiş olduğum sorunu yaşıyorum;

Bilgisayarda herhangi bir zamanda herhangi bir işlem yaparken (internette gezinirken, müzik dinlerken, ofis programlarını kullanırken, oyun oynarken vs...) aniden herhangi bir uyarı, belirti, tepki vs... vermeden pat diye kapanıyor. Sonra hiç bir şey olmamış gibi normal bir şekilde açılıyor. Açılırken de herhangi bir hata iletisi, mesajı falan vermiyor. Durumu gözlemlemeye çalıştım ama ortak bir payda bulamadım. Kafasına estiği anda kapanıp yeniden açılıyor.

Acaba ısındığından mı yapıyor diye Crysis 3 gibi bir çok ağır oyunda en üst ayarlarda saatlerce oynadım ve bu esnada CPUID HWMonitör adlı program ile tüm sistem parçalarının maximum sıcaklık değerlerini takip ettim. İşlemci max 60'larda, ekran kartı max 50'lerde, 2 tane HDD max 30-40'lara ve anakart da 6 farklı noktada 20-30-40-50 gibi değerlere çıktı. Ki bunlar da normal. Onun dışında AIDA64 ile stabilite testi yaptım 2 saat boyunca hiç bir şey olmadı.

BIOS ve Windows 10 son sürümde. Tüm sürücüler yüklü ve güncel. Kaspersky Free yüklü ve güncel. Düzenli olarak tam sistem taraması yapıyorum. BIOS'dan RAM çalışma frekansı 2400 MHz olarak gözüküyor.

Bilgisayarın hangi parçasında hangi sorun olursa böyle bir tepkiye yol açar? Yada bu sorun yazılımsal olabilir mi? Konu hakkında fikri olanlar lütfen yardımcı olabilir mi?

Bu arada sistemim şu şekilde;

Gigabyte GA-A320M-DS2 (rev.1.0)
AMD X4-950
Kingston DDR4 8GB 2400 MHz CL15
MSI GeForce GTX 1050 Ti Aero ITX
1TB Western Digital WD10EZEX
500GB Samsung HD502HJ
FSP FSP500-60AHBC 500W 80+ PFC Aktif Power Supply​

MrSmoke94

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar merhaba.​

Bundan bir kaç ay önce PC topladım. İlk zamanlardan beri aşağıda belirtmiş olduğum sorunu yaşıyorum;​

Bilgisayarda herhangi bir zamanda herhangi bir işlem yaparken (internette gezinirken, müzik dinlerken, ofis programlarını kullanırken, oyun oynarken vs...) aniden herhangi bir uyarı, belirti, tepki vs... vermeden pat diye kapanıyor. Sonra hiç bir şey olmamış gibi normal bir şekilde açılıyor. Açılırken de herhangi bir hata iletisi, mesajı falan vermiyor. Durumu gözlemlemeye çalıştım ama ortak bir payda bulamadım. Kafasına estiği anda kapanıp yeniden açılıyor.​

Acaba ısındığından mı yapıyor diye Crysis 3 gibi bir çok ağır oyunda en üst ayarlarda saatlerce oynadım ve bu esnada CPUID HWMonitör adlı program ile tüm sistem parçalarının maximum sıcaklık değerlerini takip ettim. İşlemci max 60'larda, ekran kartı max 50'lerde, 2 tane HDD max 30-40'lara ve anakart da 6 farklı noktada 20-30-40-50 gibi değerlere çıktı. Ki bunlar da normal. Onun dışında AIDA64 ile stabilite testi yaptım 2 saat boyunca hiç bir şey olmadı.​

BIOS ve Windows 10 son sürümde. Tüm sürücüler yüklü ve güncel. Kaspersky Free yüklü ve güncel. Düzenli olarak tam sistem taraması yapıyorum. BIOS'dan RAM çalışma frekansı 2400 MHz olarak gözüküyor.​

Bilgisayarın hangi parçasında hangi sorun olursa böyle bir tepkiye yol açar? Yada bu sorun yazılımsal olabilir mi? Konu hakkında fikri olanlar lütfen yardımcı olabilir mi?​

Bu arada sistemim şu şekilde;​

Gigabyte GA-A320M-DS2 (rev.1.0)​

AMD X4-950​

Kingston DDR4 8GB 2400 MHz CL15​

MSI GeForce GTX 1050 Ti Aero ITX​

1TB Western Digital WD10EZEX​

500GB Samsung HD502HJ​

FSP FSP500-60AHBC 500W 80+ PFC Aktif Power Supply​

bende de buna benzer bir şey oldu pcnin sıcaklığı arttğığ için kapanıyodu altındaki arlıklarını kaptıyodum ben hava almyıomuş sonra temizlettirdim o aralıkları açtım düzeldi

Reaksiyon puanı
23
bende de buna benzer bir şey oldu pcnin sıcaklığı arttğığ için kapanıyodu altındaki arlıklarını kaptıyodum ben hava almyıomuş sonra temizlettirdim o aralıkları açtım düzeldi
ondan olmayabilir çünkü söylediği değerler normal aşırı bir ısınma söz konusu değil

---- Mesajlar birleştirildi ----

ve onunki restart atıyor yani kapanıp açılıyor seninki sadece kapanıyodur işlemci çok ısındığı için

Son düzenleme:

MrSmoke94

Asistan
Reaksiyon puanı
21
ondan olmayabilir çünkü söylediği değerler normal aşırı bir ısınma söz konusu değil

ve onunki restart atıyor yani kapanıp açılıyor seninki sadece kapanıyodur işlemci çok ısındığı için

doğru söylüyorsun garantisi varsa garantiye götürsün yoksada bi bilgisayarcıya verebilir

Reaksiyon puanı
23
doğru söylüyorsun garantisi varsa garantiye götürsün yoksada bi bilgisayarcıya verebilir
söylediği pc toplama olduğu için garantiye gönderemez hangi parça sıkıntılıysa onu gönderebilir ve bilgisayarcılar da çok güvenilir kişiler değiller

MrSmoke94

Asistan
Reaksiyon puanı
21
söylediği pc toplama olduğu için garantiye gönderemez hangi parça sıkıntılıysa onu gönderebilir ve bilgisayarcılar da çok güvenilir kişiler değiller

Doğruda bence kendisinin çözmesi zor bir paça ile sıkıntı çıkmışta olabilir bilgili bir kişiye göstersin bence

Son düzenleme:

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Bu konuda Ram ve Power Supply'ın sabıkaları çoktur. Eğer ısınma problemi yoksa tabi.. Bir de diğer harddiske de Windows yükleyip oradan sistemi kullanırsan, sorunun işletim sisteminde olup olmadığı da belli olabilir..

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Power Supply'nın gücü yetmiyordur.

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar merhaba. İşten güçten fırsat bulup bakamadım konuya.

Sorun hala devam ediyor.

Bazıları sistem aşırı ısındığı için demiş ama sistemi AID64 ile 2 saat tam güçte test ettim, hiç bir şey olmadı. Saatlerce AAA oyun oynadım ama hiç bir şey olmadı. Tüm testlerde ısı değerlerini kontrol ettim ve anormal bir yükselme olmadı. Olsa bile kapanma yaşanmadı. Dediğim gibi sistem rastgele olarak kapanıp açılıyor. Bunu yaparken de herhangi bir hata iletisi vermiyor. Aniden kapanıp hiç bir şey olmamış gibi açılıyor.

Fakat olan görüntüleyicisine baktım ve pc nin kapanma saatlerinde bir çok hata iletisi kaydedilmiş. Aşağıya ekliyorum onları.

Ayrıca PSU'yu değiştirdim ama hiç bir işe yaramadı.

Ekli dosyalar

• COM.png
    COM.png
    91.6 KB · Görüntüleme: 1,538
  • Diagnostic.png
    Diagnostic.png
    74.7 KB · Görüntüleme: 1,649
  • Event Log.png
    Event Log.png
    53.9 KB · Görüntüleme: 1,437
  • Kernel Power 41.png
    Kernel Power 41.png
    63.9 KB · Görüntüleme: 1,258
  • Security Center.png
    Security Center.png
    54.7 KB · Görüntüleme: 921
  • User Device.png
    User Device.png
    93.2 KB · Görüntüleme: 905
  • WHEA Logger.png
    WHEA Logger.png
    54.7 KB · Görüntüleme: 1,330

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
Rami al diğer slota tak büyük ihtimalle çakışıyor kısa devre gibi düşün.

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Ekran kartını çıkartıp çalıştırın biraz kullanın aynı hata olmuyorsa sorun ekran kartındadır ya driveri güncel değildir yada kendisinde sıkıntı vardır.

İşlemcide dahili GPU yok. Bu yüzden ekran kartını çıkarırsam görüntü alamam.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Şunu da deneyin: Denetim Masası - Sistem ve Güvenlik - Sistem - Gelişmiş Sistem Ayarları - Başlangıç ve Kurtarma Ayarları Buradan Sistem Hatasında Otomatik Olarak Yeniden Başlat seçeneğinin önündeki kutuda tik atılmışsa kaldırın. Tamam tıklayıp ayarları kapatın.
shiftdelete.JPG

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Şunu da deneyin: Denetim Masası - Sistem ve Güvenlik - Sistem - Gelişmiş Sistem Ayarları - Başlangıç ve Kurtarma Ayarları Buradan Sistem Hatasında Otomatik Olarak Yeniden Başlat seçeneğinin önündeki kutuda tik atılmışsa kaldırın. Tamam tıklayıp ayarları kapatın.
Ekli dosyayı görüntüle 35909
Orada tik yoktu bende.

Reaksiyon puanı
23
belki anakartta bi arıza vardır anakartı kasadan söküp kondanstörlere lehimlere vs. bi problem olabilir

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
C/windows/minidump klasöründeki dosyları blue screen viewer ile okuturmusun? Sorun ekran kartında gibi geldi bana. Aynı sorunları bir Gtx 1060 ile çözdüm.

erdm1src

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
konu öyle kalmış iki senedir benim de başıma geldi aynı sorun acaba çözüldü mü power olabilir diye bir çok yerde daha okumuştum

Reaksiyon puanı
0
dün benimde başıma aynı olay geldi oyunu oynarken 2 saniyeliğine ekran dondu pc kendiliğinden kapandı ve tekrar açıldı hiçbir hata kodu olmadan

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
RAMLERİ ÇIKAR UCLARINI HAFİFÇE SİL GÜÇ DÜĞMESİNİ VE EKRANA GÖRÜNTÜ GETİREN KABLOYU ÇIKAR İLK RAMLERİ TAK ARDINDAN KABLOLARI SONRA KASANIN ARKASINDAKİ GÜÇ DÜĞMESİNİ TEKRAR AÇ BİLGİSAYARI BAŞLAT GÖRÜNTÜ GELMEZSE FORMAT ATTIRMALISIN.